Pasažier 23

Pasažier 23 https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/381899/mid_pasazier-23-73V-381899.jpg 4 320 97

Správa v denníku Tagesspiegel : Na zaoceánskych výletných lodiach a trajektoch od roku 2 000 zmizlo z paluby bez stopy najmenej 200 cestujúcich a členov posádky. Autor využil túto skutočnosť ako východisko pre svoj psychotriler a podarilo sa mu vybudovať zlovestný a strhujúci kriminálny príbeh. Luxusný výletný kolos, ktorý sa plaví po šírom oceáne, je vlastne hotové malé mesto so svojím mikrokozmom, no bez polície. Ak sa tam stratia pasažieri a na lodi ich nenájdu, vyšetrovatelia predpokladajú, že spáchali samovraždu a skočili do mora. No keď sa zrazu stratený pasažier po dvoch mesiacoch objaví na lodi, to je už iný prípad. Policajný psychológ Martin Schwarz prišiel pred piatimi rokmi za mysterióznych okolností o ženu a syna. Stalo sa to počas ich dovolenky na luxusnej zaoceánskej lodi. Martin je odvtedy psychicky na dne a vrhá sa ako utajený vyšetrovateľ do najnebezpečnejších policajných akcií, kde mu neraz ide o holý život. Keď sa dozvie, že na lodi sa objavilo dievčatko s medvedíkom jeho syna v náručí, ktoré zmizlo pred niekoľkými mesiacmi, neváha a vyberie sa na loď. Príbeh Pasažiera 23 sa opiera o jedinečný nápad. Sebastian Fitzek našiel miesto, z ktorého niet úniku, ale kam sa ani nikto tak ľahko nedostane. Páchateľ teda musí byť na lodi a vyšetrovateľovi zostáva len málo času, aby ho našiel. Autor hneď od začiatku rozohráva viacero zápletiek, ktoré mu umožňujú udržať v celej knihe vysokú hladinu napätia. Nebol by to však Fitzek, keby nakoniec nebolo všetko inak.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Passagier 23 , 2014

bookbug_cz
22.09.2021 5 z 5

U tohoto autora jsme zvyklí na thrillerovou adrenalinovou jízdu plnou napětí, nečekaných zvratů, promyšlených zápletkách. Jsem opravdu moc ráda, že anag tyto knihy vydává. Děj této knihy, jak už nám napovídá název, se odehrává na zaoceánské lodi. Upřímně – vždycky jsem si myslela, že zrovna na tomto místě je naprosto ideální možnost se někoho zbavit (samozřejmě mluvím jako teoretik)! Policejní psycholog Martin Schwartz ztratil před lety ženu a dítě právě na jedné takové zaoceánské lodi. Martina to pochopitelně trápí, utápí se v depresích a snaží se přijít na to, co se stalo a proč. Když se mu ozve neznámá starší paní se zprávou, že se z ničeho nic objevila holčička, která na této lodi také před lety zmizela a přinesla si s sebou medvídka Martinova syna, okamžitě se na loď Sultán vydává zjistit pravdu. Pak už to je jen jedna velká jízda. Jízda – která se může zdát nelogická, zmatená a šílená. Ale autor si s námi jen hraje, a když budete pozorní čtenáři, pak vám vše bude dávat smysl jak nic jiného! Vyhraďte si dost času na čtení, protože tohle je přesně ten typ knihy, kdy budete jen tiše obracet jednu stránku za druhou s otevřenou pusou a nechápavým výrazem. Autor si hraje nejen s příběhem ztracených pasažérů, ale i dalších cestujících, sází jeden zločin za druhým. Je krutý, nemilosrdný, ale asi proto tak poutavý.
Na takovou loď se asi nikdy nevydám!
A ten epilog? To jako vážně? No – dostalo mě to…

Dela111
20.09.2021 5 z 5

Král psychothrillerů Sebastian Fitzek nám předkládá další úžasný příběh se strhujícím dějem, maximálním tempem a tolika zvraty, že se nedají ani spočítat.
Podnětem k napsání této knihy byly skutečné počty lidí zmizelých při výletních zámořských plavbách. Taková luxusní loď je svět sám pro sebe, tak trochu připomíná plovoucí město. Najdete tu vše, co potřebujete, jen policie tu chybí...

