Panstvo Soli a smútku

Panstvo Soli a smútku https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/471226/bmid_panstvo-soli-a-smutku-snl-471226.jpg 4 364 125

Annaleigh žije so sestrami, s otcom a nevlastnou matkou na osamelom panstve Highmoor na ostrove uprostred nepokojných morí. Kedysi bolo sestier dvanásť, dnes sú však veľkolepé sály panstva studené a prázdne, štyri životy nečakane vyhasli. Jedna smrť bola tragickejšia než druhá – choroba, strmhlavý pád, utopenie, pokĺznutie z útesu. Po okolitých dedinách sa šepká, že rodina je prekliata. Annaleigh klebetám neverí, ale zároveň pochybuje, že šlo o náhodné úmrtia. Ostatné sestry sa po nociach vykrádajú zo svojich izieb, aby tancovali na tajných báloch, v žiarivých črievičkách a hodvábnych róbach, až do úsvitu, a Annaleigh nevie, či sa k nim pridať, alebo im nebezpečné výlety vyhovoriť. Koniec koncov, s kým alebo s čím to vlastne tancujú? Na panstve Highmoore sa deje čosi zvláštne, a Annaleigh musí záhadu vyriešiť, kým nepribudnú ďalšie obete. Mohla by byť jednou z nich.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (SK)

House Of Salt And Sorrows , 2019

Vixiene
09.12.2021 5 z 5

Uff toto bylo super :-) Příběh utíkal a moc mě bavily strašidelné scény, kterými byla kniha protkaná. Ne vždy se mi stává, že by mi při čtení bylo vyloženě nepříjemně, ale tato kniha to splnila náležitě, což jsem fakt nečekala :-D

Tento jakože young adult horor/fantasy bych teda dětem číst nenechala. Příběh vypráví o dvanácti sestrách, které jsou, zdá se, prokleté. Jedna po druhé postupně umírají. Kniha je retellingem na příběh bratří Grimmů Roztrhané střevíce, nicméně musím se přiznat - já Roztrhané střevíce vůbec neznám :-D

Konec knihy je pro mnoho čtenářů trochu rozporuplný, někdo je s ním spokojený, někoho rozčílil... to už je samozřejmě na každém, jak toto zakončení stráví, já byla poměrně spokojená :-)

Dashmo
15.11.2021 5 z 5

Ešte som nikdy nečítala knihu, ktorá by bola tak zmixovaná rôznymi žánrami, ako bola Panstvo Soli a Smútku. Obdivujem autorku, ako prirodzene dokázala spojiť horor, romantiku, mystickosť, božstvo a detektívku v jeden ucelený príbeh. Do poslednej chvíle som netušila, kto stojí za tým všetkým a aké bude rozuzlenie záhad. Kniha určite stojí za prečítanie

v.july
09.11.2021 5 z 5

Vyborna kniha, cte se svizne, krasna obalka, par strasidelnych momentu by se take naslo. Postavy jsou zajimave, zadnou jsem si extra neoblibila, ale zaroven me zadna extra nestvala. Pokracuje spoiler: Nechapu, ze v tak velkem dome, maji vanu, ve ktere umre sestra a zbytek se v ni potom nakrasne dale koupe, proc proboha :D nerikejte mi, ze by se nedala pouzit jina koupelna a tato nadobro zavrit.

Áža707
20.10.2021 5 z 5

(SPOILER) Kniha je retellingem na pohádku bratří Grimmů a tím více vzbuzovala můj zájem. Proto jsem si pořídila hned po vydání a dlouhou dobu jsem se k ní nemohla dostat. Musím říct, že nechápu, proč jsem to tak dlouho odkládala.

Do příběhu se začtete okamžitě a po celou dobu vás bude udržovat v příjemném napětí. Autorka stvořila nádherný svět plný tajemna, kouzel, kultur a náboženství a rozhodně by stálo za to se do tohoto světa ještě jednou podívat a znovu ho nějak prozkoumávat. Je to taková úžasná kombinace fantasy, pohádky s prvky hororu.

