Pokání

Pokání https://www.databazeknih.cz/img/books/58_/587/bmid_pokani-VHJ-587.jpg 4 1234 239

Je to svědomí, co nutí člověka stále znovu a znovu zpytovat duši, anebo existuje cosi mnohem hlubšího, kam obyčejný smrtelník nedosáhne, ale o čem jen tuší, že číhá vyrazit každý okamžikem do útoku? Ian McEwan tuto myšlenku dovedl k dokonalosti. Třináctiletá Briony odvíjí svůj život v jistých představách, které ji mají neomylně dovést ke konkrétnímu, jasně vytyčenému cíli. Těmto snům přizpůsobuje vše, co přizpůsobit lze. Co nelze, tomu je třeba pomoci. S fantastickou úporností pubescenta a fantazií, rozvinutou až do krajnosti, dohání protagonisty své soukromé hry na život k tragédii, za kterou by měla po zbytek života činit pokání. V roce 2007 byl dle knihy natočen film Pokání.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Atonement , 2001

Karenin
18.12.2014 5 z 5

Když člověk zvládne McEwanovo úchylnou a nekonečnou popisnost (případně, když ji nebere jako prodlužování děje, ale snaží se v ní vidět krásu detailů a dokonce i umění popisu), dočká se napínavého a smutného příběhu. Ve mně ta kniha zůstala živá ještě několik dní po dočtení. - Edit: Několik let po dočtení.

path.the
01.12.2014 5 z 5

Jak to jen McEwan dělá? Kdyby šlo dát šest hvězdiček, dám deset!

čef
03.10.2014 5 z 5

Ohromující, hluboká, dojemná a rafinovaná - takových knih je hodně málo. Všechny čtyři části psané jinak a zdánlivě o něčem jiném, provázané jednoduchým příběhem. V první části úžasné popisy psychologických postřehů a motivací, v druhé části drtivý válečný román, třetí část o úporné snaze po odpuštění a čtvrtá část o bilancování nejednoznačně prožitého života.

JolanaC
02.10.2014 4 z 5

Prvně jsem viděla film, potom knihu. Rozhodně kvalitou jsou na tom stejně.
Z první půlky knihy jsem byla nadšená, jazyk byl hodně bohatý a přestože jsem věděla, co se stane, vůbec to nevadilo a kniha se četla skoro sama. Střídání úhlů pohledu bylo rozhodně zajímavým zpestřením, které se jen tak nevidí. S druhou půlkou už mi to tak slavné nepřipadalo, ale vyloženě špatné to nebylo. Konec mi připadal trochu nejednoznačný, ale spíš než jako záměr mi připadalo, že to bylo kvůli nesprávně zvolené formulaci.
Ačkoliv mi hlavní hrdinka byla krajně nesympatická (až mám nutkání uchýlit se k nějakému tomu ostřejšímu slovu), tak přesto mi to nebránilo v tom, abych knihu četla a užila si ji - a s tímto jsem se u žádné jiné knihy ještě nesetkala.

Fafyna
01.10.2014 5 z 5

Jako první jsem viděla film a okamžitě jsem věděla, že to je příběh, který budu už dosmrti milovat. A je to pravda. Knihu jsem přečetla hned vzápětí a vůbec mě nezklamala. Je perfektní. Kromě McEwana tedy patří dík taky filmovým tvůrcům, protože převést takovou knihu do filmu je dílo hodné uznání.

Balenka
02.09.2014 3 z 5

asi prvýkrát som si povedala, že film bol lepší ako kniha..

hanoule
02.09.2014 4 z 5

pořadí film - kniha tentokrát nezklamalo

ivzu77
14.08.2014 4 z 5

Do knihy jsem se pustila hlavně na základě doporučení kolegyně z práce a zvědavosti pět porovnat knihu a film .... kniha se mi líbila, i když pokud někdo není na dlouhé nečleněné pasáže, stránky bez odstavců a dlouhé popisné věty, tomu se to čte asi hůře.
Ale mne zaujala a líbilo se mi i folmové zpracování.
Ráda doporučuji

knihomolka24
07.08.2014

Mám ráda jiné a neobyčejné věci. Tento román to splňuje.
Autor se zaměřuje hlavně na jazyk, na spojení slov, která by vás normálně nenapadla. A také dopodrobna rozebírá city a rozpoložení jednotlivých postav z více úhlů pohledu. Děj tak zůstává trochu pozadu (což však neubírá na kvalitě) a někomu to může přijít příliš vyumělkované a přeplácané.
Styl je určitě originální a myšlenka o člověku, který se celý život ká (nechci prozrazovat zápletku), bude určitě mnoha lidem blízký. Je to příběh o tom, že stačí jedno neuvážené rozhodnutí, jedna věta, jeden okamžik - a nejenom váš osud, ale i osudy lidí kolem vás se neúprosně obrátí úplně opačným směrem...

