Pražská zima

Pražská zima https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/136744/bmid_prazska-zima-N1b-136744.jpg 4 453 129

Osobní příběh o paměti, Československu a válce, 1937-1948 Knihu vzpomínek Madeleine Albrightové nejlépe přiblížil nedlouho před svým úmrtím autorčin blízký přítel Václav Havel: "Madeleine Albrightová napsala strhující příběh plný dobrodružství a vášně, tragédie a odvahy na pozadí okupovaného Československa během druhé světové války a následujících tří let, vedoucích k Únoru 1948. Ve své knize nabízí svěží, neotřelý pohled na události, jež formovaly její život a pozdější kariéru, a dovádí nás k hlubokému zamyšlení o mravních dilematech, které se projevovaly i v našich životech." Nakladatelství Argo vydává ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla.... celý text

Literatura faktu Biografie a memoáry Historie
Vydáno: , Argo

Prague Winter: A Personal Story of Remembrance and War, 1937-1948 , 2012

denjis2957
09.03.2015 5 z 5

Pro mně ukázka toho, jak mají vypadat učebnice dějepisu. Strhující příběh dokáže naprosto zaujmout. Je zde bez zbytečných přikrášlování vylíčen osud naší malé, ale zároveň statečné a historií bohaté země. Vřele doporučuji všem, kterým není historie cizí a jsou ochotni strávit nějaký čas ponořením se do příběhu, který se sice zdá být zapsán tak dávno, ale jehož následky si neseme dodnes. Myslím, že každý, kdo má aspoň kus vlasteneckého cítění, bude nad otázkami zde položenými přemýšlet a snažit se přijít na odpověď, co vedlo lidstvo k takovýmto činům. Nezapomínejme, že dějiny jsou tu od toho, abychom se snažili poučit se z chyb svých předků!
Pokud se zajímáte o historii naší země a události v knize popisované jsou vám již dobře předem známy, nezapomeňte na skutečnost, že sama autorka v úvodu určenému pro české čtenáře vysvětluje skutečnost, že kniha je originálně vydánav USA a tudíž psána pro američany, kterým nejsou naše dějiny až tak známy. I tak si ale myslím, že není na škodu zopakovat si a souvisle v myšlenkách projít jednotlivé souvislosti a okolnosti české dějinné mozaiky, která do sebe zapadá jakožto puzzle naší minulosti.
Excelentní kniha, madam Albright!

knižní moora
23.01.2015 5 z 5

Skvělé postřehy ke klíčovým okamžikům dějin Československa. Knížka, která by neměla v domácí knihovně chybět

marca_m
17.01.2015 4 z 5

Knihu jsem si koupila hlavně kvůli osobním vzpomínkám paní Albrigtové. Ty části knihy, které byly právě osobní, rodinné a vzpomínkové se mi moc líbily, nicméně na můj vkus nad nimi až příliš převažovaly obecné dějepravné pasáže. Jako rychlokurs našich moderních dějin možná obstojí, ale pro poučeného čtenáře je to trochu nuda.

Šárka_D
10.01.2015 5 z 5

Skvělý způsob, jak se učit moderní dějiny.

dubakm
26.11.2014 4 z 5

,, Jsem přesvědčena, že když pravdu spatříme, poznáme ji, jenom se tak třeba nestane okamžitě a bez úsilí o hlubší poznání. Je tomu tak proto, že cíl, k němuž směrujeme, a dobro, v něž doufáme, nepřichází jako nějaká závěrečná odměna, ale jsou skrytým společníkem našeho hledání. Odpověď na otázku, proč jsme tady, nám nedá to, co najdeme. Je skryta v důvodu, proč nemůžeme přestat hledat "

Skip
29.07.2014 5 z 5

Autorka píše o letech 1937 – 1948, tedy od narození po nástup komunistů. V knize se zabývá svojí rodinou, jejíž velká část nepřežila holocaust, o čemž neměla dlouhá léta tušení, protože nevěděla, že je židovského původu. Velmi zajímavě píše o období kolem Mnichova, o exilové vládě v Londýně a o událostech po válce. Vše je to napsané srozumitelným a čtivým způsobem, takže i historií méně poučený čtenář se snadno orientuje. Já jsem z té knihy byl opravdu nadšený.

hastings
25.06.2014 5 z 5

Kniha je velmi působivá a čtivá. Určitě se k ní brzy vrátím, protože teď jsem ji četla jedním dechem.