Musím říct, že jsem zápletku neodhalila a o to větší překvapení čekalo na konci. Do toho autorka si s vámi krásně zahrává, takže i když si o nějaký postavě myslíte, že je určitě záporná (nebo kladná), tak najednou zjistíte opak. Stejně tak nevíte, co z toho je iluze a co je skutečnost. Myslím si, že i díky tomu byl příběh postaven naprosto skvěle!

Postavy jsem si velice oblíbila, hlavně Cassiuse - u něj jsem si byla 100% jistá, že bude dobrý, ale jak už jsem psala výše autorka si pěkně zahrává, takže jsem občas začala mít pochybnosti. Annaleight jako hlavní hrdinka byla podle mě skvělá a já si užila její vyprávění a našel no odhalení všeho. Strašně milá a úžasná mi přišla Verity, ale taky mi ji bylo velice líto, kvůli tomu čím vším si musela projít.

️ MOŽNÝ SPOILER: Velice mě mrzelo, když jsem zjistila, jak to bylo s Fisherem. Jeho linka byla postavena dobře a na konci mi puklo srdce. Samozřejmě jsem měla podezření, že i Cassius bude jen iluze, ale jsem velmi ráda, že tomu tak nebylo. ️

Pokud jste fanoušky pohádek, fantasy a obzvlášť pohádek bratří Grimmů, tak tohle je kniha přímo pro vás.

⭐ 5/5

Marciem
06.10.2021 3 z 5

Začátek se mi dost líbil. Skvělý námět, postavy, ale postupem času jsem cítila dost překombinovanost příběhu a nenadchlo mě to tak, jak jsem očekávala.

Pedruska01
19.09.2021 4 z 5

Kniha mě zaujala svou krásnou obálkou a i anotací. Dlouho jsem po ní pokukovala, až jsem podlehla. Vypadalo to zajímavě, originálně, pohádkově a tragicky. Takže proč ne?! Všechno to splňovalo a ještě dalece víc. Styl byl v pořádku, vypravěčkou byla jedna ze sester, psáno v první osobě - ideální. Forma nebyla špatná, však pociťovala jsem u toho "něco", co ani za boha nemůžu pojmenovat, co mi tam chybělo. Takže jsem z toho měla lehce zvláštní pocit, ale nebylo to nic, co by mi bytostně vadilo, naopak číst se to dalo. Musím autorce přiznat velkou originalitu a fantasii, protože napsala něco, co se hodí do několika žánrů naráz a dokázalo to ve mě vzbudit tolik protichůdných pocitů. Bylo to nevšední, neskutečné, ale velmi dobré.
Jediná pořádná hlavní hrdinka Annaleigh, jedna z dvanácti sester a obyvatelka panství Highmooru byla fajn. Neměla jsem s ní problém, dokázala jsem s ní cítit a prožívat téměř vše co zažila - a že toho bylo požehnaně. Držela jsem jí palce a sledovala její kroky. Ta rodina měla fakt zatracený pech, jinak se to vyjádřit ani nedá. Stalo se jim toho neuvěřitelně moc, a to jenom v tom horším smyslu, bohužel. Když už si člověk myslel, že by to už stačilo, tak to byl pěkně velký omyl - vždycky až do samotného konce. Tragédie za šíleností a šílenost za tragédií. Autorka je nenechala vydechnout, nešetřila je. Některé z jejích sester jsem si oblíbila víc, jiné jsem jen akceptovala, však v dobrém. Jejich otec byl kapku náladový, takže někdy v pořádku a někdy mi místy zase dost neseděl, a jejich nevlastní matka? Upřímně jsem čekala, že to bude taková ta klasická zlá macecha jako v mnoha jiných příbězích. Od začátku do konce a viditelně, ačkoliv jí teče med od pusy. Překvapila mě, všemi směry. Nejsem si jistá, zda na ní být naštvaná a přát jí, co se jí stalo anebo jí litovat. Fisher mi padl do oka a bylo mi ho víc než jednou líto, ale vzhledem k situaci, těžko soudit postavu, kterou neznáme, že?! To byla síla a fakt mě to dostalo. Úplně jsem se zasekla... a cože?! Tenhle pocit jsem měla tolikrát. Cassius si mě získal hned a zase mě překvapil kým byl a ke konci jsem vážně váhala, zda to není jen klam. Nedivila bych se, vzhledem k tomu, co autorka dokázala vytvořit. Přestože jsem s jejich romantickým koncem byla relativně spokojená, tak mi přišel zvláštní, nemůžu si pomoci.
Ten příběh je natřískaný drsnými, smutnými a vážně šílenými událostmi. Zdá se to jako pohádka, ve které bohaté a urozené sestry touží po šatech, botách a špercích, chodí na plesy a vybírají si potencionální ženichy, jenže tomu tak rozhodně není. Nikdy není jisté, zda je to "realita" nebo noční můra. Ta nejistota čtenáře v jisté míře doprovází celým příběhem. Je to napínavé, zvrácené, tajemné, zvláštní, kouzelné. Nutilo mě to číst pořád dál chtít konečně znát ten střed toho zamotaného klubka. A nestačila jsem se divit. Rozhodně se nejedná o nic předvídatelného. Nebyly žádná nudná a hluchá místa, věčně se něco dělo a řešilo. Povedený a originální výtvor, který akorát silně překvapí a vyvolá hromadu emocí kolem. Dlouho jsem se s ničím podobným nesetkala, zda vůbec někdy. Musím před autorkou svým způsobem smeknout. Konec mě trošek zaskočil, asi to bylo tím, že jsem byla zvyklá na samá neštěstí, ale po té tragédii to náhle skončilo a najednou vše ok a konec. Hm.
Určitě musím doporučit, protože tohle se jen tak nevidí/nečte, je to rozhodně zajímavý zážitek. A i přesto jsem hodnocení musela lehce srazit dolů kvůli tomu "něčemu", ale je to osobní pocit, s příběhem to vlastně nemá nic moc společného. Jinak jsem si to užila. :)

