Přátelé, lásky a ten ohromný průšvih

Přátelé, lásky a ten ohromný průšvih https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/502743/bmid_pratele-lasky-a-ten-ohromny-prusvih-PVv-502743.png 4 894 264

Hvězda oblíbeného seriálu Přátelé nás ve svém otevřeném, vtipném a nesmlouvavě upřímném životopise zavede nejen do zákulisí natáčení legendárního sitcomu, ale i vlastního boje se závislostí. Matthew Perry nechává ve svém výjimečném životním příběhu čtenáře nahlédnout do nahrávacího studia nejúspěšnějšího komediálního seriálu všech dob a zároveň se otevřeně svěřuje se svým bojem se závislostí. Jedinečným stylem, s bezmeznou upřímností a svým typickým humorem barvitě líčí podrobnosti z celoživotního zápasu se zdravotními problémy a odhaluje, co k nim přivedlo člověka, kterému alespoň na první pohled nemůže v životě nic chybět. Přátelé, lásky a ten ohromný průšvih je nezapomenutelný osobní příběh, ve kterém autor sdílí nejintimnější podrobnosti o ztracené lásce, o nejtemnějších hodinách svého života a o těch nejlepších přátelích. Neotřesitelně upřímná, dojemná a zároveň vtipná – autobiografie, na kterou nejen fanoušci seriálu Přátelé netrpělivě čekali.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry Umění
Vydáno: , Bourdon

Friends, Lovers and the Big Terrible Thing , 2022

Njangu
06.02.2024 5 z 5

Tak tohle byl silný příběh a hodně, hodně smutný ;(
Že nějaký problém měl, jsem v době Přátel nevěděla a nikdy bych to nepoznala. Možná ani dneska, když už vím.
Nicméně jsem ráda, že jsem se do toho pustila a obdivuji, že se z toho nějakým způsobem dokázal dostat i když bohužel jen na chvilku.

ReziEngli
05.02.2024 4 z 5

Jelikož biografie moc nečtu, tak nějak nevím, co k tomu říct :D Celá kniha je plná typického Chandlerovského humoru, jaký známe právě ze seriálu Přátelé, ale také je plná deprese, smutku a bolesti. Přesto se ale četla poměrně dobře, i když poslední třetina knihy byla taková vleklejší, pomalejší, a strávila jsem s ní nejdéle času.

"Závislost je jako Joker. Nechce nic jiného, než aby celý svět pohltily plameny." (mezihra Díry, str. 189)

Ale dozvěděla jsem se o Matthewovi zajímavé věci, měla jsem i tendenci si googlit některé lidi zmíněné v knize, nebo třeba filmy a seriály. Co mě ale zasáhlo, byla část hned na začátku knihy, kde Matthew psal: "Jestli chcete, můžete to, co se chystáte číst, považovat za vzkaz ze záhrobí, z mého záhrobí." Jsem si jistá, že by nebyl překvapený, že se k jeho knize spousta čtenářů dostala právě až po jeho smrti - nejsem výjimkou.

Nejsem si jistá, zda bych knihu někdy v budoucnu četla znovu, ale nyní toho, že jsem si ji přečetla nelituji, i když jsem k jejímu přečtení dostala až po jeho smrti.

Měj se tam nahoře hezky, Matthew!

AliceTief
04.02.2024 4 z 5

Strašně depresivní čtení pro fanouška seriálu přátele a hlavně fanouška Chandlera, navíc s ohlednutím jak vlastně umřel. Je to velice smutný pohled na jeho život. Jednak se dozvíte spoustu věcí ohledně toho kolik toho vlastně bral, druhá věc je, že se na seriál Přátele už asi nikdy nepodívám stejně.....

