James Fenimore Cooper

americká, 1789 - 1851koupit eknihy

Nahrávám...

Populární knihy

/ všechny knihy
Poslední MohykánStopařLovec jelenůPrůkopníciPoslední Mohykán II.

Komentáře (3)

Přidat komentář
Luccy78
13.01.2016

Cooper byl hojně překládán do češtiny. Jako první z autorových příběhů vyšel Poslední Mohykán 1852.

Odklonem od tradiční tematiky diktované evropskou literaturou k typicky americkým námětům pomáhal položit základy americké národní kultury. V jeho romanticky laděných příbězích se mu skvěle podařilo skloubit dobrodružství s historickou realitou a poprvé se v nich také setkáme s realistickým popisem americké krajiny a s vylíčením problematiky indiánů. Stvořením postavy zálesáka Nattyho Bumppa, zvaného podle jelenicových kamaší Kožená punčocha se jako jeden z prvních amerických spisovatelů pokusil o vytvoření národního hrdinského mýtu, jehož existence sehrála důležitou roli při konstituování národa.

Cusco
19.05.2015

"James Fenimore Cooper se narodil roku 1789 v Burlingtonu, New Jersey. Vystudoval Yaleskou kolej v New Hampshiru a pak roku 1805 vstoupil do námořní služby Spojených států a pracoval tam až do roku 1810. Na počátku své služební dráhy byl velitelstvím přidělen k službě na velkých jezerech a tak měl možnost získat znalosti krajů, které se později staly dějištěm jeho dobrodružných knih. V roce 1810 se oženil a usadil se na rodinném statku v Cooperstownu u jezera Oswego.
V roce 1825 odcestoval do Evropy. Nějaký čas pobyl v Anglii a pak, jako konzul, žil dva roky ve Francii. Pak procestoval Německo, Švýcarsko, Itálii a v roce 1831 se vrací domů, do Ameriky. Zemřel v roce 1851. ... ..."

(úryvek anotace na zadní straně pevné vazby lesklé, Stopař, 1963)

vitavita
25.03.2013

Už několik generací čte jeho výborné romány a ještě bude číst !!!