Pôrodná sestra z Auschwitzu

Pôrodná sestra z Auschwitzu
https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/497695/bmid_p-rodna-sestra-z-auschwitzu-wgK-497695.jpg 3 846 846

Príbeh ženy, ktorá zachránila tisíce žien a detí v Osvienčime a vzoprela sa rozkazom neľútostného doktora Mengeleho. Pôrodná sestra z Auschwitzu je dramatický príbeh inšpirovaný hrdinským osudom Stanisławy Leszczińskej. Poľská sestra odviedla v Auschwitzi tisíce pôrodov, počas ktorých nezomrelo žiadne dieťa, žiadna matka. Bola to neobyčajne hrdinská žena, ktorá v dramatických podmienkach pomáhala tehotným väzenkyniam a ich bábätkám, najmenším a najbezbrannejším obetiam koncentračného tábora.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Lindeni

Położna z Auschwitz , 2020

alexis818
10.11.2020 3 z 5

Další z mnoha knih o strašně hrůze, která se odehrávala v Osvětimi a opět hrůza v mě duši. Tato kniha už navždy zůstane vmem srdci, protože mě velmi zasáhla. Doporučuji, čtěte ať se na to nikdy nezapomene.

foxi_ii
09.11.2020 4 z 5

"Doktor také slyšel, že se na štubě dějí neobvyklé věci, že ta malá žena má v rukou prapodivnou moc. Nevěřil. Musel si ji předvolat, zeptat se. Protože jsou přece v táboře. Zařízeném tak, aby tu lidé umírali, ne aby se rodili a žili."

Tento úryvek z knihy přesně vystihuje, to, co se v ní nachází...
Jsem jeden z těch lidí, co o sobě tvrdí, že už ho různé informace z 2 sv. války jen tak nedostanou, že jsem toho už viděla, četla a slyšela dost, ale..
Tuhle knihu jsem musela prokládat jinou, veselejší, bujařejší, protože se mi né jednou stalo, že jsem se rozplakala...
Autorka nám popisuje v knize život v Osvětimi a Březince. Zaměřuje se na ženy, a jak s nimi jakožto s rodičkami bylo zacházeno, a co následně dělo s novorozeňaty.
I když některé informace mi nebyly cizí, autorka stylem psaní dokázala přiblížit tu ledovou, smrtí nasáklou atmosféru!
S tím, co nám v knize předává se zkrátka a dobře nemaže, ale pak, o pár stránek dál vylíčí situace, které nás dokážou dojmout. Vy si povzdechnete, vydechnete, otočíte stránku a tam kapitola s názvem: Josef herr hauptsturmführer.. a vy už víte, že budete mít knedlík v krku úplně z něčeho jiného.
Přiznám se, že jsem byla v knize sem tam trošku zmatená. Asi za to mohlo rozdělení kapitol a jejich název, ale pak jsem pochopila kód a autorka na konci vše krátce vysvětluje.
Za mě kniha, která má v sobě ukryto tolik bolesti nejde moc hodnotit. Chci ji doporučit, ale myslete na to, že vám ze čtení nebude dobře a nerada bych, aby třeba žena, co už nosí pod srdcem poklad měla špatné dny.
4,5*

Mája777
07.11.2020 5 z 5

Jsou knihy, které přečtěte a odložíte, o jiných chvíli přemýšlíte a někdy se k nim vrátíte. Tato kniha zasáhne každého. Hodně o ní přemýšlím, ale nevím jestli budu mít odvahu ji přečíst ještě jednou. Určitě však bude mít v mé knihovně čestné místo.
Je to příběh o neskutečně silné ženě, která se nebála vzdorovat osudu a pomáhat tam, kde mohla nejlépe, v porodní štubě v Osvětimi. Je to ale i příběh všech těch dalších žen a mužů kteří tam museli být. Na tuto část našich dějin nesmíme nikdy zapomenout.
(7. 11. 20 - 26 031 - 60)

TerezaJágrová
06.11.2020 3 z 5

Na tuhle knihu jsem se neskutečně těšila, ale ve finále mě vlastně zklamala. Myslím, že by to mohla být skvělá kniha, kdyby byla jinak napsána. Každopádně není pochyb o tom, že „Máma" byla silná žena.

Jane417
26.10.2020 4 z 5

"Porodní sestra z Osvětimi" je jeden z dalších osvětimských příběhů, ale je jiný. Je napsán poeticky, je krásný a dojemný. Je to pohled do světa těhotných žen a porodnictví v podmínkách pekla. Naštěstí s "Mámou" za zády, která jim pomáhá jejich nelehké osudy přežít a stejně tak i jejich dětem. "Mámou" je postava porodní sestry Stanislawy Lesczynské, která je skutečná a román je inspirovaný opravdovými osudy žen, které se s ní v Osvětimi setkaly a kterým pomohla. Sestra, před kterou měl respekt i samotný Mengele. Žena, která byla klidná, vyrovnaná a nebyla schopna nenávidět. Nečekejte příběh nabitý akcí. Čekejte děsivé osudy osvětimských žen a jejich miminek, které jsou neuvěřitelné, hororové a šílené, ale byly to ženy, které, měly v očistci "štěstí", že se dostaly k "Mámě", k ženě, která je kandidátkou na kanonizaci.

Bauriska
26.10.2020 4 z 5

A Stanislawa tehdy plakala. Přemítala o síle žen, odvaze a odhodlání, jimiž je vybavila příroda, a zároveň o jejich největší slabosti. Nejcitelněji ženu poraníte, když způsobíte utrpení jejímu dítěti.

Z celého toho příběhu mi bylo smutno. Kolikrát až do breku. Sama jsem máma a ta představa strachu a nejistoty, zoufalství.. Jedna z nejkrásnějších věcí v životě by se nikdy neměla dít na takovém místě. Mámu bych si přála obejmout a poděkovat ji, že v těch chvílích byla oporou, klidem, světlým bodem, mámou..
Je to silný příběh, plný úvah o životě, odvaze a lidské síle. A rozhodně stojí za přečtení.

mag097
26.10.2020 4 z 5

Porodní sestra z Osvětimi nám odhaluje nové doposud nepoznané zákoutí osvětimských hrůz. Kniha vypráví příběh založený na životě Stanislawy Leszczynské, která v táboře zastávala roli porodní sestry a pracovala pod doktorem Mengelem. Je to příběh silné ženy, která se všem těhotným ženám v Osvětimi stala oporou a kterou všechny oslovovaly "Máma".
Autorka nešetří detailními a drastickými popisy každodenního života na osvětimské porodní štubě, kde kousek čisté buničiny a hrnek čisté vody představoval největší luxus, jaký mohl být rodičkám dopřán.
Porodní sestra je velmi silná kniha, zklamal mě ale trochu styl vyprávění, který autorka použila. Knížka na mě působila poněkud odosobněně a hlavní postava pro mě byla docela vzdálená, nedokázala jsem k ní přilnout tolik, jak jsem očekávala. Asi je to díky dělení knihy na kapitoly z pohledu Stanislawy a ostatních rodiček. Kapitoly z pohledu Stanislawy se mi líbily více, protože byly lépe "správně" surové a takové víc opravdové.
Knížku vám ale určitě doporučuju, je to silný příběh, který by neměl upadnout v zapomnění.