Předobrý život

Předobrý život https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/375973/bmid_predobry-zivot-Dzd-375973.jpg 3 180 180

J. K. Rowlingová o významu nezdaru a o tom, jak důležité je mít představivost. Když dostala J. K. Rowlingová pozvání promluvit před studenty na Harvardově univerzitě, rozhodla se k absolventům hovořit o dvou tématech, jež jsou jejímu srdci nesmírně blízká: o tom, co všechno může přinést neúspěch, a o významu představivosti. Studenty ujistila, že odvaha selhat je pro dobrý život stejně důležitá jako jakékoli jiné konvenční měřítko úspěchu. Schopnost představit si, jak žije druhý, a vcítit se do něj – zvlášť pokud dotyčný neměl v životě takové štěstí jako my – je vlastností veskrze lidskou a jako takovou si ji musíme hýčkat. Příběhy, které Rowlingová vyprávěla, a provokativní otázky, které studentům kladla, už mnohé inspirovaly k úvahám o tom, co to takový „dobrý život“ je. Její slova, jež vyjdou v češtině poprvé, slouží jako útěcha a volání do zbraně zároveň – a to pro čtenáře všeho věku, kteří stojí na životní křižovatce. S odvahou riskovat (a vědomím, že se nám to možná nepodaří) a schopností zkrotit svou představivost se můžeme všichni trochu přestat bát a otevřít se příležitostem, jež život přináší.... celý text

Literatura naučná Osobní rozvoj a styl Psychologie a pedagogika
Vydáno: , Albatros (ČR)

Very Good Lives: The Fringe Benefits of Failure and the Importance of Imagination , 2015

josefina_silena
25.01.2019 4 z 5

Je pro mě dost náročné tohle dílo hodnotit. Jako proslov na promoci je to milé a kéž by byl někdo pronesl na mé promoci něco podobného. Já se ovšem dočkala jen univerzálního proslovu rektora, který jsem už dávno zapomněla. Nemyslím si však, že bylo nutné vydat proslov knižně.

Moc se mi líbila část, kde řekla: "Život není seznamem zisků a úspěchů. Vaše diplomy a životopisy nejsou váš život, ačkoliv potkáte mnoho lidí, kteří si tyto věci budou plést." To si musím občas připomínat.

bibi.r
29.12.2018 3 z 5

Zajímavé, ale stačí si to přečíst jednou a vědět.

Natyna3
24.12.2018 5 z 5

Osobně se mi proslov dost líbil a zachytila jsem spoustu zajímavých myšlenek.. Kdybych takový proslov slyšela za pár let já, byla bych moc ráda a určitě bych si ho pamatovala celý život. Jsem docela ráda, že proslov vyšel takto knižně, ikdyz vím, že pravý význam měl pouze pro lidi sedící ve chvíli jeho přednesu na Harvardově univerzitě.

Klichem1
03.11.2018 1 z 5

Pre mňa dosť zbytočný kúsok. Malo to ostať na pár listoch, ako príhovor k študentom to mohlo byť skvelé. No ako kniha úplne nelogické. Ale viete ako sa hovorí, kým má krava mlieko - doj.

Belatris
15.09.2018 1 z 5

Jak už tady bylo napsáno, škoda papíru. Ne proto, že by projev byl špatný, nezajímavý nebo hloupý. Ale prostě proto, že vydat knižně takovou jednohubku, je vážně na hlavu. Za 10 minut přečteno a nejsem si jistá, jestli je to něco, k čemu se dá vracet.

rarášek
10.09.2018 3 z 5

Šla jsem na to chytře a přečetla si ji rovnou v knihovně. :D Ani jsem si ji nemusela půjčovat domů, byla velmi krátká a za pár minut přečtená. Jako, ten projev je opravdu dobrý, doprovodné ilustrace také, ale že bych za to dala tolik peněz, kolik to stojí... to si teda nemyslím. Ten papír vynaložený na tuto knihu se možná mohl využít lépe - můj názor. :)

Lubisek
30.08.2018 4 z 5

Skvělá knížka, jen bohužel za 20 minut přečtená. Je krásné uvědomit si, jak těžký měla J. K. Rowlingová život. Skvěle zpracované, nádherně ilustrované. Zkrátka kniha plná mouder, které si člověk musí přečíst aspoň 5krát. Příjemná kniha, určitě stojí za to přečíst, ale ne kupovat. Radši si ji půjčit. Přečíst a pak zase vrátit. To bohatě stačí, pokud ji ovšem nechcete do sbírky. :)

