Pod šarlátovou oblohou

Pod šarlátovou oblohou https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/385312/bmid_pod-sarlatovou-oblohou-pSa-385312.jpg 4 369 107

Pino Lella žije v Miláne a nechce mať nič spoločné s vojnou ani s nacistami. Ako každý bežný taliansky tínedžer, aj on má plnú hlavu hudby, jedla a dievčat, najmä krásnej Anny, no dni jeho nevinnosti sú zrátané. Keď dom, v ktorom býva rodina Lellovcov, dostane počas spojeneckého bombardovania zásah, rodičia pošlú Pina do chlapčenskej školy vedenej pátrom Reom vysoko v Alpách. Tam dostane za úlohu tajne prevádzať cez hory Židov, ktorí si zachraňujú život útekom do Švajčiarska. Rodičia chcú ochrániť Pina pred odvelením na front a prinútia ho, aby sa vrátil domov a prihlásil do nemeckej armády, do Organizácie Todt, a tak sa vyhol účasti na priamych bojoch. Napriek tomu je Pino pri bombardovaní ľahko zranený a zhodou náhod sa ako osemnásťročný stane osobným šoférom generálmajora Hansa Leyersa, ktorý priamo podlieha Adolfovi Hitlerovi a je jedným z jeho najzáhadnejších a najmocnejších veliteľov. Pino využije príležitosť a dodáva informácie Spojencom, ktorí sa pripravujú na oslobodenie Milána. Hrôzy vojny a nemeckej okupácie pretrpí len vďaka tomu, že hoci v utajení, ale predsa bojuje proti Nemcom. Odvahu mu dodáva aj láska k Anne a vysnívaná vidina ich spoločnej budúcnosti. Predlohou pre knihu Pod šarlátovou oblohou, ktorá sa dostala na prvú priečku rebríčka bestsellerov Amazonu, sa stal skutočný životný príbeh zabudnutého hrdinu, vzrušujúce rozprávanie o neuveriteľnej odvahe a húževnatosti talianskeho mladíka počas jedného z najtemnejších období našej histórie. Na jej motívy bol nakrútený film v hlavnej úlohe s Tomom Hollandom.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Ikar (SK)

Beneath a Scarlet Sky , 2017

Capkomi
01.11.2019 3 z 5

Skvělý příběh z druhé světové války, zcela jiný než jsem doposud četla. Ale tato kniha by si zasloužila mnohem lepší zpracování a kvalitnější pojetí z hlediska literatury.

Víťa89
23.10.2019 5 z 5

Kniha mě naprosto pohltila. To co se za začátku zdálo jako romantický až naivní popis války se nakonec zvrhlo tragické drama. Velice silný lidský příběh, těžko dnes uvěřit jaké věci se tehdy děly.

Adell-ka
07.10.2019 5 z 5

Tak tohle byla pecka! Tahle kniha je na jednu stranu skvělá, ale na druhou stranu i hrozná. Skvělá, protože je napsána neskutečně poutavě a čtivě, vtáhne vás do děje a nutí číst pořád dál. Hrozná, protože jsou v ní popsané i situace, kdy cítíte bezmoc, znechucení a bolest a chce se vám z toho brečet.
Kniha vypráví příběh z konce druhé světové války postavený na skutečných událostech a zachycuje malou část života Pina Lelly. Na začátku knihy tento mladý muž převádí Židy přes Alpy z Itálie do Švýcarska a dále sledujeme, k jakým nelehkým rozhodnutím ho válka nutí a čím vším musí projít. Tohle si rozhodně přečtěte!

Mermaida
02.10.2019 4 z 5

Kniha plná laskavosti, obětování, strachu a naděje.
Poslední dobou se ráda začítám do knih a příběhů z 2.SV, ale jak to v této době vypadalo v Itálii jsem moc příběhů nečetla. Vyprávění o "hrdinských" činech hlavní postavy, Pina, bylo podmanivé, dojímavé a smutné.

Mikindada
12.09.2019 5 z 5

Nádherný, ale smutný příběh plný napětí, dobrodružství, plný sebeobětování se a laskavosti.

Josh
02.09.2019 5 z 5

Itálie během 2SV nebývá středem pozornosti v knihách či dokumentech o té době. Většina z nás ví o němec. dějinách více než by chtěli, ale o jiných zemích jen střípky.

Autor jde do hloubky názorů, citů několika hrdinů, a to na obou stranách války. Historie a osobní příběhy jsou živé a prolínají se v mnoha rovinách. Nechybí napětí, dobrodružství, strach, ale i naděje a láska.

