Pomsta & rozbřesk

Pomsta & rozbřesk

V zemi Chorásán si násilnický kalif Chálid každou noc bere novou dívku, aby ji ráno nechal oběsit na hedvábném provazu. Když se šestnáctiletá Šíva stane jeho obětí, rozhodne se její nejlepší přítelkyně Šeherezáda, že se pomstí, a dobrovolně se stane jeho další ženou. Šeherezáda je nejen rozhodnutá zůstat naživu, ale ukončit hrůzovládu kalifa jednou provždy. V tomto napínavém převyprávění Tisíce a jedné noci okouzluje Šeherezáda noc za nocí kalifa svými příběhy, a získává tak další dny života. I když ví, že každá noc může být její poslední. Avšak Chálid je jiný, než jakého si ho představovala. Za zrůdou se skrývá ztrápený kluk a Šeherezáda, aniž by chápala, jak je to možné, se do něj zamiluje. Jak jen mohla? Vždyť je to neodpustitelná zrada. V honosném paláci zjistí, že ne vše je takové, jaké se jeví, ale i přes svou lásku je rozhodnutá pomstít svou přítelkyni. Může v tomto světě plném příběhů a tajemství přežít láska? A znamená vůbec něco?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/299443/pomsta-rozbresk-S74-299443.png 4.4179

Pomsta a rozbřesk (1.)

The Wrath and the Dawn (2015)

Literatura světová, Dívčí romány, Pohádky
Vydáno:, CooBoo

zuzca.h

Náhodou jsem na knihu narazila v knihovně, v novinkách, a na první pohled mě upoutala její obálka, která je prostě nádherná a musím říc, že mě nezklamala ani kniha samotná.
Je to zajímavé zpracování klasického příběhu 1000 a jedné noci. Oba hlavní hrdinové Šazí i Chalíd se vám postupně dostanou pod kůži a jak nejsem moc fanoušek happy endů tak tady jsem jim ho prostě přála i přesto, že mi bylo líto Tárika, ke kterému jsem si při čtení našla taky cestu. Velmi vtipnou postavou je Despika, která si svou prořízlou pusou neustále koleduje o malér, ale nějakým zahádným způsobem je prostě fajn a bez ní by to nebylo ono :) Rozhodně se těším na další díl, protože jsme zvědavá co si autorka pro své hrdniny v jich světě přichystala.

Pedruska01

Tahle kniha je něco nevyzpytatelného. Dokáže navnadit, přivábit, polapit, donutit přemýšlet, potěšit, ale taky rozdrtit. Uff, to bylo něco neuvěřitelného. O téhle knize vím delší dobu, ale nikdy jsem se nad ní nepozastavila tak, abych si řekla - tu si musím přečíst. Jaká chyba a díky za to, že mě něco osvítilo a já tu knihu popadla a otevřela. Hltala jsem stránky jak nevázaná. Prostě mě příběh tak chytnul, že jsem tu knížku nechtěla odložit, a to mě ze začátku děsila její tloušťka.
Šeherezáda patřila do skupiny sympatických hlavních hrdinů, ale někdy jsem jí nechápala - zvláštní, nerozumná, ukvapená rozhodnutí. Byla přeci tak jednoduchou postavou, až složitou. Druhá hlavní postava, a to kalif Chálid byl někdo, koho si čtenář musí chtě nechtě oblíbit. Nebo rozhodně já ano. :) Všichni tu dokonalou a nepropustnou masku někdy sundají. Se zbytkem osazenstva v paláci jsem neměla výrazný problém. Jediné co jsem musela přetrpět, leč to do toho příběhu patřilo, protože to byla komplikovanější věc než jen milostný příběh krásky a netvora, byly vsuvky ostatním postav jako Šeherezádina otce, strýců a samozřejmě Tárika, kterého mi bylo prostě hrozně líto. Jednoduše si ten trojúhelník dokáže rychle vyměnit strany.
Není to jednoduchý příběh, už např. kvůli jménům a pojmenování různých věcí, nutí vás přemýšlet a jednoduše dávat pozor.
Samotný konec byl dosti... nejednoznačný, nedotažený - prostě maximálně otevřený a ověšený nespočtem otazníků. Suma sumárum, možná jsem se na začátku příběhu bála, teď však jsem spokojená, jelikož se mi to hrozně líbilo. Našla jsem si v tom své. :) Neváhám doporučit a těším se na další díl, který akutně potřebuji!

koala

Přečteno za dva dny, kniha nepustí, dokud nepřečtete. Příběh je to stále lákavý, zajímavý, krásný, orientální. Musím ale souhlasit s Kiisaki, že spousta dialogů se do toho prostředí a doby vůbec nehodila a člověk si tu a tam vážně nebyl jistý, zda není spíš v obchoďáku mezi týnejdžry 21. století. A ano, i mě to oslovování královny - "spratek" nesmírně vadilo. V té době by za to služebná nejspíš dostala ten hedvábný provaz. Ale i tak pro milovníky pohádek a romantiky vřele doporučuji a těším se na druhý díl.

