Poslední dívka

Poslední dívka https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/329843/bmid_posledni-divka-hV6-329843.jpg 4 542 191

Před deseti lety jela studentka Quincy Carpenter na dovolenou s pěti přáteli a vrátila se sama, jediná přežila hororový masakr. Stala se členem „klubu“ FINAL GIRLS, který vymysleli novináři, a do takové skupiny lidí nechce nikdo patřit. Patří do něj třeba Lisa, který ztratila devět sester z vysokoškolského klubu po útoku teroristy, který zabíjel nožem; nebo Sam, která přežila útok maskovaného muže během noční směny v Nightlight Inn; a nyní i Quincy, která zakrvácená prchala lesem před násilníkem, který přepadl partu studentů v lesní chatě. Média touží po tom, udělat rozhovor se všemi najednou, a všechny tři dívky se snaží na prožité trauma zapomenout, a tím i jedna na druhou. V současnosti už je na tom Quincy celkem dobře, díky Xanaxu. Má obětavého snoubence Jeffa, populární blog o pečení, krásný byt, terapeutickou skupinu a policistu, který jí před lety zachránil život. Její mozek tragickou událost vymazal a minulost je pohřbena. Až do té doby, dokud není Lisa, první Final Girl, nalezena mrtvá ve své vaně s podřezaným zápěstím a dokud se na jejím prahu neobjeví Sam, druhá Final Girl. Proletí Quincynýn životem jako vichřice. Jako by se snažila o to oživit minulost. A Quincy přemýšlí o tom, proč. A když vyjdou na světlo nové informace o Lisině smrti, Quincin život se mění na závod s časem, snaží se zjistit pravdu o Sam, o tom, proč se vyhýbá policii i novinářům, a chtě nechtě si musí vzpomenout, co se před deseti lety v lese skutečně stalo.... celý text

Horory Thrillery Dívčí romány
Vydáno: , Omega

Final Girls , 2017

Jitule17
31.01.2019 5 z 5

Tak musím říct, že po docela průměrné knížce jsem si spravila chuť pořádným thrillerem. S hlavní hrdinkou jsem ale díky jejímu chování měla trochu problém sympatizovat.. jinak mě knížka bavila.
Závěrečné rozuzlení bylo pro mě hodně překvapivé, teda netipla jsem to, byť sem tam nějaké mini náznaky v průběhu byly, a nakonec mi to vlastně bylo i líto, že to tak dopadlo, pač tu osobu jsem si jako jedinou oblíbila a autor z ní udělal...
Ale zas musím říct, jakožto filmový fanda slasheru :-) , hodně se mi líbilo to postupné odhalování, co se tehdy stalo během masakru v lesní chatě. Vždycky jsem se nemohla dočkat, až příběh zase skočí do minulosti a odkryje další dílek z osudné noci.

Termina
23.01.2019 4 z 5

Ze začátku mě kniha moc neoslovila .. na konci jsem byla příjemně překvapená. Když se na to podívám zpětně myslím že hlavní podezřelý byl od začátku jasný ale mě to netrklo :) Tak třeba budete lepší

Twinny
26.11.2018 3 z 5

Prokristapána! Jak se může stát, že z autora CHLAPA udělají ženskou?

A teď ke knize.
Dvě časové linie mi nevadily, orientovala jsem se dobře. Začátek je takový nijaký. S Quincy jsem nemohla soucítit. Nad většinou jejího chování jsem jen nevěřícně kroutila hlavou. Děj začne být zajímavější a napínavý v poslední třetině, kterou jsem nemohla přestat číst. Odhalení jsem četla s otevřenou pusou. Ale poslední kapitola (po velkém odhalení) byla trapná.

kkristynaa
16.11.2018 5 z 5

Skvělá kniha, napínavá do poslední chvíle!

Dela111
11.11.2018 4 z 5

Dobrý thriller pro vytrvalé, protože první třetina je nezáživná a já jsem se do ní těžko začítala. Popisuje psychický stav hlavní hrdinky Quincy a děj v podstatě stagnuje.
Hlavní dějová linie se střídá s kapitolami, které obsahují minulost a pomalu ji odkrývají. Děj nabere obrátky až když se u Quincy objeví další dívka, která přežila masakr. Konečně začne docházet k zvratům, je to napínavé, zvrácené a šokující. Asi od poloviny mě už děj nepustil a musela jsem dočíst na jeden zátah.
Závěr je výborný, vrah je odhalen až na konci a současně autor objasní všechny záhady.

Když jsem přemýšlela nad počtem hvězdiček, uvědomila jsem si, že před pár roky bych nadšeně dala 5* i přes pomalý rozjezd. Dnes jsem uvažovala mezi 3* a 4*. Myslím, že v posledních létech jsme zahlceni spoustou skvělých thrillerů, konkurence je velká, takže čtenáře už jen tak něco asi nenadchne. Musím přiznat, že už jsem asi trochu rozmlsaná :-)

Katulinka69
20.10.2018 2 z 5

Četla jsem rozhodně lepší knihy,ale zase něco jiného.

