Střet králů

Čas zešílel. Deset let dlouhé léto pokoje a hojnosti se blíží ke konci, a jako zuřivá bestie se neodvratně blíží krutá, mrazivá zima. Dva mocní muži – král Robert Baratheon a lord Eddard Stark – kteří třímali žezlo moci v časech nuceného míru, jsou mrtví. Zatímco oblohu protíná znamení zkázy – kometa barvy krve a plamene – o moc nad rozdělenou říší bojuje šest frakcí. Eddarův syn Robb byl korunován za Krále severu. Na jihu vládne domnělý následník trůnu Joffrey Baratheon, oběť intrik dvořanů v Králově přístavišti. O trůn usilují také dva Robertovi bratři a ke starému způsobu dobývání se rovněž vrací v nemilost upadlý rod Železných mužů. V bitvě o světadíl riskuje svou existenci i exilová královna, Matka draků. A na severu se muži Noční hlídky vydávají do krutých končin za Zeď, aby se vypořádali s divokými a Jinými, co tam přebývají. Na pozadí krvesmilstva a bratrovraždy, alchymie a válek lze cenu slávy měřit jen krví. A chuť vítězství mohou poznat pouze muži a ženy z té nejtvrdší oceli... a s tím nejtvrdším srdcem. Protože – když se střetnou králové – chvěje se celá říše....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/79_/79149/stret-kralu-nir-79149.jpg 4.72831

Píseň ledu a ohně (2.)

A Clash of Kings (1997)

Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno:, Talpress

Lexand

Kniha je vždy lepší než filmová/seriálová adaptace. Možná najdeme nějaké výjimky v řádech 1:1000, ale jinak o tom nemá cenu diskutovat. Já teď například chápu, proč mne tak nebavil, ba iritoval průvod Černých za Zeď. V seriálu se Jon chová jako fracek (kromě toho že třicetiletý hraje patnáctiletého), motivace postav jako Quorin nebo Mormont je dost nepochopitelná. V knize to funguje.

A235711

Dlouho jsem přemýšlela, jestli se do druhého dílu kvůli nadměrnému počtu stran pouštět. Ale nakonec jsem neodolala a rozhodně svého rozhodnutí nelituji.
Druhý díl mi přišel ještě lepší než první a spoustu postav jsem si vyloženě zamilovala. Díky již zmiňovanému počtu stran mají totiž postavy spoustu času rozvíjet své charaktery.
Důvodem, proč se mi tato série tak líbí, je, že prostě nevíte, co se v dalším okamžiku stane. (To, že je příběh vyprávěn zrovna z něčího pohledu přece neznamená, že během toho nemůže zemřít).
Takže pokud máte rádi zrady, intriky a náhlá umrtí, tahle kniha je rozhodně pro vás.

Placi

Pokračování ságy Písně ledu a ohně.
John Snow s černými se vypravil za zeď pátrat po divokých. Lidé v Sedmi královstvích nemají vůbec tušení, jaké nebezpečí na ně čeká na sever od zdi a malicherně se sváří o nepohodlný železný trůn. Tyrion chystá Královo přístaviště na obranu před hrozbou ze strany Renlyho a Stannise Baratheonů, kteří jdou po krku sobě navzájem. Renly má na své straně většinu lordů jihu, ale Stannis si zahrává s mocnými a temnými silami nového boha - Pána světla - skrze svou následovnici, Rudou kněžku. Robb Stark válčí s Lannistery, ale ambice Greyjoyů mu zasadí ránu v týlu, protože ambiciózní Theon si jde za svým. Do toho se Daenerys Targaryen snaží sehnat peníze, lodě a muže pro návrat domů a dobytí trůnu, ale většina cizinců na východě by jen ráda získala její draky.

Jen z tohoto krátkého výčtu jde vyčíst spletitost a bohatý děj Střetu králů. Jde o skvěle promyšlené a perfektně napsané dílo.

Mocní hráli o trůny, králové se střetli, nyní čekejme bouři mečů!

danyinsidebooks

Jako první jsem začala koukat na seriál, ale knihy jsou dle mého mnohem lepší. Miluju ten svět, postavy... no dobře, spíš propracovanost postav, přeci jen, některé postavy si prostě oblíbit nedokážu. :D Jo, jsem ráda, že jsem se k tomu konečně dostala.

