Zátiší s vránami

Zátiší s vránami https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/23484/bmid_zatisi-s-vranami-rbk-23484.jpg 5 461 80

Pendergast série

Medicine Creek, Kansas. V městečku, kde se nic neděje a na hlavní třídě jsou jen dva bloky starých a zaprášených obchodů, se stala příšerná vražda. Neznámá oběť byla nalezena na vymýceném prostoru v obrovském kukuřičném poli, zohavené tělo se stalo součástí propracovaného živého obrazu. Do čtyřiadvaceti hodin ubezpečuje šerif spoustu reportérů od novin a nervózních místních obyvatel, že je to ojedinělá smrt. V dusném srpnovém dni však přijíždí zvláštní agent Pendergast a oznamuje, že vražda je dílem masového zabijáka. Zanedlouho začínají mizet sousedé – najdou je potom mrtvé uprostřed nepopsatelně ohavných scén. Vyděšení místní obyvatelé si začínají šeptat o legendárním prokletí Pětačtyřiceti. Nikdo není před vrahem v bezpečí – své oběti vyhledává za příkrovu noci… na jeho groteskní zločiny pod nemilosrdným letním sluncem upozorňují kroužící černí ptáci. Pendergast s pomocí Corrie Swansonové, místní osmnáctileté „ztracené existence“, odhalí tajemství tohoto odlehlého města – od temné historie jeho obyvatel po ještě temnější záhady ukryté v bezmezných kukuřičných polích. A konečně odhaluje místní prokletí a pravdu o největší záhadě Medicine Creek, přízračného masakru Duchů válečníků z roku 1865, a ocitá se tváří v tvář nepředstavitelnému zlu v srdci tohoto maloměsta.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Horory
Vydáno: , BB art

Still Life with Crows , 2003

Pavlnka
05.07.2020 5 z 5

Dokonalé, jako celá tato série.

iveta3689
11.06.2020 3 z 5

Pendergast je zase v super kondici, dělá si co chce. Kniha je napsaná čtivě, celkem odsýpá, ale jen do tří čtvrtin. Pak se příběh odehrává v jeskyních, tam to trochu vázlo. Konec už byl zase narychlo utnutý. Je to škoda, protože námět byl výborný.

evka11
29.04.2020 4 z 5

Velmi dobrý příběh s agentem P. = doporučuji.

anája
23.04.2020 5 z 5

Muuuu....Tak to byla jízda.Tak děsivá představa něčeho nepopsatelneho, to jsem nečekala, číst to v noci tak nevím. Bála jsem se i ve dne.... Moc povedené, nedivím se, že je po knize taková sháňka, sama jsem ji sehnala po roce a půl. Fuj ještě teď mě bolí břicho při představě děje knihy Pecka! Nic pro slabší povahy.????

TeaPeter
16.04.2020 4 z 5

Velmi bizarní záležitost. Podstatu děje jsem tušil poměrně brzo, ale skutečné podrobnosti mě velmi překvapily. A ty básničky na konci? To snad ani nemůže existovat. Nebo snad ano...? To by asi jejich autor také nebyl zcela při smyslech.

Astarothh
14.04.2020 5 z 5

Začátkem jsem se prokousávala, ale po jedný třetině to začalo mít krutý spád. A ten zhruba 150ti stránkový konec... Uaaaa!!! To byla jízda!! Moje první kniha od Prestona & Childa, která nasadila laťku hooodně vysoko.

Fillipa
14.02.2020 3 z 5

Nenapsala bych to lépe než "work". Úplně s ním souhlasím.

smardice
16.12.2019 5 z 5

Moje první audiokniha a první ze série Pendergast od této dvojice a bylo to skvělé. Úžasný popis prostředí, mělo to spád, skvělý neotřelý Pendergast, ujetý vrah, i když jeho neuvěřitelné znovuvstání z propasti bylo přece jen laciné. Jinak v recenzích snad bylo napsáno již vše a já se těším na další díly.

Marfiel
15.12.2019 5 z 5

Zpočátku skvělý thriller postupně sklouzává k lacinějším prvkům hororu, který já úplně nemusím.... Přesto neotřelé, působivé a napínavé do posledních chvil. A palec nahoru za úžasnou postavu zvláštního agenta Pendergasta alias amerického Sherlocka Holmese.

