Poslední číslo

Poslední číslo https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/398906/bmid_posledni-cislo-Oj9-398906.jpg 4 360 97

Poslední číslo série

Anglie, blízká budoucnost. Společnost je rozdělena na Čistou britskou rasu a Dreky, spodinu odsunutou do ghett, nucenou pracovat jen za nepoživatelnou stravu, a žijící v neustálém strachu, že jim ukradnou děti přímo z ulice a odvezou je do putovního cirkusu, aby tam vystupovaly v představeních, ve kterých jim noc co noc půjde o život. Hošiko je jedním z těch dětí, talentovaná dívenka, která se pohybuje po visutém laně jako kočka, jak se jí taky přezdívá. Ben se narodil na opačné straně, je Čistý a syn ambiciózní političky, zapřisáhlé nepřítelkyně Dreků. Jejich osudy se spojí v okamžiku, kdy Ben se svou rodinou navštíví cirkus a propadne kouzlu uhrančivé Kočky. Ani pro jednoho z nich už pak život nikdy nebude stejný, jako dřív.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , King Cool

Show Stopper , 2017

Monyka
07.02.2021 5 z 5

Ačkoli je kniha zařazena do kategorie young adult, užije si ji každý milovník dystopie, v tomto případě nijak vzdálené budoucnosti, Anglie roku 2045, kdy se společnosti "podařilo" vyřešit problém rasové čistoty, téma, které se prolíná dějinami jako červená nit.. Čistí, kteří mají právo na vymoženosti civilizace, vzdělání, přístup k technologiím, a Drekové, potomci etnicky nečistých obyvatel, jejichž život nemá žádnou cenu, navíc je systematicky manipulováno s myslí Čistých, kterým je vštěpována myšlenka o mentální i fyzické podřazenosti těch "na druhé straně". Je vždy otázkou času, kdy se narodí někdo, kdo najde sílu se postavit starým pořádkům, spojit obrazně řečeno znepřátelené rody. Nemohu se ubránit podobenství se Shakespearovým Romeem a Julií, láskou, která boří lidmi vytvořené hradby. Hrdinové Posledního čísla jsou asi stejného věku, mají odhodlání a velkou touhu A začalo to vše otázkou, kterou položil Ben Hošice na tiskové konferenci. "Přejete si někdy, aby věci byly jinak?" Ta otázka byla tak nečekaná, že si ji musela nechat znovu položit. A měla odvahu veřejně říct: "Ano, přeji si, aby věci byly jinak." Děj knihy chytne za srdce. Ukazuje, že stojí za to se postavit nepráví a nespravedlnosti, byť to není vůbec jednoduché. V tom vidím poselství knihy, kromě skvělého čtenářského zážitku.

helsinka_05
26.01.2021 5 z 5

Naprosto úžasná kniha, hned přečtená, čte se úplně sama. Hned jsem si šla koupit další díl.

mona.benny
17.01.2021 5 z 5

Moc mě kniha bavila i když je psaná pro mladez. Nejvíc mě zaujalo vykreslení cirkusu a rozdělení společnost. Myslim, že by to bylo fajn i bez romantiky, která mi tam přišla vcelku zbytečná.

broskev28
07.01.2021 3 z 5

Koupeno v dobroblešáku a nestěžuju si.
Podepsala bych komentář Avinea, včetně Jackova závěrečného "čísla". Ale je to určitě čtivé, pro cílovou kategorii zajímavé a ne všechny postavy jsou ploché a ilustrativní. Benovo "pozdní prozření hýčkaného synka" není až tak nereálné, ale postava Hošiko je mnohem opravdovější, podobně jako Amina.
Mně jako dospělákovi vadí spíš to "společenské" schéma - jaký byl dosavadní vývoj, jak se obě "rasy" objevily v Anglii, to je pokračování dnešního stavu? Ale chápu, že to do YA fantasy nepatří, to není zajímavé ani čtivé, a už vůbec ne jednoznačně černobílé. A další výhradu mám k chybovosti - většinou jde o drobnosti, které měla vychytat korektura (hnedle na s.7 je první, jen chybějící mezera mezi slovy, občas někde vypadne písmenko), ale když někdo sýpe "promiňte" nebo se ocitne v obětí, tak už mi to vadí.
P.S. Pětihvězdičková hodnocení (ale možná to není míněno jako hodnocení, jen takové netradiční oddělení několika textů) na zadní straně přebalu sice hýří superlativy, ale jejich autory (případně média, v nichž byly komentáře otištěny) cudně neuvádí . . .

