Poslední číslo

Poslední číslo https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/398906/bmid_posledni-cislo-Oj9-398906.jpg 4 360 97

Poslední číslo série

Anglie, blízká budoucnost. Společnost je rozdělena na Čistou britskou rasu a Dreky, spodinu odsunutou do ghett, nucenou pracovat jen za nepoživatelnou stravu, a žijící v neustálém strachu, že jim ukradnou děti přímo z ulice a odvezou je do putovního cirkusu, aby tam vystupovaly v představeních, ve kterých jim noc co noc půjde o život. Hošiko je jedním z těch dětí, talentovaná dívenka, která se pohybuje po visutém laně jako kočka, jak se jí taky přezdívá. Ben se narodil na opačné straně, je Čistý a syn ambiciózní političky, zapřisáhlé nepřítelkyně Dreků. Jejich osudy se spojí v okamžiku, kdy Ben se svou rodinou navštíví cirkus a propadne kouzlu uhrančivé Kočky. Ani pro jednoho z nich už pak život nikdy nebude stejný, jako dřív.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , King Cool

Show Stopper , 2017

A.K.A.R.
18.04.2019 5 z 5

Téma k cirkusu je svým způsobem kouzelná a neutuchající inspirace pro mnohé spisovatele, jenž jsou vzrušující, napínavé a jedinečné. Třpytivé a neuvěřitelné vystoupení pod reflektory, je přitažlivé a každého okouzlí. Poslední číslo je kniha s námětem inspirovaným na důležitou věc. Utlačování anglických menšin a zvýšenou kriminalitu. Příběh Hošiko a Bena poukazuje na rozdíl mezi lidmi a odsuzování s předsudky. Tato kniha je velmi zajímavá a poučující. Tento příběh rychle odsýpá a jistě se vám bude líbit. Mohu doporučit všem čtenářům.

Denisa_a
14.04.2019 5 z 5

Svět, který se odehrává v tomto příběhu, je hodně vymyšlený místy až brutální. Ale nešlo tomu neuvěřit. Hned vás to vtáhne.
První kapitola a už jsem věděla, že to bude stát za to. Svět je tady rozdělen na Čistou britskou rasu a nečisté Dreky. Drekové jsou pro Čisté úplný nic. Žijí v chudobě, hladu a dělají podřadné práce jen za hrstku jídla.
Hodně Dreků slouží od mala v cirkusu. V brutálním cirkusu.
Autorce se hodně povedla ta atmosféra a já se do toho hned vcítila. V cirkuse se běžně i umírá při nebezpečných číslech a Čistý se u toho náramně baví a platí za to.
Příběh vypráví o drekovské dívce Hošiko, která musí předvádět nebezpečné kousky na vysutém laně. A pak je tu Ben, Čistý, který se do ní zamiluje.
Dále to tady psát nebudu, ať nedělám spoilery. Jediný co můžu říct je, že je to vážně skvělá. Prosím druhý díl, nejlépe ihned :-)

LaFiala
14.04.2019 4 z 5

Dobře napsaný příběh s děsivou tématikou dělení lidí na nadřazené Čisté a Dreky, kteří už vlastně ani nejsou považováni za lidi, spíš majetek nebo levnou pracovní sílu, obtížný hmyz.
Zaujalo mě prostředí cirkusu a střídání pohledů a názorů Čistého a Dreka, které se postupem času téměř spojí v jeden. Dreci projevovali v nelidských podmínkách soudržnost, duševní sílu, výdrž a byli připraveni pro druhého zemřít - jít naproti nevyhnutelnému.
Některé odporné popisy brutálního zacházení a recyklační místnosti mě trochu míjely, takže jsem neměla pocit, že se dívám oknem, ale spíš že poslouchám za betonovou zdí. Děsivější mi připadala letmá zmínka o klavíru pro matku. Přišlo mi, že se trochu zapomnělo na Benovo dvojče.
I tak mě kniha zaujala a jsem zvědavá na její pokračování.

