Černá nenávist

Černá nenávist https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/137288/bmid_cerna-nenavist-iuQ-137288.jpg 4 118 118

Dennis Lehane v Černé nenávisti bravurním způsobem kombinuje údernost románů Jo Nesba s nostalgickou poetikou Tany Frenchové - a v jeho podání není zdaleka nic prvoplánové, jak by se na první pohled mohlo zdát. O tom svědčí i excelentní filmové adaptace románů Tajemná řeka, Prokletý ostrov a Sbohem, baby. V žánru kriminálního dramatu můžete těžko volit lépe. Patrick Kenzie a Angela Gennarová, soukromí detektivové se specializací na hledání zmizelých osob, vystupují kromě Černé nenávisti ještě v dalších pěti samostatných knihách. Jejich příběhy se odehrávají v Bostonu a oba vyšetřovatelé mají více přátel na odvrácené straně zákona než na té správné - v čele s psychopatem se zálibou ve výbušninách Bubbou Rugowskim. Je to temný svět, ale hrdinové v něm umějí chodit. V každém z těchto šesti románů Lehane proniká hlouběji do podstaty zla: od zkorumpovaných politiků, pedofilů, sériových vrahů, otců tyranů, černošských gangů až po vůdce sekt a psychopaty. Zároveň se v nich naplno projevuje autorův svébytný styl, ve kterém se drsná škola spojuje s osobní existencionální výpovědí. Dennis Lehane se noří do prostředí městských gangů, rasových bojů, politiky a ušmudlaných lidských osudů - aniž by se v těchto motivech utopil a přestal psát strhující thrillery.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Epocha (ČR)

A Drink Before the War , 1994

Eidalon
20.08.2014 3 z 5

Černá nenávist je mou další knihou pana Dennise Lehanena, po které jsem sáhl na základě nedávno dočteného dílka Tajemná řeka. Tato jeho prvotina z roku 1994 vyšla v českém jazyce až v roce 2012 a až v době, kdy se u českého čtenáře prosadily jeho pozdější knihy, které byly i zfilmovány.

Musím říci, že jeho prvotina zdaleka nedosahuje kvalit pozdějších románů – především Tajemné řeky či Prokletého ostrova a to hlavně svým propracováním, ale nejedná se vůbec o špatné čtení.

Klasická americká detektivka mající své dva kladné hrdiny – soukromé vyšetřovatele Patricka Kenzieho a Angelu Gennarovou, které pojí mnohé soukromé prohry i výhry, minulost a především společná práce.Tyto své dvě postavy Lehane využívá v dalších dílech a rozvíjí jejich charaktery, jejichž základ je položen právě v tomto prvním „dílu“.

Kniha rozvíjí letité klasické americké téma a to rasovou nenávist, rozdílnost jednotlivých sociálních vrstev, boj pouličních gangů, zkorumpovanost politiků a především pocit moci a převahy bílé populace nad černošskými ghety a jejich stylu života, které však odrážejí zcela nepokrytě problémy celé americké společnosti.

Soukromí detektivové jsou najati na vyhledání osoby a citlivých dokumentů a zprvu jednoduchý úkol se překlopí do zcela jiné roviny, když se ukáže, že ony citlivé dokumenty dokladují kriminální činnost významných politických špiček a jejich spolupráci s organizovaným zločinem.

V okamžiku, kdy si Patrick a Angela plně uvědomí do jaké kaše se namočili, již není cesta zpět. Rozbíhá se děj, který odhaluje mnohá bezpráví především na černošské populaci, Lehane se zde nebojí plně odhalovat bezvýchodnou situaci právě kolem Černochů, které v románu nešetří, ale zároveň i odhaluje, proč je situace taková, jaká je.

V knize zemře spousta lidí, ale jsou to jen bezvýznamní pěšáci ulice, zatímco hlavní viníci se snaží vše zamést pod koberec. Oba detektivové se dostanou na listinu lidí, které je třeba ihned zabít, proto musí mistrně balancovat na hraně zákona, aby celou situaci ustáli.

Poslední výstřely dozněly, příběh končí, ale situace není o nic lepší, než byla předtím.

Černá nenávist je slušná detektivka na letní čtení, ale žádný trhák nečekejte.

Petr K.
10.08.2014 3 z 5

Nebudu psat, co uz psali ostatni. Kniha neni zadna xtra bomba, ale dalo se to precit (navic neni dlouha). Kniha byla psana docela humorne a ja se u ni porad rachal u hlasek a prirovnani :-) Akorat nevim, jestli se mi chce do dalsiho dilu

RADOST
23.06.2014 3 z 5

Drsným, akčním detektivkám z prostředí bojujících gangů (které je mi , díky bohu, zatím cizí) , se většinou vyhýbám. Tentokrát jsem však dočetla bez sebezapření a ani mi tak nevadila hrůznost děje a "nesmrtelnost" detektivů. Převládala totiž nosná myšlenka - co způsobuje nenávist, kde se bere, čím se živí, za co se schovává a zda či jak ji jde zmírnit.

Oksalakka
03.06.2014 5 z 5

Kniha od autora předlohy k Tajemné řece, Gone Baby Gone a Prokletému ostrovu? To přece nemůže být špatné!
A není !!! :))

Ječmínek
20.05.2014 2 z 5

Už v autorově prvotině je cítit jeho styl. Akční, drsná detektivka, velmi čtivá a hrdinové nezlomní a sympatičtí. Nicméně, přece jenom je to vlastně, jak to říct, ... no béčkové. Ale tomuhle autorovi to odpouštím.

nier
12.04.2014 3 z 5

Skvělá a strhující kniha sice nebyla, ale hezky odsýpající děj, zajímavá zápletka a černý humor tvoří dobrý základ...na autorovu prvotinu podařené dílo

Izu
05.02.2013 5 z 5

Skvělý příběh,oba vyšetřovatelé jsou sympaťáci a jejich humor odzbrojující :) Zároveň je to ale drsná pochmurná detektivka.

sekty černoši zmizení lidí

Dennis Lehane