Pod kupolí

Pod kupolí
https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/519766/bmid_pod-kupoli-flW-519766.jpg 4 2323 2323

Malé městečko odřízne od okolního světa neproniknutelná bariéra neznámého původu a obyvatelé jsou náhle ponecháni svému osudu. Ovzduší je postupně znečišťováno, zásoby se tenčí, energetické zdroje docházejí, pokusy o proražení bariéry jsou marné. Vláda státu je bez ohledu na veškeré své zdroje bezmocná a může pouze přihlížet zvenčí. Radní s diktátorskými sklony, ilegální výrobna drog a jediná slyšitelná radiostanice, vtloukající lidem do hlavy jen boží lásku – to jsou přísady, které působí jako katalyzátor už beztak výbušné situace. Výsledkem je postupný rozklad lidského společenství, kde přestávají platit pravidla civilizace. To vše nabízí Kingova mistrná studie lidské bezmoci, arogance a násilí.... celý text

Literatura světová Horory Sci-fi
Vydáno: ekniha , Beta-Dobrovský

Under the Dome , 2009

martunka
11.01.2015 5 z 5

Skvělá kniha. Líbí se mi hlavně začátek - jak se zaklapává kupole. No musím se přiznat, že se mi líbí hlavní hrdina "Barbie" - jeho charakter a role, kterou hraje v příběhu. Jinak jo je to další kniha od Kinga, kterou jsem přečetla jedním dechem. Dík Steve !

Marceles
08.01.2015 3 z 5

King prostě umí. O tom nemůže být pochyb. Zaujme hned od prvních stránek - nastane záhadný problém a každý v uzavřeném městě dělá co umí - nebo spíš co může a chce dělat. Kniha je svižná, má spád, netřeba se prokousávat dlouhými popisy nebo úvahami. ALE : pro mne osobně byl problém rozsah knihy. Prostě tam toho bylo moc : moc stránek, moc postav, moc příběhů. A taky moc děje,moc krve, moc akcí, moc násilí. Tím rozhodně nechci říct, že Pod kupolí je nějaký brutální krvák, ale vzhledem k počtu stránek se to tam prostě nasčítalo.
Přiznám se, že víc než osudy mnohých postav mě více zajímalo, jak se tam vlastně ta kupole objevila ...
Za sebe dávám 3 hvězdy, ale úplně chápu milovníky tohoto žánru, že jim 5 hvězdiček nestačí. Ti, kteří však stejně jako já dávají přednost tajemným záhadám v poklidnějším tempu, by raději měli sáhnout po jiné knížce.

delif
27.12.2014 3 z 5

Má první Kingovka, berte tedy z rezervou, že jsem nevěděl, do čeho asi jdu.

Rozporuplné pocity.
Knížka má téměř tisíc stran a přesto se čte velmi rychle a ani Vám tak obsáhlá nepřijde. Svižný sled událostí a opravdu mistrovské skládání příběhu. V tom je autor mistr. Můžete si být jisti, že každá kapitola, každý popsaný skutek, u kterékoliv postavy má v celé knize své opodstatnění. Přímo bych řekl…ani slovo nazmar.

To je ale asi zároveň to, co mi nesedlo. Při čtení jsem měl pocit, že čtu přihlouplý americký akční film. Nejde o to, že bych polemizoval s reálností a podstatou chování kupole, je to sci-fi, jasně. Ale co mi pocit hollywoodského bijáku zvláště připomínalo, byla právě ona přesnost každého skutku. Vše do sebe zapadá jak skládanka Kriminálky Miami. Navíc, neuvěřitelné, to vše se stihne odehrát za jediný týden! Fíha, to je eskalace!
Dál co se mi nelíbilo, plytké postavy. Kladný a záporný hrdina, netřeba se bát, že by někdo umřel předčasně. Žádná postava, ani vedlejší, nepřiroste k srdci. Nevadí tedy, když co kapitola, někdo umře. Jakou rychlostí vše sprintuje ke konci. Rychle, rychle ať to sype!

A konec? Ten většinu čtenářů zklamal nebo překvapil, obvykle oboje. Mě ani jedno, možná je přitaženější za vlasy víc než celá kniha, ale je asi tak stejně sci-fi, jako městečko pod báňkou. No ne?