Marthas

3,5/5
Ano, kniha nebyla špatná to ne. Na můj vkus sice spousta násilí ale co čekat od námětu arabských pohádek, že? Přečetla jsem ji za pouhé dva dny, líbila se mi její obálka, kterou má mimochodem na svědomí Theresa Evangelista, byla napínavá, to ano, ale bohužel pro ni, už jsem dala pouhé 4 hvězdy knihám s lepším slohem, takže sorry fanoušci Renée Ahdieh, 4 dát nemůžu. Možná si holt každý představuje romantiku jinak, navíc tohle snad nebyl trojúhelník ale přímo víceúhelník.-))) Příští díl si ale dám, přeci jen mne zajímá, jak to skončí a zda přežije aspoň někdo a kdo?

Tánička11

Kniha mě neskutečně dojala. Poslední dopis adresovaný šeherezádě jsem četla snad čtyřikrát a vystavila na svůj instagram. Nenacházim žádné mínusy na knize. Možná se vám ze začátku bude zdát že kniha je psáná těžkou formou řeči, ale po čase si na tuto formu zvyknete. Šeherezáda byla moje nejoblíbenější postava z celé knihy. Nebyla naivní, namyšlená ani nezodpovědná, byla chytrá a dokázala si pohrát se slovy. Dokonalá kniha v srpnu by měl vyjít další díl, který doufám že si přečtu.

Tenebien

Ok, nejdřív se zastavme a pořádně si prohlédněme ten přebal... Je boží.

Trošku jsem se bála milostného trojúhelníku, ale nakonec dobrý... a stejně víme, kdo je end-game, duh. :D
Hrozně se mi líbil styl vyprávění (měnění POV a celkově jazyk), ale asi bych bývala byla radši, kdyby k cizím slovům byly linky do slovníku. Ten byl až na konci souboru a vlastně jsem ho teda ani nepoužila a až na konci si některá slova prošla.
Nejlepší postava knihy byla Despina. Tu člověk nemohl nemilovat. A jak Shahrzad říkala 'Brat Calipha', to sedělo jako prdel na hrnec. Shazi občas spratek byla, ale tolik mi to nevadilo. Před tímhle jsem totiž četla sérii Trylle. :D
Rychle na druhý díl, protože se to nedá vydržet. :D
(čteno v originále)

Šárík001

Krásný příběh v krásném prostředí. Musím říci, že mne kniha vcelku mile překvapila, a také pobavila. Humor, romantika, napětí, drama. Všechno krásně vyvážené. Celý příběh se mi velmi líbil, naučila jsem se nová slovíčka, přesto musím podotknout, že jsem byla po většinu příběhu velmi zmatená a nerozuměla jsem úplně všemu. Nijak moc mi to nevadí, právě naopak. Jednu věc musím vytknout - pohledy ostatních (kromě Šazí a Chálida) mi nepřišly až tolik zajímavé a jednou jsem měla trošičku chuť jednu takovou část přeskočit. Jinak ale hodnotím velmi kladně a doporučuji. Už se nemohu dočkat, až si přečtu další díl a dozvím se, jak bude pokračovat příběh. Nebo bych snad měla říct spíš - jak budou pokračovat osudy jednotlivců a jaký příběh jejich spletením vznikne.

alice18

Je to už dlouho, co mě naposledy chytil nějaký příběh skutečně za srdce. Tak známý příběh Tisíce a jedné noci, a přesto tak odlišný. Utrpení, nenávist, sebepoznání a láska sahající až ke hvězdám. Na tuto knihu rozhodně nikdy nezapomenu!

