Pět kroků od sebe

Pět kroků od sebe https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/402058/bmid_pet-kroku-od-sebe-5NY-402058.jpg 4 876 245

Stella Grantová má cystickou fibrózu a její kontakt s okolním světem je minimální. Aby neohrozila své šance na transplantaci, musí se chránit před kýmkoli a čímkoli, co by mohlo být nositelem infekce. Šest stop. To je vzdálenost, kterou musí dodržovat. Šest stop – bez výjimky. Willa Newmana léčba vůbec nezajímá. Každým dnem mu bude osmnáct a pak – sbohem, nemocnice. Vykašle se na léky a konečně si bude užívat života. Will je přesně tím, od koho by se Stella měla držet dál. Pokud se k němu přiblíží a nakazí se, mohla by přijít o své místo na seznamu čekatelů. Aby se tak nestalo, musí si držet odstup. Čím víc se ale s Willem sbližují, tím víc jim předepsaných šest stop začíná připadat jako trest. Jaké by to asi bylo, kdyby si pro sebe mohli ukrást trochu té svobody, kterou jim vzala jejich nemoc? Co by se stalo, kdyby zkrátili vzdálenost na pět stop?... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Dívčí romány
Vydáno: , Yoli (ČR)

Five Feet Apart , 2018

Akléda_
25.10.2020 5 z 5

Před přečtením jsem již viděla film, věděla jsem, že mě knížka složí, ale stejně mě složila mnohonásobněkrát víc než jsem čekala. Četla jsem ji do čtyř do rána, přečetla ji v průběhu víkendu a naprosto se zamilovala. Rozložilo mě to, roztříštilo, zlomilo srdíčko a pak s tímhle vším vyplivlo na konci příběhu. Hlavní hrdinové jsou naprosto skvělí, vztah mezi nimi je ještě skvělejší a konec je tak drásající...Tahle knížka mi zlomila srdce na několik kousků, ale i přes to ji miluju, rozhodně jsem ji nečetla naposledy a hrozně moc moc moc vám ji doporučuji! Jedna z nejlepších knížek co jsem kdy četla!

Verys58
18.10.2020 5 z 5

Nádherná kniha.

Lučina7
14.10.2020 5 z 5

Tuhle knížku, moji nejoblíbenější, čtu už poněkolikáté a stále mám chuť se k ní vracet. Je zamilovaná, vtipná, emocionální, smutná, uvěřitelná a tak strašně krásná, že by si ji měl přečíst každý.

Verunka926
01.10.2020 4 z 5

Moc pěkná knížka, díky které jsem se dozvěděla něco o cystické fibróze, o níž jsem do této chvíle nevěděla vůbec nic.
Očekávala jsem, že příběh bude podobný tomu z 'Hvězdy nám nepřály', takže mě konec trochu překvapil. Na jednu stranu se mi líbilo, jak příběh skončil, ale na druhou stranu mě to celkem mrzelo, protože podle mě by si Stella s Willem zasloužili šťastný společný život. Určitě ale doporučuji si knihu přečíst!

zamilov.do.knih
27.09.2020 4 z 5

U této knihy půjdu proti proudu, protože mně tato kniha nepřišla až taková pecka, jak všichni tvrdí. Knihu jsem četla s velkým očekáváním a čekala jsem něco jiného, něco víc. Stella mi byla sympatická, ačkoli mě štvala tím, že vše chtěla mít pod kontrolou a jak se v průběhu knihy změnila (ze slušňačky na lehkomyslnou holku, která chce celou dobu žít co nejdéle a pak skoro odmítne nové plíce). Will byl na začátku otravný, ale pak se změnil k lepšímu a měla jsem ho ráda. Poe byl v pohodě a takového kamaráda bych brala. Líbilo se mi, že romantická linka byla pomalá a uvěřitelná. Líbilo se mi, že jsem se dozvěděla o nemoci, o které jsem neslyšela. Líbilo se mi, že děj utíkal rychle. Z recenzí ostatních jsem čekala, že mě kniha rozbrečí. A nevím, jestli je se mnou něco špatně, ale mně neukápla ani slza. Mám ráda, když ve mně kniha vyvolá jakékoli pocity, a proto knize uberu pár bodů, protože při čtení jsem měla pokerface. Závěrem, kniha se mi líbila, ale čekala jsem něco víc. Pro mě to byla průměrná YA romantika v krásném obalu. Ale musím dodat, že film byl krásný a líbil se mi asi i víc než kniha.
~
8*/10*

