Píseň o Bernadettě

Píseň o Bernadettě https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/19412/bmid_pisen-o-bernadette-FYE-19412.png 5 251 61

Slavné dílo Franze Werfla je vlastně dokumentární román, který na základě faktů vypravuje o životě Bernadetty Soubirousové, chudobného a neduživého děvčátka z pyrenejského podhůří. Autor jej napsal r. 1941, krátce poté, co se mu podařilo uprchnout před hitlerovským nacismem z okupované Francie. O pohnutkách, které ho k tomu vedly, říká: ,,V červenci roku 1940 jsem ve chvíli velké tísně slíbil před jeskyní v Lurdech, že vyváznu-li z nebezpečí a bude-li mi dopřáno dospět k spásnému pobřeží Ameriky, zazpívám Píseň o Bernadettě, a to dříve než se pustím do nějaké jiné práce..."... celý text

Literatura světová Náboženství Biografie a memoáry
Vydáno: , Vyšehrad

Das Lied von Bernardetta , 1941

Chesterton
08.12.2017 5 z 5

Myslím, že mně i díky této knize (přišla ve správném věku) byla mariánská zjevení celkem blízká a svým způsobem přirozená. Odstup až obrovský mám spíš od veškerých masových projevů kolem těchto událostí :)) Kniha v mládí nádherná, vracet už se asi nebudu??

hana4834
13.11.2017 5 z 5

krásná kniha a není co víc k tomu dodat

KatkaNo1
28.10.2017 5 z 5

Nepamatuji si, kdy mne naposledy tak moc oslovila čtená kniha. Přečetla jsem jí jedním dechem, s malou přestávkou abych nakrmila děti, dala spát a jinak jsem četla a četla. Já ani nevím, proč jsem se od té knihy nemohla odtrhnout. Odehrávalo se ve mne hodně pocitů. Především to byla ale láska, která mne provázela celou knihou. Tato kniha ve mne probudila něco nepopsatelného a doufám, že mi to dlouhou dobu zůstane.

bleska
16.10.2017 5 z 5

Jsem věřící křesťanka, ale mariánská zjevení mě nijak neuchvacovala. Moje víra je spojená spíš s intelektuálním hledáním a střízlivým mysticismem Terezie z Avily, než vyhledáváním nějaké esoteriky a zjevení. Tahle kniha to změnila. Je to velmi zvláštní kniha, která ke mě přišla v době, kdy mi nebylo lehko a hodně mi pomohla se přes to období ve zdraví dostat.
Příběh děvčátka, které prožívá "Něco", co se druhým lidem, nedá sdělit ani popsat, protože každý takový pokus končí tam kde končí lidská zkušenost. Je uvržená do osamělosti a celý její život provází nedůvěra jejího nejbližšího okolí. Hodně silné.

Nelly
01.09.2017 4 z 5

Četla jsem před mnoha lety, ale už tehdy mi byl příběh Bernadetty inspirací (při cestě po Francii jsem měla chuť vidět její vystavené tělo, ale bohužel mi nebylo přáno) a podnětem k tomu, že jsem pomocí své maminky napsala do kláštera, kde B. dokončila svou pozemskou pouť, a dostala jsem úžasný dopis od matky představené, jejíž předpověď pro můj budoucí život se nečekaně naplnila. Prostě "Bernadettin zázrak" žije i dnes...

dark.ma93
05.07.2017 3 z 5

Hodně rozporuplné pocity mám. Takto zvláštní knížku jsem vážně dlouho nečetla. Nevím, zda upřímně věřím, že se zjevení stalo, kniha hodně ukazuje na surovosti v církvích.

gleti
03.07.2017 5 z 5

Autor, ač Žid, věrně vystihl ducha doby. Bernadetta, ta nejchudší z chudých, svým přirozeným viděním světa zprostředkuje zázrak celému světu. (Člověk více zatížen vzdělaností by nepřijal nadpřirozeno, přitom její život v klášteře dokazuje, že nebyla hloupá)

bubka
30.05.2017

kniha je velmi působivá,nicméně nic z toho, co holčička viděla, nemluví ani o Panně Marii ani o křesťanství, viděla"dámu".
Docela hrozné je, že tahle dívka i jiné děti,které cokoliv viděly,co bylo využitelné pro propagandu náboženství, a víme, že dětská fantazie je bezbřehá, neviditelní přátelé existují, byly odtrženy od rodin, uzavřeny v klášterech a nesměly ani normálně dospět a ani normálně žít.

urla
24.05.2017 5 z 5

Jako kdybych u toho osobně byl, naprosto bezchybná:) Přečtu si znovu.

Atanone
22.05.2017 5 z 5

"Blahoslavení chudí v duchu,neboť jejich je království nebeské"
Bernadetta mi v mnohém připomíná Janu z Arcu. I když každá v jiné době a jinak-obě prosté dívky,které si uvědomovaly vlastní nedostatečnost a nevzdělanost tváří v tvář těm chytrým (schválně neříkám "vzdělaným") kteří měli posuzovat,jestli to,co se jim přihodilo,je skutečně zázrak a zásah Boží vůle.
Pro mě velmi sliný příběh a krásná kniha.

denib
21.05.2017 5 z 5

Je pro mě snazší věřit v mimozemšťany než v Boha. A přece mě tento román o zjevení Panny Marie velmi zasáhl. Autor hned v předmluvě uvádí, že se rozhodně jedná o pravdivý příběh. Já sama nevím. Nevím, jak knihu uchopit a budu o ní ještě hodně dlouho přemýšlet. To samo o sobě značí, že se jedná o výbornou knihu. Také je ale mistrně napsaná, rozehrává fantazii čtenáře a vše vysvětluje tak prostě, že to člověka okouzlí. Stejně jako sama Bernadetta - tak prostá, tak pravdivá. Od Franze Werfela jsem četla básně, které mě nadchly, proto jsem chtěla zkusit i jeho prózu. Ani jsem nevěděla, co za knihu beru do ruky. A nelituji. Nadchla mě také.

