Parfum: Príbeh vraha

Parfum: Príbeh vraha https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30560/bmid_parfum-pribeh-vraha-K3V-30560.jpg 4 1321 229

Keď počujeme názov mesta Paríž, azda sa nám trochu zakrúti hlava: z krásy, zo všemožných vôní, ktoré toto mesto šarmu a elegancie ponúka. Iste bol taký aj v 18. storočí, no v Süskindovej knihe ho pozorujeme z opačnej strany. Pach stoky a plesnivých rýb v stánku, kde predáva žena, ktorá prechádza životom akoby bez závanu lásky, bez akéhokoľvek prísľubu radosti či šťastia. A práve jej sa narodí neduživý chlapec, ktorý nemá nijakú šancu na prežitie a čaká naňho osud zapáchajúcich rýb...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Das Parfum: Die Geschichte eines Mörders , 1985

vendy246
06.06.2018 4 z 5

Je to hnus, super napsaný. Kniha bez jediné přímé řeči. Nahlédnutí do světa vůní a strašidelný poznatek, že ujetého jedince neodhadneš...

Andyys
14.05.2018 3 z 5

To je úlet :D Ujetejsi knížku jsem nečetla.

thefreakinside
04.05.2018

Když matka porodí – nebo spíše vrhne svého syna, Jean-Baptiste Grenouilla, do lůna smradlavé Francie 18. století mezi rybí vnitřnosti a špínu světa, zrodí malou zrůdičku, psychopatka, jehož celý život bude ovlivněn vlastním frňákem, za který by se nestyděl ani Pinocchio. Tenhle příběh není o vraždách, i když má na konci knihy Grenouille pěkných pár zářezů, spíše je o nekonečném světě vůní, smradů a esencí všeho živého i neživého. Mladý Grenouille nasává do svých nozder naprosto všechny pachy a střádá si nespočetné kombinace vlastních vůní, nad kterými je schopen se prakticky sebeukájet. Je mu dán dar, za který by se každý parfumér dobrovolně upsal ďáblu a tak trochu mi to při čtení knihy připadalo, neb každý, kdo přišel s velkým Grenouillem do styku a využíval i zneužíval jeho daru a přihřál si svou polívčičku, záhy zemřel na vrcholu štěstí právě ve chvíli, kdy si myslel, jaký je koumák. Grenouille však nebyl o mnoho lepší, sám na ostatních parazitoval jako klíště, aby dosáhl vlastního cíle.

Tahle knížka mi hodně voněla a na rozdíl od jiných čtenářů mě nadchla více první polovina knížky, později mě totiž iritovalo opakování slova „olfaktoricky“, zřejmě proto, že jsem nevěděl, co to znamená. Popis vražd a následný proces mohl být trochu více rozepsán, ale chápu, že samotné mordy byly jen prostředkem, a ne hlavní esencí románu. Pro mě rozhodně zážitek jak kniha, tak film – v budoucnu se ještě setkáme.

gigi77
25.04.2018 3 z 5

Kdo si chce zřetelně zažít směsici pachů Paříže 18 století, ať si knihu přečte. Autor formou vyprávění mistrně popisuje a do detailu analyzuje čichové vnímání absolutního primitiva, které z něj dělá pachového génia. Kniha mě uchvacuje popisovanými rozbory, ale zároveň mě nebaví. Působí na mně staticky, chybí jí něco, co by příběh oživilo. Možná dialogy?

Amalberga
20.04.2018 3 z 5

Vadí mi všemocnost hlavní postavy a konec, jinak je kniha dobře napsaná, ale znova bych si ji rozhodně nepřečetla.

85098211
14.03.2018 3 z 5

Kniha je opravdu dobře napsaná, to stojí mimo jakoukoliv pochybnost. Ale zvolené téma s tak extrémně nesympatickou hlavní postavou? No, já fakt nevím, co si o tom mám myslet... Film jsem viděla také, před několika lety, ale nepamatuji si z něj už vůbec nic. Takže to znamená, že mne moc nezaujal ;-). Kniha je definitivně lepší, ale moje sympatie si i tak nezískala. Rozhodně se k ní již nehodlám vracet...

Sabinaski
07.03.2018 5 z 5

Knihy o šílencích jsou vždycky nejlepší. Süsskind vylíčil hlavní postavu Grenouille jako totální zrůdu, nejen vzhledem, ale i chováním. Je to magor, zvrhlík, odporný vrah, ale génius. Byl nám přiblížen docela dopodrobna i svět výroby parfémů a myslím, že i to se autorovi náramně povedlo, protože od té doby mám nějak zvláštně vyvinutý čichový vjem :D

mirkoczentovic
10.02.2018 5 z 5

Kniha o tenkej hranici medzi genialitou a šialenstvom, obdivom a zhnusením. Parfém ponúka obrovský priestor na emócie. A tak, ako každý z nás má svoju charakteristickú pachovú stopu, tak zrejme u každého prevládnu po prečítaní trochu iné pocity.

