Na věky věků

Na věky věků https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15464/bmid_pilire-zeme-na-veky--15464.jpg 5 961 201

Píše se rok 1327. Život v anglickém městečku Kingsbrigde je nerozlučně spjat s chodem dvou místních klášterů, mužského a ženského, které společně sdílejí péči o slavnou kingsbridgeskou katedrálu. Zatímco však jeptišky, které spravují místní špitál, získávají štědré dary od vděčných uzdravených pacientů, mniši přežívají v chudobě a zaslepené nevědomosti, sžíráni závistí a touhou zmocnit se majetku svých „konkurentek“. Blahobyt prostých kingsbridgeských obyvatel je jinak zcela závislý na obchodních úspěších či neúspěších vlnařského cechu. Někteří z nich – děti místního lapky Gwenda a Philemon, cechmistrova dcera Caris, stavitel Merthin či jeho bratr Ralph – však vezmou osud pevně do svých rukou a pokusí se postavit všem jeho rozmarům, ať s úmysly dobrými a prospěšnými či sobeckými a prospěchářskými. Životní cesty všech však postupně, podstatně a neodvratně zkříží největší tehdejší pohroma seslaná na lidský rod: morová epidemie nemoci známé jako la moria grande, velká smrt... Také ve svém druhém románu s historickým námětem nás Ken Follett zavádí do středověké Anglie; od příběhů lidí zasvětivších svůj život stavbě katedrály, jež vylíčil v Pilířích země (1989), však nechal uplynout zhruba sto padesát let. Místo, kde byl zbudován tento velkolepý svatostánek, se tak opět stalo dějištěm spletitých příběhů několika postav, které tu prožívají své lásky a nenávisti, ovládáni chamtivostí i pýchou, vášněmi, ctižádostí, touhou po poznání, ale i po pomstě....... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

World Without End , 2007

Mrfta
21.02.2014 3 z 5

pořád ta stejná písnička: kujme pikle, pikle kujme, intrikujme . . . :-) Až do půlky knížky mi to připadalo jako slabší odvar Pilířů, ale pak se to zlomilo, a bylo to stejně dobré, ne-li ještě lepší. Protože svým způsobem byla potrestaná i hlavní kladná hrdinka, aneb pýcha předchází pád. Dobrý počteníčko.

tynča
02.02.2014 5 z 5

Volné pokračování prvního dílu se mi také líbilo, ale přiznám se, že jsem se ztrácela v postavách neboť děj byl v podstatě stejný, jen o 100 let později.. Ale opět krásně a poutavě napsáno, ráda se za čas ke knize vrátím

Vojta
25.01.2014 4 z 5

Follet nestvořil pokračování Pilířů země, ale jeho dvojče, které se akorát odehrává o dvě století později. Koncept knihy je velice podobný prvnímu dílu série, autor tak trochu vykradl sám sebe. Kdyby jeho knihy byly kratší, asi by to nevadilo, ale když má každá kniha 900 stran, člověka už to prostě nebaví. Najednou mu věci, které předtím považoval za klady, začnou připadat otravné, už je unavený přeháněním a vyhrocováním emočních situací, natahováním čtenáře na skřipec za každou cenu. Přímočarost a lehká podbízivost textu, kterou dříve považoval za vtipnou a sympatickou, mu najednou připadá především laciná. To víš, že jo, dej tam další sexuální scénu, další hysterický výlev, ať je z toho čtenář znova a znova na větvi! Jenže to nejde opakovat pořád dokola to samé a čekat stejný výsledek.
Nechci však autorovi ubírat jeho literární um, je to bombarďák, ale obě jeho knihy o středověku jsou příliš podobné a příliš dlouhé, a proto jsem u té druhé dostal ponorkovou nemoc. Když zkejsnete někde dlouho i třeba se skvělým člověkem, po dlouhé době ho nakonec stejně přestanete mít rádi. Já jsem s Folletovou verzí středověku strávil 1800 stran, a i když byl na začátku skvělej, na konci jsem byl rád, že jsem se ho zbavil. Měl jsem si dát mezi knihami větší pauzu (nejlépe dvě století).
Z výše uvedených důvodů strhávám tedy * s tím, že kdybych knihy četl v obráceném sledu, hodnotil bych také nejspíš obráceně.

Mako123123
24.01.2014 4 z 5

//Pilierom// som dal 3 hviezdičky //Vekom// dávam 4. Vše čo mi v //Pilieroch// vadilo sa vo //Vekoch// vytratilo. Ako keby sa autor poučil z chýb- zdĺhavosť opisov a neprehľadné množstvo postáv. Je pravda, že občas som zažíval deja-vú akokeby to čo sa stalo predtým v //Pilieroch// sa stalo len o trošička inak ale na druhej strane... ved je to od rovnakého autora- je ospravedlniteľné ak sa prvky opakujú. Charaktery a psychológia postáv nie sú čiernobiele ale vyvíjajú sa (až na výnimky), bolo tam mnoho situácií, ktoré skrátka ste nemohli tušiť- prekvapivé zvraty- a to sa mi tiež páčilo. Nakoniec to skončilo ako romantický naivný happy-end a ja nemám rád prílišnú romantiku ale po tom všetkom čo si tie kladné postavičky museli vytrpeť im ten úspech prajem... Takže preto 4/5 :)

DanielaH
23.01.2014 5 z 5

Velmi čtivá a krásná kniha - doporučuji

rasputin
21.01.2014 5 z 5

Jedna z mála knih, kterou když dočtu, tak cítím prázdno. Chci vědět, co se bude dít dál...... Je pravda, že ve srovnání s prvním dílem je trochu slabší a jistá šablona prvního dílu a charaktery postav se opakují i v tomto, jen je to jaksi zamíchané. Určitě se podívám, stejně jako u Pilířů země, na filmové zpracování.