Mojepočteníčko
26.09.2020 3 z 5

Nakladatelství Yoli mám ráda. I když nejsem cílovou skupinou, mnohdy si u jejich knih odpočinu a najdu téma, které mohu využít v rámci svojí pedagogické profese.
Pět kroků od sebe je příběhem, pojednávajícím o dvou hlavních hrdinech - Stelle a Willovi. Oba trpí závažnou nemocí plic a každý z nich přikládá léčbě úplně jinou váhu. Ovšem pouze do doby, než se při společném pobytu v nemocnici setkají...
Této knížce nemůžu upřít překrásnou obálku a několik úsměvných a milých scén, které se v ní odehrály. Pravdou ale je, že mě spíše zklamala. Netvrdím, že nenese závažné téma či poslání (o záměru autorů se můžete dočíst na samém konci), nenajdete v ní smutné momenty nebo zvraty. Jen jsem prostě asi měla trochu jiná očekávání. Navíc se v příběhu hojně vyskytovaly názvy různých léčiv, často byl zmiňován název nemoci obou hlavních hrdinů a Stella mi v počátcích přišla vůči Willovi zbytečně moc odměřená. No a při čtení závěru jsem měla pocit, jako když se dívám na konec nějakého amerického filmu.
Věřím, že se knížka bude líbit především mladší skupině čtenářů.

Leniii
20.09.2020 5 z 5

Když jsem začala číst, hodně jsem viděla shodu s Hvězdy nám nepřály. Nakonec bych řekla, že tohle se mě dotklo tak nějak víc...
Pro mě silný, emotivní příběh plný naděje, přátelství, nekonečného boje a především lásky...

Kiuska
19.09.2020 4 z 5

Jedná se opravdu o silný příběh, který vás poučí o velmi vážné nemoci a o tom, co člověk prožívá a s čím vším musí bojovat. Bohužel nejsem z knihy z nějakého důvodu tak „odvařená” jako jiní čtenáři, u nichž jsem četla recenzi, než jsem se pustila do samotného čtení, nebrečela jsem, jak téměř všichni tvrdili (prosím neukamenujte mě), a to u knížek brečím hodně. Možná jsem měla příliš velká očekávání. Rozhodně ale nechci tuto knihu shodit, moc se mi líbila, styl psaní byl milý a příjemný. Oceňuji opět pohledy obou postav. Stella je skvělá, velká bojovnice a zato ji obdivuji a je zajímavé se podívat i na názor Willa, který si chce co nejvíc užít zbývající čas. Oba se tak navzájem ovlivní a začnou o nemoci a životě přemýšlet trochu jinak. Oni jsou spolu prostě skvělí - milí, vtipní, láskyplní. Jelikož si postavy snad opravdu nemůžete nezamilovat, budete s nimi prožívat těžké chvíli, budete smutní, ale budete se s nimi i smát. A především...tu vzdálenost mezi nimi budete nevidět stejně jako oni. Kniha určitě stojí za přečtení - silná, emotivní, o životě a o lásce.

bara-z5649
17.09.2020 5 z 5

Pro mě byla kniha moc silným zážitkem, protože je tam spousty věcí, který mi byli až moc blízké. Musela jsem číst knihu pomalu a dávkovat si jí, jinak bych příběh emočně nezvládla.

tyna8398
09.09.2020 5 z 5

Kniha je velmi dojemná, jako astmatik vím jaké to je, když máte problémy s dýcháním. Sice je kniha o jiné nemoci, ale problém stejný. Soucítila jsem s každou postavou v knize a usuzuji, že kniha je lepší než film. Příjemně se četla a rozhodně doporučuji.