ZuzziŠ
02.02.2024 4 z 5

Opravdu hodně mě překvapilo, jak dobře je to napsané. Perry je skutečně vynikající vypravěč - když ho porovnán s českou vypravěčskou elitou, tak jsou to všichni břídilové.
A to navzdory tomu, že pokud jste někdy potkali alkoholika se zálibou v lécích a povídali si s ním o "tom ohromném průšvihu", tak (z mého laického pohledu) Perry nepíše o ničem novém, neznámém.
Správně načasované vtipy, sebeironie, a současně vše trefně pojmenované!
Tu pátou hvězdu jsem ale knize dát nemohla - a to kvůli poslední kapitole. Ta byla tak sladká, tak optimistická, tak moc ve stylu happy endu hollywoodské romantické komedie!
(jednu o alkoholikovi znám, hraje tam Alec Baldwin. Ta nemá přeslazený konec. Má sice lepší konec, než Perryho život, ale pracuje se stejnou pointou.)

Ophelie
02.02.2024 5 z 5

(SPOILER) Neskutečně otevřená a upřímná zpověď velice vnitřně nešťastného muže, který celý život toužil po lásce, uznání a pozornosti od nejbližších a milovaných a který Chandlerovský vtip a humor používal jako svou “ochranu a “obranu před vlastní zranitelností a citlivostí.
Překvapilo mě, jak je kniha velmi čtivá, šokovalo mě, čím vším si musel Matthew projít a při čem mi zůstával rozum stát (a co zásadně ovlivnilo jeho celý život) - že malé miminko téměř novorozence “krmí návykovými léky pro utlumení a jako malého vystrašeného klučíka ho nechají samotného letět letadlem. Vzhledem k nedávnému úmrtí autora kniha při čtení dostávala úplně jiný rozměr (až mi bylo hodně smutno). Rozhodně doporučuji k přečtení všem (ne jen milovníkům Přátel).

Mrs.Depp
30.01.2024 4 z 5

Miluju životopisy. Miluju Přátele a miluju Chandlera a Monicu. Vůbec jsem ale netušila, jaké má Matthew Perry celoživotní problémy se závislostí a je mi to moc líto.

Na začátku knihy Matthew píše, že ji můžeme brát jako jeho vzkaz ze záhrobí. Když ji psal asi netušil, že to tak opravdu bude a mnoho lidí si ji přečte až po jeho smrti. Když se na to člověk takto dívá, je to opravdu strašidelné, jak to ten život někdy vymyslí. V knize píše, že nechápe proč se po vážné nemoci mohl vrátit zpět do života, když další pacienti, kteří byli napojeni na ECMO ne. Věřím, že to bylo proto, aby napsal tuto knihu a pomohl tak spoustě lidí. Je úžasné, že může pomáhat, i když už tady nemůže být a věřím, že by si to tak přál. O to víc je mi líto, že nikomu se nepodařilo pomoci jemu.

Přiznám se, že Chandler a Monica mi vždy připomínali mě a mého manžela. Náš vztah vznikl po několikaletém přátelství, nejčastěji se hádáme kvůli úklidu :-D, můj manžel neustále vtipkuje, až mě tím někdy přivádí k šílenství :-D a nebyli jsme ušetřeni ani náročné cesty za miminkem jako měli Chandler s Monicou. Stejně jako je, i nás tato cesta spojila a pomohla mi pochopit, že mám vedle sebe člověka, se kterým chci strávit zbytek života.

S Chandlerem a Monicou jsem se smála, fandila jim, plakala i byla smutná. Ale taky jsem se radovala a byla dojatá, když se jejich rodina konečně stala kompletní. A věřím, že to ještě mnohokrát dělat budu. Cesta adopce je sice jiná, než když se vám miminko narodí, ale je neméně nádherná a když si pak pochováte ten Váš vymodlený zázrak, víte, že to za všechno trápení stálo.

Životní příběh Matthewa byl hodně těžký, doufám, že odcházel smířený a v klidu, šťastný a spokojený a moc mě mrzí, že sám se svého vytouženého potomka nedočkal.
Stejně jako on znám tu nejistotu a obavy, které prožíval a je mi líto, že ho dovedly až k závislosti.