Vixiene
22.10.2020 1 z 5

Za mě bohužel jedna z nejhorší knih, co jsem kdy přečetla. Tuctový námět, rádoby srdcervoucí romantika, která je ale hodně těžko uvěřitelná, repetetivnost textu. Sice je kniha celkem čtivě psaná, ale to bohužel nezachraňuje ten její nijaký děj.

vlkove
16.10.2020 4 z 5

Kniha se mi líbila. Místy byla trochu drsnější ale to prostředí cirkusu bylo velice originální. V knize se střídá pohled hlavních hrdinů. Oceňuji krátké kapitoly a rychle ubýhající děj. Určitě knihu doporučuji, označila bych to jako příjemnou dystopii. Avšak moc nechápu to označení fantasy, leda by se něco mělo stát až v druhém díle? Má někdo vysvětlení?

KLHannah
07.10.2020 4 z 5

Líbil se mi námět i pohled ze dvou stran ústřední dvojice. Myslela jsem, že autorka povede linii příběhu malinko jinak. Ale i tak jsem knihu zhltala během víkendu a těším se na druhý díl.

Ctenar1202
04.10.2020 5 z 5

To bylo skvělé!!! Úžasná fantasy kniha. Svět je rozdělen na Čisté a Dreky. Čast dreků žije v krutých podmínkách v cirkuse, kterému velí Silvio. Dreky do cirkusů unášejí přímo z ulic a málokdo se dožije dospělosti. V cirkuse žije Hošiko. Šestnáctiletá dívka, která je provazochodkyní. Do cirkusu jednou příjde na představení Ben, který žije ve světě Čistých a jeho matka je zarytá odpůrkyně Dreků. Ben vidí v jakých podmínkách musí Hošiko žít a rozhodne se, že ji zachrání.

V knize jsou celkem podrobně popsané likvidace dreků a chvílemi jsem si říkala, sakra to je fakt čtení pro náctileté a mladé? Autorka dokazala čtenáře napínat a nutit číst dal a dál. Kniha je dělená na krátké kapitoly z pohledu Hošiky a Bena a byla to super volba.

Kniha mě nadchla!

Adél784
25.09.2020 5 z 5

Naprosto úžasná originální kniha.
Moc se těším na další díl:)
Doporučuji 5/5

Ajda300
22.09.2020 5 z 5

Až na neumělou a uspěchanou romantickou linku je tahle kniha prostě boží! Nemohla jsem se od ní odtrhnout. Bylo to něco zcela originálního a zároveň jsem pořád měla pocit déjá vu. Naprostá bomba. Doporučuju.

MT23
30.08.2020 5 z 5

Tyyyyyjo, to bylo! Napínavý a k zamyšlení příběh od první stránky. Vždy ráda čtu knihu, u které už v první půlce vím, že se nebudu moct dočkat dalšího dílu. Super!

Julia284
21.08.2020 5 z 5

Kniha se četla velmi rychle. Bavilo mě, že byla napsána ze dvou pohledů. Určitě si přečtu druhý díl.

Per-quiee
20.07.2020 3 z 5

Já tedy musím být trochu kritická. Propojení cirkusu a kastovního systému bylo originální, ale bohužel mi přijde, že toho autorka náležitě nevyužila. Příběh byl jednoduchý, odehrávající se vlastně v několika dnech. Pořád jsem čekala, kdy se stane "něco víc". Do dalších dílů nepůjdu.

roman9276
14.07.2020 4 z 5

Začátek duologie dobrej, do knížky jsem se začetl prakticky hned. Jen přesně jsem nepochopil ten rozdíl mezi Dreky a Čistými, z toho jsem byl obě knihy zmatenej. Napsáno velice čtivě, ačkoli mi tady lezlo na nervy nelogický chování postav, ale dílo si mě rozhodně získalo.

lenka2557
11.07.2020 2 z 5

Čistá rasa. Kde jsme tohle jenom slyšeli? Stejný mindset, zasazený do úplně jiného prostředí. Tohle je úplně jiný koncentrák. Tady se vyvrhelové vraždí přímo za potlesku diváků. Kdybych nebyla tak otrlá po všech těch detektivkách, asi by se mi o tom zdály sny. Potud vše fajn, dobrý námět, solidní zpracování, šokuje, překvapuje. Ok. Kniha svižně plyne, otáčím stránku za stránkou, prakticky za pár hodin dočteno. To je taky super. Co ale už tak skvělé není, je.... nebo spíš NENÍ... jazyková korekce. Jestli tohle čtou mladí (jak soudím z žánrového zařazení), co jim to asi dá, když si přečtou, že někdo sýpe, případně někdo další sevřel kohosi v obětí? Fuj. Ve chvíli, kdy se "obětí" objevilo ve stejném kontextu podruhé, bylo mi jasné, že tady někdo svoji práci ku***sky odflákl. Víc než dvě hvězdy tomu nedám.

