Pôrodná sestra z Auschwitzu

Pôrodná sestra z Auschwitzu
https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/497695/bmid_p-rodna-sestra-z-auschwitzu-wgK-497695.jpg 3 849 849

Príbeh ženy, ktorá zachránila tisíce žien a detí v Osvienčime a vzoprela sa rozkazom neľútostného doktora Mengeleho. Pôrodná sestra z Auschwitzu je dramatický príbeh inšpirovaný hrdinským osudom Stanisławy Leszczińskej. Poľská sestra odviedla v Auschwitzi tisíce pôrodov, počas ktorých nezomrelo žiadne dieťa, žiadna matka. Bola to neobyčajne hrdinská žena, ktorá v dramatických podmienkach pomáhala tehotným väzenkyniam a ich bábätkám, najmenším a najbezbrannejším obetiam koncentračného tábora.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Lindeni

Położna z Auschwitz , 2020

rumund
07.12.2023 3 z 5

Ať jsem myslím docela znalý, toto jsem vůbec netušil, že by v Osvětimi mohly přežít a dokonce porodit nějaké vězeňkyně. Měl jsem za to, že při příjezdové korekci, šly těhotné ženy rovnou "doleva". Skvělý námět knihy, ale to jeho zpracování mi teda vůbec nesedělo a hodně jsem byl zmaten. Až mi to mnohdy vadilo a tudíž musím poškrtat dvě hvězdičky.

Surmei
26.10.2023 2 z 5

Téma zajímavé, ale psáno zvláštním způsobem. Při čtení jsem měla zmatek, ale rozhodla jsem se to neřešit a číst. Ale občas jsem se přistihla, že vůbec nevím, co čtu. Občas jsem některou větu četla vícekrát, protože mi nedával slovosled smysl.
Silný příběh 5*, zpracování 1*. Asi tak.

zuzka894
28.09.2023 5 z 5

Naprosto skvělá kniha. Četlo se to samo, děj utíká rychle. Trošku zmatky v názvech kapitol, ale to je detail. Člověku se až tají dech z těch hrůz.

zirafinec
26.09.2023 3 z 5

Četla jsem vícero knih z období druhé světové války, a jak již bylo řečeno přede mnou, tato není zrovna nejlepší. Byla jsem kolikrát zmatená, názvy kapitol, některé kapitoly samotné a někdy i jednotlivé věty mi smysl prostě nedávají a dávat nebudou. I přesto jsem knihu dočetla, díky zajímavému tématu z pohledu porodní sestry.

LenniKlein
13.09.2023 4 z 5

Kniha nese hodně smutné téma, leč nesmazatelné. Velmi hluboký příběh Stanisławy Leszczyńské, která provádí čtenáře svými úvahami.

Leny66
06.09.2023 2 z 5

Téma, které by se nemělo zapomenout.
Četla jsem spoustu knih na toto téma, tato kniha je však psaná nezajímavě, ztrácela jsem se, nedočetla jsem. Dávám 3 hvězdičky za snahu.

klarca1993
01.09.2023 1 z 5

Za mě nejslabší kniha na toto téma. Bohužel je opravdu špatně zpracovaná - čtenář se ztrácí v ději. A přitom to mohlo být tak pěkné.

kamila5406
13.08.2023 2 z 5

Příběh zajímavý ale špatně sepsaný. Z války jsem četla už hodně ale tato kniha je nejslabší na to co se tam opravdu dělo.

Evaho73
05.08.2023 3 z 5

Jedinečný námet zatienilo nepodarené spracovanie, čo je na škodu. Stanislawa Leszczynska je bezpochyby zaujímavá historická osobnosť, ktorá by mala byť svojím presvedčením a postojom, príkladom aj pre súčasnú generáciu. Žiaľ v tejto knihe jej svedectvo vyznieva dosť chaoticky.
Neviem, mala som dojem, akoby autorka všetky zozbierané dôkazy a fakty zoskúpila štýlom hala - bala a výsledok mi skôr pripomenul fikciu ako literatúru faktu.