ovsemzectu
02.09.2020 5 z 5

Skvělé. Rozhodně doporučuji!

klarinka9974
02.09.2020 5 z 5

Já jsem po přečtení úplně na kusy roztříštěná. Nečekala jsem tak silný příběh, který mě zahřeje na srdci. Každý by si přál svůj kousek štěstí ale někteří to mají v životě opravdu těžké. Já jsem plná emocí a ke konci jsem neudržela oči suché, to prostě nejde. Láska vámi bude prostupovat víc a víc a vy doufáte, že to všechno dobře dopadne a bude to mít svůj šťastný konec. Zdraví je nejdůležitější v každém životě a u této knihy si to uvědomíte ještě víc. Mohu jen doporučit. Otevřete knihu, nachystejte si kapesníky a čokoládu a zakousněte se do úžasného a krásného příběhu.

bookworm_girl
01.09.2020 5 z 5

Už dřív jsem si tuhle knížku půjčila v knihovně, zamilovala si ji a když jsem ji vracela zpět do knihovny, byla jsem z toho zdrcená. Proto jsem si ji později pořídila domů, ale v angličtině. A musím říct, že se mi líbila ještě víc než v češtině.
Tématem této knihy je nemoc cystická fibróza. Já osobně jsem ji znala už před čtením, ale spousta lidi o ní vůbec nemusí tušit a proto jsem ráda, že si autoři právě tohle téma vybrali. Léčba, omezení a infromace ohledně nemoci jsou v knížce moc hezky, detailně ale ne nudně, popsány, takže se z ní čtenář i něco přiučí. A je to příšerné, co si nemocní lidi musí prožívat, co si my, zdarví lidé, vůbec nedokážeme představit. Člověk si vážně uvědomí, že pokud je zdraví, tak je všechno.
Hlavní hrdinové této knížky, jejichž pohledy se střídají, jsou Will a Stella. Oba dva si jednoduše zamilujete. Mně osobně o kousínek víc bavily kapitoly z pohledu Willa, ale ne nějak razantně. Psychika a myšlenky postav jsou tu krásně popsané a rozepsané, opravdu se do nich vžijete, budete se s nimi smát a brečet. Vzdálenost, kterou mezi sebou musí udržovat budete nenávidět stejně jako oni. Jejich vztah se postupně vyvíjí, ale je to hodně reálné, hodně uvěřitelné. Ne žádné klišé, kdy se do sebe dva dokonalí lidé na první pohled zamilují. To v této knížce nehrozí.
Když už jsme u klišé, tak jsme i u děje. Ten je přesný opak. V průběhu není vše pozitivní a sluníčkové, konec není takový, jaký čekáte u 99% romantických knížek, je to prostě uvěřitelný a moc moc hezky napsaný příběh.
V průběhu čtení jsem se smála, brečela jsem, zadržovala jsem dech a byla jsem napnutá. Konec a některé události vás zlomí.
Celkově si u téhle knihy opravdu uvědomíte, že nejdůležitější je zdraví, že to není nic jiného. Protože pokud jste zdraví, tak máte všechno, i když si to nemusíte uvědomovat.
V neposlední řadě nesmím opomenout i film, který je na rozdíl od většiny filmů podle knížek nádherný. Více než 50% dialogů ve filmu je přesně podle knížky, když jsem ji četla v angličtině, uvědomila jsem si, že ta knížka je skoro scénářem k tomu filmu. Ve filmu je vynechaných jen pár scén, tím pár myslím tak 2-3, ty co tam jsou jsou ve většině do detailů přesné. Film Five Feet Apart se prostě opravdu povedl a můžu vám ho s klidným srdcem doporučit.
Spousta lidí srovnává tuto knihu s knihou Hvězdy nám nepřály a chápu proč. Obě jsou o dvou nemocných lidech, kteří se do sebe zamilují, ale jejich nemoc jim to neulehčuje. Obě jsou smutné. Já osobně si myslím, že kniha Pěk kroků od sebe je o 100% lepší než Hvězdy nám nepřály, to stejné i film. Takže pokud bych vám měla radit, kterou z těchto dvou si vybrat, hlasuju pro Pět kroků od sebe.
Této knížce dávám jasných 100%, to nejde jinak♥♥♥