Alexxxka
10.10.2018 5 z 5

Dle toho, co jsem četla v komentářích se mi do knížky moc nechtělo. Jsem ráda, že jsem si jí přečetla. Nenudila jsem se, bavilo mě to a hltala jsem stránku za stránkou. Ten konec byl psycho. Skvělé!

Ticiana
08.09.2018 4 z 5

Knizka se mi libila, ale nejak jsem se nepotrebovala dozvedet jak to bylo. Neco mi chybelo. Ale cetla jsem uz i mnohem lepsi thrilery.

jasmína
05.08.2018 2 z 5

Za mě tedy jen dvě hvězdičky, vše jsem předpokládala a chybělo mi zde napětí.

Za mě tedy ne, ale vidím.vysoké hodnocení, tak budu možná jediná, ale nevadí, jdu si pro jinou, a snad lepší knihu.

tereza94
25.07.2018 5 z 5

Kniha mě opravdu nadchla, vtáhla do děje a zhruba od půlky jsem opravdu měla problém přestat číst. Musím říct, že mě velmi překvapilo, jak se to nakonec celé odehrálo.

Lenka.Vílka
22.07.2018 2 z 5

PRO JISTOTU. MOŽNÁ OBSAHUJE SPOILER

Zaujala mě anotace. Luxusní a já se na knihu moc těšila. Ale když jsem si jí přinesla domů z knihovny, byla jsem dost zklamaná. Na obalu je doporučení od Kinga. Že prej pro ty, kterejm se líbila Zmizelá.
Zaprvé, nemám ráda tahle porovnání.
Zadruhé, podle anotace jsem myslela, že to bude slasher (i v přítomnosti).
Tak jsem začala číst a pochopila jsem, proč to je kniha pro ty, kterým se líbila Zmizelá. Aby se ujistili, že Zmizelá je jenom jedna a že označení knihy "jako Zmizelá" je trapné a knihy by měly kopat za sebe. Protože Zmizelá je klenot. Poslední dívka je následující:

Kniha je logicky rozdělena na dvě části, které jsou od sebe odděleny, ne žádné flashbacky v rámci vyprávění v kapitole. Ale hezky odděleno. Začnu minulostí.
Je to klasická šablona. Parta pubescentů v lese a týpek, kterému se rozbilo auto a hned je onou bandou pozván k nim. Z hororů každý ví, že tenhle moment je 50/50 co se týká toho, kdo je potom všechny zabije. Občas je to "ten s rozbitým autem", v tomhle případě se jménem Joe nebo ten, kdo sleduje všechny a Joe pomůže k více krvi. Takže se kalí a největší borec přemlouvá největší upejpavku, která je vlastně nejvíc sexy ze všech (i víc než ta populární, která vždycky umře během sexu), že už by na to měli skočit, protože přece nebude panna napořád. V minulosti vás nemůže moc co překvapit. Ale myslím, že o to autorovi ani nešlo. Plus náznaky, jestli to celé nebyla nakonec Quinn byly dost nepřesvědčivé.
V přítomnosti je Quinn Poslední dívka spolu s dvěma dalšími. O tom, co se stalo těm dalším dvěma je taky napsáno. Jedna z nich se zabije a druhá se najednou po letech skrývání zjeví u Quinn. Ale všechno kolem toho nějak od začátku smrdí.
Minulost mě neděsila. Přítomnost nethrilla, vlastně dost nudila. Příběh to špatný nebyl, jenom tomu chyběla šťáva. Což jsem psala ke knize dost nedávno. Jenom mi přijde, že to je problém dost současných bestsellerů a módních knih. Prostě si u nich nedokážu představit, že čtu znovu (a v dost případech nechápu, že jsem vůbec dočetla). Poslední dívku bych znovu nečetla.

Co na knize ale vadilo úplně nejvíc je styl psaní minulosti (er) a přítomnosti (ich). To by nebylo nejhorší, to zvládnu (asi to bylo kvůli tomu s *****). Problém je v tom, že obě části byly psané jiným stylem. Minulost s takovou dětskou naivností a přítomnost s dospělou hořkostí. To bych chápala v případě, že obojí vypráví Quinn. Ale takhle to působí teen podbízivě a zároveň dospělácky odtažitě. Což asi způsobí, že stejnou knihu si přečte mladá slečna a bude se líbit i její o dvacet let starší mamce. Ta univerzálnost, aby se víc prodávalo mi vadí úplně stejně módnost žánrů, pokud nepřinesou žádnou inovaci. A to Poslední dívka (narozdíl od Zmizelé) nepřinesla.