Jana_Z
17.06.2014 5 z 5

Nesmírně zajímavá kniha, kterou nemůže napsat nikdo jiný než sama Madeleine Albright. Jak je známo, zkušenost je nepřenosná, a tak to, co prožila, jak důvěrně poznala naše čelní politiky a v neposlední řadě její emigrace, která jí dala odstup a tudíž jistý nadhled na dění u nás, to vše jí umožnilo napsat právě takovou knihu, která umí oslovit a zaujmout. Doporučuji.

pipetion
25.05.2014 5 z 5

Hvězdičku za popularizaci české historie. Druhou za čtivost a poutavost. Třetí za vyváženost osobní roviny a historických údajů. Čtvrtou za srozumitelné podání komplikovaných dějin. Pátou za vlastní názory.

MarkDesy
05.04.2014 5 z 5

Takhle se mají učit dějiny! Je neuvěřitelné, co má naše země za sebou. Jaké hrůzy může napáchat "jeden" člověk a je zarážející, že je takových lidí víc. Zároveň je skvělé, že i v těch největších sračkách se najdou lidi, kteří vynikají intelektem, osobitostí ale hlavně nesmírnou odvahou a nebojácností. Všichni víme jak úžasný člověk a hrdina byl T.G.Masaryk, ale přiznám se, že jsem vůbec nevěděl jak velký hrdina byl jeho syn Jan a jeho následovník Beneš. Vůbec bych se nebál je zařadit jako superhrdiny do filmu Avengers. Samozřejmě nebyli to jenom oni, ale i autorčin otec, Winton nebo Gabčík s Kubišem. Je jediné štěstí, že žili lidi jako oni. Bez nich bychom nejspíš válku prohráli a o nějaké demokracii si mohli nechat leda tak zdát. Albrightová je nesmírně inteligentní žena, skvělá politička (pro nás možná trochu škoda, že ne u nás) a vynikající spisovatelka. Nedovedu si představit jak velkou práci dalo nashromáždit všechny materiály. Tyhle knížky jsou zapotřebí. V dnešní době, kdy se komunismus ustálil v horních příčkách politiky a bývalí stbáci nám sedí v parlamentu (nikoli ve vězení, jak by se slušelo), je potřeba si připomínat hrůzy které napáchali. Lidi mají tendenci zapomínat na špatné věci. Naštěstí je tu Madeleine. Rozhodně si knížku kupte, přečtěte a vystavte na viditelné místo. A hlavně, nezapomeňte!
PS. "Nikdo mně nebude přikazovat, jaké knihy mám číst, jakou hudbu mám poslouchat a jaké přátele si mám vybírat. "
- Jan Masaryk

Sepurine
24.02.2014 5 z 5

Určitě doporučuji. Knížka mě bavila i přesto, že je plná historických události, nenudila. Sumarizaci důležitých události na konci knihy je skvělá - vracím se k ní jako k "taháku", když si něco nepamatuji.

Blíženec
17.02.2014 5 z 5

Paní Madeleine Albrightová nás svojim demokratickým pohledem provedla údobím první poloviny dvacátého století. Kniha je velice dobře zpracovaná a paní Madeleine nezapomíná na nic důležitého.
Několik demokratických i nedemokratických politiků zatočilo kolem dějin světa,,,
Děkuji paní Madeleine za výraznou knihu,která obohatila čtivou formou moje vědomosti.

