Pravidla moštárny

Pravidla moštárny
https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/78461/bmid_pravidla-mostarny-JnP-78461.jpg 5 2765 2765

Uprostřed jabloňových sadů v úrodné krajině státu Maine leží podivný svět, v němž začíná odysea Homera Wellse. Po několika traumatizujících zkušenostech u adoptivních rodičů se stane natrvalo součástí sirotčince v St. Clouds a jako nejstarší chovanec se učí mladým i starším ženám pomáhat od jejich starostí. Jeho učitelem je zakladatel sirotčince Wilbur Larch, lékař, který vede své soukromé křížové tažení proti zlu, často v rozporu se zákonem. Sledujeme Homerův příběh, jeho snahu stát se užitečným, učednické období v sirotčinci, dospělá léta v moštárně, prazvláštní vztah k manželce jeho nejlepšího přítele, neustálé odchody i návraty…... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

The Cider House Rules , 1985

bionomi
14.09.2015 5 z 5

Skvělýromán, rozvětvený příběh. A jo, podle mě jsou to hrdinové.

Valyk
09.09.2015 4 z 5

Znáte ty typy lidí, kteří vypráví a vypráví, že to nebere konce? Tak pokud se pouštíte do této knihy, připravte se na setkání.... Ale zase se naučíte bravůrně používat gynekologické zrcátko a provádět kyretáž, čili "výškrab". Pokud toto patří mezi vaše záliby, pak hurá do Pravidel moštárny. Abych ale řekl pravdu, mně se ta kniha docela líbila, a to nikoliv z důvodu získané kvalifikace se zrcátkem. Téma legálnosti nebo spíše morálnosti potratů se může dnes zdát trochu okoralé ale po přečtení knihy uznávám, že ne tak úplně. Knížka má takovou retro atmosféru meziválečného období a tehdejšího fungování sadařství. Postavy mně osobně připadaly trochu nereálně vymodelované a nejsem si jistý, jestli je hlavní myšlenka tohoto rozsáhlého románu - tedy uplatnění opuštěných sirotků v třicátých letech minulého století - něčím aktuální. Každopádně dejte po přečtení vědět, jestli vám víc unfér přišlo zplození Angela nebo ty zářezy o počtu navazujících souloží.

Jen bych ještě dodal, že film, asi i díky jiným možnostem, vykreslil atmosféru celého příběhu podle mého mnohem více melancholicky.

MartinaF
30.08.2015 5 z 5

Nádherný příběh, který musí každého uchvátit. Jsem z knihy nadšená a doporučuji každému, kdo má rád silné příběhy.

Zuziiik
28.08.2015 5 z 5

Miluju tuhle knížku.........když jsem ji četla bylo to jako bych byla v galerii a koukala na krásné obrazy. Téma je zajímavé a Homera všichni milují a nejen z lítosti, ale pro to jakou je silnou osobností. Je to dojemné, zajímavé a příběh je opravdu silný..........

kacaabba
02.08.2015 5 z 5

Zajímavá témata: potraty, život v sirotčinci, životy sirotků po osamostatnění

dainny
29.07.2015

knížka je super,příběh i styl psaní mě bavil-)na rozdíl od filmu,který-jak už to bývá- byl zcela jiný než kniha :-)

woodward
29.07.2015 5 z 5

Příběh lidství. Nezlomný duch ve věčném sváru s tělesností. A člověk ještě pořád nedosáhl dokonalosti bohů nebo třeba vládců vesmíru, o nichž píše Arthur C.Clark, že se svých tělesných schránek zbavili a naučili se uchovávat své myšlenky a vědomosti v samotné struktuře prostoru. Tak daleko ještě ani náhodou nejsme. Dr. Larch to ví a učí tomu i Homera. Boží dílo, ďáblovo dílo... užitečné názvy. Homerovi se ovšem celá pravda se všemi myslitelnými důsledky zjeví až v okamžiku, kdy se dozví, že jeho učitel zemřel. V té chvíli se také ukáže, že Wilbur Larch jako učitel téměř dosáhl dokonalosti. Jemu samotnému se podařilo překonat omezení smrtelné tělesnosti. Je vševědoucí, všemohoucí a postará se, aby jeho dílo nezemřelo s ním.

WaterLily
29.07.2015 3 z 5

Nevím, čím to je, že vždy, když sáhnu po knize s vysokým hodnocením, jsem nakonec zklamaná. Knihu jsem četla několik měsíců - rozjezd neuvěřitelně nudný, prvních 200 stran pro mě naprosté utrpení. Vše se dalo do pohybu až s Homerovým odjezdem ze St. Cloud's - pak příběh začal konečně nabírat nějaký spád.
Ačkoliv se zbytek knihy četl celkem dobře, děj mě moc neoslovil, přišlo mi, že postavy často jednají naprosto nesmyslně. Že bych s někým vyloženě sympatizovala se také říct nedá, Homera a Candy jsem měla celkem ráda, ovšem Homerovo "jasně" mě silně iritovalo a být jednou z postav, vrazím mu jednu daleko dřív než Wally. Candy u mě ztratila na hodnotách v momentě, kdy nebyla schopná říct, co vlastně chce a celých 15 let se to potom táhlo...
Abych knihu nezkritizovala úplně - líbilo se mi prostředí moštárny i popis sirotčince. Autorův výklad jak věci fungují, jak jde čas, co se v moštárně děje během roku, i jeho znalosti v oblasti gynekologie - obdivuji, vše moc pěkně popsáno a vysvětleno. Za to a za čtivou druhou polovinu knihy dávám ***.