Kaduri
16.09.2021 4 z 5

Knižka s mrazivou, temnou, až strašidelnou atmosférou. Postavy nie sú jednoznačné a vlastne nič nie je tak, ako sa na prvý pohľad zdá...
Priznávam, že občas som sa bála.
Príbeh je detailne premyslený, skvelo napísaný, cítiť, že autorka sa s ním vyhrala, ale druhý krát to už čítať nebudem:)
Pomaly, aby sa bál ísť človek v noci na WC-ko:)

emilieselden
07.09.2021 3 z 5

Nevím, jestli jsem zrovna měla čtecí krizi ale nějak jsem se nemohla začíst. Jako odpočinková četba to nebylo špatné ale asi nejsem cílovka.

klarka009
07.09.2021 3 z 5

" Zvuky ozývající se z domu se změnily v kradmé kroky mých mrtvých sester, které jako by se nemohly dočkat, až se k nim připojím"

Na zadní straně knihy je napsáno, že je to něco mezi pohádkou, detektivkou a temnou young adult romancí a já bych k tomu připsala ještě horor :D Upřímně jsem se u toho bála (vím, jsem velký strašpytel) :D Kdybych dopředu věděla, že v knížce budou strašit duchové mrtvých sester, tak ji ani nečtu :D Myslím si, že bych rozdýchala cokoliv, ale duchy teda ne :D z těch mám respekt už od mala. Některé scény byli tedy až nechutné pro mě. Dost mě při čtení rušily chyby, kterých tam bylo celkem dost :-/ Když se teď zapřemýšlím, tak upřímně už ani moc nevím o čem první půlka knížky byla.. I když to bylo čtivé, četlo se to skoro samo, tak se toho v první polovině nic extra neudálo. Druhá půlka byla mnohem lepší. To už jsem ji nemohla dát z ruky a byla jsem napjatá jak struna :) Už od začátku jsem dobře odhadla kdo za vším stojí. V jednu chvíli se autorce tedy podařilo mě zmást a říkala jsem si jestli to nakonec není někdo jiný.. A zmátla mě víckrát.. Ke konci knížky jsem si říkala kde je tedy vlastně pravda a co vše bylo skutečné a co skutečné nebylo. Za to klobouk dolů, oklamat čtenáře autorka umí :) nebo alespoň mě :D Co se mi moc líbilo byl solný lid a jejich tradice. Zamilovala jsem si jednu z nejmladších sester Verity, ta byla skvělá :) A moc se mi líbilo jméno hlavní hrdinky Annaleigh :) Celkově to špatná knížka nebyla, jen na mě to bylo už moc strašidelné :D
3,5/5 *

