Poslední číslo

Poslední číslo https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/398906/bmid_posledni-cislo-Oj9-398906.jpg 4 360 97

Poslední číslo série

Anglie, blízká budoucnost. Společnost je rozdělena na Čistou britskou rasu a Dreky, spodinu odsunutou do ghett, nucenou pracovat jen za nepoživatelnou stravu, a žijící v neustálém strachu, že jim ukradnou děti přímo z ulice a odvezou je do putovního cirkusu, aby tam vystupovaly v představeních, ve kterých jim noc co noc půjde o život. Hošiko je jedním z těch dětí, talentovaná dívenka, která se pohybuje po visutém laně jako kočka, jak se jí taky přezdívá. Ben se narodil na opačné straně, je Čistý a syn ambiciózní političky, zapřisáhlé nepřítelkyně Dreků. Jejich osudy se spojí v okamžiku, kdy Ben se svou rodinou navštíví cirkus a propadne kouzlu uhrančivé Kočky. Ani pro jednoho z nich už pak život nikdy nebude stejný, jako dřív.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , King Cool

Show Stopper , 2017

Prince_of_book
18.08.2019 5 z 5

Od této knihy jsem neměl přílišná očekávání, protože to není mnou obvykle čtený žánr a ani prostředí cirkusu nějak zvlášť nevyhledávám, ale byl jsem domluven s kamarádkou, že si tuto knížku společně přečteme.

Musím říct, že kniha absolutně zbořila veškeré moje očekávání. Děj byl opravdu skvěle rozdělen na krátké kapitoly v nichž se střídaly pohledy neuvěřitelně sympatických hlavních hrdinů Bena a Hošiko, díky čemuž vám kniha neuvěřitelně rychle odsýpá.

V knize je jasně vidět ono srovnání Čistí a Drekové jako Árijská (čistá) rasa a židé. Jsou v ni některé části opravdu nechutné, ale zapadající do celkového konceptu i atmosféry knihy.

Pro mě upřímně překvapení jak až dobrá tato kniha je, a proto jí dávám jasných 10/10.

Princezna22
08.08.2019 5 z 5

Autorka se asi inspirovala druhou světovou válkou alias abych upřesnila "čistou rasou" a následnému vyvražďování židů... kniha je smutná,krutá a zároveň proklatě čtiva! Prostředí cirkusu moc pěkné jen dosti kruté... Hoši a Ben naprosto sympatické postavy které jsem si od začátku zamilovala.. za me opravdu pecka !!! Mohu jen doporučit. A doufám,ze brzy vyjde i pokračování..

Tammy11
02.08.2019 5 z 5

Čtivé, napínavé, kruté a přitom velmi lidské.

PeggyQuella
22.07.2019 3 z 5

Skvěle napsaná knížka, do které jsem se okamžitě ponořila a nedotrhla se od ní, dokud nebyla dočtená. :) Děj ubíhá rychle, k čemuž dopomáhají i krátké kapitoly a střídání pohledů dvou hlavních postav, Hošiko a Bena. Místy mi připadalo, že jsou některé situace popsány oběma pohledy úplně zbytečně a nic by se nestalo, kdyby jeden z nich byl vynechán, ale to je jen maličkost. Mnohem víc mi však vadilo nerealistické vzplanutí romantické lásky Bena k Hošiko. Ačkoliv sama sebe považuji za romantičku, vztah vybudovaný za méně než tři dny mi přijde velmi utopický. Vím, že je to u Young Adult literatury vcelku běžný jev, avšak zabránilo mi to ten jejich vztah nějak prožívat. Fandila jsem jim, to sice ano, ale situace, které popisovaly jejich lásku, ve mně neprobouzely žádné emoce. Myslím si, že kdyby postupovali pomaleji a jejich vztah začal spíše jako přátelský, příběhu by to nijak neublížilo. Nebo kdyby se příběh odehrával v delším časovém úseku.
Rozdělení na ty "dobré" a "zlé" bylo sice poněkud černobílé, ale moc mi to nevadilo, zas tolik přehnané mi to nepřipadalo. Ba naopak, kniha podle mého názoru dobře vykreslovala, jakých surovostí jsou lidé schopni (mučení a bídné podmínky Dreků za nadvlády Čistých mi přišly až příliš realistické) a jak moc si navzájem dokáží ublížit. Hezky se tam popisovalo, jak jsou masy lidí schopny uvěřit jednoduché propagandě a jak moc je důležité myslet vlastní hlavou a nevěřit automaticky všemu, co kdo řekne. Příběh o rozdělení společnosti na "nadřazenou" a "podřazenou" rasu mi trochu připomněl situaci za 2. světové války.
Možná bych uvítala více podrobností o historii samotného cirkusu, politiky a doby, v níž se příběh odehrává, ale snad se toho dočkám v dalším díle.
Krátce shrnuto, kniha se stylem psaní četla dobře, děj plynul rychle a až na těch pár drobností, které mi moc nesedly, přišla mi skvělá - tématem i zpracováním. :)