DominaCZ
10.08.2018

Čekala jsem, že jde o nějaká moudra. Ano šlo o moudra. Moudra o jejím oblíbeném tématu: kterak byla příšerně chudá a sama se vyšvihla v milionářku díky psaníčku v kavárnách.
Je to takové to JSEM BOHATÁ, ALE VŮBEC MĚ TO NEPOZNAMENALO-JSEM Z LIDU JAKO VY !
Nezapomene své úspěchy samosebou připomenout a dělá, že dětičkám postačí jedno pouhé chtění.
Tohle jako proslov by mi bylo spíš něco jako sebepropaganda, která jim asi moc nedá, protože ta slova jsou spíš o NÍ, me o životě okolo.
Sem tam nějaký ten žertík alá pojmenovala jsem smrtijedy po kámoších (všimněte opět narážka na sérii Pottera) jsou příjemnou obměnou (ironie) a těm lidičkám do budoucna moc dají.
Prostě musela knižně vydat i tohle aby se vidělo jak báječná je.
Zknižnit proslov jsem ještě neviděla, proto mě to ani nenadchlo.

flanky
07.08.2018 1 z 5

Krátké promluvení do duše od Rowlingové na mě dýchlo, nicméně to moc neznamená, když knihu máte za 10 minut přečtenou (při ceně 249 Kč je to až směšné). A vůbec ta myšlenka: mít knižně zaznamenaný promoční projev? Kde to jsme? A upřímně, kdyby to nebyla JKR, ale kdokoli jiný, tak i kdyby měl sebelepší projev, nevydali by ho, protože to prostě není JKR. Vydat něco jen kvůli jménu, i když víme, že je to ztráta času? To je opravdu směšné.

s1ombrehimawari
06.08.2018 4 z 5

Zajímavé, inspirativní a přímo nakopávající. Na pohled je to kniha krásná bohužel hvězdičku strhávám za těch pár obsahových blbostí s kterými se moje myšlení a mé názory nestotožňují.

roman9276
03.08.2018 5 z 5

Za mě super. Proslov se mi líbil, přišlo jako bych v místnosti seděl a Rowlingovou poslouchal. Mám jí doma, protože přece jenom jako potterhead se nám hodila do sbírky. Nechápu, proč se tady lidi rozčilujou, že to měli přečtený za 10 minut a že za to dali peníze. Vás to ty vole někdo nutil kupovat?! Když jste knihu vzali v knihkupectví do ruky, tak ste ji neotevřeli, takže jste neviděli, jakým stylem je napsaná? Konec tohle.

jasmína
01.08.2018 3 z 5

Knihu jsem přečetla zhruba během deseti minut, jako dárek vhodná pro opravdu velké oblíbence autorky, jinak mně stačilo půjčit v Knihovně.

Je to na uvážení každého dle svého názoru.

Sarajana
18.07.2018 5 z 5

Velmi pěkná kniha, jsem ráda, že jsem si proslov ke studentům mohla přečíst, jako bych tam sama seděla, takový jsem měla pocit.

wiix
04.07.2018 2 z 5

Neviem prečo je toto vydané ako kniha. Ok, mimo tohto faktu si myslím, že nič prevratné, vtipné, nové, inovátorske, iniciatívne v nej povedané nebolo.

teresinha
04.06.2018

Minijednohubka s krásnou grafickou úpravou a podepsaná třemi kouzelnými písmenky.
JKR

Jandýs
03.06.2018 3 z 5

hvězdy ubírám jen za cenu knihy

evelis48
31.05.2018 3 z 5

Pravda je, že slyšet tohle naživo, asi bych z toho půlku nevnímala a nebo se snažila vnímat jen proto, že je to Rowlingová. Vtípek o homosexuálním kouzelníkovi a pár drobností bych si asi zapamatovala... Ale když mám možnost držet to jako knihu v ruce a přečíst si to i s pěknými doprovodnými obrázky... Dost to na mě zapůsobilo. U některých částí mi rozhodně nebylo do smíchu a v zápětí to zachránila něčím celkem vtipným. Tahle kniha je super, možná ale dost drahá, na svůj obsah...

Reniee
24.05.2018 odpad!

Vydaný projev jako kniha? Celou knihu jsem přečetla za 10 minut a absolutně nevím o čem to bylo. Nic to ve mně nezanechalo. Tahle kniha jsou vyhozené peníze. Možná může mít smysl jako upomínka pro ty studenty Harvardu, pro které byl projev určen, ale jinak...nechápu, že tohle vydali.

MortRainey
21.05.2018 4 z 5

"Duševní dárek" od kolegyně:-) ;-) přečtený v tramvaji během cesty domů z práce:D Ačkoliv "kniha" působí jako delší článek z lepšího magazínu nebo almanachu, přidané a hlavně výtečné ilustrace s hesly z projevu z něj samostatný text ve vazbě dělají;-) A to jasně inspirativní a upřímný, bez patosu i odklonu k pohádce o slavné autorce. Některé myšlenky si zaslouží samostatnou citaci nad autorkou v textu použitých řeckých klasik. Doporučuji! Nejen pro delší cestu domů nebo práce, ale předobrý pocit z četby:-) ;-)

nakavusterezou
20.05.2018 5 z 5

Hezky sepsaný proslov.
Je vidět, že Rowlingová to má opravdu v hlavě srovnané a že i ona je jen obyčejná žena, která si prošla svým.