Turante
07.09.2021 4 z 5

Moc pěkný příběh, který vychází z pohádky, ale přitom je to místy i slušná duchařina. Rozhodně bych uvítala pokračování, už jen pro to, zjistit jak tam svět funguje, ale i pro zajímavé postavy.

misatrix
27.08.2021 5 z 5

Pokud by se me. nekdo zeptal, jaka byla nejlepsi kniha, kterou jsem v srpnu precetla, byla bych bezradna. Nemohu totiz vybrat jen jednu. Vedle Bez Sance a Repliky se s naprostym přehledem zaradil i Dum soli a smutku. Kazda postava ma svuj charakter, pribeh je tak akorat komplikovany (nepredvidate kazdy budouci krok, ale porad se v pribehu orientujete), navic jsem se nekolikrat pri cteni bala. Za me je kniha naprosta bomba!

Veve721
15.08.2021 5 z 5

Znáte taky ten tragický pocit, když dočtete naprosto úžasnou knihu? Bojíte se, že další čtená kniha už prostě nemůže být TAKHLE dobrá... Přesně takhle jsem se cítila po poslední stránce Domu soli a smutku.

S retellingy se v posledních letech doslova roztrhl pytel a na pultech knihkupectví najdeme nekonečné záplavy Sněhurek a Popelek. Je to už trochu nuda, ne? Erin Craig ale sáhla po pohádce, která není tak masivně profláknutá - "roztrhané střevíce" bratří Grimmů vypráví příběh dvanácti sester, které se každou noc vytrácí z panství, aby tančily na magických plesech. Jedna ze sester ale začne mít podezření, že se za jejich nočními výlety skrývá něco temného. Obzvlášť, když se po chodbách panství prochází duchové...

Originální předloha ale není jediným důvodem, proč tuto knihu milovat. Kterýkoliv autor by na motiv této pohádky dokázal napsat dobrou knihu, ale Erin Craig posunula příběh o level výš. Zkombinovala temnou atmosféru a dokonalou práci s charaktery. Na první pohled kladné postavy skrývaly nepříjemná tajemství, naopak záporákům se dalo porozumět. Hlavní hrdinka byla skvělá, chytrá a rychle si mě získala. Přestože má kniha slušných 400 stran, žádná kapitola nebyla jen vycpávková. Všechna ta nečekaná odhalení, akce a napětí! Nedokázala jsem se od čtení odlepit a po zavření knížky jsem byla smutná, že už je konec. Kéž by šlo o sérii a já se mohla těšit na další díly, ale jde o ukončený stand alone román. Škoda. Dokázala bych si představit ještě další dobrodružství hlavní hrdinky, obzvlášť podle poslední kapitoly, která si pár stran navíc rozhodně zasloužila. Navíc ten svět! Autorka vykreslila různá náboženství, magická místa, květiny, národy,... Ráda bych se o nich dozvěděla víc, než kolik se vejde do jediné knihy.