Ava365
30.11.2019 5 z 5

Jeden z nejlepších thrillerů vůbec!!!

jaroiva
25.08.2019 5 z 5

Ach jo, tohle zase bude jednou knížka, kvůli které budu nesnesitelná pro okolí... Budu ji vnucovat všem na potkání. Takže jestli jste se sem koukli jen pro informaci o knize, rychle si ji mazejte přečíst a nezdržujte se nějakými komentáři tady!
Dostane se vám výborného thrilleru, který neskončí zaklapnutím knihy. Tohle prostě musí ještě chvilku doznít.
Bohužel, to co je na knížce tak skvělé, by byl jeden velký spoiler, takže můžu říct asi jenom Muuuuuu....

work
04.07.2019 2 z 5

Napínavý atmosférický thriller, který se v druhé polovině rozhodne zahodit vše, co ho dělá zajímavým, a skončí jako levný survival horror.
Ospalé městečko, obklopené nekonečnými kukuřičnými poli, pár postav a podivné rituální vraždy. Dvojice autorů zde rozjíždí zdařile namíchaný koktejl detektivky, thrilleru a mysteriózna, který tak trochu připomíná první sérii Twin Peaks, zejména díky postavě zvláštního agenta FBI, který jako by věděl víc, než je běžným smrtelníkům dopřáno. Postav je tak akorát na to, aby se čtenáři nepletli, a současně aby si autoři mohli vyhrát s jejich psychologií a dějovými linkami. Vše je přehledné, uspořádané a logicky navazující, stránky se otáčejí téměř samy.
Proto mi zůstává naprostou záhadou, proč se v druhé půli příběh zcela láme, doposud budovaná aura tajemna mizí, postavy se jako mávnutím proutku začínají chovat jinak než doposud, a celý příběh sklouzne do modelu scénáře nízkorozpočtového survival horroru, kdy je naprosto jasné, že všichni musí zemřít a víte i jak, kým a kde, ale musíte si o tom číst stovky stránek pořád dokola. Zatímco v první části stránky obracíte dychtivě, v druhé je obracíte s touhou být co nejrychleji na konci - a ten je pořád daleko, předaleko. Ani finální ´pointa´ není takového kalibru, abyste vydechli překvapením, i když uznávám, že zase až tak špatná není.
Celkově nevyváženost příběhu působí, jako by každý z autorské dvojice napsal svoji knihu na společné téma, a ty byly pak slepeny k sobě. Je to škoda, protože potenciál tento příběh měl značný.

Metla
13.06.2019 4 z 5

Moje první setkání se zvláštním agentem FBI Pendergastem, uhlazeným gentlemanem, studeným čumákem, podivínem, který se při selhání běžných vyšetřovacích metod neváhá uchýlit k neortodoxním postupům.
Pendergast si "užívá" dovolenou v kansaském městečku Medicine Creek, kde byla nalezena zohavená mrtvola. Zločinů přibývá, šokují svou brutalitou i rituálními aspekty, odkazujími na dávné prokletí z minulosti. Čtenář dlouho nedostane žádná vodítka - může jen s napětím sledovat, jak si zvláštní agent poradí s matoucími stopami a nezvyklým chováním pachatele.
Atmosféra dusného městečka, obehnaného kukuřicí, je vykreslena výborně, gradující děj spolehlivě udrží pozornost, posledních 100 stran je doslova strhujících. Psychologie postav je rovněž obstojná, problém jsem měla pouze se samotným hlavním hrdinou (nepochopení připisuji své neznalosti předchozích tří dílů série).
"Zátiší s vránami" jsem si vychutnala takřka špičkově, až několik závěrečných stránek shodilo původní zamýšlené hodnocení ke čtyřem hvězdám: konec byl bohužel příliš americký. Také mi přišlo nedůstojné, jak autor ve finiši přišlápl Pendergastovi vedení. Geniální agent by neměl být povzbuzován čtenářovým úpěním ve stylu: "No tak, vole, poskoč si, kdy ti to konečně dojde?"
Až si zase někdy budu chtít přečíst něco ve stylu "X-Files", mám jasno, kterou sérii zvolit k ukojení mysteriózně thrillerových choutek. 80-85%

Šnek86
07.06.2019 4 z 5

Příběh loupete jak cibuli a až na konci se dozvíte, kdo nebo co je ten vrah v kukuřičném poli.Smithbacka v tomto díle vystřídá nepříliš záživný Ludwig.Poodhalí se zde část Pandergastova jména.Corrie byla sympatickou postavou, třeba na ní v příštích dílech ještě narazím. Zajímaly by mě její další osudy i to co se pak stalo s Jobem.

