První planeta smrti

První planeta smrti https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/114853/bmid_prvni-planeta-smrti-114853.jpg 4 251 45

Planety smrti série

Planeta Pyrrus je živoucím peklem smrtící flóry a fauny, divoké tektonické činnosti a zničující gravitace a rovněž jedním z nejméně pohostinných míst v lidmi kolonizovaném vesmíru. A přesto se na ní usídlila lidská kolonie přežívající v relativním bezpečí za ochranným valem... A právě na Pyrrus dorazí Jason dinAlt, odvážný dobrodruh a hazardní hráč využívající ve hře svých nevyzpytatelných paranormálních schopností, aby se zde postavil nejem místním osadníkům, ale i planetě samotné... Román První planeta smrti je dnes už klasickou akční science fiction, která po celá desetiletí od svého vzniku sloužila jako inspirace nespočtu dalších knih včetně dvou vlastních pokračování. Po celém světě se prodaly milióny výtisků této dodnes čtivé knihy, jež k vám přichází ve svém třetím českém vydání.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Laser-books (Laser)

Deathworld , 1960

t_gon
06.05.2020 5 z 5

Dávno před tím, než Jake Sully bojoval na Pandoře za domácí tým šmoulů proti militantnímu plukovníkovi Quaritchovi a bránil mu v těžbě drahých šutrů (Unobtainium) a zhruba ve stejné době, kdy John Rico prvně vytáhnul proti vesmírným broukům ve Hvězdné pěchotě je Han Solo… tedy Jason dinAlt naverbován do týmu Quari… tedy Pyrrana Kerka k „vyrabování“ jackpotu Kasína na planetě Cassylia. Pohybujeme se totiž v době, kdy zmapovaná Galaxie má přes 30.000 obyvatelných planet. No a právě Han… tedy Jason může výhrou ve výši 3 miliard pomoci Kerkovi nakoupit potřebně zbraně. Jen ty dělí všechny na Pyrru od jisté smrti z kusadel a drápů všech místních brouků a krásných kytiček. A jsou to pořádné kytky, protože prostředí planety Pyrrus je neskutečně drsné a vražedné a díky podmínkám zde přežijí jen fyzicky zdatní Supermani (doslova). Ve velmi rychlém úvodu na téma jak oblbnout kasino a utéct z planety ve velkém stylu, si Jack, který je přesvědčen o své jedinečnosti a fyzické dokonalosti, domluví s Kerkem výlet na Pyrrus, aby viděl supermany schopnější než on na vlastní bulvy. A přitom zůstal na živu a v mezičase vyřešil problém, co se s planetou vlastně děje.

Zápletka velmi jednoduchá kombinující to nejlepší z jiných světů, obsahující to pravé dobrodružství, akci, napětí i „studený“ kus romantiky. Navíc vzhledem k době psaní je zde i mnoho dnes již úsměvných sci-fi prvků, které dokáži pobavit a zamyslet se nad tím, jak ten vývoj letí. Bude jednou stejně úsměvný Problém tří těles v porovnání s fyzikou a technikou doby řekněme za stejných 60 let? To už se asi nedovím, ale vím, že výlet na smrtící planetu byl výborný, svižný a dokázal po dlouhé době chytit a nepustit až s poslední stránkou. Za mě parádní a vzhledem k anotacím na další pokračování, nevidím moc důvodu se do nich pouštět, když se kniha skvěle uzavřela a problém vyřešila. První planeta je zaslouženě v mistrovských dílech Sci-fi.

darque
01.05.2020 4 z 5

Rád objevuji nové světy. Čtení je zábavné

n.ezn.amy
06.04.2020 5 z 5

starší sci-fi knihy mám moc rád. Hlavní hrdina přiletí na planetu Pyrrus, kde se setkává s brutálně útočnou faunou, která útočí na základnu lidské kolonie. Aby Jason mohl přežít, musí přijít na to, čím je toto způsobeno. Oddychová knížka, která je nabitá akcí a dobře se čte

Ronnie68
15.03.2020 4 z 5

Skvělé starší sci-fi, které podle mě by se dalo dost dobře už vyrovnat dnešním podobným knihám ...