SPOILER SPOILER SPOILER
Mám jenom problém s tím, kdo byl vrah. Autor se nás totiž celou knihu snaží přesvědčit, že to byl někdo jiný odváděním pozornosti v přítomnosti (asi aby kniha byla napínavá) tak moc, že úplně zapomíná, že na skutečného vraha nechodil žádný stín pochybnosti. To potom má za následek několika stránkové vysvětlování, jak to teda všechno bylo, pro čtenáře, které to nenapadlo. Ideální kniha na komentář: "Jo, toho jsem si částečně tipovala." No, já částečně taky. Stejně jako všechny ostatní. Protože ono tam těch postav moc nebylo. A nakonec to na mě působilo tak, že ani autor sám nevěděl do poslední chvíle, kdo to byl. Proto bylo nutné to dlouhé vysvětlování. S tím kdo je vrah, mi to přišlo akorát ujetý. Ale nešokovalo mě nic. Jediný co jsem nepochopila, byl Joe. Proč se tam zdržoval, když byl vlastně na útěku. Na mě to působilo, že se mu s tou bandou líbí...

jindrich5708
08.07.2018 4 z 5

Tak jsem se konečně po dvou měsících dopracoval na konec tohoto příběhu. Podobnost se Zmizelou je tu dost zřejmá a Zmizelá mě moc neoslovila a to samé musím říct o Poslední dívce. Možná je to tím, že Poslední dívka byla první Po sezóně (Jack Ketchum).

radka8970
05.07.2018 3 z 5

Za horor to úplně nepovažuji. Do první poloviny knížky mi trvalo než mě to začalo brát, ale s blížícím se odhalením pachatele bylo stále těžší knihu odložit. V knize se skvěle střídají pasáže mezi tím, co se stalo v onu osudnou noc a současností.

Danago
29.06.2018 3 z 5

Jsem v rozpacích . Začátek mě vůbec nebavil, příliš se to vleklo , hlavní hrdinka se nám tak nějak zdlouhavě odkrývá, její nyšlení je někdy dost nepochopitelné Od půlky knížky se děj trochu rozjíždí a vsazeno je na závěr knihy. Ten je opravdu překvapivý i když možná trochu nevěrohodně podaný. Za mě je to průměr.

lenysek69
26.06.2018 5 z 5

Naprosto dokonalý příběh, ve kterém bylo obsaženo téměř všechno. Ke konci knihy jsem četla s divným pocitem v břiše a strachem, ikdyž jsem cca od půlky knihy tušila, kdo je vrah. Ale to na dokonalosti knihy nic neubírá. Rozhodně doporučuji.

Bella09
09.06.2018 5 z 5

Moc povedená kniha. Napínavá od začátku do konce. Takhle si předtavuju thriller. Žádná hluchá místa, postavy jsem si nepletla a nemusela jsem se vracet v textu. Celá kniha je napsaná jasně, srozumitelně.

Svatoslav
05.06.2018 3 z 5

Problém románu je v očekávání. To, co se od začátku (dle propagace) profiluje jako ryzí slasher se postupem času změní ve zvraty kypící thriller ve stylu Zmizelé. Sager od první strany ví, co přesně se svými postavami udělá a detailně odkrývá jejich psychologii, v čemž tkví největší síla románu. Poslední dívka je debut, který postupně budovanou gradací nepustí a provokativním závěrem zanechá hlubokou stopu v paměti čtenáře. Jenom se k tomu od začátku nesmí přistupovat jako k slasheru, ale propracovanému thrilleru.

Hella
21.05.2018 3 z 5

Začátek slibný - chvilku, pak totálně nepochopitelné a přehnaně vstřícné chování Quincy vůči záhadné a nesympatické Sam. Nicméně ona ani Quincy nebyla zrovna výkvět milé osoby, které byste fakt fandili. Takže suma sumárum - nejlepší byl konec, a to všechno mezi tím se musí nějak přečíst nebo - jako v mém případě - přeskákat.

Danilla
08.05.2018 3 z 5

Nějak nevím, co si o téhle knize myslet. Začátek mě vůbec nebavil, přišlo mi absolutně nepochopitelné, jak hlavní hrdinka mění své chování a tak nějak celkově dělá věci, které predtím nedělala. Závěrečné rozuzlení se mi libilo i když kdo je vrah, jsem tusila okolo poloviny knihy (ono tam zase tak moc postav není a málokdy je vrah ten, na kterého se v knize ukazuje nejvíce).

mario.nette
05.05.2018 odpad!

Tak za me naprosta kravina. Absolutne jsem se nemohla zacist a kolikrat jsem preskakovala stranky. Hlavni hrdinka totalne nesympaticka. Navic se zachova jako devka ke konci, coz je hnus. Zadny prekvapeni se nekonalo. Za me opravdu ne a lituju, ze jsem nad takovym brakem travila cas. Uz nikdy vic!!!!