Luccinda
24.08.2020 4 z 5

Hlavní hrdinové knížky Pět kroků od sebe zdaleka nejsou obyčejní teenageři. Na rozdíl od svých vrstevníků musí Stella i Will každý den bojovat o přežití a značnou část svého života trávit za zdmi nemocnic. Nemoc zvaná cystická fibróza jim vzala hodně, ale zároveň díky ní našli jeden druhého. Má to ale háček - nesmí se k sobě přiblížit na méně než šest kroků. A řeknu vám, že pro čtenáře je tato vzdálenost stejně deprimující jako pro oba hlavní hrdiny, protože vy prostě CHCETE, aby byli spolu!

Díky tomu, že se v jednotlivých kapitolách střídají pohledy obou hlavních postav, dokážete naprosto přesně pochopit, jak se Stella nebo Will zrovna cítí a co prožívají. Celá psychologie postav je velmi dobře zvládnutá, takže se do nich stoprocentně vžijete a budete na každé stránce prožívat jejich radosti i trápení. Knížka nádherně kombinuje vtipné pasáže s těmi smutnějšími, ale rozhodně nečekejte žádné depresivní čtení. Právě naopak - Pět kroků od sebe je příběh plný naděje, příběh o síle lásky a přátelství, který je navíc naprosto fantasticky a originálně zakončen.

Katte192
24.08.2020 4 z 5

Za ten konec, konečně to někdo pochopil.

Bílámiška
14.08.2020 5 z 5

Na tuhle knížku jsem se moc těšila, i když jsem od ní nečekala úplně mnoho... Ale spletla jsem se. Byla velmi emotivní a skvěle napsaná, Stela a Will byli dost nezapomenutelní stejně jako vtipy a citáty z tohoto příběhu :D
O cystické fibróze jsem předtím moc nevěděla, ale kniha naprosto splnila účel - přiblížit lidem, o co se jedná a jak probíhá léčba, co všechno tato nemoc obnáší. Tihle pacienti jsou hrdinové.

blazensknizkou
11.08.2020 5 z 5

Kniha je úžasně napsaná a dokázala mě opravdu zaujmout. Velmi se mi líbí typ krátkých kapitol, které se čtou rychle a není to zbytečně dlouhé a nudné. Emoce a následné zamyšlení je taky velice důležité u těchto knih a tady to splnilo svůj účel.

Malinali
09.08.2020 5 z 5

To je tak krásný, smutný příběh. I když - smutný - záleží, z jakého pohledu. Lidi by se měli více zamyslet nad svými životy a opravdu si vážit každého dne, hodně věcí si neuvědomujeme, bereme samozřejmě....

Yuuki24
01.08.2020 5 z 5

Moc se těším až se dostanu i k filmu. Tato kniha mě naprosto uchvátila svým procítěným příběhem. Často jsem se snažila vyžívat do postav, které jsou neskutečně odvážní lidé a nikdy se nevzdávají. Takhle by to v životě mělo chodit. Jenže bohužel i hodným lidem se stávají špatné věci a bohužel třeba nemají takovou podporu přátel a rodiny jako v tomto románu. Mám ráda tyto příběhy i když leckdy nekončí dobře, ale něco na nich je k zamyšlení. Víc bychom měli pomáhat lidem kolem nás a vážit si opravdu přátel a rodiny. Příběh mi doslova probíhal před očima. Určitě moc doporučuji.

Adyx-chan
27.07.2020 5 z 5

Většinou mívám problém se v knize dostat přes úvodní stránky, ale tentokrát jsem se začetla hned na první straně. Krásná, čtivá kniha. Četla jsem v angličtině a až na pár slovíček jsem vše lehce zvládala.