KAREL6725
20.07.2019 5 z 5

Jako dítě jsem cirkus nesnášel. Když jsem četl Letopisy zlomu tak jsem mu přišel na chut. Poslední číslo je nadčasová kniha, vyličení temné budoucnosti tématem cirkusu je kruté, čtivé, brutální , plné akce. Tohle se četlo samo ,kniha mě vtáhla do děje a už nepustila. Už dlouho jsem nečetl něco tak dobrého. Doporučuji rozhodně stojí za přečtení. Už se těším na další díl, doufám , že autorka udrží ve stejné kvalitě. Plný počet hvězd. P. S. Hlavně neřešte jestli se dá cirkus naložit na čtyři nákladaky a postavit za deset hodin. Fakt je to úplně o ničem jiném.

Libušš
20.07.2019 1 z 5

Asi budu nelida.
Kniha pěkná obalem, obsahově vypadala zajímavě.
Kapitoly, kde se střídá pohled dvou hlavních hrdinů - v pořádku.
Celou dobu knihy - a to bude krapet má chyba - jsem si říkala v jaké době, že se to odehrává děj. Cirkusové vyprávění - staré doby jako za Gatsbyho, Benovo svět - 21. století.

Měla jsem pocit, že autorka, když byla v rauši, sledovala propagandu o Hitlerovi a následně Shakespearovo Romeo a Julie. A pak dostala ten geniální nápad - napsat knihu.
Pro mě absolutně nesympatická kniha - autorka mi přímo vnucuje co si mám myslet, paradoxně k heslu, který Ben dostal. Proto mi to příjde jako nějaká pošahaná propaganda za doby Hitlera.
Nesympatická mi byla malá, ukňouraná Grétka, víc než Silvio - jsem ráda, že autorka Xkrát opakovala, co den co den dělá, stále dokola, protože bych to po dvou stránkách určitě zapomněla.

Klad knihy je jeden - poselství které se nám snaží autorka sdělit, ale kazí to ten nátlak autorky, který já pociťuji z knihy. Prostě střet s urputným zmetkem.

Veruu95
09.07.2019 5 z 5

Skvělá knížka, ve které je budoucnost vykreslena ve velmi temných barvách. Je to až neuvěřitelně uvěřitelné. Při čtení některých kapitol jsem skoro ani nedýchala a bylo mi i trošku špatně (především ze smrtí při představení a hlavně! z recyklační místnosti, to bylo fakt něco).
Sečteno, podtrženo, knihu vřele doporučuji, ale nečekejte žádné oddechové čtení.

Damonka12
17.06.2019 5 z 5

Trochu jsem se knihy bála, jelikož prostředí cirkusu moc ráda nemám. Ale byla jsem překvapená, kniha je úžasná. Rozhodně ji můžu všem doporučit. Téma je originální a skvěle zpracované. Krátké kapitoly jsou skvělé a střídání pohledů ještě lepší.

barack
10.06.2019 4 z 5

Ačkoli by se tak mohlo někomu na první pohled zdát, rozhodně se nejedná o čtení pro děti. A u náctiletých pak doporučuji jen pro ty otrlejší. Zajímavý námět, který si nepřejeme zažít na vlastní kůži.

Anathiel
07.06.2019 4 z 5

Kniha se četla velice lehce, místy napínavá, jenom mi někdy přišlo, že postavy postrádají charakter. Lidé byli buď hodní nebo zlí. Vše buď černé nebo bílé. Tím ale kniha neztrácí na svém kouzlu. Tyto dva kontrasty k této knize pasovaly a byly kýženým záměrem.

aginecka
28.05.2019 3 z 5

Docela zklamání. Krásná obálka, atraktivní prostředí, ale naprosto neoriginální příběh a hlavně nudné černobílé postavy.

Veve721
21.05.2019 5 z 5

Když přivřu oči a budu se tvářit, že nevidím autorčino připodobňování aktuální politické situace a jemný pokus o podsouvání empatie vůči migrantům, tak se mi knížka moc líbila. Pokud budu hodnotit jen samotný děj, musím uznat, že má spád, je nabytý akcí, nevyhýbá se krvavým scénám a celkově jde o velmi silný příběh, který se čtenáři silně vryje do paměti. Autorka vytvořila postavy, jejichž osud čtenáři není lhostejný, naopak i vedlejším postavám držíte palce. Samotní hlavní hrdinové mají sice spoustu chyb a často jednají zbrkle, k jejich věku to však patří a dělá je to tím mnohem reálnější. Nejspíš by příběhu prospělo, kdyby autorka využila delší časový úsek, protože opravdu nevěřím na osudovou lásku za tři dny, přesto chápu, že zrovna tento prvek byl pro děj podstatný.