Milda58
17.12.2013 5 z 5

Stejně jako Pilíře země velmi čtivá kniha. Přesto ale k ní určité výhrady mám. Nejprve však klady:
- minimálně do první půlky knihy strhující děj, který mě často nedovolil se odtrhnout od čtení dlouho po půlnoci. Ale ráno to vstávání do práce .,,,
- velmi barvitě popsán středověk: často zneužívaná neomezená moc šlechty a církve, její intriky, naproti tomu útlak a ponižování poddaných, krutost válek, hrůzy morové epidemie a způsoby jejího "léčení"
- až na pár jednoznačně záporných postav, nejsou ostatní charaktery černobílé

A nyní zápory:
- poslední čtvrtina románu je už nastavovaná kaše, děj mohl vygradovat mnohem dříve a intenzivněji
- několikrát zde zmiňovaná přílišná podobnost s PZ. Někdy mi to připadalo jako stejný děj, v jiném alternativním světě
- zlo bylo potrestáno, dobro zvítězilo - ano, takto končí pohádky

Přesto anebo právě proto dávám plný počet hvězdiček, protože na to, že jsem tuto knihu přelouskl jedním dechem, by byly 4* málo.

Dixinka
01.12.2013 5 z 5

Krásná kniha, všem doporučuji.

koplik
25.11.2013 5 z 5

Výborná kniha, čtivá od začátku do konce stejně jako Pilíře země.

avel
13.10.2013 4 z 5

Na věky věků je úžasná kniha, která vás prostě chytne. I přes délku knihy jsem hltala každé slovo a četla po dlouhé době po nocích.
Na druhou stranu mi trochu vadilo černobílé vidění postav a přeskakování dlouhých časových období. Některý děj je rozebrán až zoufale do podrobna a najednou nás autor posune o deset let dál a uplynulý děj shrne do pár vět. Až mě mrzelo, že poměrně důležité události popisuje jen tak ledabyle..
Ovšem kdyby měl celých 40 let popisovat stejně důkladně, tak by rozsah byl někde jinde, chápu :)

kaninaj
16.09.2013 5 z 5

pokračování Pilířů země. Děj pokračuje s potomky hrdinů o pár generací dále.
Perfektně vylíčená doba, člověk si dokázal představit hrůzy moru a bezmocnost proti mnichům a náboženskému fanatismu.
Prostě knížka, která se čte velice dobře - rychle - a všude :) kdykoliv máte chvilinku času :)

Renava
16.09.2013 5 z 5

Povedať niečo viac, ako tu bolo povedané, by bolo nosením dreva do lesa, tak teda len jeden pocitový postreh - a síce, že pokračovanie Pilierov zeme sa mi osobne (ako pozerám, na rozdiel od väčšiny) páčilo podstatne viac ako prvý diel, našla som v ňom to, čo mi PZ trošičku chýbalo. V Pilieroch zeme akoby sa Follett v tomto žánri ešte len rozbiehal, rozhliadal, hľadal, pričom v "Na veky vekov" už vo všetkých smeroch pôsobí ako ostrieľaný profík. Je až zarážajúce, ako dlhoročný pisateľ špionážnych románov dokázal so svojou prvotinou okamžite vyletieť na výslnie historického žánru, v ktorom síce nie som "doma",ale niečo mi navráva, že zaslúžene!

babibe
23.08.2013 5 z 5

Skvělá kniha, stejně jako Pilíře země velmi čtivá.

fraste
19.07.2013 5 z 5

velmi dobře se četla, počet stran nevadil,spíše naopak

lusila
23.06.2013 5 z 5

Na pokračovanie som netrpezlivo čakala. Páčilo sa mi aj fimové spracovanie knihy.

Thanyss
18.06.2013 5 z 5

Volné pokračování Pilířů země. Knížka má téměř 1000 stran, ale jedině díky tomu jsem si dokázala důsledně představit tehdejší dobu a hlavně pohromu, kterou v té době způsobil mor, z toho mě opravdu mrazilo.

Liyz
09.06.2013 5 z 5

Kniha s nezabudnuteľnou atmosférou. Síce boli momenty, ktoré pripomínal dej predchádzajúcej knihy Na veky vekov, ale aj tak som si pri nej dokonale oddýchla a zabudla na okolitý svet.

Yorika
23.05.2013 4 z 5

Obsáhla ale velice čtivá kniha.Follet má schopnost vtáhnout čtenáře do děje.Kostra příběhu mi připadala hodně podobná s Pilíři země.Ale to vůbec nevadí.Kniha obsahuje vše, aby byla zajímavá.Velkou lásku, padoucha, intriky....To vše v středověkém hávu.Skvělé čtení.

Dymond
10.05.2013 5 z 5

Od této knihy jsem toho moc neočekávala, říkala jsem si, že Pilíře země v ničem nepřekoná, ale není tomu tak... Tato kniha je stejně dobrá a poutavá jako Pilíře.... Vřele všem doporučuji

Vojslava
10.03.2013 5 z 5

Byla bych neřekla, že se tak bohatý příběh dá rozvinout kolem mostu a několika dalších staveb - a není to o nic horší než díl předchozí. V tomto případě musím pochválit i překladatele, je lepší než v prvním díle, i proto se kniha hodně dobře čte. Je to fajn četba na dovolenou, dlouhé večery... mohu jen doporučit.