Pianista

Pianista https://www.databazeknih.cz/img/books/86_/865/bmid_pianista-j5T-865.jpg 5 1099 232

Když v srpnu 1939 Hitlerova vojska přepadla bez varování Polsko, život mladého, talentovaného a úspěšného pianisty židovského původu Władysława Szpilmana se změnil k nepoznání: ztratil práci, rodinu i přátele, přežil strádání ve varšavském ghettu i mnohaměsíční ukrývání v bytech svých varšavských přátel a nakonec i varšavské povstání a totální destrukci města. Hned po ukončení války vylíčil Szpilman své zážitky v knize, nazvané původně Smrt města (1946), která však byla vinou polských stalinistů brzy stažena z oběhu a teprve po více než 50 letech vyšla znovu pod názvem Pianista. Pro mnoho lidí, zejména v Německu, se kniha stala senzací tím, co k ní bylo přidáno: poprvé publikovaný deník důstojníka wehrmachtu Wilma Hosenfelda, bez něhož by byl Władysław Szpilman nepřežil poslední týdny a dny války. Podle Szpilmanovy knihy natočil stejnojmenný film slavný americký režisér polského původu Roman Polański: jeho Pianista získal v roce 2002 Zlatou palmu na filmovém festivalu v Cannes a byl odměněn dvěma Oskary.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Academia

Pianista , 1946

radusak9806
12.09.2019 5 z 5

Neuvěřitelný příběh o touze žít, o velkém štěstí a o lidském SS manovi bez nějž by ta kniha vlastně ani nevznikla.
Pamatuji si když jsem poprvé viděla pianistu na výjezdu ze školou a k smrti se mi ten film vlekl, dnes už nespočítám kolikrát jsem ho viděla a nestydím se ;)
Je treba si tyto lidi, tyto činy i tato místa připomínat, aby lidé nezapomněli, co všechno může člověk udělat člověku.

denny276
26.08.2019 4 z 5

Výjimečně, ač nerada,musím připustit, že film byl poutavější než kniha. Ale to se dá v tomto případě pochopit. Autor nebyl spisovatel. Líbilo se mi,jak popisoval co se děje. Zajímavý styl, jakoby bez zájmu ,bez emocí- i kdyz to psal ,když to měl ještě v živé paměti...

aralka
25.08.2019 4 z 5

Tématem náročná kniha, není to žádná oddechovka ...o to víc, že je to příběh vyprávěný na základě skutečných událostí, na čtení také není jednoduchá... v první polovině knihy vlastně úplně absentují dialogy, jde o souvislé vyprávění polského židovského pianisty Wladyslawa Szpilmana...tento člověk přežil neuvěřitelné věci, měl několikrát veliké osudové štěstí.... knize dávají další rozměr zápisky z deníku nacisty kapitána Wilma Hosenfelda, který byl civilním zaměstnáním učitel, byl citlivý a těžce snášel zrůdnosti, které se tehdy děly a dost významně se zasloužil o to, že Wladek během války nezemřel hlady, v podstatě mu zachránil život a nejen jemu..... " už není žádná čest být německým důstojníkem, už není možné se toho všeho dál účastnit, nemohu tomu uvěřit"... kniha byla poprvé publikována hned po válce roku 1946 pod názvem Smrt města, poté však byla vlivem polských stalinistů stažena a od té doby publikována nebyla.... nebylo v jejich zájmu ukazovat, že i mezi nacisty se našli slušní lidé, kteří se snažili v rámci svých možností pomoci a které trápilo špatné svědomí, kam až to všechno dospělo....nikdy není nic úplně černobílé.... smutná kniha ...

elpablos
23.08.2019 5 z 5

Masakr, drsný, surový a závěr mě dostal...
Holt na obou stranách jsou vždy hodní lidé i zlí, nesejde na národnosti...

Alizon
17.08.2019 5 z 5

Strhujici pribeh, ktery jsem precetla jednim dechem. Autor vse lici tak, jak se mu to vybavuje ve vzpominkach - nenasilne, bez premiry velkych vzletnych slov a emoci - a presto nebo prave proto ctenare upouta. Na to ze neni spisovatelem je kniha dle meho nazoru pojata dobre i z literarniho hlediska.

amaenium
16.08.2019 4 z 5

Literaturu z tohoto období/tímto tématem čtu jen pomálu, ale ze se jedná o nejsurovější dílo, které jsem četla. A to nejen díky brzkému napsání hned po válce, ale zároveň i snahou se vyrovnat tím, čím si autor prošel. Napsat svůj příběh, vytěsnit, ale nezapomenout – předat svůj příběh nejen světu přítomnému, ale i další generaci.
Doporučuji k přečtení.

Marluksa
16.08.2019 5 z 5

Emocemi nabitá, čtivá, neuvěřitelná, dobře propracovaná, bez hluchých míst, prostě dokonalá.

Dada077
01.08.2019 4 z 5

bol poľský žid a bol pianista a prežil druhú svetovú vojnu, niečo mi ale na tej knihe chýbalo, alebo vadilo , neviem, asi mi ju niekto vopred vychválil a ja som sa nechytila

BariEli
06.07.2019 3 z 5

Dávám tři. Příběh je to silný, ale tak nějak mimo moji komfortní zónu. Ne že bych se nezajímala o dění v době války. Řekla bych dokonce, že jsem v tom nadprůměrná. Nejspíš byla chyba, že jsem dříve viděla film.