Hokkejka
13.07.2015 5 z 5

Moc pěkná kniha, určitě se podívám i na film.

H.A.R.R.Y.
27.06.2015 3 z 5

Dobrá kniha s vynikající Homerovou linií. Ale zbytečně se od ní Irving odklání k vedlejším postavám (otravná a zcela zbytečná Melony, která neposouvá děj ani o píď, a dokonce na něj nemá pražádný vliv) a kvůli tomu silný příběh tolik nevyzní. Jako kdyby chtěl navázat (což byl koneckonců jeho záměr) na tolik obdivovaného Dickense a schválně přidával postavy kvůli počtu stran. Skvělou práci odvedl Irving na scénáři k filmu, osekal zbytečnosti, zkrátil děj a hned mu vylezl nádherný, silný a hlavně ucelený příběh.

helena2221
14.06.2015

Super, knihu jsem nemohla odložit dlouho jsem ji měla v hlavě ..........líbí

hroubek
12.06.2015 5 z 5

Kdysi jsem viděl film, který mě opravdu dostal. Pak jsem dlouhou dobu chodil kolem knihy, kterou jsem si chtěl koupit. Na konec jsem jí koupil kamarádce k Vánocům, takže jsem z ní nic neměl, o několik let později jsem měl to štěstí, že jsem jí i já sám našel pod stromečkem. Do knihy jsem se pustil s velkým nadšením, jelikož už jsem byl připravený na styl vyprávění od Johna Irvinga(Poslední noc na Klikaté řece, Dokud Tě nenajdu). Na víc mě tento příběh byl svým způsobem nejbližší a přišel mě o trochu více "jednoduší" a lépe stravitelnější. Irving tady nějak extra zbytečně necestuje kolem světa a ani nestřídá tolik míst, celé to pak působí mnohem ucelenějším dojmem. Dost se mi líbilo jak se přes doktora Larche dostáváme k samotnému Homerovi, jehož příběh je dost zajímavý, strastiplný a hodně nádherně napsaný. Líbily se mi vedlejší postavy jako je Candy, Wally nebo postava Melony. Je to nádherně napsaná knížka, která se čte doslova jedním dechem, a které nechybí něco hlubšího co si budete pamatovat i dlouho po přečtení.

Jejda
02.06.2015 5 z 5

Nádherná kniha a neméně nádherný film.

Medunkavera
22.05.2015 5 z 5

Neumím to popsat jako ostatní. Mohu jen říci, že je to něco "úžasnýho."

A dodnes... 17.8.2021 to stále neumím popsat. Prostě to neumím.
Mohu jen obdivovat. Homer Wells a doktor Wilbur Larch. Hlavní postavy románu. Lidé, ze kterých si člověk může hodně hodně vzít a poučit se.
A vůbec.. z celé knihy.

Jarcaa
29.04.2015 3 z 5

Zdá se mi, že z této knihy jsou buď čtenáři nadšeni a nebo naopak. Kniha se mi dobře četla, příběh byl zvláštní, ke konci jsme se nutila a čekala na okamžik, kdy se to znovu „rozjede“. Mám ráda knihy o kterých pak můžu ještě několik hodin/dní/měsíců přemýšlet. U této jsem po přečtení poslední stránky knihu zavřela, dala do knihovny a tím to skončilo. Žádná myšlenka mi neutkvěla v hlavě.

alexpo
03.04.2015 4 z 5

Musím se přiznat, že jsem nejdřív viděla film. A co si budeme povídat, kniha je ještě lepší. On to prostě ten pán umí!

kalache
23.03.2015 5 z 5

..ta nejlidštější kniha,kterou pan Irving napsal....

lenka0461
16.03.2015 5 z 5

Působivý příběh o životě sirotka, který je po celý život ovlivňován svým původem a jehož životním mottem je být užitečný. Kniha se mi líbila, protože byla realistická. Vyprávěla o životě, ve kterém ne vždy dostaneme, co chceme a po čem toužíme a někdy i kvůli lidem, které milujeme. Objevuje se zde i téma potratu a autorův názor mě oslovil. Kniha měla rádoby šťastný konec, ve kterém se Homer stal tím, co v něm lidé ze sirotčince ( a nejen oni) viděli a co potřebovali, a přijal osud, který mu určili ne však ten, po kterém toužil.

niknikita
14.03.2015 5 z 5

Výborně zpracovaný poutavý příběh a k mému překvapení ještě lepší film :-)

waltlenka5
05.03.2015