Pět kroků od sebe

Pět kroků od sebe https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/402058/bmid_pet-kroku-od-sebe-5NY-402058.jpg 4 878 246

Stella Grantová má cystickou fibrózu a její kontakt s okolním světem je minimální. Aby neohrozila své šance na transplantaci, musí se chránit před kýmkoli a čímkoli, co by mohlo být nositelem infekce. Šest stop. To je vzdálenost, kterou musí dodržovat. Šest stop – bez výjimky. Willa Newmana léčba vůbec nezajímá. Každým dnem mu bude osmnáct a pak – sbohem, nemocnice. Vykašle se na léky a konečně si bude užívat života. Will je přesně tím, od koho by se Stella měla držet dál. Pokud se k němu přiblíží a nakazí se, mohla by přijít o své místo na seznamu čekatelů. Aby se tak nestalo, musí si držet odstup. Čím víc se ale s Willem sbližují, tím víc jim předepsaných šest stop začíná připadat jako trest. Jaké by to asi bylo, kdyby si pro sebe mohli ukrást trochu té svobody, kterou jim vzala jejich nemoc? Co by se stalo, kdyby zkrátili vzdálenost na pět stop?... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Dívčí romány
Vydáno: , Yoli (ČR)

Five Feet Apart , 2018

Nelajza
23.03.2021 4 z 5

Milé a hezké počteníčko, příběh byl docela čtivý, něco nového jsem se dozvěděla... Ale nějak to nemá na plný počet hvězdiček. Chyběla tam jiskra. Slzička ukápla, ale brek určitě ne. A já chtěla brečet. Přesto doporučuji

A.books
22.03.2021 5 z 5

Kniha nám ukazuje jak je náš život úžasný a jak simáme vážit zdraví jelikož někdo takovou možnost nemá

Petkona
13.03.2021 5 z 5

Příběh Stelly a Willa jsem nejprve viděla jako filmové zpracování, ale musím říct, že na to, jak je knížka tenká, tak má taky něco do sebe. Příběh je protkaný hrozně moc emocemi. Je tam krásná láska a naděje, ale taky bezmoc a smutek. I přes to, ale taky kvůli tomu, že se kniha se zaobíra vážným tématem jako je cystická fibróza, tak si myslím, že by se měla číst už jen kvůli tomu, že pojednavá o nemoci, o které se tolik nemluví, ale mělo by. Ukazuje na to, že ne všechno je samozřejmost i něco, jako je pro normální lidi dýchání. S hlavními postavami jsem se až moc sžila a bylo mi jich tak moc líto, ale knížka je i tak moc krásná a určitě má v sobě nějaký vyšší smysl.

marwinmh
08.03.2021 4 z 5

Kniha o nadějích, lásce a životě s cystickou fibrózou. Útlá knížka, jejíž děj plynul lehce a svižně, nabídla nám lásku i smutek.

Ivet_V
04.03.2021 5 z 5

Po druhé to snad bylo ještě lepší! Do Stelly a Willa jsem se zamilovala skoro okamžitě. Samotný příběh byl smutný, krásný a dojemný. V druhé polovině jsem měla skoro celou dobu slzy na krajíčku.

tomas9591
03.03.2021 4 z 5

Autoři si mě trochu získali už věnováním na začátku, které se mi moc líbilo. Bohužel jsem nebrečel. Já ale brečet chtěl, protože potom mám v té knížce víc emocí a víc se mi líbí.
Knížka je přes těžké téma zpracována vtipně a ne nějak zvlášť depresivně, ale zabývá se taky smutnými tématy: Bolí smrt? Jaký je pocit umírat? Umíráme sami?
Taky přemýšlení nad posmrtným životem. Odhalujeme rodinná tajemství, vidíme psychickou stránku hlavních hrdinů, zjišťujeme, že podpora, kterou si obě postavy zaslouží není taková, jakou by si zasloužily. Zaznamenal jsem si spoustu citátu a LGBT linka se mi neskutečně líbila.
Knížka o tom , že je důležité si užívat svůj vlastní život naplno, protože někteří lidé ho mají o mnohem kratší a ani si ho tak užít nemohou. Opět poukázáno na to, že je důležité nezaobírat se malichernostmi a když už, tak řešit důležité věci. A pokud máme možnost posunout se v životě v něčem, tak bychom po tom měli skočit a taky uvědomění si, že vlastní dech není samozřejmost.