V tomto thrilleru odehrávajícím se v atraktivním prostředí obrovské zaoceánské lodi se hledají nejen ztracení pasažéři, ale postupně tu dochází k dalším zločinům, spousta věci nedává smysl a přibývají nové události, které vše zamotají ještě víc. Prostě taková autorova klasika jako vždy ;-), v tomto je mistr.
Kniha má opět parádní obálku, je líbivá na pohled i výstižná k ději. Nápadité je i číslování kapitol.
Tento strhující thriller, stejně jako ty ostatní od SF, rozhodně doporučuji, tady jsou napětí a akce zaručené.

ArwenAragorn
19.09.2021

81%
Od roku 2000 zmizelo na výletních zaoceánských lodích a trajektech po celém světě minimálně 200 pasažérů a členů posádky.
"Ztraceni beze stopy", Der Tagesspiegel 25.8.2013

Tento psychologický thriller vám nedá spát, dokud ho nedočtete. Hodně zamotaný, ale úžasný. Už umístění příběhu na obrovskou zaoceánskou loď je bomba. Napínavý, se spoustou neočekávaných zvratů a situací, kdy jsem zírala s otevřenou pusou, a s koncem, ve který jsem po celou dobu tajně doufala. A pan Fitzek, jak už to on umí, překvapil ještě v jiné věci - dal poděkování před epilog. A ten epilog stojí za to.
Tohle si určitě pět * zaslouží a já doporučuji. Není tam nic zmateného, všechno je vysvětleno. Užijte si tuto knihu!

Nova84
19.09.2021 5 z 5

Můžu doporučit. Knížka se čte dobře, má rychlý spád, kapitoly jsou kratší, proto se dobře čte i po chvilkach volného času.
Příběh je napínavý a konec plný překvapení

Šárka88
10.09.2021 5 z 5

Opět mě knížka od Fitzeka nezklamala, neuvěřitelný závěr plný překvapení. Doporučuji

Bar16
05.09.2021 5 z 5

Můj milovaný Fitzek opět nezklamal, opět si se mnou pohrál a epilog mě fakt dostal!
Nemůžu dát jinak než pět hvězd!

mikika
26.08.2021 5 z 5

u tohohle autora jsem se dost bála, autor má pověst tvůrce zvrácených haluzí, a v prvních kapitolách mi jen dal za pravdu. teprve zpětně jsem pochopila, že si se čtenáři pěkně pohrával a vybíral na ně ty nejhorší triky - ale že to byla jízda.. miluju prostředí zaoceánských lodí a tady ho dostanete až až. vůbec bych nečekala, že to nakonec bude taková sranda (víceméně, hlavně díky doslovu...)

Anette_De
26.08.2021 5 z 5

Moje první kniha od autora a musím uznat, že to byla fakt pecka! Každá kapitola končí tak, že prostě potřebujete číst dál a potom se ani nenadějete a jste na konci knihy. S každou další stránkou přicházel jeden zvrat za druhým, že jsem kolikrát opravdu zírala s otevřenou pusou. Párkrát mi přeběhl i mráz po zádech. Vlastně to bylo poprvé co jsem u knihy četla i poděkování jen aby kniha neskončila. Opravdu moc doporučuji a těším se na další knihy.

TerezaaBaarova
23.08.2021 5 z 5

Sebastian Fitzek nikdy nezklame! Pasažér 23 byla jízda! Od začátku až do konce vás drží v napětí, v duševním neklidu a s husí kůží na zádech.
V této knize je více postav, než jsme od něj zvyklí, trochu se v tom zamotáte, ale když se vymotáte, tak si sednete na zadek, jak to měl zas promyšlené od první stránky až do té poslední.
Nejlepší na tom je to, že poděkování je ještě před Epilogem, to pobaví, protože při jeho čtení už pomalu zpracováváte celý příběh a pak bum, vlastně ještě vysvětlení Prologu.
NO PROSTĚ PECKA!

Marekh
23.08.2021 5 z 5

Děkuji nakladatelství ANAG za poslání knihy. Jedná se o psychologický thriller. Kniha má krátké kapitoly. Kniha je napínavá, čtivá, autor umí budovat napětí až se mi mnohdy svíral dech a říkal jsem si, čím mě autor ještě překvapí. V knize se nachází plno zvratů a mnohdy jsem popadal dech. Jednoduše řečeno autor mě nenechal vydechnout. Autor vložil do této knihy také špetku humoru, který byl také fajn. Původně jsem si chtěl v jednom dnu přečíst tak maximálně 50 stránek, ale nedokázal jsem se od knihy odtrhnout. Tato kniha mne doslova k sobě připoutala jako magnet a na druhý den jsem se těšil až knihu dočtu. Závěr je také překvapivý. Kniho hodnotím na 100 %.