Jane417
09.04.2019 5 z 5

"Poslední číslo" maximálně doporučuji všem! Příběh se řadí do žánru young adult fantasy, ale podle mého názoru je to hlavně napínavé, dobrodružné a romantické čtení, které může zaujmout kohokoliv, různého věku i pohlaví. Kdo nejste úplným příznivcem právě fantasy, nebojte se toho! Autorka vytvořila děsivý obraz, ne tak vzdálené, lidské budoucnosti, kde je společnost rozdělená na "Čisté" a podřadnou rasu tzv. "Dreky". Toto rozdělení je zvrácené, kruté a nelítostné. Čistí jsou totiž nadřazeni nečistým a potulný cirkus, kde se celý děj odehrává, ukazuje jenom část šíleností, které jsou na nečistých páchány. Někteří čtenáři považují příběh za přehnaný, nereálný, neuvěřitelný nebo i k smíchu... Já bohužel myslím, že lidé jsou podobných zvěrstev schopni a bohužel už to i dokázali! Naštěstí je to také vyprávění poučné o silném přátelství, lásce, obětavosti, vůli žít, odvaze a odhodlání. Všechny dějové linky se výborně doplňují a i ta romantická je dobře nepsaná... nepůsobí kýčovitě. Kniha je hodně čtivá a patří k těm, u kterých nechcete, aby byl konec!

LadyCotton
03.04.2019 4 z 5

Kniha má rozhodně originální téma, byť velmi kruté. Kniha se čte velice rychle a při četbě se mi stávalo, že jsem nejednou přejela zastávku MHD.
Nicméně i přesto, tam občas byly pasáže, které jste autorce až tak úplně nevěřili :-)
Líbil se mi otevřený konec - buď můžete knihu přečíst takovou jaká je, nebo si počkat třeba na letošní podzim na další díl (pokud se bude týkat stejných postav).

hranina
27.03.2019 5 z 5

Musím říct, že kniha mě zaujala hned podle obálky a rozhodně nelituji, že sem si jí pořídila. Četla se opravdu dobře, střídání pohledu hlavních postav se mi líbilo a kniha ubývala o to rychleji. Konec knihy pro mě (vzhledem k tomu že jsem netušila, že je druhý díl) byl trošku zklamáním, ale aspoň se mám na co těšit.

kristynkal
23.03.2019 3 z 5

Kniha je čtivá, děj mě vtáhl a bavil, ale.... někdy méně je více a myslím, že tady to i celkem sedí. Některých morbidních věcí už bylo až příliš a z knihy jsem jim prostě neuvěřila a ke konci jsem spíš už jen převracela oči, když se objevilo něco zaručeně nečekaně morbidního... Svět v knize je hrozný, šílený, nejhorší co může být, ale moc jsem to autorce nevěřila.

Ivuska.09
21.03.2019 5 z 5

Souhlasím s veškerou chválou, kterou u této knihy najdete. Je to skvělé. Originální, napínavé, propracované, výstižné a poučné. Hlavně poučné. Přesně takovéto by young adult knihy měly být.

zuzi509
18.03.2019 4 z 5

Musím říct že tahle kniha mě pohltila hned od samého začátku a já miluji knihy které jsou hned od začátku napínavé a něco se tam děje. Líbí se mi to prostředí cirkusu, všechny knihy které jsem s touhle tématikou četla byly úžasné a Poslední číslo není vyjímkou. Skvěle zvládnutý příběh, mě naprosto vtáhl svým dokonalým promýšlením jak vztahů, povah tak i politické situace nebo sociálních rozdílů. Líbila se mi i morbidnost, které se autorka nebála a jak se říká když už tak už ????. Ne že by mě morbidní věci těšili, ale uznejte že když se v knížce dobře zpracují tak to dodá šmrnc, horší pak je když to autor přežene nebo naopak nevyužije tak jak by to chtělo. Bohužel, a mrzí mě že to píšu, bohužel, konec knihy by byl tak dobrý, kdyby to autorka tak neodbyla, tak mi to teda přišlo. Knihu bych klidně uvítala více rozvinutější a konec dramatický tak jako celou knihu vlastně konec by měl být dramatičtější;-). Ale jinak 4*. Co dodad?1

KnihomolkaKatka
15.03.2019 5 z 5

Tohle si musíte všichni přečíst. Je to drsná, originální young adult fantasy, která vás naprosto pohltí.

marikakk
12.03.2019 5 z 5

První slovo, které mě při čtení této knihy napadlo je - ZVRÁCENÉ! Vystoupení a okolnosti (šokující) jsou zde dopodrobna popsány, takže se skvěle dostanete do děje a budete prožívat tenhle drsný cirkus na vlastní kůži. Doporučuji - nudit se rozhodně nebudete!