popeluška
02.03.2021 5 z 5

Krásná kniha, plná naděje :-) ze začátku jsem se nemohla začíst, ale to se rychle obrátilo a nemohla jsem naopak přestat číst.

E.vi.k
16.02.2021 5 z 5

Romantický a dojemný příběh plný lásky a zvratů. Krásné čtení.

DejSemTuKnihu
15.02.2021 5 z 5

Přenádherné čtení pro každou věkovou kategorii! Dojemný příběh Stely a Willa trpící cystickou fibrózou je natolik dokonalý, že jsem nad tímto příběhem i nemocí dlouho po dočtení přemýšlela. Na konci příběhu prostě nešlo neupustit slzu. Rozhodně by si to měl přečíst každý, kdo má rád zakázanou lásku.

Kristýna.Š.
14.02.2021 5 z 5

Na to že romantické knížky vůbec nemusím, tahle příjemně překvapila. Jako první jsem viděla film, a když jsem zjistila že je natočený podle knížky, řekla jsem si že za pokus nic nedám a budu ji moct kdykoliv vrátit. Nakonec jsem dočetla a vůbec nelituji. 5*

_Bára_
17.01.2021 5 z 5

Tahle knížka byla prostě krásná. Trochu jsem se bála toho, že film a kniha budou hodně odlišné, ale bylo všechno téměř stejné. Kniha nepostrádala radost, dobrodružství, vztek a smutek. Hrozně se mi líbilo vyprávění děje z pohledu obou postav. Byly okamžiky, kdy jsem byla vzteky bez sebe, jak to bylo nespravedlivý. Ovšem byly i okamžiky, kdy jsem se smála. A rozhodně jsem taky musela spotřebovat tak stovky kapesníků. Je to prostě nádherný. Pokud se vám líbilo tohle, tak s knížkami Tisíc polibků a Hvězdy nám nepřály neuděláte chybu. Stejně jako byl příběh sladkej, tak i ta obálka. Hrozně moc se těším, až u nás vyjde další knížka od těchto autorů. Byla to dokonalost!

Babu002
16.01.2021 5 z 5

Krásný příběh, na konci ukápla slza.
Přečetla jsem knihu za jedno odpoledne, takže bych řekla, že je velice čtivá.
Doporučuji přečíst!

Lejčís
07.01.2021 5 z 5

Jedna z nejkrásnějších knih, jaké jsem v životě přečetla!

Stelle je sedmnáct a celý svůj život bojuje s nevyléčitelnou cystickou fibrózou. Striktně dodržuje životosprávu a svou léčbu a doufá, že se brzy dočká transplantace plic, která jí prodlouží život alespoň o pár let. Will má také cystickou fibrózu, ale aby toho neměl málo, chytil ještě burkholderii, což je zákeřná bakterie, díky které ho vyškrtli ze seznamu čekatelů na transplantaci plic. Ačkoli on svou léčbu dávno vzdal a těší se jen, až mu bude osmnáct a bude moci opustit nemocnice, aby si mohl těch pár let, co mu zbývá, užít naplno, jeho maminka se nevzdává. Protlačí ho na experimentální léčbu burkholderie do stejné nemocnice, kde je i Stella. To ona ho donutí začít léčbu dodržovat. Ovšem vždy 6 kroků od sebe! To je pravidlo.. nemocní cystickou fibrózou se k sobě nemohou přibližovat, protože by si mohli vzájemně předat bakterie, a to by pro ně mohlo být smrtelné. Jenže oni se zamilují. A oba je to změní. Tak co kdyby tu vzdálenost zkrátili na 5 kroků? .