BlackBlade
24.01.2019 4 z 5

Tu základní záhadu (odkud se zjevili indiáni) asi tuší hodně čtenářů, ale celkové rozluštění vražd je mnohem komplexnější. Líbilo se mi to, dávám 90 %.

Rawen616
19.11.2018 5 z 5

S Pendergastem jsem se před lety poprvé setkal u Relikvie. Tehdy jsem oceňoval hlavně sympaticky čtivý, trochu hollywoodsky béčkový, ale dobře podaný děj. Netrvalo dlouho a pustil jsem se do pokračování, které bylo sice slabší ale o to víc se mi zalíbil hlavní hrdina. A teď do třetice jsem si dal tuto dlouho sháněnou knihu a mohu prohlásit, že Pendergasta jsem si zamiloval. To je prostě skvělý pošuk a je radost číst scény kdy využívá své podivné dedukční a meditativní schopnosti vyšetřování, dává na odiv své aristokratické manýry a nebo se, když jde do tuhého, přepíná do chladnokrevného "hero" módu kdy se pouští do skoro sebevražedných akcí. Zátiší s vránami je další případ tohoto podivína, zasazený znovu do velmi dobře popsaného prostředí - tentokrát americký zapadákov. Příběh sice trochu zavání béčkem, a opět se, podobně jako v Relikvii či Relikviáři budeme prohánět temnými místy s mocným protivníkem v zádech...Ale nedá se nic dělat, je to skvělé napsané. Prostředí je stejně jako v předchozích dílech doslova hmatatelné, zápletka a tajemné zlo je poměrně dlouho skryto a náznaky nadpřirozena dokáží udržet čtenářovu pozornost. A je tam hlavně ten geniální pošuk:-) Výtečný oddechový thriller bez výrazných hluchých míst.

DericCaster
29.08.2018 5 z 5

I když ostatní knížky s Pendergastem jsou také skvělé, tato se mi zatím líbila asi nejvíce. líbí se mi originalita příběhu a vždy s nádechem trochy tajemna. Výborná knížka.

kyssling
04.08.2018 5 z 5

Jsem hodně náročný čtenář, ale této knize 5 hvězd sluší, skvělý příběh. Bravo !!

michimuller
16.02.2018 5 z 5

Great!!! Krásně skloubené prostředí na jedné straně všude samá kukuřice, mě se vybavovaly "kukuřičné děti",na straně druhé neprobádané jeskyně, pražící slunce proti jeskynní temnotě. Do toho městečko, kde chcípnul pes a živoří "vlčí dítě". Krásně vykreslená atmosféra se stupňujícím napětím a strachem ukrytým za každým stalagmitem, kde pak děsí každé zašeptání ve tmě. Příběh okořeněný indiánskou legendou a rituálním pohřebištěm, který rozplétá zvláštní agent, který je opravdu zvláštní sympaťák stylizující se do Sherlocka Holmese kříženého čínským mnichem. Jeho záliba v zeleném čaji byla úsměvná, sice ho také piju každý ráno, ale netušila bych jakou tomu někdo může věnovat pozornost. Audioverzi knížky nehodnotím, nebyla to nejlepší verze, možná tak trochu amatérská, ale knížka plný počet hvězdiček. Vytkla bych pouze továrnu na zpracování krůt, ve své podstatě to byl naprosto zbytečný prvek plný morbidity, který mi tam jednoduše překážel. Doporučuji k odreagování naprosto super.

Bohdana11
17.01.2018 5 z 5

Byla to moje první kniha s Pendergastem a vybrala jsem dobře.záhadná,napínavá skoro hororová.

vraždy thrillery horory

Autoři knihy

Lincoln Child
americká, 1957
Douglas Preston
americká, 1956

Kniha Zátiší s vránami je v