Svojím spôsobom odpudivá, ale napriek tomu (alebo skôr práve preto?) vo svojej podstate krásna kniha.

KatChiss
29.01.2018 2 z 5

Námět knihy je velmi originální a skvělý! Zpracování už není bohužel tak dobré. Vyprávění mi přišlo velmi zdlouhavé a konec byl na druhou stranu strašně rychlý. Musím přiznat, že mi hodně chyběla přímá řeč, která by přidala na autentičnosti a rychleji by to ubíhalo.
Hodnocení: 2,5*

Mojepočteníčko
22.01.2018 5 z 5

Nemohu říct, že bych v knihovně neměla dost knih. Ale když máte ve své blízkosti člověka, se kterým lásku ke knihám můžete sdílet, ba dokonce máte v tomhle směru velmi podobný vkus, je přímo na místě, si sem tam nějakou knihu půjčit. Před Vánoci jsem si od své milé kolegyně a kamarádky Danušky půjčila její dvě Milované. A tady je recenze na první z nich. Vítejte u recenze na knihu Parfém – příběh vraha od Patrika Süskinda.

Paříž v 18. století. Špinavá, nevzhledná, plná toulajících se chudáků, ukřičených a unavených trhovkyň. Uprostřed toho všeho se pod prodejním pultem jedné z žen ozve křik novorozence. Dítěte, které se narodilo na shnilých vnitřnostech ryb a všelijakých zbytcích rybího masa. Jeho matka o něj nestála a tajně doufala, že zemře. Ale nestalo se tak.
Jean – Baptista Grenouille neměl lehké dětství. Putoval do sirotčince a ve třinácti letech byl prodán do koželužské dílny, kde tvrdě dřel. Už tehdy si ale uvědomoval, že jedním z jeho životních úkolů je přežít. Výjimečným ho totiž činil jeho silně vyvinutý čich. A právě proto se snažil přežít všechno, co se přežít dalo. Věděl, že jeho osud se teprve naplní.
Když se ocitl na prahu parfumerie mistra Baldiniho, věděl, že nadešel jeho čas. Starý Baldini ho podrobil zkoušce, ve které překvapivě obstál. Stal se jeho učedníkem a získal tím příležitost, jak dosáhnout svého cíle. Jean – Baptista si přál jediné – naučit se uchovávat vůni. Vůni člověka…

Už dlouho jsem nečetla příběh takové hloubky. Za sebe nemohu říct, že by se mi kniha četla s lehkostí. Autor je skvělým vypravěčem, hojně využívajícím popisy. Ať už jde o prostředí, postavy nebo konkrétní situace. A přece musím přiznat, že jsem každou stránku četla s nesmírným zaujetím. Dosud však nejsem schopná zaujmout konkrétní postoj k Jeanu-Baptistovi. Hlavního hrdinu si prostě buď oblíbíte, budete s ním soucítit, pociťovat zvláštní směs nechuti a hnusu nebo smysl jeho jednání zkrátka a jednoduše pochopíte. Já osobně pociťuji od každého trochu, ale konkrétní být nemůžu.

Knize bych nevyčetla vůbec nic. Byla krásná. Dokonce víc než to. A pokud máte chuť na příběh s velkým P, pak po ní rozhodně sáhněte.

PeťkaW.
15.01.2018 5 z 5

Knihu jsem četla až poté, co jsem se na první pohled zamilovala do filmové podoby, která je zpracovaná opravdu bravurně a která si vytyčila, stejně jako kniha, nelehký úkol - přiblížit čtenáři/divákovi svět vůní. Bála jsem se, že s Parfémem dopadnu podobně, jako se Zlodějkou knih, jež mě okouzlila jako film, ale knižní předloze jsem i přes všechno přemáhání a snažení nebyla schopná přijít na chuť a skončila nedočtená. Naštěstí se tak nestalo a já Parfému propadla i v tištěné verzi. Autor vymyslel opravdu originální příběh s neskutečně silnou atmosférou. Zvolil výborný, skoro až poetický, popisný styl vyprávění, jehož čtení je pastva pro duši. Parfém je nejspíš jedna z těch knih, které musíte buď nenávidět, nebo je milovat a já jsem opravdu ráda, že v mém případě došlo jednoznačně na tu druhou možnost.

Nomia
14.01.2018 3 z 5

Hlavní postava je fascinující a odpudivá zároveň, bohužel to platí trochu i o celé knize.

