První dámská detektivní kancelář

První dámská detektivní kancelář https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/16185/bmid_prvni-damska-detektivni-kancelar-ajh-16185.jpg 4 238 73

Precious Ramotsweová série

Paní Ramotswe není jen tak ledajaká žena – je to první soukromá detektivka ve státě Botswana. Po smrti svého otce se snaží postavit na vlastní nohy. A navzdory radám svého okolí, aby rozmnožovala stádo zděděných krav, si založí první detektivní kancelář v Botswaně. První díl z úspěšné série detektivních příběhů zachycuje období, kdy sympatická Precious Ramotswe zakládá první ženskou detektivní agenturu v Gaborone, hlavním městě Botswany. Alexander McCall Smith okouzlil čtenáře netradiční hlavní hrdinkou i jejím chytrým humorem. Je vynikajícím vypravěčem a jeho text čtenáře spolehlivě přenese do prostředí odlišné africké kultury.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Argo

The No. 1 Ladie , 1998

AniLes
23.11.2016 3 z 5

Jednoduché a krátké příběhy z Botswany. Docela pěkné čtení.

Koka
20.11.2016 5 z 5

Mám slabost pro film Bohové musejí být šílení, a tak když slyším slova Botswana, Okawango nebo poušť Kalahari, vždy zpozorním. To mě přivedlo i k této knize a jsem za to ráda. Kniha je to neobyčejně přívětivá. Není to úplně výstižné slovo, ale lepší nenacházím. Tvrdé podmínky afrického života, zvyklosti, které se nám mohou jevit jako kruté, názory nesrovnatelné s evropským „standardem“ - i o těch se zde píše s příjemnou neskandální lehkostí, která čtenáři z naprosto jiné kultury ty příběhy dělá srozumitelnými. Místy je ten obraz až lehce insitní. Paní Ramotswe je obdivuhodná a silná žena, která si pro své detektivní pátrání „vypůjčila“ postupy slečny Marplové: rozhovory se sousedy, pouličními obchodníky, majiteli provozoven, v nichž se promele hodně lidí - to jsou její základní informační zdroje. Zdá se, že typy zločinů jsou všude na světě téměř totožné, a motivy také. Nesmírně se mi líbilo, jak přátelsky a nevtíravě autor zakomponoval do textu dějiny té země, obdiv k její úchvatné i kruté přírodě, charakteristiku naturelu obyvatel – všechno to „etno“ mě velmi zaujalo. Doporučuji.

Janeee
20.07.2016 4 z 5

Po této knize jsem sáhla tak trochu omylem... Nečekala jsem od ní žádné extra čtenářské zážitky, ale musím říct, že mě překvapila... Bylo to napsáno pěkným zábavným stylem a kniha mě moc bavila... :-) Určitě brzy sáhnu po dalším dílu... ;-)

marek1278
20.04.2016 3 z 5

*3,5/5* Hodně pohodová a oddychová četba, uvidíme co přinesou další díly - paní Ramotswe řeší případy svým důvtipem a vynalézavostí (třeba případ s krokodýlem, to by mě fakt ani ve snu nenapadlo) :)

Evik30
15.03.2016 4 z 5

Rozhodně knížka která stojí za přečtení. Je spíše taková oddychovka s vůni Afriky. Vtipná kniha, která si určitě najde své čtenáře. Celkem je 10 dílů, pokud se nepletu. Já jich mám zatím k dispozici 5. Hlavní hrdinka kyprých tvarů dodržující tradice své země.

Naias
21.01.2016 4 z 5

Zaujímavý pohľad na inú kultúru, sčasti veľmi odlišnú, sčasti rovnakú – presvedčenie, že práve krajina, v ktorej ten ktorý národ žije, je najlepšia a práve ich zvyky najmorálnejšie, je očividne celosvetovo rozšírené. Pohodová kniha, ale je to skôr príbeh o niečom živote, než detektívka.

woodward
16.08.2015 5 z 5

Moc příjemné čtení, což nebývá jen tak. Ten pán, co to napsal, je asi chytrej. Jeho hrdinka se svým čajíkem je dokonalá. Vůbec jsem netušil, že existují další díly, hned se po nich v knihovně mrknu.

Mimochodem, teď jsem si vzpomněl, že u nás v sámošce už nějakou dobu nemají rooibos.

DalJa
24.02.2015 4 z 5

Uklidňující vtipné nenáročné čtení. Plasticky vylíčená idylická (možná zidylizovaná) Botswana, vyzdvihování tradičních hodnot, kladní hrdinové sympatičtí, záporní přinejmenším pochopitelní.
Navíc je hlavní hrdinka dáma tradiční postavy a je na to hrdá, což v Evropě vzývající diety dokáže potěšit.

mařinka.vonná
07.02.2014 3 z 5

Vyšlo původně pod názvem Vůně Kalahari. Milá, odpočinková kniha napsaná laskavým pohledem. Vhodná na dovolenou.

Melanka
08.02.2013 4 z 5

Milá kniha. Krásně jsem si u ní odpočinula.

playada
04.01.2013 4 z 5

Je to úsměvné. Takové spíše pro děti. Kéž by byl svět zločinu ve skutečnosti také tak snadno odhalitelný a hlavně po právu potrestatelný. To funguje asi jenom v pohádkách. Dávám čtyři hvězdy právě za onu absenci krutosti, jinak tolik všudypřítomnou.

Alma-Nacida
25.10.2012 4 z 5

Odpočinková detektivka s vůni Afriky, vhodná k chladným zimním večerům ;-).

rose
14.06.2012 5 z 5

Já jsem tuto knížku četla pod názvem Vůně Kalahari, Klokan 2004. Úplně jiný svět, malé detektivní příběhy s horkou atmosférou afrického malého města.Sympatická hlavní hrdinka. Krásné uklidňující čtení.