Pravidla moštárny

Pravidla moštárny
https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/78461/bmid_pravidla-mostarny-JnP-78461.jpg 5 2765 2765

Uprostřed jabloňových sadů v úrodné krajině státu Maine leží podivný svět, v němž začíná odysea Homera Wellse. Po několika traumatizujících zkušenostech u adoptivních rodičů se stane natrvalo součástí sirotčince v St. Clouds a jako nejstarší chovanec se učí mladým i starším ženám pomáhat od jejich starostí. Jeho učitelem je zakladatel sirotčince Wilbur Larch, lékař, který vede své soukromé křížové tažení proti zlu, často v rozporu se zákonem. Sledujeme Homerův příběh, jeho snahu stát se užitečným, učednické období v sirotčinci, dospělá léta v moštárně, prazvláštní vztah k manželce jeho nejlepšího přítele, neustálé odchody i návraty…... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

The Cider House Rules , 1985

pif69
24.02.2015 5 z 5

Po Garpovi můj druhý román , který jsem od Irvinga kdysi přečetl . Dobrá volba . Následně jsem viděl i film , který je neméně povedený . Pro Irvinga palec nahoru ..

Rade
23.02.2015 4 z 5

Působivá a rozhodně zajímavá kniha, ale musím se přiznat, že film mě oslovil více.

petranecka
14.02.2015 5 z 5

Knížka, která mě naprosto ohromila, tak silný zážitek jsem zatím u žádné knihy neměla...

Amras
08.02.2015 2 z 5

Knížka mě nenadchla, nezaujala. Jistě ale věřím, že někomu tento typ knížky může vyhovovat.

jaakubsykora
01.02.2015 5 z 5

Moje první kniha od Irvinga a zatím nejlepší knížka co jsem četl. Měl jsem ji půjčenou z knihovny, ale uchvatila mě natolik, že už teď má čestné místo v mojí knihovně. První a na dlouhou dobu jediná, které dávám 5 hvězdiček.

d.a.s.a
26.01.2015 5 z 5

Moje nejoblibenejsi knizka. Cetla jsem ji az po shlednuti filmu, narozdil od nej jde vice do hloubky a je zde popsano vice linii celeho pribehu. Krasna ve vsech ohledech.

grillica
25.01.2015 5 z 5

Pravidla moštárny jsou jednou z mých nejoblíbenějších knih vůbec, ráda se k ní čas od času vrátím jako k osvědčeným hodinám skvělé četby. Příběh se od Irvingových oblíbených témat jako jsou medvědi, cirkusáci nebo zápasníci hodně odlišuje a i proto ho mám tak ráda, ostatní jeho knihy mě tak nezaujaly. Neskutečně čtivá a tlustá bichle, která mě vždycky dostane a po přečtení jsem najednou jako tělo bez duše, protože už to (zase) skončilo. Doktor Larch s Homerem jsou moji velicí literární hrdinové. A neodpustím si také poznámku o filmu: není špatný, ale na knihu nemá ani v nejmenším.

mgeisselreiter
25.01.2015 3 z 5

Kniha se mi od první stránky velmi dobře četla. S přibývajícím časem to však byla čím dál tím větší nuda a ke konci už jsem byl skoro zoufalý, aby to konečně bylo za mnou. Na více než 600 stranách je tak spousty prázdna a nudy. I když autor píše čtivě, chybí mi tam zajímavější obsah. To, co se snažil vyjádřit v tomto obsáhlém románu, by pravděpodobně mohlo vyznít mnohem lépe hutnější formou na cca třetině plochy. Ne, nevadí mi tlusté knihy, naopak pokud se podaří, dokáží často podat lepší obrázek a více čtenáře dostat dovnitř než kratší díla. Irvingovi se toto dle mého názoru moc nepovedlo. 60%, 25.1.2015.
26.1.2015 jsem shlédl film a musím říct, že v tomto podání je dílo podáno podstatně lépe, ostatně tak, jak jsem zmínil výše: je hutnější, a především citovější, procítěnější (došlo mi, že kniha vlastně vůbec na čtenáře nepůsobí, je to celé jen takové odtažité vyprávění).