Přestože jsem knížce pár věcí vytkla, považuji ji za nadprůměrně dílko, které si pozornost rozhodně zaslouží. Navíc se mi líbilo, že autorka nezapomněla ani na zvířecí obyvatele cirkusu a několikrát upozornila na jejich smutné osudy. Úžasné napsaná kniha.

LilianaFalcon
19.05.2019 3 z 5

Naprosto nenápaditá YA dystopie, ve které je hodně nesrovnalostí.
S hlavními hrdiny jsem měla ze začátku problém. A celkově je knížka napsaná tak černo bíle, že to až možné není. Autorka asi sázela na rádoby šokující scény a nespravedlnost, ale dost to přehnala, takže to nepůsobilo věrohodně.
V rámci žánru je to pro mě hodně průměrné, protože tady není ani nápad ani originální myšlenka, jen je to čtivě napsané. A když to porovnám s Dárcem nebo Smrtkou, tak je to tak na 1 maximálně 2 hvězdičky.

anishta
17.05.2019 5 z 5

Sakryš, to bylo dobré. Pěkná kruťárna a sakra hodně znepokojující obraz budoucnosti. Jsem zvědavá co bude dále, těším se na více podrobností o odboji a co bude dál.

Kami97
15.05.2019 3 z 5

Na první pohled zaujme náherným obalem. Kniha mě vtáhla do děje od první stránky a střídání kapitol mezi Benem a Hošiko bylo zajímavé. Knihu jsem párkrát odložila i když jsem chtěla vědět jako dopadne. Z recyklační místnosti mi bylo zle, úplně jsem si ji dokázala detailně představit. A moment kdy se Ben opět "shledal" s Prijou mě taky dostal. Vážně jsem si pro ni přála lepší osud. Druhý díl si nejspíš nepřečtu, už tento mi dal zabrat a fakt jsem ho po dočtení vydýchávala.
Nejoblíbenější postava: Greta

Lalina3
08.05.2019 4 z 5

Nerozumím tomu, jak se do čtyř náklaďáků vleze celý cirkus + zvířata a jak stihnou za cca. 10 hodin postavit arénu, ubytovnu, společenskou místnost, klece pro zvířata atd. Nerozumím, jak může mít Hošiko podle jejích slov každý večer vystoupení, když taky nějakou dobu musí cestovat z místa na místo, ne? Nerozumím.
Jinak byla kniha naprosto dechberoucí, prostředí i postavy mi opravdu sedly. Krutá byla dost, to ano, ale sedělo to sem, takže bych v tom neviděla problém. Zamilování téměř ze dne na den mi tu taky nevadilo. Přesto tu ale byly nejasnosti, mnou zmíněné na začátku tohoto komentáře a mnoho dalších. A na to jsem vysloveně alergická. Ráda bych se dozvěděla mnohem víc o samotném cirkusu a prostředí, které bylo vykresleno jen velice stručně.
Další díl si ale samozřejmě přečtu, námět je naprosto luxusní, zpracování taky dost dobré, jen kdyby tu nebyly takové technické kraviny.

Ronnie68
07.05.2019 5 z 5

Řekla bych, že to byla jedna z mála knih, která mě zaujala hnedka od prvních stránek ... moc se mi děj líbil a nijak moc nepolevil ... paráda ... doporučuji ... :)

petaSk
07.05.2019 2 z 5

Pro mě je kniha další nenápaditou Young adult knihou, která staví na krvelačnosti místo na fantazii. Postavy jsou hodné a obětavé (Drekové, až na jednu výjimku) nebo kruté a lhostejné (Čistí, až na jednu výjimku) a daleko více než sledovat jalovou zamilovanou dvojici by mě zajímal vztah Bena a jeho rodičů.

klaraj093
06.05.2019 5 z 5

Sice nejsem fanoušek Young Adult, ale tohle mě fakt bavilo. Na to že má přes 400 stránek se četla poměrně rychle, ačkoliv jsem jí furt odkládala kvůli jiným knihám.
Příběh byl napínavý a moc hezký.

veruptackova
22.04.2019 5 z 5

Kruté, čtivé, plné akce. Neuvěřitelně pozitivně překvapila. Místy je to strašné (tím příběhem o nadřazenosti rasy), ale super napínavé!

pro dospívající mládež (young adult)

2019  79%Poslední číslo
2020  84%Zloděj čísel