LDz8.B
10.01.2020 5 z 5

Toto staré Sc-Fi mě velmi pěkně překvapilo. Nová planeta, na které jsou vražedné i rostliny. Mám rád celkově knihy, které se odehrávají ve vesmíru nebo na jiné planetě. Tato kniha se mi velmi líbila a opravdu ji doporučuji všem. Mám i další díly a nemůžu se dočkat až si je přečtu

špulo
17.09.2018 4 z 5

Tak som si po dlhšom čase strihol scifíčko. Jednoduché, priamočiaré a mierne naivné, čo je vzhľadom k dobe vzniku v maximálnom poriadku. A hoci možno nedosahuje kvalít iných klasík žánru, ja sa teším na pokračovanie. Keď zas dostanem sci-fi chute...

TERRORDROME
10.09.2018 3 z 5

Predtým som čítal Harrisonovu o rok mladšiu Planétu Zatratených a táto Planéta smrti je jej štrukturálne veľmi podobná. Opäť chválim uvedenie do deja, kde medziplanetárny hazardný hráč Jason ošklbe kasíno pre chlapíka ktorý potrebuje prachy na zbrane, lebo jeho rodná planéta Pyrrus sa snaží svojich ľudských obyvateľov cielene zabiť hordami smrtiacich a smrdiacich zmutovaných živočíchov i rastlín. Fascinovaný Jason si vydupe "výlet" na Pyrrus a tam veľmi rýchlo pochopí veci ktoré miestny nedokážu... ale dvojnásobná gravitácia mu dáva zabrať. Áno, hrdina je taký superman čo si proste len tak nič nevediac príde a na počkanie zachráni miestnu civilizáciu pred rozzúrenou planétou. Ono však o zmutovanú bodlozverinu a tankopsy ani tak nejde, hlavný hrdinov problém je konflikt so samotnými obyvateľmi ktorý si vo svojej fanatickej skostnatenosti nedokážu pripustiť že ich snaženie je proste na hovno a ešte v slepom hneve reflexívne zabijú každého kto im to pripomenie. Tieto kultúrne ťahanice Harrisonovi idú, ale v druhej polovici som začal mať čoraz väčšie pochybnosti o hodnovernosti a logike vysvetlení toho čo sa na planéte vlastne deje, aj keď viem že ide o béčkové sci-fi, takže to neberiem nevyhnutne tragicky. No a finále v diplomatickom duchu nadchádzajúceho mieru a spolupráce je síce chvályhodné, ale práve vďaka béčkovosti zápletky pre mňa ako čitateľa nie príliš uspokojivé. Ja by som skôr bral ocenil nejaký fatálny konečný masaker. Takže to zoseknem na tri.

OldFirehand
17.02.2018

Príbehy o planétach smrti sú skvelou oddychovkou do vlaku.
Alebo na dovolenku s deťmi - človeku akosi neprekáža, keď to musí prerušovať, hehe.
Proste dobrá vesmírna strieľačka s hlavným hrdinom a lá pánom sveta.
Nič viac, nič menej.

B4LU
13.12.2017 5 z 5

Parádní akční nálož s tehdy celkem neotřelou ústřední myšlenkou překotně se vyvíjející zabijácké fauny + flóry, její příčiny a následků. Za zmínku také stojí, že Harrisonův hrdina co chvíli pronese nějakou vtipnou hlášku, takže i z tohoto pohledu jde o příjemné čtení.