Leximort

Skvělá kniha. Příběh plný kouzla a tajemství. Dokonale propracovaný a do detailu promyšlený svět. Dějiny, společnost, kultury, náboženství i ekonomika. Různorodé postavy s pestrými charakterovými rysy a osudy i jejich evoluce. Vše do sebe skvěle logicky zapadá a funguje. To lze asi říci o celé sérii.

Druhý díl je ve znamení změny. Mladí hrdinové dospívají a se staví na vlastní nohy, dospělí činí svá životní rozhodnutí, staří bilancují a zpochybňují celé své cesty. Na pozadí se v té nejsurovější formě promítá krutost války, nevolnictví a tvrdého patriarchátu. A to tak intenzivně, že člověk začíná chápat pořekadlo: "Tvoje prdel pozná středověk."

Objektivně určitě jedna z nejlepších fantasy, co jsem četl. Subjektivně pro mě o bod níž. Střet králů (stejně jako první díl) mě nepohltil, neuhranul plynutím slov a kouzlem slohu, ani mě nedonutil zamilovat si jeho hrdiny. Asi věc vkusu.

PS - Jo, kniha je lepší než seriál. A je o trochu méně oplzlá.

FlexiMZ

Uff. Bylo to opravdu hodně stran, ale zároveň tolik akce a všeho... já nemám slov. Tahle série je prostě dokonalá! Jak seriál tak knihy - i když knihy u mě začínají stejně vítězit, jako asi u každého.

Kouky

Dějové zvraty, intriky, politika, krvesmilstvo, smrt, smrt, smrt a zase smrt ... zkrátka a jednoduše všechno, co by mělo správné fantasy obsahovat. To vše se odehrává v geniálně promyšleném světě G.R.R. Martina, ve kterém se budete bát otočit stránku, protože vaše oblíbené postavy zde nejsou nikdy v bezpečí.

Didi15

Skvělé! Autor je zkrátka mistr. Sice v některých místech přehršel postav, ve kterých se je někdy nesnadno orientovat, ale je to jízda. Po přečtění dílu si pustím k tomu dané epizody. Seriál je sice dobrý, ale knize se nevyrovná. A stejně nechápu, jaký humbuk se ohledně seriálu spustil.

Jane007

Na jednu stranu super čtení, napětí nechybělo. Ale nemuselo by být tolik postav. Každopádně další díly si chci přečíst taky.

Abia

Čtu to, chci vědět, jak to dopadne. Ale zase až tak si to neužívám. Vlastně by mi asi stačil příběh Aryy a Jona a bylo by to svižnější. A fakt jsem ráda, že nežiji ve středověku.

Dyaebl

Příběh zde pokračuje stejným tempem, jako skončil v minulém díle. Musím říct, že mě skutečně fascinuje rozvoj postav a nečekané zvraty, avšak jedna výtka by se přeci jen našla. Některé pasáže a mnohdy i celé kapitoly mi přišly zkrátka nudné a dokonce nepotřebné. Kdyby Střet králů byl o něco kratší, udržel by si svižnější tempo.

Princezna22

Mám pocit,že na tehle serii se stávám závislá.. Knihy mě baví a hltám je ,když můžu stránku po stránce.. Závislost tohle ...:) a naprostá láska na první přečtení :D .. nechápu,proč jsem tu serii tak dlouho odkládala

Pampalini

Svet sa rozpadá, všetci sú proti všetkým. Napadá mi paralela s dnešným dianím... Pán Martin by nemusel tak šetriť katarziou. Akoby niektoré postavy nemal rád a teší ho nechať ich trpieť. Je skvelý spisovateľ, ale venuje priveľa priestoru nepodstatným udalostiam a veľké sa dejú v pozadí. Ku koncu sa trocha spamatal. Aspoň že to.

Nočnípták

Baví mě to!!!

Therezz

Báječný svět, úžasný příběh, napsáno téměř dokonale. Není divu, že této knize a celé sérii- jak knižní, tak filmové- propadlo tolik lidí. Patřím mezi ně a již netrpělivě očekávám Vichry zimy...

pavelvanura

Velkolepé pokračování prvního dílu. Příběh se může zdát lehce roztahaný, ale opak je pravdou.