Tak jo.. tohle byl jeden z největších dojáků v dějinách mých literárních zážitků. Snad nikdy jsem tolik nebrečela a to je fakt co říct. Představte si, že byste se prostě nikdy, nikdy, nikdy nemohli dotknout někoho, koho milujete. U takových příběhů mi vždycky dojde, že my, zdraví, si prostě nemáme na co stěžovat. Bože, máme takový štěstí.. prokažme těm nemocným úctu a važme si toho víc.. nestěžujme si.. máme to, o čem oni jen sní - žijme i za ně! Přečtěte si to.. budete šťastnější za to, čeho se Vám v životě dostalo.

lost.in.books
05.01.2021 5 z 5

Hodnocení: tuto knihu jsem si chtěla již delší dobu přečíst a shodou okolností jí měli u nás v knihovně.
Kniha mě zaujala již svou vizuální stránkou-obálka je úplně nádherná a moc se k hlavnímu tématu knihy hodí.
Jedná se o 1. knihu,kterou jsem přečetla, kde se děj odehrával v nemocničním prostředí- byla to zajímavá změna co se normálně prostředí v knihách týče a tím více mě zajímaly podrobnosti. A též velice oceňuji že jsem se mohla něco nového přiučit o cystické fibróze ,o které jsem dříve věděla celkem málo informací a jsem ráda,že jsem si o ní díky knize rozšířila obzory.
Co se postav týče,tak jsem si déle zvykala na Willa, hlavně mi vadila jeho neochota se léčit , v průběhu knihy jsem si ho již oblíbila a takto to zůstalo až do konce knihy . Líbilo se mi ,jak se osobnost postav postupně vyvíjela a ubírala se trochu jiným směrem. Ale na můj vkus se docela razantně změnila Stella ,kterou jsem si též oblíbila,ale její proměna v polovině knihy byla veliká,pro mě celkem šokující. Ale to neubíralo nic na tom,že jsem měla ráda obě hlavní postavy a autorce se velice povedly.
Samotný děj pro mě byl zajímavý,sice se tam někdy odehrávaly podobné scény stále dokola,ale později byl děj již svižnější s rychlejším spádem a většími zvraty . Vyskytovalo se zde několik momentů,kdy mi doopravdy zatrnulo.
Jazyk byl skvěle odlehčený,ne zbytečně složitý a čtení mi odsýpalo velice rychle. Příběh byl plný emocí,smutku a složitých životních situací,knihu by si měl přečíst doopravdy každý.

vandalindakova
29.12.2020 5 z 5

Popravdě jsem se této knze ze začátku vyhýbala. Proč? Protože nám anotace nabízí příběh hodně podobný příběhu Hvězdy nám nepřály. A já se obávala, že mi to nic nedá a budu akorát naštvaná, že je to skoro stejný. Jaký to byl omyl!
Nakonec jsem se ke knize dostala díky tomu, že jsem měla chuť si něco podobného přečíst, a protože Yoli uspořádalo na tuto knihu společné čtení.
Obálka je nádherná, to bez debat. Zaslouženě vyhrála nejhezčí obálku v rámci Humbook awards. I proto jsem se rozhodla ji zkusit ztvárnit v rámci fotky. Tak snad se vám to bude líbit.
Způsob vyprávění mi byl velmi sympatický a příjemný, a díky němu tato kniha dle mého názoru překonala právě zmíněné Hvězdy. Děj krásně plynul, odsýpal a dobře se četl.
V recenzích jsem četla, že se některým nelíbilo, jak se zvelebovalo nemocniční prostředí. A to mi na tom právě přišlo peckový. Za prvé netuším, jak to vypadá v jiných nemocnicích než u nás, a za druhé to oproti mému zaměstnání byla příjemná změna. A bylo fajn pozorovat, jak Stella bere tu nemocnici jako druhý domov, bere to pozitivně, těší se na přátele atd.
Všechny hlavní postavy mi neskutečně sedly. Na Stelle jsem měla ráda její smysl pro pořádek a řád, a právě to, jak se snažila brát to pozitivně. Poe byl boží kámoš prostě, kámoš na všechno! A Will byl zase skvělý rebel, který se nakonec dával do kupy a choval se skvěle! Bylo boží sledovat jednotlivé vztahy mezi nimi.
Romantická linka mi také sedla. Ona byla tak příjemně a pomalu napsaná, že to bylo něco úžasného. Dva momenty mě v knize rozplakaly, a jedním z nich byl samozřejmě konec. Kdo četl, tak určitě ví, o co se jedná.
Jediná věc, která mi neseděla, bylo když dodržovali rozestup šesti kroků a zároveň se dotýkali rukama (prstama). To mi prostě nepřišlo fyzicky možné a za to dávám půl hvězdy dolu.
Jinak tohle mohu rozhodně, rozhodně doporučit!