Příběh se odehrává na lodi, takže to bylo příjemné zpestření, poněvadž jsem četl málo knih, které by se odehrávaly na lodi a na moři. Určitě musí být zážitek plout na tak obrovské lodi jako náš hrdina, kde se nachází absolutně všechno, nač si člověk vzpomeneme (kina, divadla, bary apod.). Na této lodi pluje kolem 3 000 pasažérů a loď disponuje také čističkou odpadních vod a zařízením na zpracování odpadu. Lístek na loď je velmi drahý, ale nepochybně to musí bát zážitek plout na širém moři, kde se poblíž nenachází pevnina, užívat si veškerého luxusu, který je nám k dispozici, pozorovat západy a východy slunce apod. Dočteme se také o místnostech pro pasažéry a zaměstnance.

Kniha obsahuje PROLOG, EPILOG a kapitolu KE KNIZE / PODĚKOVÁNÍ, ve které se dočteme, proč se autor rozhodl napsat tuto knihu a další podrobnosti ohledně psaní této knihy.

Kniha má pěknou obálku včetně přední a zadní předsádky. Líbilo se mi, že na začátku každé kapitoly se nacházel obrázek ve formě koule, ve které byla zobrazena hladina moře červenou barvou a jak jsme v příběhu postupovali dál, hladina moře se zvedala a až v závěru zaplnila obrázek červenou barvou. Tento prvek nám v grafické podobě ukázal, jak jsme pokročili v příběhu, což mi připadalo originální.

Od autora jsem v minulosti četl knihu TERAPIE, kterou jsem hodnotil na 80 %. Musím přiznat, že jsem autora odkládal na vedlejší kolej a neměl jsem zájem číst jeho knihy ani už nevím z jakého důvodu, ale tímto thrillerem mě přesvědčil, že to byla chyba a určitě časem vyzkouším další autorovy knihy. Doufám, že se mi budou líbit stejně jako kniha PASAŽÉR 23. A proč se kniha jmenuje PASAŽÉR 23? To už se dočtete v této knize.

Chcete kvalitní psychothriller, který nedokážete odložit a budete plný napětí, jak to celé skončí? Za sebe mohu knihu jedině doporučit.

TessaJean
22.08.2021 5 z 5

Já osobně se považuji za celkem pomalého čtenáře, ale knihy od tohoto autora vždy nedokážu odložit a knihu mám tak přečtenou během několika dnů. U tohoto příběhu jsem měla občas problém se zorientovat v postavách, protože jich tu bylo spousta a příběh byl vzájemně propletený. Nicméně to na kvalitě knihy vůbec neubralo a zápletka, která je tu opět do detailu promyšlená mi doslova vzala dech. Fitzek má neskutečný talent.

Knižní střípky
20.08.2021 5 z 5

Kniha má sice něco málo přes 400 stran, ale přečtete ji hned, protože autor vás udržuje v tak neskutečném napětí, že vás to žene nadzvukovou rychlostí dál a dál a když už si myslíte, že jste na to přišli, tak záhy zjistíte, že nepřišli. To téma, které tentokrát autor zapracoval do příběhu je opravdu masakr, to se nedá jinak napsat.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.

Kočička911
17.08.2021 5 z 5

Tenhle chlap to prostě umí.. Nikdy nezklame.
Tohle je prostě pecka od začátku až do konce..

A uplně nejlepší je, že myslíte, že je konec, protože následuje poděkování a...
.. a po něm následuje epilog :) To je prostě hustý ..
díky za tak skvělý knihy

Mishak
08.08.2021 4 z 5

Autorovy knihy mám velmi ráda a on sám patří mezi mé oblíbence. Ovšem u téhle knihy jsem měla zpočátku velký problém se začíst (možná to bylo mým psychickým rozpoložením, nebo prostě nebyl na knihu ten pravý čas). Pak se ale nádherně rozjela a nabrala skvělé tempo, jako všechny ostatní autorovy knihy a nešla odložit. Přesto jí však nedám plný počet hvězdiček.