Na jednu stranu netradičnost, genialita vraha, jeho excentričnost, na druhou stranu zvláštní podivnost, velká popisná rozvláčnost a celkově kniha po dočtení zanechala spíš lehce znechucený pocit.

Je to u mě spíš rarita, ale zde spíš doporučuji filmové zpracování.

vivienna
06.01.2018 5 z 5

..skvěle napsaná kniha i námět...

Adhara
06.01.2018 4 z 5

Téma knihy je rozhodne zaujímavá. Rozvíja čitateľovu fantáziu a núti sa na svet pozerať očami – teda, skôr nosom – človeka, pre ktorého sú arómy to najvýraznejšie a najdôležitejšie na svete. Na mizériu toho, že ľudský jazyk nemá pre mnoho vôní žiadne pomenovania, lebo slabé nosy ostatných rozoznávajú len veľmi málo ich druhov. Na postupne sa rodiace poznanie, že hoci väčšina ľudí pachy vedome nevníma, podvedome ich emočne ovplyvňujú, čo prisudzujú pôsobeniu iných zmyslov. Grenouille vzbudzuje akúsi neurčitú ľútosť, hoci je postavou jednoznačne zápornou. Ale dobre vystavaní záporňáci u mňa neraz bodujú viac než vyumelkovaní anjelskí klaďasi. Určite to bola prínosná čitateľská skúsenosť po hromade kníh nemastne-neslano prepierajúcich stále dookola to isté.

Čo však žiaľ opäť raz musím vytknúť, je nelogickosť. Áno, aj s ohľadom na nadreálnosť celého príbehu.

Corso
13.12.2017 5 z 5

Zase raz asi po desiatich rokoch citam. Neviem sa rozhodnut ci je Suskind genius alebo len zazil taku invencnu iskru a moment genia. Nic dalsie som totiz od neho necital. Ale Parfum je dokonaly. Niet jedinej zbytocnej vety, jedineho zbytocneho slova. Dobry preklad. Ako ma v mladosti prekvapil opis sveta plneho voni, smradov, zapachov, teraz som si uzival ciste literarny zazitok. Inak rok dva dozadu som cital roman Cisty od Andrewa Millera. Ta ista doba, tie iste miesta, dva kamene mozaiky. Doporucujem skombinovat, jedno v akom poradi si to date. Parfum je ale o jednu hviezdu silnejsi, bez debaty.

Gustik5
10.11.2017 5 z 5

Kniha, tak jako filmová adaptace jsou zvláštní, barvité, atmosférické a tak i nesmírně poutavé. S Jean Baptiste Grenouillem je místy snadné soucítit, právě tak jako ho pro jeho bezcitnost nenávidět. Konec samotný mne překvapil a v kontrastu předcházejících událostí se nedá říct, že by mě nějak znechutil. Možná mám silný žaludek, těžko říct...

SuperSojka
05.11.2017 4 z 5

Vždycky mě trochu vyděsí, když mi Němci doporučují knihu, která je o psychopatickém geniálním vrahovi...;) Ale je to zajímavý, zároveň lehce zvrácený, příběh, v kterém mě kromě hlavního hrdiny fascinoval především svět parfémů.

amaenium
23.10.2017 5 z 5

Tato kniha je naprostým skvostem. Byla mi doporučena a asi kvůli ní budu i líbat ruce, protože se mi rozhodně vyšvihla do mých nejoblíbenějších knih. V případě hlavní postavy jsem trochu rozpolcená - byla jsem uchvácena jeho genialitou a myšlením, ale na druhou stranu, byl to také vrah, co nebral ohledy na nějaké (pro něj nicotné) životy. Na začátku knihy mi na mysl přišla i Jana Eyrová, připomněl mi to styl psaní a taky atmosféru, kterou jsem z obou knih cítila. Myslím, že tohle je velmi povedené dílo a doporučuji dále všem přečíst!

Vidlička
17.10.2017 4 z 5

Neotřelé! Nelze než doporučit.

GreenMagritte
04.10.2017 5 z 5

Kniha je mnohem lepší než film, protože je v ní mnohem více prostotu pro drobné detaily (Baldiniho skuhrání na dobu a manýry Rousseaua, Voltaira a Diderota nebo fantaskní teorie letálního fluida markýze Taillade-Espinasse). Zatímco vypravěč ve filmu působí trochu křečovitě, v knize nás provází Grenouillovým životem a v momentě, kdy opouštíme některou z postav, nám odhalí její osud a skon, což mě bavilo. Parfém je knihou, která se čte jedním dechem, a už chápu, proč ji mnoho lidí uvedlo, jako svoji oblíbenou knihu. Já bych si ji přibalila do kufru na dovolenou, protože si u ní odpočinete, ale nemusíte slevovat ze svých nároků na dobrou (a zábavnou!) literaturu.