skableska
22.01.2015 5 z 5

Krásná kniha, doporučuji přečíst. Dočetla jsem ji před několika týdny a stále se nemohu začíst do jiné. Přirostla mi k srdci :-) Film je pěkně natočený, ale kniha je prostě kniha. Ve filmu mi chybělo několik pro mě důležitých pasáží a postav...
U málo knih se mi stává, že knihu dočtu a mam chuť si ji přečíst hned znovu ;) ...

martunka
10.01.2015 5 z 5

Přečetla jsem od Johna Irvinga skoro všechny jeho knihy, ale tohle je jedna z jeho nejlepších !! Nepřeháním když řeknu, že se moc povedla.

evickakyticka
01.01.2015 4 z 5

Přečteno po dlouhé době podruhé a s pocitem, že příběh to byl hezký, silný, dobře odvyprávěný a nejvíce jsem si oblíbila Melony, ta měla šmrnc:)

zp87
19.12.2014 5 z 5

Dokonalá kniha. "Klasika", která rozhodně není přeceněná. Což není samozřejmost.

Kdyby učitelé literatury seškrtali seznamy "povinné literatury" na kousky, které skutečně stojí za to - jako třeba Pravidla moštárny, možná by četlo více lidí. Možná by někteří ze zarytých odpůrců literatury nezískali ke čtení takovou nechuť.
Porovnávat Pravidla moštárny knihu s filmem nemá cenu - to je jedna a sto (přestože film není nikterak špatný).

Ta atmosféra, která je v knize, vykreslení postav... duch tehdejší doby - dokonalé. Moc, moc se mi to líbilo.

Ovšem musím dodat, že naslazená "moštárnou" jsem sáhla ještě po jiných knihách Irwinga a tam jsem byla docela zklamaná. Pravidla moštárny jsou z mého pohledu zkrátka nejpovedenější.

Koňadra
13.12.2014 5 z 5

Pre mňa súkromne - asi najlepší Irving. Nádherne vytvorené rozdielne atmosféry v St. Cloud a Ocean View. Neopakovateľná melancholická a trošku tajomná postava doktora Wilbura Larcha ... Pekná a vrstevnatá kniha.

betys6914
03.12.2014 4 z 5

Vlastně to je smutná kniha, kniha o smutné realitě života.

Mycak
01.12.2014 5 z 5

Kniha mě hodně upoutala. Zprvu trochu zděšena počtem stran a formou psaní, do kterého jsem se později úplně ponořila. Jednoduché smýšlení hlavních postav rozepsáno do skvělého děje, který mě občas šokoval přeskočením třeba 15 let. Ale to vše dohromady, úžasný zážitek. Hned poté jsem si pustila film a byla totálně zhrozena. Nejen tím, že scénář upravil sám Irving, ale s knihou to podle mě nemá vůbec nic společného a dívat se na něj byla holá ztráta času.

makovec.h
24.11.2014 5 z 5

Kniha je prostě skvělá a basta fidli. Jedno z těch děl, u kterých chápu, proč jsme se o nich ve škole učili. Vážně moc dobré. Kdo se nenechá odradit délkou, určitě nebude litovat.

Balenka
08.11.2014 5 z 5

Moja prvá kniha od Irvinga, musím povedať, že sa mi veľmi páčila. Vtiahla ma do deja, nemohla som sa od nej odtrhnúť, napriek počtu strán a malému písmu prečítaná veľmi rýchlo. Bolo v nej mnoho zaujímavých myšlienok, určite si od Irvinga ešte niečo prečítam..

themarksokol
27.10.2014

Moje nejoblíbenější kniha od Irvinga. Přečetla jsem jí jedním dechem a když jsem se k ní podruhé vrátila, objevila jsem v ní mnohem víc, než poprvé :)

Séboun
22.10.2014 5 z 5

Srdcová záležitost.

5/5

petunkav
14.10.2014 5 z 5

Kniha mě nadchla. Opravdu se nedá ani slovy popsat, jak moc mě pohltila. Od Johna Irvinga je to první kniha, která se mi dostala do ruky - ale určitě ne poslední.