Vůbec neříkám špatné. Napsané bravurně. Máte-li víc náladu na akci, než hluboké myšlenky či lidské osudy, trefa do černého!

Nenu
21.12.2014 5 z 5

Zatím nejlepší, co jsem od Kinga četla. Tahle knížka se nemůže jen číst, autor člověka nutí, aby se zamyslel, beru ji i jako poselství. Postavy jsou dokanale vymyšlené, vyvíjí se, a až děsí, jak je to všechno opravdové....

ko.mi
09.12.2014 4 z 5

Jop, bylo to dlouhý, hodně dlouhý :) Rozjezd pomalej, zhruba od třístý stránky to bylo žrádlo... A na to, jak je King neuvěřitelně popisnej a vysvětluje každej prd, tak konec je... slabota :/

dalia1769
08.12.2014 4 z 5

Velmi zajímavý námět, rozhodně napínavé čtení, nicméně celkový dojem u mne osobně dost pokazil ten apokalyptický závěr. Až do "Halloweenu" to byla opravdu pozoruhodná studie chování lidí v mezní situaci, ale ty následující události to celé tak nějak zastínily a překryly, předchozí osudy všech těch jednotlivých obyvatel jako by pozbyly smyslu, což je podle mne škoda, protože je to opravdu pozoruhodné téma. Se znalostí toho, jak to dopadne, už bych ani neměla chuť číst knihu znovu. Další připomínku bych měla k realističnosti toho, že by ke všem popisovaným změnám před "Halloweenem" došlo v průběhu pouhých 5 dnů. Ať už jde o změny ekologické, složení ovzduší, vadnutí rostlin (vzhledem k rozměrům a výšce kupole), až po změny chování lidí, sebevraždy apod. Nejsem odborník, ale spíše bych uvěřila, že by to probíhalo postupně v rozmezí týdnů či měsíců. Příběh by pak byl ještě věrohodnější a působivější.

zelenoockaa
03.12.2014 5 z 5

Opravdu poutavá kniha která vás vtáhne do děje hned na první stránce. Totéž se však nedá říci o seriálu který je podle námětu této knihy natočen. Viděla jsem asi půlku dílu a poté jsem ho musela raději vypnout.

Věro
02.12.2014 5 z 5

Co na to říct...prostě skvělé!!

mailo-s
02.11.2014 5 z 5

Tak Přečteno.
Skvělá kniha ,Skvělí zážitek
Tahle kniha si získá vaší pozornost hned od prvních stránek až po tu poslední.Kniha na ploše 942 stran ,nemá slabá místa.Příběh je napsán čtivou formou a neztrácí tempo.Nebudu se tu rozepisovat o čem že ten příběh vůbec je,jen bych chtěl poukázat na Knihu KLADIVO NA čARODěJNICE od Václava Kaplického a pozoruhodnou podobnost vytvořené tísnivé , podezřívavé atmosféry a totální rozklad základních pravidel společnosti kde je spousta vystrašených lidí a jeden který toho dokáže využít ve svůj prospěch tak aby stále více upevnoval svou MOC.

Taťka Hraboš
01.11.2014 5 z 5

Strhující děj od začátku do konce. Musel jsem číst všude - cestou do práce, v práci, cestou z práce, u jídla, na záchodě ... :-) Navíc - jako u většiny Kingovek - mě potěšilo, že ty nejsympatičtější postavy to vždycky nakonec nějak zvládnou.

patas.burda
29.10.2014 5 z 5

Nejlepší Kingova kniha, která hned od začátku čtenáře vtáhne a zavrtá se mu pod kůži. Napětí se celou dobu graduje a kolem části, kdy se koná ,,schůze" téměř nedýchám. Po těch 1000 stranách skvělého příběhu mi bylo trochu líto že se s nimi musím rozloučit, protože jsem s nimi strávil téměř 2 měsíce :D

Anthemis
23.10.2014 4 z 5

A jéje, to se to tu zase sešlo: "vymazlené" - patrně nejodpornější "nové" slovo posledni doby, "komenty", místo českého "komentáře", atd. Vlastně, už i tyto dva příklady stačí, proč si kazit den...