Adele...
15.07.2023 2 z 5

Zajímavý a poutavý příběh, bohužel napsaný způsobem, který se nedá ani číst a ani moc poslouchat. Mám obavy, že kniha těží jen z prostředí Osvětimi, které mnoho lidí fascinuje. Ale ani silný příběh nepřekoná nekonzistenci dějové linie. Lze poslechnout jako audioknihu na kanálu Knihy Dobrovský na YouTube: https://youtube.com/playlist?list=PLPihZVO5cAG5O2bNL8P78J2w3hTSpjgT5 namluvenou Janou Strykovou.

absa2611
17.06.2023 2 z 5

Chtěla jsem se pořádně rozepsat, ale po přečtení komentáře čtenáře "cepice" není třeba. Díky za něj. Naprosto souhlasím.
Bohužel kvůli velice špatnému zpracování dávám jen 2*.
Škoda. Tak silný příběh by si zasloužil víc...

Arwen329
13.06.2023 4 z 5

Knihu jsem našla na YouTube a poslouchala jako audioknihu, krásně namluveno, příjemný hlas. Opět kniha která je velmi poučná a stojí za přečtení, tyto hrůzy by se neměli zapomínat. Spousta pravdivých mouder které kniha má mě vždy donutily si v duchu říci ano to je pravda. Určitě se k ní vrátím ještě jednou ale tentokrát si jí přečtu. :-)

Andrea864
22.05.2023 3 z 5

Trochu chaotické vyprávění, ale ta chaotičnost jaksi více vykresluje myšlenky, dojmy a pocity žen, které vytrpěly neskutečné hrůzy a bolesti jak fyzické, tak i psychické. Hrdinství zůstat člověkem v nelidských podmínkách. Hrdinství přežít tábor. Hrdinství dokázat se po válce začlenit do života a žít dál. Nemělo by se zapomínat.

cepice
22.05.2023 1 z 5

Vezměte si chronologický příběh, rozstříhejte ho na jednotlivé pasáže, některé části zduplikujte, přidejte spoustu nesmyslné vaty, trochu stockholského syndromu, irelevantní obsah, zamíchejte, protřepte, náhodně poskládejte a ... máte Porodní asistentku z Osvětimi.

Reálie místy velice mrazily, celkový dojem však kazilo jeho nekvalitní zpracování.

Osobně jsem se těšil, až knížka skončí, a to kvůli nekvalitnímu stylu psaní.

Adush
19.05.2023 3 z 5

Počáteční zmatek v kapitolách a celková roztrhanost textu. Spíše takové útržky a vzpomínky. Nakonec jsem se zorientovala a od půlky dál jsem se do čtení i více ponořila.

klmonkaa
17.05.2023 5 z 5

Dojímavé čítanie o osudoch nielen pôrodnej sestry v koncentračnom tábore.

janadibelkova
07.05.2023 5 z 5

Trochu mě mrzí to slabé hodnocení, protože téma, které kniha otevírá se málokdy zmiňuje. Za mě to bylo opět dobové čtení o věcech, na které prostě nesmíme zapomenout a opět musím jen říct: buďme rádi za to, co máme dnes, važme si každé chvíle

Skodinka89
04.05.2023 3 z 5

Ze začátku trošku chaos v rámci kapitol. Rozhodně zvěrstva byly a dějí se i nadále v jiných koutech světa...

Lucie846
29.04.2023 4 z 5

Zajímavá kniha na toto téma. I když toto ovšem byl mazec co dělali s nevinnými miminy. Knížka se četla celkem těžko to přeškakování v ději a celý ten obsah. Každému kdo se mě ptal jaká je tak jsem řekla ať si to přečte až bude mít děti. Pro mě to byl mazec.

EvcaMat
28.04.2023 5 z 5

Každá kniha, dokument, článek, zmínka je podle mého názoru velmi důležitá. Všechna zvěrstva musí být stále připomínána, aby nebyla zapomenuta. Nemůžu říct, že bych se nějak ztrácela v ději nebo postavách. Přečetla jsem rychle, celou dobu se sevřenými vnitřnostmi. Neotřesitelná Mámina víra v Boha, statečnost, moudrost, obětavost a víra v poslání, ve mě zanechala hluboký dojem. Byla to úžasná žena. Kniha mi opět připomněla, že mám opravdu důvod být vděčná. Za šťastné děti a život, jaký máme.