Janičta

Pááni.. mě to bavilo. To se u takovýchto knih, moc často nestává. Čtu je jako oddechovky, ale to neznamená, že jim dokážu odpustit kdejakou stupiditu. A stupidních knih pro mládež je tedy velká spousta, ale nejspíš kvůli kouskům, jako tenhle to s nimi čas od času zkouším pořád.
Ne že by takhle kniha udělala díru do světa, ale byla čtivá, bavila mě. Postav mi lezly na nervy v přípustné míře. Děj není složitý a záhadný, ale nedře to v něm, jak v rozbitých hodinách. Za mě dobrý :-)

Princezna22

Tak tahle kniha pro mě bylo něco,jako láska ba první přečtení!! Do příběhu jsem se maximálně ponořila a nic mě neprinutilo knihu odložit. Kdybych mohla číst,číst a číst celý dny a noci bez odpočinku atd knihu bych klidně přečetla za pár hodin. Příběh se mi tsk šíleně líbil,že chci honem pokračování. doporučuju všemu deseti..

TheMelorry

Z knihy jsem byla naprosto nadšená. Příběh o Šeherezádě znám, ale tenhle retelling je mnohem lepší. Zamilovala jsem si Chálida a celkové čtení o orientu jsem si užila. Kniha byla tak čtivá, že jsem otáčela jednu stránku za druhou ani vlastně nevím jak. Akorát je mi líto toho otevřeného konce... snad se ke mě brzo dostane další díl..

katkavasik2908

Příběh neskutečný a napínavý. Nemůžu se dočkat dalšího dílu. Musela to autorka na konci rozdělit? :D Teď budu celou dobu čekání na další díl velice nedočkavá! :D Ano je to tedy pohádka, ale co?! Mě se to ohromně líbilo.

Lenka.Vílka

Lepší průměr. Čtivý a celkově hezký příběh postavený na hezkém původním základu. Skutečně bavit jsem se začala až skoro na konci, což je pro mě málo. Takže mi svitla naděj, že pokračování by mohlo být lepší.

kklepkaa

S pohádkovými retellingy se teď nějak roztrhl pytel, ale to vůbec nevadí, protože je přímo zbožňuju (asi mám i štěstí na ty opravdu dobré). A nejinak je to se Šeherezádou. Opravdu krásný příběh co pohladil po duši s nádechem tajemna, i když bych hlavní hrdince občas dala facku. Chálid byl dokonalost sama a Tárik byl otravnej blb jak Aspen v Selekci. Nádech magična byl pravděpodobně předzvěst zajímavé dvojky a opravdu se těším, až se mi dostane do ruky.

Denaille

KONEČNĚ!!! Kde jsi doteď byla Reneé?

Šeherádu jsem milovala, když jsem byla malá. Dokonce jsem si ji podle jakési filmové komediální adaptace vydupala jako kostým na maškarní ples pro děti.
A asi tady není žádná z nás, která by alespoň jednou v životě nezatoužila být princeznou. Ale to, co jsem zažijete u klasických pohádek (nebo jako protiklad můžu vybrat Selekci) není ani ze třetiny to, co zažijete u tohoto příběhu.
Až budu mít dospívající dceru, tohle jí budu hnát pod ruky a ne ty ukňouraný slepice, co najdete v 99% všech dnešních knihách pro náctileté slečny.
Zamilovala jsem se do postav, jak píše Samira do barevného příběhu plného poučných momentů, které každý z nás najde ve vlastním životě, ale hlavně... hlavně jsem se zamilovala do hlavní hrdinky, která ačkoliv je jí v příběhu 16 let, má hlavu na svém místě a i já bych chtěla mít tolik její odvahy, prostořekosti a důvtipu, a to jsem o kolik let starší.
Nevidím problém v tom, že se postavy nechovaly přiměřeně svému věku. Spíš cítím, že je potřeba, aby této věkové kategorii stály vzorem alespoň vymyšlené postavy, když už se na spoustu věcí dnes nehraje.

A částečně souhlasím i s komentářem Kiisaki. Dokázala bych si to představit také ještě lepší. Ale je to konečně světlo ve tmě v haldě spousty tupých příběhů a tupých hlavních hrdinek. A já chci, aby takových knih bylo víc a ta úroveň rostla.

ElenaM

Nádherná obálka, která skrývá krásný pohádkový příběh. Kniha se mi líbila, i když místy mi přišla zdlouhavá. Ale měla své tajemství a to neprozradila najednou. Jsem zvědavá na další díl.

TerkaM

Pomsta a rozbřesk se mi vážně moc líbila. Po dlouhé době to byla opět kniha, která se mi zapsala do srdce a já ji četla a četla... a hltala jedním dechem. Kdybych nemusela do práce, zcela určitě ji přečtu během jednoho dne. :) Jo, jsem vážně ráda, že jsem si ji koupila a můžu si ji hrdě vystavit v knihovně. :)

Brambu

Nádherný příběh, chvilku mi sice trvalo zorientovat se v těch názvech, ale potom mne příběh naprosto uchvátil. Takovou vnitřní rozervanost a špetku tajemna, tu jen tak někde nenajdete. Velmi pěkně napsané a už se moc těším na pokračování příběhu. Jsem zvědavá, zda láska zvítězí a překoná i touhu po pomstě!

