Pod šarlátovou oblohou

Pod šarlátovou oblohou https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/385312/bmid_pod-sarlatovou-oblohou-pSa-385312.jpg 4 369 107

Pino Lella žije v Miláne a nechce mať nič spoločné s vojnou ani s nacistami. Ako každý bežný taliansky tínedžer, aj on má plnú hlavu hudby, jedla a dievčat, najmä krásnej Anny, no dni jeho nevinnosti sú zrátané. Keď dom, v ktorom býva rodina Lellovcov, dostane počas spojeneckého bombardovania zásah, rodičia pošlú Pina do chlapčenskej školy vedenej pátrom Reom vysoko v Alpách. Tam dostane za úlohu tajne prevádzať cez hory Židov, ktorí si zachraňujú život útekom do Švajčiarska. Rodičia chcú ochrániť Pina pred odvelením na front a prinútia ho, aby sa vrátil domov a prihlásil do nemeckej armády, do Organizácie Todt, a tak sa vyhol účasti na priamych bojoch. Napriek tomu je Pino pri bombardovaní ľahko zranený a zhodou náhod sa ako osemnásťročný stane osobným šoférom generálmajora Hansa Leyersa, ktorý priamo podlieha Adolfovi Hitlerovi a je jedným z jeho najzáhadnejších a najmocnejších veliteľov. Pino využije príležitosť a dodáva informácie Spojencom, ktorí sa pripravujú na oslobodenie Milána. Hrôzy vojny a nemeckej okupácie pretrpí len vďaka tomu, že hoci v utajení, ale predsa bojuje proti Nemcom. Odvahu mu dodáva aj láska k Anne a vysnívaná vidina ich spoločnej budúcnosti. Predlohou pre knihu Pod šarlátovou oblohou, ktorá sa dostala na prvú priečku rebríčka bestsellerov Amazonu, sa stal skutočný životný príbeh zabudnutého hrdinu, vzrušujúce rozprávanie o neuveriteľnej odvahe a húževnatosti talianskeho mladíka počas jedného z najtemnejších období našej histórie. Na jej motívy bol nakrútený film v hlavnej úlohe s Tomom Hollandom.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Ikar (SK)

Beneath a Scarlet Sky , 2017

Vendelie
19.10.2018 5 z 5

Doporučuji přečíst. Opravdu silný příběh, který chytí za srce

květáček
18.10.2018 4 z 5

Velmi dobré, trochu připomíná našeho Niedla. Přečteno jedním dechem, jak se tu říká...

Babouš
18.10.2018 5 z 5

Historický román, který se čte jako akční drama. Neuvěřitelné, že se to opravdu stalo!

Jaruš7
17.10.2018 5 z 5

Toto dílo se jen tak nečte, to se prožívá.
Sotva vydání stačilo oschnout, připravuje se filmová verze s Tomem Hollandem v hlavní roli. Jestli u toho bude i autor ( kvůli vyjádření záměru), tak Filmové ceny budou pršet.
Reportérský talent nechá znovu přesvědčivě oživit období druhé světové války v Itálii.
Citace z recenzí na obálce : "Pod krvavými nebesy má všechno. Úplně všechno. Hrdinství, odvahu, hrůzu, pravou lásku, pomstu, soucit tváří tvář lidské bestialitě... Sullivan nám ukazuje, jaká válka skutečně je, a vypráví hluboce působivý příběh loajality, lidskosti a prostého strachu. Především nám však přináší příběh mladého Pina, jenž byl odhodlán žít con smania, s vášní..." (Joseph Finder, bestsellerový autor New York Times)
Knihu řadím mezi ty co dovedou zanechat stopu - Kámen a bolest, Egypťan Sinuhet.
Citace :"... když otevřeme srdce, odhalíme tím svoje jizvy, jsme pak lidští , nedokonalí a úplní."
"Mraky se zvedly ještě víc a objevily se suťová pole a dlouhé stěny Dolomitů, nejvelkolepější z božích katedrál v Itálii : jedna vápencová věž za druhou a za třetí, celkem osmnáct se jich zvedalo do výšky tisíce metrů k nebesům a vypadaly jako obří koruna se světle šedými hroty."
"Dnes v noci začíná povinné zatemnění. Odteď bude osvětlená jenom katedrála. Modlím se, aby ji piloti bombardérů uviděli, a tak užasli nad její krásou, že se rozhodnou ji ušetřit. Vybudovat tento velkolepý kostel trvalo skoro pět set let. Byla by tragédie vidět ho padnout během jediné noci. ...zadíval se na složitou fasádu masivní katedrály. Byla ze světle růžového candoglijského mramoru s desítkami věžiček, balkonů a fiál, takže stavba vypadala ojíněná, velkolepá a klamná jako Alpy v zimě. ... jediná stavba v Miláně osvětlená něčím jiným než požáry. ...vypadala nadpozemsky, jako seslaná z nebe."
Vila B. Mussoliniho u jezera Lago Di Garda, Como, Magiore, Alpy - úžasné scenérie a tolik hrůz. (zájezd.vzpom.)
Můj tip - Kniha roku 2018
(Chtělo by to opravit obálku, moje má pečeť zlatou a dle mého úsudku - po právu.)

