Poslední Mohykán

Poslední Mohykán https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31875/bmid_posledni-mohykan-wh6-31875.jpg 4 591 82

Poslední Mohykán, druhý, zcela samostatný díl slavné pentalogie o zálesákovi Kožené punčoše, se odehrává v době bojů mezi Anglií a Francií na americkém kontinentu. Cooper zde líčí osudy dcer plukovníka Munroa, které se snaží dostat za svým otcem do pevnosti William Henry. Stanou se však zajatkyněmi Indiána Maguy. Po jejich stopách se vydají zálesák Sokolí oko a dva Mohykáni – Čingačgúk a jeho syn Unkas, poslední svého rodu, aby obě dívky zachránili. 13-752-84... celý text

Literatura světová Dobrodružné Romány
Vydáno: , Albatros (ČR)

The Last of the Mohicans , 1826

ber-tram
05.04.2018 2 z 5

Prý už pro čtenáře od 12 let... No nevím, je mi o dost víc, ale že bych se otravoval míň a měl v tom jasněji, kdybych se začetl už jako -náctiletý...? Radši si znovu občerstvím svižný Mannův spektákl (naštěstí jen volně) inspirovaný prózou.
Některé knížky doporučenou věkovou hranici nepotřebují, obzvlášť ty zmatené a nudné pro jakoukoliv generaci. Po navnazujícím Lovci jelenů tak sériově navazující Poslední Mohykán vyčernil za Cooperem drtivou tečku. 13/18

RudýOnkel
08.02.2018 5 z 5

Čtivá "neMayovka". Musím tedy říct, že Vinnetou měl v sobě něco osobitějšího. Hlavni hrdinové pro mě znamenali "vyvrhely společnosti", kteří stojí mezi jednou a druhou stranou. Přišlo mi zmatené, že postavy děj se často mění o 180 stupňů a je těžké pochopit, kdo je proti komu. Dokonce se mi zdálo, že přírodě je dáno větších možností pro vývin než postavám, načež mi konec přišel useknutý. Scházelo mi tam ještě za ním něco. Ale je to pěkná kniha, má rozhodně co nabídnout a své čtenáře si najde. Cením si, že se autor snažil zachytit historii v pravdě

Oryk
06.01.2018 4 z 5

Výborná kniha s opravdu dobrým dějovým spádem. Škoda, že Cooper v některých situacích příliš nadsazoval, Francouzi a Huróni jsou vždycky ti zlí atd. Situace ke konci knihy je velmi nepřehledná, Delewaři jsou líčeni jako přátelé, potom jsou nepřátelé, jdou proti svým spojencům Hurónům atp. Cooper počítal s tím, že čtenář už má nějaké informace o situaci mezi indiány, proto se může Poslední Mohykán zdát jako poněkud náročná četba pro dnešní čtenáře.

Hufendy
28.11.2017 5 z 5

Kniha velice pěkná. Udivilo mě, že se mi knížka líbili, i když to není můj typ. Od začátku dokonce to nebylo náročné čtení. Taková odpočinková kniha. Určitě doporučuji.

Pavelpi
18.11.2017 5 z 5

Ze všech dílů této série se Mohykán povedl úplně nejlíp.Autor se snaží držet i historických údajů.Viděl jsem samozřejmě i film,který má i děj víceméně shodný s knihou.Pravda je ale to,že nádherná hudba ve filmu mě vzala u srdce.Tak nevím,co je lepší.Jednou jsem dokonce udělal i to,že jsem si tu hudbu pustil při čtení a hned se mi kniha zdála lepší.Takže bych to hodnotil tak,že film i kniha jsou stejně dobré.

hroneczek
01.11.2017 4 z 5

Očekávala jsem naprosto stejný příběh jako ve filmu, ten se sice trochu lišil, ale i tak byla kniha velice pěkná a dobře se četla.