Postavy v téhle knize mi byly dá se říct fuk. Nějak jsem si je nedokázala oblíbit. Jako by byly nedotažené, jak jich tam bylo víc. Navíc příběh nebyl zas tak moc zamotaný, jak jsem u autora zvyklá, což rozhodně není mínus, právě naopak.

Při čtení epilogu jsem se musela vrátit k prologu, protože teprve poté mi dával smysl (knihu jsem četla týden po menších částech a postava Doktora z prologu mi totálně vypadla z hlavy). Každopádně pokud o epilog nechcete přijít, přečtěte si autorovo poděkování a nemůžete ho minout (je totiž až na úplném konci knihy – zvláštní).
Co musím opět pochválit (a dělám tak u všech autorových knih) je obálka! Opět je nádherná a dokonalá!

aydam
02.08.2021 4 z 5

Zvrhlý Fitzek OPĚT napsal knihu, kterou doporučuji!
Napětí od začátku do konce. Věřte, že i když si myslíte, že už víte, nevíte zhola nic ;-)

85098211
02.04.2021 5 z 5

Toto je už moje třetí autorova kniha a jsem stále stejně nadšená! :-) Je čtivě napsaná, tempo strhující a také se mi moc líbilo atraktivní prostředí výletní lodi. Sama jsem jednu takovou plavbu absolvovala, i když ta "moje" loď byla ve srovnání s obvyklými kolosy poměrně malá skořápka :-), protože se na ní mohlo plavit pouze 600 osob. Ale teď už k samotnému příběhu...
Zápletka je skvělá, kniha mne dokázala strhnout hned od začátku a nepustila mě až do úplného závěru, který byl doslova ohromující! Martin Schwarz se při hledání pravdy noří stále hlouběji do jednotlivých případů zmizení a snaží se proniknout i do mysli traumatizované Anouk, která je jeho (téměř) jedinou nadějí. Zároveň se rozbíhá hra o čas, kdy snad není ještě pozdě a je možné zachránit alespoň jeden lidský život... Konec knihy je jedna velká jízda, dochází k několika velkým zvratům, se kterými se fakt nedalo počítat ;-). A i Martin se dočká překvapení s velkým p... Víc už prozrazovat nebudu, knihu doporučuji a na další setkání s autorem se budu časem zase moc těšit.

Majuš333
17.03.2021

Nedočítané: Skrátka som sa nudila...

anája
04.01.2021 5 z 5

Četla jsem už kromě ,,Strachu z lítání od Fitzeka všechno nejvíc se mi líbil Balíček. U této knihy jsem měla ze začátku problém se začíst, ale nějak jsem se prokousala a pak mě kniha neskutečně bavila a brala dech, Fitzek je mistr rafinovanosti, nestačím se divit jak srší nápady,a málem jsem nedocetla jeho happyend na poslední straně za poděkováním, ale i bez něj to byla jízda.

hope69
25.11.2020

Tak asi budu v naprosté menšině, ale kniha byla pro mě docela zklamáním. Po Therapie jde o druhou knihu autora, kterou jsem si přečetl. V Německu je Fitzek "megastar", s marketingově skvěle vypracovanou strategií a jeho knihy jsou opravdovými bestsellery. Autor hýří neskutečnými nápady na zápletky, skvěle (opravdu skvěle) umí vystupňovat napětí a udržet čtenáře "v nervech". I Passagier 23 se četl velmi dobře a ačkoliv jsem si už od půlky říkal, že už mě vlastně ani nezajímá, jak to dopadne, knihu jsem dočetl jedním dechem. Ano, i přes výhrady, které ke knize mám (a určitě se k ní nevrátím). A to díky Fitzekovu mistrovství v dávkování napětí. Za mě moc překombinované, neuvěřitelné a neuskutečnitelné. Jeho postavy (Martin Schwartz) propadají do těch nejhorších klišé thrillerového a detektivního žánru (nepřemožitelný Rambo s nevysychajícím bankovním kontem, suverén bez uznávání autorit, osudem strašlivě poznamenaný a vnitřně rozháraný). Po, pro mě skvělé Die Therapie, vcelku zklamání, které však, kupodivu, doporučuji přečíst.

Listonožka
03.11.2020 5 z 5

Recenze na tohoto autora se mi natolik líbily, že jsem si od něj objednala rovnou 3 knihy zaráz :-) A byla to skvělá volba. Konec této knihy mě úplně dostal. Za mě top a velmi silný námět.