zuzana2599
28.09.2018 5 z 5

Překrásně napsaný příběh z válečné Itálie. Příběh, který se skutečně stal jsem četla jedním dechem. Je to silný, nezapomenutelný a fascinující pohled na bestialitu druhé světové války.
Hlavní postava Pino mi byl nejen milým a statečným hrdinou, ale i klukem, který umí milovat i ztrácet a jít životem dál. Doporučuji !!

inkatenysek
23.09.2018 5 z 5

Pro mě osobně je toto jednoznačně nejlepší knížka letošního roku. Naprosto strhující, dechberoucí, dramatická, emocionálně velmi vyčerpávající. Opět proteklo i mnoho slz. A i když čtu už další titul, tak na ni musím neustále myslet. Natolik mě zasáhla.

Tento románově zpracovaný příběh z období německé okupace Itálie za 2.světové války je založen na skutečných událostech a zážitcích Pina Lelli, tehdy 17 letého mladíka, který se během okamžiku stal jedním z nejodvážnějších mužů tehdejší doby. Na pozadí historických událostí může čtenář sledovat jeho odvážné výkony, ať již jako horského převaděče lidí do Švýcarska nebo jako spojeneckého špióna, kdy byl nasazený jako osobní řidič důležitého německého generála...

Celkovou atmosféru příběhu pak dokreslují barvité popisy nejen odehrávajících se válečných hrůz, politických jednání, života civilního obyvatelstva, ale také něčeho tak obyčejného, jako jsou příroda a monumentální hory, přes které Pino převáděl uprchlíky do neutrálního Švýcarska.

Mně osobně se asi nejvíc líbilo to, že Pino nikdy neodmítl někomu pomoci, ačkoliv kvůli tomu dával často v sázku i vlastní život a to s jakou disciplínou, vírou a odhodláním se vrhal do plnění svých riskantních úkolů. Dost mi tím připomínal strejdu Venu a asi i kvůli těmto jejich společným rysům se mi Pinův příběh tolik líbil. Zaujala mě i tajemná postava generála Leyerse, o kterém stále nevím, co si mám myslet a štve mě, že se o něm nedochovalo příliš informací... Na druhou stranu mě zdrtil konec příběhu, kdy během oslav konce války došlo ještě k tolika hrůzným událostem a často zbytečným umrtím. Je hrozné, jaká "zvířata" udělala válka z některých lidí.

Knížku doporučuju všem, kteří mají rádi válečné příběhy, okořeněné špetičkou lásky. Chci ale upozornit na to, že je příběh místy opravdu drastický a tragický, takže není pro slabé povahy.

Hihla
14.05.2018

Prvních 15% mě přišlo nezáživných, pak se rozjel děj. Život v té době hodně lidem zatopil, mnohým bylo hůř, tady to měl hrdina pestré. Osudové co by bylo kdyby, vlastní vinu a ztrátu si pak nesl celý život. Nedalo mi to a rád jsem si našel informace k WW2 v Itálii.