Makaja
01.07.2020 3 z 5

Možná v jiné době........ Neužila jsem si to, ne jenom proto, že je to kruté (chápu záměr autorky, na mě to bylo ale moc). Ovšem hlavně, vzhledem k tomu, co se teď děje, ve mně hlodal červíček.... kdo by byl čistý a kdo drek?

Peetullka
21.06.2020 5 z 5

Wow! Knihu jsem přečetla ani ne za den. Jak se říká jedním dechem, začala jsem ráno a odpoledne skončila :-)
Ale žádný fantasy v tom nehledejte a upřímně si ,ani nemyslím, že je to kniha pro YA, možná pro ty otrlejší.
Dost mi to připomíná svět ve druhé světové válce - Drek (žid) a Čistý ( árijec) .

Ale příběh Hošiko a Bena je velmi silný a zakázaná láska vždy vše překoná :-)
Krátké kapitoly jsou plus, čte se samo.
Jen jedna věc mi vadila, překlepy a chyby v textu .
A další díl je určitě podmínkou přečíst !

Yuuki24
28.05.2020 5 z 5

Zajímavá a čtivá kniha. Moc se mi líbilo zpracování, které bylo zaměřeno na rasové rozdíly. Spousta lidí se tomuto tématu dosti vyhýbá, ale u této knihy je dost dobře znázorněno, že se lidé k sobě občas nechovají moc přátelsky. Nikdo prostě není stejný, všichni jsou originální. Tak jsem si to přeložila v této knize já. Jinam text dobře čtivý. Samá akce a drama. Žádné nudné pasáže. Jako vždy nebyla ani nouze o romanci;-). Prostě úžasné.

kindlova42
24.05.2020 5 z 5

Knihu jsem si koupila v knihkupectví, protože byla v akci a zaujala mě na ní zajímavá obálka a anotace. Musím říct, že jsem byla překvapená, když jsem zjistila, že je to první autorčin počin, protože kniha je opravdu zajímavá a hezky napsaná. Také pro mě byla čtivá a děj hezky plynul.
Velmi oceňuji vyprávění příběhu z pohledu dvou postav Bena a Hošiko, které umožnilo poznat tento dystopický svět o to lépe. Obě hlavní postavy jsou mi sympatické. Trochu mě zarazilo, že děj celé knihy se vlastně odehrál jen ve 3 či 4 dnech a oni neměli moc času být spolu o samotě a jen tak mluvit. Proto se mi jejich romantická linka, kdy pro sebe skoro od prvního setkání chovají silné city, nejdříve zdála nesmyslná. Ale když jsem jejich příběh dočetla dokonce bylo v tom takové hezké zadostiučinění, kdy jde o to, že v sobě našli něco, co tomu druhému chybělo. Ben v ní našel pravý cit/lásku, což byla ta jediná věc, která mu v jeho luxusním životě chyběla. Hoši zase v Benovi nalezla naději.
Kniha je svým tématem diskriminace a nenávisti mezi lidmi různého původu velmi aktuální. A i když naše lidské dějiny již takovou to krutost a nespravedlnost znají, je velmi strašidelné uvědomit si, jak reálný by tento příběh mohl být.
Knihu rozhodně doporučuji a plánuju si koupit druhý díl, protože chci vědět jak to pro Bena a Hoši dopadne :)

VcelkaMaja157
23.05.2020 5 z 5

Úžasně napsaná knížka, kapitoly krátké z pohledu Hošiko a Bena, které vám utíkají jako voda. Když jsem si jí šla půjčit do knihovny, přesně jsem nevěděla o čem bude, a ani jsem neměla v plánu si jí půjčit. Ale nelituju toho. Ovšem jsem nečekala asi tak krutý příběh, nebo aspoň pro mě. Ale knihu jsem si oblíbila a hodlám si přečíst i druhý díl.

pro dospívající mládež (young adult)

2019  79%Poslední číslo
2020  84%Zloděj čísel