Brambram
02.02.2014 4 z 5

Škoda času opakovat již vyřčené, paní Albraightová má dar slova a schopnost jednoduchými větami popsat to podstatné. Pátá hvězdička chybí, protože jsem přeci jen čekala více její osobní historie než obecné československé meziválečné a poválečné.

mausevir
20.11.2013 5 z 5

Tuto knihu jsem bohužel nedočetl, protože jsem nebyl stvořen pro čtení tohoto druhu literatury, raději bych se podíval na mluvený dokument, nicméně dočetl jsem se až do zhruba poloviny, paní Albright popisuje velmi dobře a poutavě, své dětství a minulou historii, která se děla kolem ní i v Československu. Doporučuji přečíst všem, je to velmi zajímavé čtení.

dalimoni
08.10.2013 5 z 5

Velmi čtivě napsána kniha o temném období naší vlasti. Autorka čerpá informace z osobního života, vzpomínek rodinných příslušníků, archivů....Výborně zpracováno předválečné období (Mnichovská zrada), válka i poválečný nástup komunistů k moci.
Knihu velmi doporučuji pro milovníky novodobé historie, velmi analyticky přiblíží dobu nedávno minulou, která změnila a měla vliv i na současné uspořádání světa.

Mattie78
06.10.2013 5 z 5

Pražskou zimu doporučuji přečíst všem, které alespoň trošku zajímá historie a okolnosti kolem 2.světové války, vlastně, popravdě si myslím, že by měla být čtena v rámci základního vzdělání. Musím přiznat, že teprve tato kniha mi osvětlila a pomohla utřídit mnohé informace, zejména z těsně předválečné a poválečné doby. Čirou náhodou jsem nedávno, ještě před četbou Pražské zimy, navštívila Terezín. Snad i tento zážitek ještě více umocnil mé pocity a vnímání toho, co se Madeleine snažila svou knihou sdělit. Snad nejvíce ze všeho oceňuji způsob vyprávění, fakta vsazená do skvěle popsaných okolností, která se ve zjednodušené podobě mohou zdát černobílá, jsou najednou plná nejednoznačných odpovědí a morálních dilemat. Výjimečné čtení o krvavé a strašné historii, která budiž nám navždy poučením.

hanajm
04.10.2013 5 z 5

Děkuji, paní Albrightová, že jste mi dějiny druhé světové války (a doby bezprostředně po ní) přiblížila tímto příjemným a nenásilným způsobem.. výjimečný čtenářský zážitek.

Hellou
22.09.2013 5 z 5

Velmi zajímavě zpracované dějiny československa zpestřené autorčinou rodinnou historií a obohacené o její osobní pohled na politiku a osobnosti té doby ... pro mě velmi poučné, protože takhle se souvislosti, které ovlivnily náš stát, neučí - škoda!

katina
15.08.2013 5 z 5

Nejsem priznivce povinne cetby, presto by se tato kniha mela stat jeji soucasti.

G.I.Jane
10.08.2013 5 z 5

Kniha p. M. Albrightové je úžasným, strhujícím čtením, je knihou, kterou nelze odložit, přečíst jednou a nechat být. Řadím ji mezi své "top ten", mám chuť se k ní stále vracet, nutí mě přemýšlet o řadě historických momentů, o lidech, kteří v nich hráli rozhodující roli, jak se zachovali, jak tím ovlivnili další chod dějin, a přestože již člověk spoustu věcí znal, tak autorčiným osobitým přístupem, osobními vzpomínkami a novým pohledem /jistě podmíněným i její profesní dráhou/, se naše dějiny ukazují jakoby v "jiném světle", jakoby se mě více dotýkaly, jakobych je více pochopila, jakobych blíže poznala jednotlivé aktéry, třeba E.Beneše či J. Masaryka. Navíc v současné situaci v naší zemi ve mně kniha o to více rezonuje, vidím tam téměř paralely špatných rozhodnutí, které nás nezvratně směřují do "nějakého autoritářského, nesvobodného, izolovaného" režimu. Samozřejmě historie se neopakuje, aktuálně tady nemáme Hitlera, Stalina, apod., nicméně manipulace davů, veřejného mínění je dnes ještě daleko snadnější a lidé se nezměnili, nadále velmi snadno zapomínáme. Knihu bych zařadila do výuky ve školách! P. Albrightové si velice vážím ,dílo, které vytvořila, byť nato nebyla sama, je dokonalou kronikou.