Prostě skvělá kniha, kterou musíte dočíst do konce sotva jste začali:o))

Nočnípták
02.09.2019 5 z 5

O tom, jak probíhaly boje v Itálii za 2.sv. války, jsem něco málo věděla. Tahle knížka mne však donutila vzít mapu a tak jsem zjistila, že nevím skoro nic.
Příběh podle skutečnosti. Skvěle napsaný, čtivý. Pohled na válku očima mladého chlapce. Popisy krásné horské přírody, radostného života s rodinou a s kamarády střídají pasáže plné hrůz, které musí jeho srdce unést.
Četla jsem a v mapě sledovala Pinovy výstupy v horách. Jeho cesty autem mezi městy, která byla obsazená Němci. Jeho horoucí lásku k Anně i hrozný pocit vinny. Je to knížka ve které je všechno - radost, žal, umění, lidská bestialita, hrdinství, strach, láska, víra i naděje. Chytne vás za srdce, aspoň mne ano. Došlo i na slzy. Slzy lítosti a vzteku nad tím, co dokáže udělat člověk člověku.

Pettinka
03.08.2019 4 z 5

Moc hezky psany pribeh :) zajimavy.

Lucie401
29.07.2019 1 z 5

pěkny smutny priběh ale mě zklamal.

hanap
16.07.2019 4 z 5

Příběh italského chlapce Pina,který prožil na konci druhé světové války v Miláně. Je to o statečnosti, lásce k vlasti, Italském odboji a touze po normálním životě s milovanou Annou.

Neara
13.07.2019 5 z 5

Strhující příběh z války.Neubránila jsem se ani slzám.Knihu můžu doporučit.

martin2133
12.07.2019 5 z 5

Strhující vyprávění zapomenutého válečného příběhu. Celou dobu jsem hrdinovi držel palce. Doporučuji

Kaja01
20.06.2019 5 z 5

Skvělá kniha, zvlášť když si člověk uvědomí, že jde o pravdivý příběh. Přečetla jsem ji jedním dechem. Líbilo se mi, že autor na konci popsal osudy všech hrdinů i po válce.
Za mě opravdu jedna z nejlepších knih s touto tématikou!

LenkaGonn
06.06.2019 5 z 5

Nádherná kniha. Vlastně jsem ještě nic takového nečetla. Pravdivý příběh, kde jsou fakta, ale zároveň je podaný tak čtivě. S hlavním hrdinou jsou prožívala každý jeho moment, lásku i trápení a štěstí. Musím říct, že postavy tu byli velice hezky popsány a člověk si je dokázal představit. Já jsem Češka, ale jsem vdaná za Itala a žiji v Německu a tento příběh pro mě osobně byl velice silný a rozhodně budu pokračovat v zjišťování, jaká byla 2. světová válka v těchto zemích. Dodnes jsem to posuzovala jen ze strany Češky. Nádherná kniha, která by rozhodně měla jít na filmová plátna.

akrash
06.06.2019 5 z 5

Nezapomenutelné a dechberoucí. Snad ještě žádná kniha ve mně neprobudila tolik pocitů v jeden okamžik jako tato.

Natyna3
26.05.2019 5 z 5

Opravdový knižní skvost. Příběh Pina Lelly, skrytého válečného hrdiny. Klaním se před autorem a jeho schopností přenést tento úžasný příběh do knižní podoby. Při četbě jsem cítila radost, napětí i lítost. Protože život přináší od každého trochu a život Pina Lelly obzvláště. Člověk musí mít odvahu tím vším projít, přesto, že to tak v očích ostatních někdy nevypadá.

Wladimirski
20.05.2019 5 z 5

Autentický příběh, silný a působivě psaný, Připomíná hrůzy války, které by neměly být nikdy zapomenuty. Popisuje i těžká osobní rozhodování jednotlivých postav v kritických situacích. Velmi kladně hodnotím i závěrečný komentář k dalším osudům hlavních osob.

rasputin
09.05.2019 5 z 5

Je to asi poprvé, kdy jsem z knihy z edice Světový bezceler opravdu nadšený. A poslední kapitola s názvem Dozvuky pak celému příběhu dá teprve ten správný rozměr. Krásný příběh, Krásná kniha!

lištička123
08.05.2019 5 z 5

Opravdu krásná kniha. Láska, válka, napětí, skvělý příběh. Není co jiného dodat.

Katana83
01.05.2019 5 z 5

Uz navzdy mi v hlave zustane jmeno Pino Lella. Krasna kniha..