Set123

Tuto knihu jsem četl dvakrát a dovoluji si ji hodnotit z právě tohoto důvodu.
Přes to, že jsem Střet králů četl dvakrát, mohu s klidem na srdci tvrdit, že mne ani na okamžik nenudila a byl jsem schopen se vžít do všech postav a cítit s nimi, stejně tak, jako je nenávidět.
Chápal jsem motivy jednotlivých charakterů a krásně navazující vyprávění, nepřerušené od prvního dílu ságy.
Nemám, co bych dále psal, kniha se mi zdála bez mála dokonalá a každý milovník fantasy by si ji měl přečíst, i přes její abnormální tloušťku.

Celestino

Jen málo knih mi učarovalo tak jako Střet králů, dokonce ani první díl. Nejdříve jsem se trošku bál překladu, ale byl jsem velmi mile překvapen. :)
Opět jsem se znamenitě vžil do vypravěčů a mohl s nimi prožít jejich dobrodružství napříč Západozemí. Velmi jsem si oblíbil i postavy, které jsem v seriálu buďto nemusel, nebo přehlížel, jako například Aria, nebo Roose Bolton. V nejlepším světle jsem se dočkal i mích velkých oblíbenců Malíčka i Cersei. A samozřejmě Stannis... prostě frajer.:)

Morgaine07

Opět úžasná kniha

Beer_bro

Líbí se mi i druhý díl. Je škoda, že teď už nebudu mít tolik času na čtení, abych si udržel stávající tempo :( (tenhle díl jsem zvládl za necelý týden).

3nitka

Masaker. :-)

kytarka

Prostě skvělé čtení, tady není co dodat. Každou kapitolu jsem doslova hltala.

KAREL6725

Zima se blíží , kolosální čtení. Plný počet hvězd.

B-artX

Ze Střetu králů nejsem tolik nadšený, jako jsem byl ze Hry o trůny. Nemá to už takové koule, jako měl předchozí díl. Ale stále to je prostě něco dokonalého, jsem velmi spokojen a všech 900 stránek jsem si užil neuvěřitelně. George je něco jako knižní Tarantino, prostě mistr.
Ještě že jsem před knihou viděl seriál, jinak bych se v postavách ztrácel.

ejwa1937

Parádní, jako vždy :)

Vesmich
24.12.2017

Tak se do série postupně nořím. Po přečtení prvních dvou dílů v jedné šňůře, si dám trochu pauzu, přeci jenom je to nálož písmen! Zatímco v prvním díle bylo sem tam i nějaké radostné světlo, zde ho bylo pomálu. Válka a zmar a zmar a válka, popsané tak naturalisticky, že takto nějak to zcela jistě bude. A lhostejno, jestli možná kdysi kdesi nebo nyní kdekoliv. Zhroucení řádu a hodnot a všude oheň a násilí a hnus a jedno v čím jménu. Líčení bitvy o Králův přístav je hodně působivé, včetně proměn Tyrionovy bojové nálady. Pokračování si dám určitě, jen si dopřeji pauzu.

Adhara
18.12.2017

Len o málinko horšia ako prvý diel, ale stále veľmi dobrá. Milujem prekvapujúce knihy, knihy vychádzajúce zo zaužívaných schém a vyjazdených koľají. Pieseň ľadu a ohňa dokonca vychádza z tých koľají natoľko, až vo mne ako v čitateľovi obnovila prianie, aby sa aspoň v niečom k tým koľajam autor späť priblížil a sem-tam doprial postavám aj trochu šťastia. Čo je u mňa ojedinelé – čítala som mnoho kníh, kde som mala pocit, že ich rozmaznaní ufňukaní hlavní hrdinovia si žiadny happyend nezaslúžia.

mpb1913
12.12.2017

Střet králů pokračuje přesně ve šlépějích předchozího dílu. Jako bych nezačal číst novou knihu, ale jen otočil na další stránku. Maximální spokojenost. Moje číslo jedna je Ohař, tak snad hned na další stránce nepřijde o palici. Bohové buďte dobří.

mitsucz
03.12.2017

Nemá cenu se rozepisovat i druhý díl patří k tomu nejlepšímu co si můžeme v žánru fantasy přečíst. Jasných pět hvězd!

Malýmedvěd
25.11.2017

Velmi poutavé a výborné čtení, člověka to nenechá na chvíli odložit knihu. Přečteno jedním dechem. Děj a postavy jsou velmi dobře vystavěné a opravdu se z toho stává malá droga. Na druhou stranu je to i dost natahované a násilí a brutality jsou popisované zbytečně detailně až sadisticky.