Atuin
05.05.2017 5 z 5

Neuvěřitelně krásná kniha. Po všech stránkách. Nejspíše jedna z knih na které jen tak nezapomenu a k níž se co nevidět vrátím.Přepestrá mozaika lidských postav, která každá váží jinak.Obrovský čtenářský zážitek.
Autor měl mimořádný dar doslova vzkřísit postavy a nejen postavy, dovedl oživit i prostor kde se vše odehrávalo. Slovo Pyreneje, řeka, horalé, hůl, jeskyně, polévka, setkání, má v jeho podání přesně takový rozměr a výraz, jako sami " věci " tím pojmenované.

JLČ
12.11.2016 5 z 5

Krásné popsání zázraku v Lurdech, pro mne také jedna z nejlepších knih vůbec.

paulinschildie
13.03.2016 5 z 5

Je to jedna z nejlepších knih, jaké jsem kdy četla. Je psaná citlivě a zároveň precizně a má neskutečnou duchovní atmosféru. Doporučuji všem čtenářům, kteří touží po nějakém literárně-spirituálním zážitku a k tomu si chtějí rozšířit znalosti o dějinách křesťanství (nebo spíš katolicismu).

Rade
13.02.2015 4 z 5

Hodně působivá kniha s trochu depresivním vyzněním.
Od doby četby vnímám v kostelích sošky Panny Marie s modrou stuhou v pase a zlatými růžemi na kořenech palců u nohy úplně jinak, než ostatní sochy světců, mnohem osobněji. Čtyři plus.

Bublinka78
09.07.2014 5 z 5

Napsáno s velkým porozuměním. Snaha vyjádřit nelehkou situaci toho, kdo možná byl svědkem zázraku.

vygum
23.09.2013 2 z 5

Hrozne utrpeni, pro me jedna z nejnudnejsich knih, co jsem cetla

hromes
20.08.2013 5 z 5

Napřed jsem to nechtěl číst, ale byl jsem příjemně překvapen - dávám palec nahoru !

PMR
12.12.2012 3 z 5

Autor má velký cit pro postižení tisíce a jednoho způsobu, jak před Bohem selhat.Některé části knihy mi přišly hodně děsivé: líčení těžce nemocných ap. Možná to bylo ovlivněno hlavně okolnostmi, za kterých kniha vznikla.Nicméně metafyzické horory podobného stylu, které líčí nepochopitelné pohyby milosti/prokletí, nejsou v náboženské literatuře až zas tak ojedinělé.To ale není výtka, spíš jenom informace.Že nedám 100% je jenom proto, že mi závěrečné části přijdou stylově nesourodé se začátečními. Ale je to jenom můj dojem. kniha je super...

Stammel
18.10.2012 5 z 5

První, co mne na této knize zaujalo, bylo Werfelovo obrovské osobní zaujetí pro Bernadettin příběh. Už jen jeho schopnost zamilovat se do křesťanského světce, byť sám byl Židem, je krásná. Ukazuje, že co je skutečně dobré, překonává jakékoli hranice odlišnosti a může promlouvat k životu kohokoli.

Co mne zaujalo jako druhé, byla obrovská škála skvěle prokreslených postav. Werfel byl neuvěřitelný znalec lidí a v této knize dokázal s velikým vhledem a empatií zachytit duše a myšlenky mnoha typů lidí. S Lurdským zázrakem se tu vyrovnávají chudí, bohatí, sobečtí i přející, intelektuálové i prostí sedláci, politici i kněží... zkrátka celá společnost. Každému se podivuhodné události do krámu hodí, nebo spíše nehodí jinak, a každý k nim tedy jinak přistupuje. Na každém ale Werfel odkryje něco z věčných lidských vlastností, dobrých či nepěkných. Tolik štiplavého poznání o lidech bych neshromáždil za celý život, natož v jedné průměrně dlouhé knize.

Konečně co mne zaujalo úplně nejvíce, je způsob, jakým Werfel rozlišuje, co je na celém zázraku důležité a co ne. To je ostatně linie, která dává celému příběhu hořkou tragiku. Prostá Bernadetta, oddaná své Panně Marii, dostane dar ukazovat lidem, co to znamená čistě a oddaně milovat. Svojí upřímností a ryzostí mění všechny, se kterými se setká: probouzí v nich svědomí a bezděčně, ovšem mocně hýbe jejich nitrem. V paměti mi uvízla scéna, kdy ji vysoký úředník plamenně obviňuje z podvodu a oportunismu a přitom si postupně uvědomuje, že oportunista je on sám, a že jí závidí, že pro něco tak plně žije, zatímco on jen nechává vlát svůj plášť tam, kam zrovna vane politický vítr.

Jenže tento význam Boha jako stavu srdce je postupně překrýván Bohem jako tyrádou. Z Lurd a Bernadetty se stávají atrakce pro davy a hlavně pro církev, která si z nich dělá reklamní trhák. Pod vším okázalým kupčením se ale ztrácí původní sdělení o významu a hodnotě lásky. Což je možné brát jako univerzální podobenství. Kniha tak vlastně není o tom, jestli se zázraky dějí nebo nedějí (to je pro její vyznění zcela šumafuk, stejně jako to, jestli je či není Bůh) - ale o tom, jak nakládáme s tím, co se kolem nás děje. Jestli na tom jen vyděláváme, nebo se tím inspirujeme. A jestli dovedeme opatrovat to křehké, lehko zničitelné, avšak podstatné, co ve věcech kolem nás dlí.