Je úžasné, jak někdo může ovlivnit váš život i když jste ho nikdy nemohli poznat osobně a já na Matthewa budu vždy vzpomínat v dobrém, jeho trápení ani v nejmenším nezměnilo můj pohled na něj a pokud ano, tak jen v pozitivním slova smyslu. Už vždy se na něj budu dívat jako na člověka, který bojoval za svůj život a že opravdu bylo za co bojovat.

Majdalenka
29.01.2024 5 z 5

Asi nejotevřenější zpověď kterou jsem četla. Je až neuvěřitelné co všechno dokáže naše tělo vydržet a přežít. Bohužel jeho brzká smrt po vydání knihy mi tento zážitek trochu kazí.

Vevericka.eva
25.01.2024 5 z 5

Právě jsem dočetla. Na životopisy moc nejsem, ale tento mě pohltil. Tři dlouhé večery a velmi krušná rána :-) Opravdu se nedal odložit. To co Matthew prožil je strašlivé a naprosto nepředstavitelné. Vzhledem k jeho brzkému skonu po dopsání knihy je ta kniha ještě mrazivější.

Marfulka007
25.01.2024 4 z 5

**AUDIOKNIHA**
Knihu jsem si poslechla v její audioverzi, nevím, kdy (a jestli) bych se k ní dostala v tištěné podobě... Poslouchala se mi dobře, těžko se odtrhnout, i když později se mi zdálo, že se některé pasáže zbytečně opakují. Neuvěřitelná zpověď závislého člověka, s přihlédnutím k tomu, o jak slavnou osobu se jedná, rozhodně to chce odvahu. Myslím, že jako někdo, kdo si ničím takovým neprojde, těžko může pochopit, co se takovému člověku odehrává v hlavě a jak těžký boj to je. Z tohoto pohledu opravdu zajímavý vhled... Na druhou stranu, na to jak moc a jak často zdůrazňoval, jak z toho, co se mu stalo neviní nikoho, než sebe, přišlo mi, že mezi řádky ve skutečnosti říká něco trochu jiného a občas jsem zkrátka slyšela ten ublížený tón. Těžko říct, proč takovou zpověď vlastně napsal a jestli mu to pomohlo. Každopádně asi není pochyb o tom, že jeho osud byl vlastně smutný, ať už za to mohl kdokoliv a cokoliv.

Verunka289
20.01.2024 5 z 5

Tak tato autobiografie ve mně bude ještě hodně dlouho doznívat a pravděpodobně se k ní budu jednou za čas vracet. Postavu Chandlera Binga jsem v Přátelích milovala ze všeho nejvíc a vůbec jsem netušila, čím vším si její představitel procházel... až teď jsem si začala všímat, že opravdu v jedné sérii byl vyhublý na kost, v jiné zase opuchlý podle toho, jestli zrovna chlastal nebo bral.... Nechápu, že jsem si toho při sledování seriálu vůbec nevšímala.
Neodsuzuju ho, vlastně mi je ho jen strašně líto. Vím, že každý svého štěstí strůjcem, ale nikdy nevíme, co se komu odehrává v hlavě a s jakými démony musí bojovat. Cítila jsem z knihy, že opravdu moc chtěl, že se snažil, že chtěl být čistý, ale i když měl kolem sebe lidi, nejvíc ze všeho ho ubíjela samota, které šel někdy i sám naproti.

Peyka
19.01.2024

Jsem obrovská fanynka Přátel a Chandlera obvzlášť. Knížku jsem si koupila už loni v létě, rozečetla, nicméně dodneška bohužel nedočetla. Nemůžu si pomoct, ale je tam až moc sebemrskačství. Někdy dočtu, ale teď si myslím, že na to ani není správná doba. Zatím nebudu hodnotit.