jarmila7388
15.12.2020 3 z 5

Odychová kniha,ale i poučná trochu jak Hviezdy nám nepřáli.Člověk se víc dozvěděl co je to Cystická Fibroza.

SknihouVrukách
22.11.2020 4 z 5

Po dlhej dobe som si prečítala nejakú romantickú knižku a som príjemne prekvapená. Kniha je písaná z dvoch pohľadov, z pohľadu Willa a Stelly. Zo začiatku mi postava Willa nebola vôbec sympatická a mierne mi liezol na nervy, ale ako sme ho viac spoznali, tak som si ho dosť obľúbila. Dej sa odohráva v nemocnici a kniha sa zaoberá cystickou fibrózou. Oceňujem, že autori knihy sa rozhodli práve pre túto chorobu a tak zvýšili povedomie o nej. Musím povedať, že tému veľmi dobre zvládli a úplný laik, ktorý o nej nikdy nepočul sa mohol aspoň trošku niečo priučiť. Romantická linka sa medzi hlavnými postavami vyvíjala hneď od začiatku a veľmi ma potešilo, že to nebolo romantická linka typu "bum, ani sa nepoznáme a hneď sa mijuleme". Štýl písania bol krásny, proste typický štýl pre romantické knihy. Stránky mi mizli pod rukami a keby som chcela tak knižku prečítam aj na jeden záťah. Ku koncu sa knihy prišli aj zvraty. Jeden z nich som očakávala, aké tie ostatné som neodhadla. Jeden z nich mi prišiel dosť čudný a do príbehu sa mi nehodil. Čo ma sklamalo bol koniec knihy. Po všetkých recenziách som očakávala niečo srdcervúce, ale mne ten koniec neprišiel vôbec dojemný. Škoda, očakávala som niečo trošku iné asi preto, lebo všetci knihy prirovnávajú k Na vine sú hviezdy. 4/5✨

Kikina781
19.11.2020 5 z 5

Dvojice, která nemůže být spolu? Dvojce, která poruší pravidla??
Dvojce, které je láska tak silná, že se dokáží vzdát toho druhého, jen kvůli bezpečí?? To vše a ještě více v této knize, kvůli které uroníte minimálně dvě slzy... Doporučuji

tereza7804
17.11.2020 4 z 5

Nebylo špatné... ale že by mě to nějak extrémně nadchlo..to fakt ne... Hodně lidí jsem slyšela říkat, že jim kniha změnila život apod., za mě teda prostě taková jednohubka :D po dočtení jsem shlédla i film a i když zfilmované knihy mám mnohem méně radši, tak tady to bylo přesně naopak.. Film byl za mě lepší a pro mě i emocionálnější ( i slza se zaleskla, což u knihy ne :D)
hodnocení : 4,2/5

Alča31
15.11.2020 5 z 5

Skvěly ! Tomuhle říkám dobrá romantická knížka. Ani chvilku jsem se nenudila a musím říct, že tohle je jedna z mála knih, kde jsem chápala a měla ráda všechny postavy :)
Doporučit musím i film, protože ten je za mě stejně skvělý.