Alethea_k

Kdybych mohla, dám knize hvězdiček mnohem více. Za mě nejlepší kniha z young adult literatury, kterou jsem kdy četla. Nevytkla bych knize vůbec nic. :)

PandaGirl

Kniha je podle mě docela dost čtivá a velice lákavá tématem. Mě osobně se docela líbila, ale nebylo to nic, co by se mi vyloženě zapsalo do srdce nebo se mě to nějak dotklo. Prostě jsem jen četla a užívala si příběh. Hodně postav mě tam rozčilovalo svým chováním, takže jsem často měla chuť přeskakovat. Což jsem občas i udělala.

Tesset

Celkem fajn, akorát ten konec mě moc nepotěšil. Team Chálid ... očividně.

šneki

První část mě hodně bavila, ale pak to šlo z kopce. Části pohledu v podstatě kohokoli jiného než Šeherezády mi přišly nudné, ale zároveň zůstalo dost věcí nevysvětleno, ohledně akcí Šeherezádina otce a schopnostech obou dvou. Tak snad nabídne druh díl více odpovědí a hlavně pěkně uzavře tento příběh.

Eleanor-ka

Opravdu kouzelné. Neobyčejné.

Tofinka

Hned po první stránce si mě tato kniha získala. Měla jsem ji přečtenou během dvou dní, protože jsem se od ní nedokázala odtrhnout a klidně bych ji mohla číst pořád dokola a stejně by mě neomrzela :) Nemohu se dočkat až zjistím jak to celé dopadne...

LadyAlis

Kniha, kterou jsem četla jedním dechem. Moc krásný retelling, který má hlavu a patu. Nechybí tomu pomalu vůbec nic. Má to zradu tak i romantiku. Je to opravdu čtiví. Jen bych tomu přidala ještě špetku fantasy, ale to je už jen můj názor :) Už se nemohu dočkat na duhý díl a jak to vlastně všechno dopadne, jelikož z otevřeného konce jsem byla dost v rozpacích :)

martina1199

Příjemné "pohádkové" romantické čtení pro dospělé. Ano, čtu i takové :-) Naštěstí není příběh nijak přeslazený. Líbilo se mi vše - od grafiky po příběh samotný včetně vykreslení všech postav.
Vzhledem k tomu, že se jedná o sérii, jsem očekávala otevřený konec - ale ne takový. Doufám, že Chálid zůstane tím mužem, kterým se pro Šazí stal, a bude jednat. Protože jestli ne, tak si to všechno vážně zaslouží.

Edona

Velice čtivá knížka, v poslední době jsem si oblíbila retellingy a Pomsta a Rozbřesk patří mezi ty, které se mi líbily. Pohádky Tisíce a jedné noci mám ráda, ale R. Ahdieh vytvořila zcela nový příběh, jen lehce inspirovaný pohádkou. Je tam i poskrovnu magie, ale téměř všechna tajemství zůstanou nevyřčená. A tak nezbývá nic jiného, než čekat na závěrečný díl. Šeherezádu i Chálida jsem si oblíbila a moc se těším na pokračování.

kalinkacz

Tohle je jeden z nejvydařenějších retellingů, které jsem doposud četla... Kniha má fantazii, čtivost, napětí, vášeň, zradu i romantiku! Čte se jedním dechem... S nadšením jsem uvítala, že tato série má pouze dva díly, jelikož otevřených konců jako byl tento už moc nevydržím... Takže doporučuji!

HDosoudilová

Příjemná oddechová četba. I když ze začátku jsem se na převyprávění původního píběhu Tisíce a jedné noci dívala "skrz prsty". Nakonec se mi kniha ale četla velmi dobře a chytla mě už od začátku. Jsem zvědavá na pokračování.

LilianaFalcon

Dokonalé. Už po pár stránkách jsem věděla, že knihu budu odkládat jen s největšími obtížemi.
A to jsem se ze začátku na převyprávění Šeherezády dívala dost skepticky.
Ale ono to bylo napínavé s úžasnými zvraty, sympatickými hlavními hrdiny... S odpověďmi, o které jste vlastně nestáli a kterých jste se báli... Zkrátka a dobře super a už aby tu byl druhý díl!