Postel, hospoda, kostel

Není kněz jako kněz – Zbygniew Czendlik je toho skvělým důkazem. Studium Bible je podle něj nuda, nerad zpovídá své farníky, a chce-li někdo pokřtít, dlouho ho odrazuje. Miluje ženy, rád si pochutná na dobré whisky, v hospodě je jako doma. Co má napsáno na dveřích ložnice? Proč se mu nelíbilo ve Vatikánu? Jak zvládá celibát? K čemu by vedl své děti a co je v životě nejdůležitější? Ale hlavně – jak to, že u nás nemáme natřískané kostely? Tato kniha vám odpoví na mnoho podobných otázek. Nahlédnete do soukromí jednoho pozoruhodného muže a zjistíte, jak vnímá mezilidské vztahy, život i Boha. Není vyloučeno, že vás zbaví některých předsudků a zkreslených představ, proto ji čtěte pouze na vlastní nebezpečí. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/308902/postel-hospoda-kostel-CrA-308902.jpg 4.3211
Duchovní literatura, Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vazba knihy:vázaná s přebalem
ISBN:978-80-257-1918-3

mirunda
včera

Příjemná dovolenková oddechovka, mnohdy jsem se zasmála a mnohdy i zamyslela

Gabba99

Moc příjemné počtení, autor vystupuje jako člověk, který je jeden z nás, na nic si nehraje, přiznává své slabosti a radosti.

stehlicek

Obrovské překvapení! Pana Czendlika jsem znala, podobně jako většina lidí, z médií jako kněze-šoumena. Tahle knížka je ale nabitá takovými myšlenkami, že jsem z toho sedla na zadek. Kdyby podobně uvažovali všichni kněží, bylo by celé Česko katolické :-) Málokdo dokáže pracovat s pojmy jako Bůh, víra, náboženství a mluvit o nich prostě a přirozeně tak, že je pochopí i ateista (btw, dle Czendlika je ateista silně věřící - věří totiž v neexistenci Boha :-) Ke knize se budu často vracet a nejradši bych ji koupila všem svým přátelům :-)

Evišťátko

Pro mě velmi zajímavá kniha, nadčasové myšlenky. A to jsem autora rozhovoru považovala do té doby s prominutím za mediálního šaška. A jsem ráda, že jsem mohla svůj rychle vytvořený úsudek změnit! Určitě se k této knize budu často vracet☺

Věrča18

Moc milá knížka, krásný jemný rozhovor, ale nemělo to šťávu, četla jsem to hrozně dlouho, nic mě nelákalo číst dál... Zbigniew je úžasný čístý člověk, inspirativní, hladivý.

johannis

Nebudu hodnotit autora, protoze sto lidi, sto nazoru. Nicmene s necim se ztotoznuji, neco me pobavilo, jine prekvapilo. Kazdopadne mile, prijemne počtení!

kvetinkabrno

Pan Czendlik je charismatický, sympatický muž, jehož smysl pro humor mě baví. Rozhodně bych se s ním chtěla seznámit a dokonce bych si s ním ráda vykládala, třeba každý týden....s jeho myšlenkami se ztotožňuji a myslím, že bych kvůli němu chodila i do kostela, kdybych ovšem bydlela v Lanškrouně.......obyvatelé Lanškrouna....ó Vy se máte..:-)

katerina.l.

Já nějak nevím, jak ohodnotit životopis. Kniha je to určitě zajímavá, pan Czendlik má rozumné postoje a celkově je to "sympaťák". Určitě doporučuji.

fruitbueno

Rozhovor s člověkem tak civilním, že jsem se vlastně celou dobu divila, že je to katolický kněz. Kniha obsahuje řadu myšlenek, se kterými naprosto souhlasím, pod které bych se okamžitě podepsala, a taky vypovídá o době, kterou žijeme. Prima čtení, doporučuji!

SilvieK001

Skvele. Obohacujici. K zamyšlení bez rozdílu, zda jste věřící či nevěřící. Jistě se k ní vrátím.

Janek

Většinu vtipů a průpovídek jsem znala, což o kvalitě knihy nic neříká - kdo vtipy neznal, jistě se hodně nesmál. Já jsem asi měla příliš vysoká očekávaní, čekala jsem, že se o paterovi mnohem víc dozvím. O životě jen minimum, ve věcech duchovních zdálo se mi to, bohužel, jen jako klouzání po povrchu.

1alena1

Nejjednodušší přiblížení se lidí věřících a nevěřících, přiznání, že i duchovní jsou jen lidé nedokonalí, každý má své chyby. Lidé jsou dobří a nedobří, ale nesouvisí to s vírou.

vlčice68

Já osobně si myslím pravý opak toho, co pověděl kardinál Duka novinářům - jeden Czendlik v české církvi není problém, ale kdyby takových Czendliků bylo deset, tak už by to problém byl.
Czendlik v knize nikomu nic nevnucuje, prezentuje myšlenky a je jen na samotném čtenáři co si vybere.
Mě bylo blízké mnohé a v knize jsem našla pasáže, ke kterým se budu vracet.

lucie4031

Kniha mě nadchla, dává mnoho podnětů k zamyšlení a je velmi čtivá. Ráda se k ní zase vrátím.

Heyhey

Nečekaně dobré. Zajímavé názory. Veselé historky. Bystré postřehy.

Stanča

Zajímavé čtení.