Séboun
22.10.2014 4 z 5

Super svižný příběh a skvěle vymazlené postavy.

4/5

amysa
17.10.2014 4 z 5

Tady je tolik komentů, že už snad nemám ani co dodat:-) Snad jen, že to bylo moje úplně první setkání s autorem a vůbec nelituji, že jsem se do takové "bichle" pustila, úplně mě to vtáhlo do děje, tak čtivý a napínavý příběh to je! A já rozená romantička jsem fandila dobrákům, nenáviděla záporáky a litovala všech zbytečně zmařených životů... Jen ten konec mi přišel tak nějak ušitý horkou jehlou a s tím "vyřešením" odstranění kupole jsem nebyla vůbec spokojená, čekala jsem zkrátka nějakou větší bombu a takovou tu poslední dokonalou tečku a vymazlenou třešničku na dortu... takže u mě "jen" za čtyři, ale jednoznačně doporučuji!

andream
14.10.2014 5 z 5

Neuvěřitelně čtivé, napínavé,těžko se od knihy odchází a velice snadno se přejíždějí stanice ve vlaku...kdo nečetl neuvěří...co dodat,přečtěte a uvidíte sami..budete žasnout,jako já -))

Ence
09.10.2014 4 z 5

Už delší dobu pozoruju u Kingových knih tendenci skvělých začátků a horších konců.
Vždy mě nejvíc baví střední části knih, když se člověk blíží k závěru, najednou jakoby se utrhlo lano a autor se všechno snaží honem rychle sešít horkou jehlou do sebe.
Ale počteníčko dobrý, vždycky když na se na Kingovy knihy dívám nechápu, jak mohly být tak dlouhé, čtou se s neskutečnou, až zarážející lehkostí (pochvala i překladatelům).

Petra28
30.09.2014 5 z 5

pět? kdyby šlo dám šest.... naprosto úžasný zážitek. Skvěle "přelidněný román". Dočetla jsem včera .. posledních pět dní jsem četla každou volnou chvilku i kdyby jen pár stran. A když jsem nečetla? .. stále jsem na knihu, postavy myslela. Úplně mě to dostalo, pohltilo.
Miluji tlusté knihy .. jsou krásné, košaté, na konci mám pocit, že opouštím přátele.
Před autorem smekám. Nechápu jak se dá tohle napsat. Tolik postav, tolik životů.
Knihu jednoznačně doporučuji, nespěchejte, nenechte se odradit počtem stran. Užívejte si každého odstavce, konec se bude neodvratně blížit a vám začne být smutno.
Přeji všem odhodlaným čtenářům příjemný zážitek !

Cabelkab
22.09.2014 5 z 5

Kniha mě naprosto dostala. Seriál sleduji a musím říct, že kniha je o 100% lepší. Postavy mají větší charisma a celkově lepší povahu. Jim Rennie v seriálu není až tak zákeřný. To samé Junior je v seriálu skoro jak mílius a ne tak zvrácený. Oblíbila jsem si tolik postav, které v seriálu ani nejsou.
I když má kniha přes 900 stran tak jí zhltnete za chvilku. Zvlášť závěr je strhující

exitus
09.09.2014 5 z 5

Jsem fanouškem Stephena Kinga. Miluju některé jeho knihy, ale jsou i také, které skutečně nemusím. Takže si myslím, že jsem objektivní a když řeknu, že to byla skvostná kniha, je to proto, že mne chytla na všech tisíc stránek (nebo kolik), že jsem (téměř) všem postavám věřila jejich jednání a pohnutky, že jsem byla ohromena studií lidí jako křečků v teráriu, prostě a jednoduše proto, že je to jeden z mistrových klenotů. Skutečně se kniha čte nesmírně dobře, člověku se chce chvíli brečet, chvíli smát, chvíli si nervozitou kousat nehty.

Snovač
09.09.2014 5 z 5

Jedna z nejlepších knih od Kinga. Na své si přijdou nejen jeho skalní fanoušci, toto dílo je opravdu velice čtivé, dlouho se nestalo, že by mě nějaká kniha natolik pohltila.