Poznámky o tvorbě

Poznámky o tvorbě https://www.databazeknih.cz/img/books/72_/72100/poznamky-o-tvorbe-72100.jpg 4 7 1

Sborníček článků, poznámek a úryvků, v nichž Čapek psal o svém vztahu k literatuře a divadlu, o své tvůrčí práci a záměrech, které sledoval v jednotlivých svých dílech.

eraserhead
30.11.2020 4 z 5

Zajímavý a místy až podnětný a hloubavý výběr autorových vyjádření nejen k různým aspektům kultury a umění (obzvláště jeho práce o neoblibě povídek je až nadčasová) ale i k jeho vlastní tvorbě (a ač jsem zastáncem toho, že autor by své dílo neměl vysvětlovat ani obhajovat, zajímavě jsem si početl). V mnohých pohledech Čapek opravdu přemýšlel nadčasově a dalo by se citovat až do skonání světa. V jiných moc ne. Zajímavý je i dobový kontext některých jeho vyjádření (kdy o divadelních režisérech přemýšlí výlučně jako o mužích), v případě, kdy už je trochu osobnější a subjektivnější, už to tak moc veselé není: "Do přísného, chlapského světa Scotland Yardu, detektivů a zločinců se vedral živel ženský a romantický a porušil jeho odbornou čistotu. (...) Nemám opravdu nic proti druhému pohlaví: ale do detektivek nepatří, leda jako oběť. Nemá se nijak plést do té mužské záležitosti, jako je řešení záhad a lov kriminálních šelem. Jakmile se do takové věci zamíchá dívka, komplikuje celou inetlektuální situaci fatálními vztahy sentimentálními. (...) Zkrátka od té doby, co detektivky přestaly být četbou výlučně mužskou, zvrhly se pohorčujícím způsobem." 3.5*

Karel Čapek
česká, 1890 - 1938