Predator3313
30.10.2017 5 z 5

Jednoduchá stará dobrá sci-fi. Jelikož mě velmi zajímají knihy s popisem jiných planet, tak jsem si tuto sérii nemohl nechat ujít. Po letech co jsem ji naposledy četl mi už nepřipadá tak dokonalá, ale stejně v tom vidím parádního Harrisona kterého mám rád. Už jen za ten nápad 5*

toni-az
28.10.2017 3 z 5

Kdysi jedna z nejlepších knížek, teď po cca 20 letech pro zajímavost přečteno znovu, jak se k tomu budu stavět po mnoha jiných přečtených knížkách. Pořád příjemně odsýpavý příběh, ale trochu naivní pohled na věc. Na druhou stranu příběh nenudí a je čtivě napsaný.
Na béčko fakt dobrý...

Petroff
30.08.2017 4 z 5

Hrubě super akční techno sci-fi pro drsňáky. Když se k tomu spisovatel jmenuje, jak se jmenuje, je jasný, že drsný to bude .) Je to sranda, oddechová střílecí nálož.

Pasadenka
11.06.2017 5 z 5

První planeta smrti je z původní trilogie rozhodně nejlepší. Prvně, není to knížka pro každého. Je to sci-fi ze staré školy. Tedy nic pro rejpali, kteří mají problém s tím, že autor se víc zajímá o nějakou problematiku nežli o to, jestli celý příběh drží pohromadě. Hlavní poslání knížky a její antropologický a ekologický přesah jí dává tu pravou patinu líbeznosti. Hlavní hrdina, vychcánek, se z neznámého důvodu rozhodl, že zachrání jednu z tisíců obydlených planet a vyřeší její potíže. Navzdory nevůle domorodců se mu podaří odhalit jádro pudla a předestřít možné řešení. Zároveň se nehraje na idealistu a jasně říká, že hodně lidí i tak umře. Jakému příznivci starého sci-fi by se toto nelíbilo? 5*!

pepua
06.11.2016 2 z 5

Těžko uvěřit, že až takhle špatně napsané sci-fi má tak vysoké hodnocení. Příběh je prostinký a plný nelogičností, děj se dopředu posouvá vyloženě křečovitě. Přečíst knihu mi netrvalo nikterak dlouho, přesto to bylo poměrně utrpení. "Béčko" jak vyšité.

pafčaodřeky
01.08.2016 4 z 5

Stará dobrá akční sci-fi s netypickým hrdinou-hazardním hráčem, který má na nové planetě velký fyzický hendikep (je na úrovni 3 letých dětí), my se bavíme a on zatím přemýšlí proč je planeta tolik nepřátelská....jednoduché, vtipné, slušná zápletka, akce.

Aimiste
05.04.2016 5 z 5

Báječné čtení...není co dodat, mezi autory Sci-fi patří mezi mé oblíbené

Mafian
10.03.2016 5 z 5

předloha pro Avatara,:) ale vážně, můžu jen doporučit, po přečtení se začnete se k floře a fauně chovat s úctou,:)

Terva
09.06.2015 5 z 5

Kniha, vlastně celá trilogie, má tak jednoduchý název až to někdy čtenáře odrazuje. Ale opak je pravdou, čím horší obal, tím lepší obsah. A že to tady perfektně funguje a je to čtivé poznáte již z počtu prodaných kusů.

jiri.one
11.04.2015 4 z 5

Kniha je rozhodně originální, tu a tam akční, dost nápaditá, ale nemůžu říct, že by mě vyloženě nadchla a to hlavně kvůli nelogičnostem, které tam jsou zřejmě především proto, aby autor alespoň trochu natáhl dost krátký děj. Nicméně špatné to rozhodně není, takže pokud máte rádi sci-fi ze staré školy, tak směle do toho.

flippercz
13.10.2014 5 z 5

Kniha má vynikající děj s tak neuvěřitelně napínavím průběhem , že se četla prakticky sama.

Harry Harrison
americká, 1925 - 2012
1995  87%Na západ od ráje
2001  88%Kladivo a kříž
1991  82%Druhá planeta smrti
1995  77%Ocelová krysa
1999  84%Zima v ráji

Kniha První planeta smrti je v