Peklo

Peklo https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/22763/bmid_peklo-rNg-22763.jpg 3 204 28

Poslední, na co si sedmapadesátiletý Takeši vzpomíná, je, že tuhle nehodu vážně nezavinil on. Když se probral, seděl v zaprášeném baru, najednou už nebyl mrzák na jednu nohu, mohl chodit bez námahy a bez kulhání. Je to příjemné místo, jsou tu lidé, které zná, třeba Izumi, podřízený z práce, který před pěti lety… Před pěti lety? Ano, před pěti lety zahynul při leteckém neštěstí. A u tamtoho stolu je jeho kamarád z dětství Júzó, o němž se říkalo, že se přidal k jakuze a byl zabit při pouličním incidentu. A támhle sedí Sasaki, který společně se svou ženou umrzl v parku. Podle autora je peklo místo, kde tři dny trvají déle než deset let, kde si lidé dokážou číst myšlenky navzájem a zkoumat potlačené vzpomínky a závislosti a pohybovat se v čase do minulosti i budoucnosti. „Život po životě" v tomto románu zahrnuje prvky hororu, sci-fi, psychologického románu, surrealistické prózy, cokoli budete chtít. S kým byste se po smrti chtěli setkat? A komu byste se chtěli určitě vyhnout? Jasutaka Cucui je mistr vyprávění: jednoduchého, průzračného jako voda, ale takového, při kterém vám bude přebíhat mráz po zádech. V románu Peklo nalezneme vše, co tohoto spisovatele proslavilo – prolínání snu a reality, bizarní postavy, nemilosrdnou společenskou satiru a drsný černý humor.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Odeon

Heru , 2003

smmajl
16.09.2013 3 z 5

Zajímavé...i když se mi pletla všechna ta japonská jména, kniha mě donutila k zamyšlení. Nicméně to není četba pro každého.

Denaille
02.08.2013 4 z 5

Posmrtný život... to je moje parketa. Takže Peklo jsem otevřela s dost velký očekáváním. A i když to nebylo úplně podle mých představ, nemohla jsem být zklamaná. Japonská literatura mě vždycky něčím dostane. Ať už je to zcela jiný pohled na věc nebo autorův styl. Je tu ovšem ten problém, že to nesedne každému. Se jmény jsem neměla nijak velký problém, dalo se v tom orientovat.
Tenhle nápor nových postav mě ještě více navodil do takového snového pekla, kde se realita mísila se smrtí třikrát tolik, takže to nevidím jako nevýhodu.

Šárka_D
24.07.2013 3 z 5

Zajímavé pojetí posmrtného "života", až na to, že se mi strašně pletla všechna ta japonská jména. Hodně se mi líbil vhled do japonské kultury, který mě bavil mnohem víc než depresivní knihy H. Murakamiho. K autorovi se zřejmě vrátím.

Skjaninka
08.06.2013 3 z 5

Náhodne vybraná kniha, neznámy Cucui a jeho kniha o pekle, v ktorom sa stretnú traja spolužiaci. Cucuiho peklo je miestom, v ktorom ľudia do seba navzájom vidia. Nikto pred nikým nič neutají. Zo začiatku je to zaujímavé, hlavne oboznámenie sa s troma hlavnými postavami, a aj tým ako zomreli, ale v polovici knihy nastane strašný zmätok. Pribudne spústa postáv, ktoré sú akosi prepojené s hlavnými postavami a dej sa odohoráva nielen v prítomnosti, ale aj v minulosti, či budúcnosti, takže v celku je z toho chaos. Kniha má necelých sto stránok a v konečnom výsledku treba uznať, že niečo do seba má. Ja hodnotím 3,5/5.

Violetti
21.04.2012 3 z 5

Jasutaka Cucui má obrovský potenciál psát dynamicky a ve svižném tempu. Co se však Pekla týče, dle mého názoru bylo až příliš velké sousto. Udržet ve stejném tempu tolik rozličných příběhů vedlo místy ke kolizi v podobě chaosu a zmatku, celkově byla tato kniha pro mě hůře srozumitelná, Peklo se střídalo s realitou...
Nicméně mně, strašpytlovi, co nechce umřít, vlilo trochu optimismu do žil. Černý humor je autorova parketa a celková myšlenka díla je víc než dobrá.
Bohužel mi ale chyběla silnější dějová linie a nějaké gradování, případně silná pointa.

immortal-party
11.03.2012 4 z 5

je velký rozdíl mezi reálným životem a životem tam v pekle. peklo je lepší.
velmi se mi líbil výjev s letuškou v uneseném letadle. krásný příklad, jak elementárně začneme jednat ve vypjatých situacích. až na to, že s tak rozvážným klidem by jednali právě Japonci.

Lenka Žofka
27.01.2012 3 z 5

Určitě stránky plné zamyšlení. Ale na to kolik jich tam je, jsou přeplněny postavami, ve kterých se člověk až na výjimky totálně ztratí. A japonská jména v orientaci fakt nepomůžou :) A pocit který ve mě zůstal - ať jste za života sebehodnější, ohleduplnější, sebeobětavější - stejně skončíte v pekle

tsal
14.06.2011 4 z 5

K japonské literatuře přistupuji s rezervou, jelikož ji čtu spíše ze zvyku, než že by mě bavila. Peklo je však jednou ze čtyř výjimek, které mě opravdu chytly u srdce. Příběh vás donutí přemýšlet o životě, o tom, co si myslíme, že je v něm důležité a přitom vlastně možná vůbec není, a také o tom, co přijde potom. Cucui dokázal skloubit citově chladnou lyriku snů s emočně vypjatou realitou kolem nás.

japonská literatura posmrtný život

Jasutaka Cucui