JanaŠamšová
19.01.2024 5 z 5

"Bože, můžeš si se mnou udělat, co budeš chtít, jen mě prosím udělej slavným."
O tři týdny později mě obsadili do Přátel. A Bůh rozhodně svoji část dohody dodržel - ale Všemohoucí, jelikož je Všemohoucí, že ano, nezapomněl ani na tu první část modlitby."
Dnes číst tuto knihu má už úplně jiný rozměr, no uznejte, není to tak?!
Jen ten úvod:
"A měl bych být mrtvý. Jestli chcete, můžete to, co se chystáte číst, považovat za vzkaz ze záhrobí, z mého záhrobí."
Celou dobu jsem měla pocit, že je přede mnou a vypráví to. Člověk, co viděl Přátelé tolikrát, jako já, zná jeho gesta. Idol mého mládí. Chytrý, vtipný a sexy. Říkala jsem si, jak dobře hraje a on to nehrál. On prostě Chandler byl. Jen už jsem na něj nikdy díky knize nebudu dívat stejně, teď už vím, co se skrývá za hubenou tváří nebo naopak tou buclatější.
Kniha čekala rok na přečtení a stačily dva dny. Dva, abych pochopila, proč. On se bál samoty, on o svých démonech věděl a snažil se bojovat. Ale moc mu to nešlo. Nechápu, že to všechno přežil, že to jeho tělo, srdce zvládlo. Ale bojoval o život, on nechtěl umřít, on se smrti bál. A obojí ho potkalo.
Samota i smrt.
R.I.P. Matty
Aaach můj Bože, Chandler Bing

MíšaS.
17.01.2024 3 z 5

Nebavilo mě to. Nevím, co víc k tomu napsat. Nejsem zklamaná, protože jsem nevěděla, co mám očekávat, ale čtení mě nebavilo a jsem ráda, že ho mám za sebou. Ještě že se kniha hodí do ČV 24.

Nik..
16.01.2024 5 z 5

Něco, co mě opravdu nadchlo! A to ve všech směrech.
Nutno podotknout, že tahle knížka vzbudila jen dvě emoce, a to dobrou a špatnou, nic mezi tím. Někdo tuhle knihu naprosto odsuzuje, někoho tahle kniha nadchla.

Tak tohle bylo! Nutno podotknout - miluju přátele, jo! Vlastně ani nevím, jestli bych si tuhle knížku chtěla přečíst, kdyby nešlo o jednoho z hlavních herců asi ne, nechtěla - a věřím, že takhle to má spousta lidí. No, ale ke knize. Příběh závislosti, drog, nevydařených lásek, nemocí, bezmoci, chtíče. Fakt jsem to přečetla na jeden nádech. Tak moc poutavé to pro mě bylo. Poutavé a zároveň jsem si u tohohle čtení pořád jen říkala: Cože? To jako fakt? To jde? Jak je tohle možný? Co je to za sci-fi?
Já nebudu hodnotit příběh, o který šlo, to ať si každý hodnotí sám, podle sebe. Za mě ale tuhle knihu fakt doporučuju, ne proto, že jde o někoho slavnýho, ne proto, že jde o někoho z přátel (i když tohle byl můj nakopávač), ale proto, že tohle je něco, co si málokdo z nás umí byť jen představit. Já si to teda nedovedu moc dobře představit ani po přečtení, ale jsem strašně ráda, že jsem této knize věnovala svůj čas.

milito999
15.01.2024 4 z 5

Číst knihu s vědomím toho, že je Matthew Perry již mrtvý je náročné. Zejména když na smrt poukáže v mnoha větách a i kniha začíná větou: I should be dead. Nejvíce mě mrazila věta, že pro mnohé by jeho smrt byla sice šokující ale ne překvapivá.