Illča
26.07.2014

Ze začátku byla kniha nudná, ale hrozně mě zajímalo co bude dál i když jsem viděla film.
Líbilo se mi, ale Ianovo McEwanovo psaní tím mě držel u této knihy abych ji četla, ale nedočetla jsem ji:(
Nebyla špatná, ale už jsem četla lepší přesto doporučuji přečíst:)

misi3889
18.07.2014 1 z 5

Tak pro mě bylo čtení téhle knížky velké a zdlouhavé utrpení. Ani konec za to nestál!

weberda
22.05.2014 3 z 5

Knížku jsem dočetla a musím napsat, že druhou polovinu jsem dala jedním dechem. Doporučuji pro trpělivé čtenáře,ta druhá půlka stojí za to.

weberda
15.05.2014 3 z 5

Snažím se knihu dočíst,ale chvílema vůbec nevím co čtu. Zatím str.132,uvidím jestli se tím prokoušu do konce:(

markéta23
13.05.2014 5 z 5

Pokání...působivá kniha. Buď si ji zamilujete, nebo ne, nic mezitím.

HAL
12.03.2014 2 z 5

Ne, proste ne, tohle nedam. Dva mesice to taham sebou, a dokazal jsem se za tu dobu prokousat jen do tretiny.
Dementni styl Jane Austenove plny zdlouhaveho hnipani se v zoufalem puritanstvi, rodinnych vztahu a konzervativnich pravidlech spolecnosti. Prevazne z pohledu trinactilete naivni kravy. Necitelne.

Doufat tu v to zajimave s Rashomonovsky vicepohledovym zkoumani "pravdy" a snad casem i zapojeni valky je jen smutne hledani spinavych perel v hromadach sracek, vzdavam to.

Lodja
03.03.2014 5 z 5

Když se řekne McEwan, snad každému se jako první vybaví Pokání. Je to samozřejmě i kvůli filmové adaptaci tohoto díla, které je sice skvělé, ale nebylo by bez této tenké, na první pohled průměrné knížečky. Oproti příběhu na papíru se film však jeví tak nějak prvoplánově "dáme tam krásnou Keiru, ohromíme scénou na pláži, dojmeme nakonec a vyždímáme prachy" a chudě, to knížka v sobě skrývá neskutečně silné drama, které vás nepustí od začátku do konce. Do neuvěřitelně silného a emocemi nabitého konce, při kterém se dostaví takový ten Ty vole, to snad ne efekt.

Skvělý příběh a asi nejlepší konec, co jsem kdy četla. (Osobně jsem ho obrečela tajně v koupelně).

DianaC
02.03.2014 4 z 5

Poutavý příběh, celkově hezké čtení.

pecka02
25.02.2014 5 z 5

Za mě ano. Chtěla jsem sice čtení hned zpočátku vzdát, protože je to takové nemastné neslané, hodně popisné a možná i trochu nudné, ale jsem ráda, že jsem vytrvala, protože emoce, které ve mně kniha vzbudila, jsem už dlouho nezažila. Jaký já měla na tu holku vztek! Je sice pravda, že celou pointu jsem věděla už na začátku, i když jsem neviděla film, ale stejně jsem byla pořád napnutá, jak a kdy se to vše rozplete...jeden z mých nejlepších knižních zážitků

bornthisway
26.01.2014 5 z 5

DECHBEROUCÍ. Myslím, že jiné slovo v této souvislosti ani použít nemůžu.
Jen ted' trochu lituji, že jsem nejprve viděla film a až poté četla knížku, jinak by ten konečný šok byl asi ještě větší. Ale i přes to jsem hltala skvělé popsané myšlenkové pochody hlavních hrdinů a Briony, které ve filmu nejsou tak dobře čitelné, což mě v knižním podání s postavami mnohem více sblížilo. A ta zápletka, ta zápletka! Měla jsem chut' křičet, že to přece nemůže být pravda...
Křehká a lží zasažená láska mezi Cecilií a Robbiem je pro mě asi tím nejsilnějším příběhem, se kterým jsem zatím měla tu čest se v mé čtenářské kariéře setkat.

jiri77
13.01.2014 4 z 5

Je pravda že začtení do téhle knihy trvá trochu déle ale pak se příběh postupně rozjede že se nedá od něj odtrhnout. Je to silný příběh plný emocí. Rozhodně doporučuji.