R.E.M.
15.09.2017 3 z 5

Očekávala jsem, pod dojmem filmu, více romantiky. Charakterové rysy knižních postav a jejich vztahy byly méně idealistické, realističtější, některá knižní dobrodružství zase naivnější.

Jirka92333
13.07.2017 5 z 5

Tuto knihu zbožňuji. Klasický dobrodružný příběh. Poutavý a pro mě strhující příběh. Je to moje srdcová záležitost. Kniha kterou jsem našel zahazenou u prarodičů v zaprášený polici (salátové vydání) a přesto bych nikdy neměl to srdce dát jí pryč :-)

martina.culik
30.05.2017 4 z 5

Klasická dobrodružná kniha. Důvodem, proč jsem se do knihy pustila, byla zvědavost, zda se mi bude líbit stejně jako film, ze kterého se mi jako malé ne úplně dobře spalo.
Nakonec jsem ráda, že jsem ji četla, jelikož mě hodně bavila. Je pravda, že mě v ní (díky zhlédnutému filmu) nic nepřekvapilo, ale za to kniha nemůže.

parxel
09.04.2017 4 z 5

Tuto knihu jsem četl v podstatě ze zvědavosti, abych se dozvěděl, jak moc se filmové zpracování odlišuje od své knižní předlohy. V tomto směru mne však kniha ničím zásadním nepřekvapila, neboť film je v podstatě její věrnou kopií.

Upozornil bych pouze na dva rozdíly, které mne zaujaly nejvíce. V knize dojde mezi hlavními postavami k vytvoření jiných vztahů. A za druhé zpracování závěrečné části odehrávající se v táboře huronů je ve filmu značně zkrácené. V obou uvedených případech však podle mého názoru odchylka od knížní předlohy přispěla k větší dramatičnosti příběhu.

Přestože literární zpracování i přes své stáří neztratilo vůbec nic na své čtivosti, tak mne osobně se více líbil film. Z tohoto důvodu se ke knize nebudu již vracet.

Shrnutí: dnes už v podstatě knižní klasika, která ani po letech neztratila nic ze své čtivosti. Pokud však znáte film, tak vás knižní zpracování nepřekvapí ničím novým. Dávám 4 hvězdy.

Back
27.10.2016 3 z 5

Pěkný dobrodružný příběh s nečekaným koncem, začetl jsem se až od druhé poloviny :) Velmi mě ale iritovaly velice časté tiskové chyby.. (vydání 1989)

de_baques
04.07.2016 5 z 5

Kniha se odehrává v úžasné atmosféře hraničářských časů v okolí velkých jezer, podkladem jsou skutečné události - dobývání pevnosti Willliam Henry a následný masakr bezbraných angličanů indiány. Okolo toho se rozehrává dobrodužný příběh, který zaujme jak mladší ročníky, tak ostřílené čtenáře. I tak lehce zromantizované svědectví téměř dobového spisovatele nastavuje zrcadlo novodobým mýtům o indiánech a jejich tkzv. kultuře. Krvelační, bezcitní barbaři, kteří pro pár tretek zavraždí kohokoliv - ženu, muže, dítě.

Parisienne
28.04.2016

Vynikající!!

zuzanka2352
14.04.2016

Nakoľko mám rada tento film, ako sa hovorí,že kniha je lepšia, v tomto prípade som si není 100% istá či to tak je. Nejako som sa nemohla do nej poriadne začítať, ale dočítala som ju :-)

ZajDa37
08.03.2016 4 z 5

Ze začátku jsem se do knihy nemohl začít a chtěl jsem svoje hodnocení snížit. Pak se ale příběh rozvinul, zejména pro mne od okamžiku setkání Maguy s Corou a já se do příběhu "dostal". Cooper je bezesporu klasik jak americké tak světové literatury, už jenom pro to vylíčení indiánů.