Kniha je napsaná dost surově, upřímně a otevřeně. Prošel si mnoha pády a mnohokrát utekl smrti přímo z lopaty. Byl x krát na odvykačce, x krát hospitalizován. Byl závislý na drogách, alkoholu ale i lécích na bolest. Nejvíce mě ale mrzelo, jak do toho padal znovu a znovu....
Škoda, že se s tím pral dekády až ho to nakonec zastihlo, když byl dlouho relativně "v pořádku".

ErčaV.
14.01.2024 5 z 5

Za mě je kniha opravdu dobrá. Hlavně Matthewa obdivuji v tom, že šel opravdu do hloubky a nebál se to zveřejnit. Měl opravdu drsný život s čím si prošel. Myslím si, že kniha opravdu může pomoct těm co mají problém nebo aspoň otevřít oči. Zároveň je těžké číst knihu když už je Matthew po smrti, hlavně pro ty kteří ho měly opravdu rádi a to né jen jako Chandlera, ale i z filmů.

stanislav0373
13.01.2024 5 z 5

Poměrně syrová, přímá zpověď člověka, kterého si všichni nějakým způsobem idealizujeme, protože je to přece Chandler z Přátel. Ten vtipný. Zde ale odhalíme mnoho bolavého, nepříjemného, ryze osobního. Chtělo to obrovskou kuráž to o sobě napsat, sdělit světu, že jste byl občas kolosální kretén. Podělit se ale i o radost, o výhody, plynoucí z popularity, o celý život. A vše, co k němu patří.
Ve zkratce se jedná o příběh smutného veselého kluka. Nebýt toho, že Matthew Perry nedávno zemřel, mohla mít kniha daleko pozitivnější poselství. Asi víte, jak to myslím...

Ledai
12.01.2024 5 z 5

Velmi silné a vzhledem k okolnostem je v knize velká dávka ironie. Život ti do cesty hodí vidle,když už si myslíš,že jsi z toho venku a chceš začít žít. Několikrát jsem přestala číst,nadechla se a jen si řekla "Ach, Matthew...". Povzdech nad těžkostí života,povzdech nad tím,jak už od začátku bylo všechno špatně. Myslím, že je nutné knihu správně pochopit. Nejde jen o obraz feťáka ve spojení se známou osobou. Názor ať si každý udělá sám,ale teprve potom,co se ponoří do hlubin sebe sama. Povrchnost tady nemá místo.

Bustedka
11.01.2024 4 z 5

Kdo by neznal Přátelé. Bylo to čtení bolavé, ale podnětné. Především proto, že jsem v okolí neměla nikdy nikoho, kdo by bojoval se závislostí, proto je celý ten boj s tímhle démonem pro mě hodné vzdálen.
Ke konci se kniha trochu táhla, téma se opakovalo. Názvy prášků vám začnou splývat, ale ta message ve vás zůstane.
Hodnotit autobiografie je dost obtížné, a tak mě některá hodnocení docela zarazily. Strhávat hvězdičky jen proto, že je feták, to do recenzí prostě nepatří. Pak totiž nehodnotíte knihu, ale něčí život.

dlabikk
08.01.2024 5 z 5

Audiokniha
Uuuuffff, tak to byla obdivuhodná zpověď. Smekám, že šel takto s kůží na trh, kdy vlastně mohl ještě očekávat nějaké nabídky na natáčení a zavřít si tím dveře šoubyznysu. Ve třetině knihy jsem si říkala, že ho nahoře má někdo hodně rád, jinak by už snad musel být tak 3x mrtev. Opravdu přkvapivé, že se Matthew dožil tolika let po konzumaci všech těch opiátů, alkoholu a cigaret. Smutný život a konec jedné legendy. Dost mne překvapily ty částky za jednu epizodu Přátel, která má kolem 20 minut. Vůbec si nedokážu přestavit, co s tolika penězma ... Jo vlastně fetovat, chlastat a š***t :o) I přes smutný příběh, je kniha vtipná a bavila mne.

životopisy, biografie tajemství herci závislosti

Autorovy knížky

Matthew Perry