karinga
08.03.2019 5 z 5

K napsání Posledního čísla inspirovala Hayley Barker vzrůstající vlna nenávisti proti etnickým menšinám v Anglii. Poselství knihy je tedy zřejmé: zrůdu z člověka nedělá barva kůže nebo původ, ale jeho chování. Očekávajte velmi dojemný příběh o síle lidskosti přežívající i v nelidských podmínkách a zároveň o zaslepení propagandou, která dovede pokřivit vnímání normálnosti, dobra. Při čtení o všem tom týrání a strádání účinkujících v cirkuse (všichni, až na pár vyjímek, to byly děti!) jsem se neubránila pocitu, že je to takový blyštivý koncentrační tábor. Až tak drastické to je. Kdykoli máte pocit, že už to nemůže být horší, stane se něco, co vám opět vyrazí dech. Ale je to young adult, takže nemůže chybět osudová velká láska, v tomto případě hned na první pohled. Musím poznamenat, že romance mezi hlavními hrdiny (nečekaně) nepůsobí ani trapně ani šroubovaně. Moc se těším na další díl. (Víc v recenzi).

Juliette
07.03.2019 5 z 5

Velmi dobře napsaná kniha o děsivých věci, které jsou schopni udělat jenom lidé lidem a ještě něco navíc. Díky krátkým kapitolám kniha utíká velmi rychle. A po dočtení jste zvědaví, jak to bude s hlavními postavami dál.

Monni
03.03.2019 5 z 5

Tak tohle bylo teda opravdu něco. Hodně jsem přemýšlela jestli si knihu chci nebo nechci přečíst. Nakonec jsem si ji půjčila v knihovně a rozhodně si ji budu pořizovat domů. Je naprosto dokonalá.

Obálka je prostě dokonalá. Zahraniční obálka se mi vůbec nelíbí, kdyby měla stejnou obálku, tak bych knihu asi úplně přešla. Naštěstí máme naprosto krásnou obálku, a tak jsem si knihu vzala domů.

Příběh byl naprosto dokonalý a propracovaný. Samozřejmně se tam najde i pár drobnůstek, které bych možná vynechala, ale bylo toho opravdu jen malinko, takže to nemá na hodnocení vůbec žádný vliv. Kniha je opravdu strašně čtivá a jakmile se do ní pustíte, tak se nebudete moct odtrhnout.
Kniha je psána svižně, kapitoly jsou krátké (což mám ráda) a střídají se tam kapitoly z pohledu Hošiko a Bena (což je taky naprosto dokonalé a na knihách to miluju). Tím pádem máte příběh z pohledu obou hrdinů a tohle na knížkách naprosto miluju, nemusíte přemýšlet co se tomu druhému honilo hlavou a proč to udělal. Naprosto dokonalý styl psaní, který mi neskutečně sedl.

Hodně mi to připomíná příběhy z koncentračních táborů a nedivila bych se, kdyby se i toto někdy stalo skutečností. Stačí se podívat co se dělo v minulosti a rozhlédnout se co se děje teď a jak to asi bude do budoucna.

Velice nutně potřebuji druhý díl :D Kniha si nezaslouží méně než plný počet *

michaella03
04.02.2019 5 z 5

Úžasná, dechberoucí, uvěřitelná a čtivá kniha. Přečetla jsem jí skoro na jeden zátah, nemohla jsem se od ní odtrhnout. Knížka má děj, který rychle odsýpá; je i celkem promyšlená. Myslím, že by mě ani nepřekvapilo, kdyby společnost takhle někdy a někde skončila...
Každopádně, kniha naprostá paráda, 100% si ji ještě přečtu a už teď se nemůžu dočkat pokračování...
❤️

JulianaH.
03.02.2019 odpad!

Člověk by řekl, že s pádem minulého režimu se levicové indoktrinace dětí zbavíme. A ono je to čím dál horší.

Brambor16
30.01.2019 5 z 5

Tuto knihu jsem začala číst a moc od toho nečekala. Nakonec mě to neskutečně vtáhlo do děje, že jsem ji nemohla dát z ruky. Je tam spoustu událostí, spousta napětí, které ani nečekáte. Za dlouhou dobu to je pro mě kniha, u které se budu těšit, až vyjde další díl.

pro dospívající mládež (young adult)

2019  79%Poslední číslo
2020  84%Zloděj čísel