Yogi
01.07.2019 5 z 5

Přestože se jedná o vcelku krátkou knížku, není to typ díla, které byste mohli přelouskat třeba za dva dny. Normálně čtu docela rychle, ale tady jsem si kapitoly musela vyloženě dávkovat, jinak by mě asi brzo kleplo, no, a...
A nechápu to. Mám to celý za sebou, každý odstavec a každou větu. A nechápu to. Nechápu, že se něco takovýho vůbec dělo. Nechápu, že to někdo vůbec kdy dovolil a že to někomu vůbec kdy prošlo. Nechápu, že to byla realita, která se odehrála ještě ne před tak dávnou dobou. Prostě to nechápu. Nechápu nic. Válečné knížky mě baví, zvlášť ty z období 2. světové, ale asi jsem ještě nečetla knihu podobně naturalistickýho rázu, kdy jsem tajila dech co uběhla další stránka, podanou tak přímým, odosobnělým způsobem, až vás z toho mrazí. Viděla jsem i spousty válečných filmů a nepamatuju se, že by mě nějaký z nich tak sebral.
Tohle téma do vás cpe kde kdo a to kdekoliv a kdykoliv. Ve škole, doma, ve zprávách. Známe to všichni už skoro nazpaměť a já si stejně nedokážu představit, že se něco takovýho skutečně dělo. Čtu si o tom a stejně to před očima nevidím, protože moje chápaní světa jde asi úplně mimo tyhle hrůzy.

Olous1
26.06.2019 5 z 5

Velmi silný příběh o židech, ghettu a lidech kteří přežili válku. Samozřejmě hodně emotivní, jen pro citlivé jedince. Dala bych do povinné četby.

Páájinka
21.06.2019 5 z 5

Jeden ze silných příběhů Židů, kteří nebyli v KT, také hodně trpěli a přežili. A můj obdiv patří Němci, který pomáhal a zůstal na svých mravních hodnotách a nestal se součástí stáda.

dadako
21.06.2019 4 z 5

Nebylo to špatné, ale po filmu jsem čekal něco víc. Knih o holokaustu je mnoho a uspět v této konkurenci není lehké. Tato má jeden prim. Byla jedna z prvních...

Atanone
13.06.2019 5 z 5

Nevelká rozsahem, ale silná obsahem. Bez velikých a emotivních slov o to víc burcuje.
Moje německá polovina je zároveň vděčná za zveřejnění deníku Wilma Hosenfelda. Stejně jako komentář Wolfa Biermanna dává hodně námětů k přemýšlení.
Doporučuji

Cleo De Nile
06.06.2019 5 z 5

Z tohoto období jsem přečetla už spousty knih, ale každá je svým způsobem jiná, a vyvolává ve mě spoustu pocitů. Tato nebyla výjimkou. Příběh Władysława mě hluboce dojal, a nesmírně ho obdivuju, protože navzdory všem těm hrůzám, obrovskému strachu o sebe i o své blízké, si dokázal zachovat zdravý rozum. V příběhu je navíc krásně vidět, že ne všichni nacisté byli nacisty dobrovolně, a věřili v to, za co bojovali.

Tyrkysová
03.06.2019 5 z 5

Szpilman píše téměř dokumentaristickým stylem, s jakýmsi odstupem, a právě tato "odosobněnost" je na knize velmi zajímavá, i když na druhou stranu postrádá emoci, která by vše ještě umocnila. A ryze ze čtenářského hlediska - maličko snižuje čtivost. Za přečtení Pianista nicméně rozhodně stojí!

kika_
29.05.2019 5 z 5

Neuvěřitelně silný příběh. Prožívala jsem jej emotivně od začátku do konce. Nahlédnutí do strašlivé historie.. Každý by si to měl přečíst. Doporučuji.

Dela111
21.05.2019 5 z 5

Na knize je znát, že ji nepsal spisovatel. Wladyslaw Szpilman popisuje vlastní prožitky tak trochu dokumentárním stylem, jak se mu vybavují. Brutální scény popisuje odosobněně, jako tvrdou realitu, ale bez emocí.
Autor popisuje válečnou Varšavu, zavření Židů do ghetta, zachycuje jak přežívali ze dne na den. Později líčí jejich odvážení, v té chvíli neznámo kam. On sám neodjel, ale dva roky se skrýval v opuštěných domech, hladověl, žil ze dne na den. V závěru mluví i o německém důstojníkovi, který mu pomohl přežít.
Kniha vyprávěná člověkem, který hrůzy holocaustu osobně zažil, bude mít vždy mimořádnou hodnotu.

lachtan77
14.05.2019 5 z 5

Přečteno za den. Byl jsem zvědavý i na knižní podobu filmu. K příběhu nemám slov musel bych se opakovat, když odsoudím napadení Polska Československa Francie a dalších.

Maevie
05.05.2019 4 z 5

Jak popíšete hrůzu války a holocaustu jen pár měsíců po tom, co skončila? Většina válečných výpovědí vznikla o mnoho let později, v době, kdy bolest trochu ustoupila a kdy sdílet vzpomínky bylo pro přeživší zvladatelné. Wladyslaw Szpilman se ze svých prožitých pěti let děsu vypsal hned po návratu. Jeho vyprávění je surové, psané s nevídanou neutralitou a nezúčastněností, jako by se události nestaly autorovi.