Ten nečekaný konec knihy mne dostal. Myslím si, že je omyl, že tato kniha je vnímána jako dětská literatura. Ten příběh uchvacoval, uchvacuje a bude uchvacovat děti i dospělé.

martin č.
05.02.2016 4 z 5

Ačkoliv jsem měl knížku doma od dětství, nikdy jsem si ji tehdy nepřečetl. Sáhnul jsem po ní na odreagování se od těžší literatury a práce až dnes a (byť se jedná spíše o dobrodružný žánr pro náctileté) nemohu si stěžovat. Je to vlastně takový romantický historický román z 19. století. I když je film (1992) asi svižnější a emociálně vypjatější než knížka (navíc podkreslen fantastickou hudbou), v knize jsou naopak logicky více vykreslené jednotlivé postavy, historické pozadí i situace a pozice indiánských kmenů. Ta tehdy ještě byla relativně silná. Odlišná zápletka nevadí, aspoň jsem (znalý filmu) byl při čtení v závěru překvapen. Knížku považuji cennější o to, že se asi celkem věrně věnuje událostem a době (francouzské indiánské válce v půli 18. století) odjinud pro nás tolik neznámým.

Luccy78
31.08.2015 4 z 5

Velmi zajímavá a dobrodružná kniha, díky které se čtenář může přenést do doby bojů mezí Angličany a Francouzi v polovině 18.století, ve kterých nemalou roli hráli i indiáni. Může nahlédnout do života a zvyků indiánských kmenů, pestré přírody, do tajemného a nebezpečného pralesa a jako pomyslnou "třešinkou na dortu" je putování a osud dvou dcer plukovníka Munroa přes prales do pevnosti William Henry.

marcela6183
18.08.2015 3 z 5

Jediná Cooperova kniha, kterou jsem z celé pentalogie přečetla. Mám dojem, že i kniha nejlepší.
Surovost života a nevyhnutnost smrti, absence dobrých konců a nutnost jednoduchých a rychlých rozhodnutí, zkratka v příběhu, dobové reálie a zakotvenost příběhu. I když jto není dílo a priori určené dospělým, stále má co říct. Nechybí mi šťastný konec pro Coru, jen na alegorii ilustruje autor celkové vymírání indinů kmen po kmeni. Jako lidi jsme děsná zvířata. Je jedno, jestli se tomu říká čest, odvaha, bláznovství nebo hrdinství.
Za dvě stě let se toho fakt moc nezměnilo. Historie varuje a stále se opakuje, příběhy nekončí šťastně a život jde dál. Je třeba žít a nemyslet na to, že Day Lewis je rozporuplý charakter, ale bravurní herec. Pro knihu trojka, film určitě za čtyři. Doteď mi zvoní v hlavě ústřední smyčcová linka.

Nunee
01.07.2015 5 z 5

Miluji film a proto jsem se pustila do knihy, jinak mi tento žánr moc neříká... Tedy, doposud neříkal :-) Po přečtení téhle knihy jsem přehodnotila a určitě se tomuto žánru bránit nebudu. Ikdyž se film značně od knihy liší, moc se mi kniha líbila (co si budeme povídat, na filmu je nejkrásnější ta hudba...) a moc dobře se mi četla.

Rilian
06.06.2015 5 z 5

Kniha se mi líbila, protože se podle mého názoru jedná o velice barvitý popis života v divočině a svérázné společnosti lidí na hranici tehdejší civilizace. Postavy se dobře doplňují - jedna část (major, plukovníkovy dcery) představují pohled civilizovaného člověka, a druhá (Sokolí oko, indiáni) pohled lidí přírody, přičemž se navzájem příliš nechápou.
Román je velice čtivě napsán, a navíc ukazuje neidealizovaný pohled na koloniální boje v Americe. Myslím si, že vůbec nevadí odsunutí historických událostí do pozadí. Trochu sporná je podíl Montcalma na masakru u pevnosti Wiliam Henry, ale to na kvalitě románu nic nemění.