Iki1

Jedná se o velmi poutavé čtení, které mně osobně mluvilo z duše i do duše. Dá se říci, že by čtení této knihy mohlo alespoň někomu suplovat duchovní rozhovor. Více takto otevřených farářů a mnohé zbloudilé duše naleznou svůj vnitřní klid.

petrarka72

"Většinou neodmítáme Boha, jako spíš svou představu o něm." (parafrázováno) - Kdybych v knize našla jen tuto větu, stálo za to si ji přečíst... Nemohu se zbavit dojmu, že vyprávění o dětství a dospívání mohlo být kratší (na druhé straně člověk si na ledacos vzpomene, s lecčím se identifikuje), ale prolínání zprávy o kněžském působení se zprávou o vztahu s Bohem je skvostné. A neodmyslitelná je v této knize postava zpovídající - Markéta Zahradníková ví přesně, kdy položit otázku, kdy zaprovokovat, kdy se stáhnout do pozadí... A mimochodem - jsem ateistka. :-)

LuckaH2

Nazory pana Czendlika jsou mi velmi blizske, jeho pohled na cirkev je svezi a moderni, coz by melo byt. Takze na jednu stranu mi nerekl nic moc noveho, na druhou stranu je fajn se nad nekterymi vecmi zamyslet, jeho pribehy a prirovnani jsou humorne a lidske:-)kniha je opravdu pro vsechny,vcetne "nevericich"("prestoze ze ti jsou vlastne podle p. Czendlika nejvic verici v neexistenci Boha")

Atanone

"Kardinál Duka kdysi na mou adresu novinářům řekl, že jeden
Czendlik v české církvi není problém, ale kdyby takových Czendliků bylo deset, tak už by to
problém asi byl."
.. a já dodávám,že bych katolické církvi-jejíž jsem heretickou součástí-takový problém přála.
Krásné na této knize je,že je o všem a pro všechny. A tak to má být.

Gigy

Nejsem si jistá, jestli forma dialogu knize spíše neuškodila. Nicméně čtení je to zajímavé, místy dokonce úsměvné a některé pasáže vás donutí pořádně se nad sebou zamyslet.

szusanne

Nečekaně upřímná a zábavná kniha. Nechybí v ní inspirace a zamyšlení.

marketa8129

Tato knížka se nesmí kupovat s tím, že ji napsal známý kněz. Při čtení budete mile překvapeni otevřeností, myšlenkami a zajímavými postřehy. Často se zarazíte a k textu se vracíte, přemýšlíte, sem tam si něco vypíšete, prostě knížka pro přemýšlivé čtenáře.

bgott

Ke knize jsem přistupovala s jistou rezervou. I já jsem vnímala Z. Czendlika jako lehce "bulvárního kněze" :-)
Ale byla jsem mile překvapena a knížku jsem přečetla se zájmem. Oceňuji přímost vyjádření k "ožehavým" otázkám a problémům současné katolické církve. Za mě velmi pěkné a inspirativní čtení.

iška

Dobře udělaný rozhovor. Rozhovor se zajímavou osobou je vždy podnětný.

daza.dt

Knihu jsem si koupila a následně ji dostali všichni "povinně " doma. :)
Ač v ČR nikdo nemá rád pánbíčkování a prý jsou tady pomalu všichni nevěřící, na knihu jsem musela čekat, protože byla vyprodaná. :)
Kniha mě mile překvapila, "Zigiho" mám ráda a rozhodně mě nezklamal.
Doufám, že bude ještě nějaká další kniha. :)

Šánka

Knížku mi téměř vnutila naše milá paní knihovnice, sama bych si ji asi nepůjčila....a moc se mně líbila.
Bylo to čtení zajímavé, místy úsměvné, ale hlavně na zamyšlení o životě, lásce, běžných věcech. Plné úžasných myšlenek se kterými se může ztotožnit jak člověk věřící, tak ateista, ale i takový, který v tom tak úplně nemá jasno (jako třeba já:-)). Pan Czendlik je mimořádný člověk, který nechodí s hlavou v oblacích, ale stojí pevně nohama na zemi, a proto jsou jeho názory mému srdci blízké.
Knihu nejen doporučuji, ale ráda si ji i koupím, abych se k ní mohla kdykoliv vrátit.

honza0876

Osvěžující knížka nejenom pro věřící.

michal8666

Dost dlouho jsem kolem této knihy našlapoval po špičkách. Jsem tvor zvědavý, ale bál jsem se ji otevřít. Bál jsem se, že bude moc "pánbíčkářská".
Ale nedávno jsem se vyskytl u přátel v Lanškrouně. Courali jsme se večer po městě. A před farou stálo Mini - mám pro ně slabost.
A prý: "To je Zigiho".
Druhý den jsem letěl pro knihu.

Pro mě velmi inspirativní kniha. Kniha, kterou jsem musel občas odložit a zamyslet se. Není to určitě pámbíčkářské. Dle mého si tam kždý najde to své. To své k zamyšlení. Zigi je zkrátka moc zajímavý člověk.

"Před čím utíkáš, to tě zkrátka nakonec dožene."

Mahuleno

Se \"znalostmí\" o knězi Czendlikovi jsem se na tu knihu těšil. Možná právě proto jsem byl trochu zklamán. I když zklamán je možná silný výraz. Dokonce jsem trochu přemýšlel o tom, jestli by to třeba nenapsal lépe sám, vlastními slovy, což je pravděpodobně rychlejší a bezprostřednější sdělení, ale v tom to asi není. Prostě se někdy stává, že očekávání nejsou zcela naplněna. Nicméně, to je můj názor na knihu, ale nic to nemění na tom, že podle mne by církev takových kněží potřebovala více. Protože jsem přesvědčen, že by ji dokázali otevřít pro \"širší publikum\" - momentálně mě nenapadá vhodnější výraz.
A to rozhodně církev potřebuje, získat trochu \"civilnější\" projev. Ale to vůbec neznamená ustoupit ze svých základních pravd, jenom je umět lépe předkládat. Závěrem jenom poznamenám, že bych někdy velmi rád byl např posluchačem Czendlikova kázání.