Rozhodně jde o jednu z nejlepších knížek, které jsem četla. Neskutečně mi sedl autorčin styl psaní, charaktery i příběh. Líbila se mi temně gotická atmosféra s hororovými prvky, i originální svět, který autorka vystavěla. Opravdové překvapení a klenot současné fantasy.

tessalovesbooks
11.08.2021 5 z 5

Wow! Co tohle sakra bylo? Jeden den jsem si ji běžela koupit a další dočteno, což svědčí o tom, že to bylo fakt výborné. Tohle byl naprosto úžasný retelling na 12 tančících princezen (jinak ano, ten příběh znám hlavně z Barbie) , ale zároveň se mi líbilo, že se to autorka rozhodla pojmout úplně jinak a vzniklo tak něco nového a originálního. Nejdříve bych chtěla pochválit postavy. Měla jsem trochu strach, aby když je tu tolik sester, se mi navzájem nepletly, ale to se naštěstí nestalo, jelikož každá sestra byla úplně jiná. První polovina knihy se může zdát trochu jako pohádka, i když je zde pár hororových prvků, ale já jsem třeba neměla problém s tím, že bych se u knihy kdovíjak bála, i když je pravda, že číst horory mi nevadí tolik jako například koukat na hororové filmy (já vím, asi jsem divná). S každou kapitolou se však zvyšovalo napětí a šlo do tuhého a prostě se od toho nešlo jen tak odtrhnout. Na posledních asi 100 stránkách jsem myslela, že se mi snad rozskočí hlava, protože autorka si s námi tak moc hrála, vždycky se něco stalo, ale pak se ukázalo, že to bylo vlastně úplně jinak. Myslím si, že na tuhle knížku jen tak nezapomenu...

5⭐/5⭐ Pokud hledáte fantasy thriller, který vás opravdu donutí přemýšlet, a na který asi jen tak nezapomenete, je Dům soli a smutku ten pravý.

Ocásek
09.08.2021 4 z 5

Dům soli a smutku je retelling na pohádku bratří Grimmů Roztrhané střevíce, a nebo jak ji znám já - Dvanáct tančících princezen. Což je mimochodem můj vůbec nejoblíbenější Barbie film, takže jsem byla neskutečně zvědavá, jak se s tímto nápadem autorka popere a musím říct, že to bylo vážně skvělé!
Tenhle příběh je něco mezi pohádkou, thrillerem a fantasy. Žádnou podobnou knížku jsem ještě nikdy nečetla, a možná taky proto mě tenhle příběh tak bavil. Autorce se podařilo vykreslit skvělou temnou, strašidelnou až mrazivou atmosféru a vymyslela velmi originální svět, kde je možné snad úplně všechno.
Ze začátku jsem měla trochu problém se do knížky začíst, protože mi první třetina přišla malinko utahaná a prostě se tam nic moc nedělo a já měla problém se do světa naplno ponořit. Ale pak se to zlomilo, protože v druhé polovině knihy se zápletky střídaly jedna za druhou a kniha nabrala neuvěřitelný spád. Autorka si s vámi do poslední chvíle hraje, že nevíte, co se skutečně děje a co je jen pouhá iluze.
Jediné co, tak mi knížka přišla v některých momentech až moc překombinovaná a bylo toho na mě prostě už moc. A další věc, se kterou jsem měla problém je množství postav, protože jsem v nich měla hlavně ze začátku hrozný zmatek a vůbec jsem se neorientovala. Jako jo, rozlišit 12 sester je trochu oříšek, ale jinak mě tahle knížka vážně nadchla a rozhodně ji budu doporučovat!

ElaMi
01.08.2021 5 z 5

Dej ma strhol hneď od prvej strany a nevedela som sa od neho ani odtrhnúť. Niekedy som mala až zimomriavky, takže s knižkou som zažila trošku emočný kolotoč aj so strachom a prekvapením. Naozaj kniha je skvelá, príbeh prepracovaný do posledného detailu a nemôžem povedať, že sa objavila časť, ktorú som očakávala, že sa stane. Nádherná obálka je už len taký doplnok k celému príbehu. Určite som ju nečítala naposledy.

barbb8k
26.07.2021 3 z 5

Knihu jsem si oblíbila už hned na začátku. Děj, do kterého jsem se začetla okamžitě (knihu jsem přečetla během jednoho dne) byl velmi originální, jen konec mi už přišel trochu moc přehnaný. Zápletka příběhu byla vážně úžasná, líbila se mi strašně moc.

Annaleigh, hlavní hrdinka, mi byla na začátku velmi sympatická, ale po určité části jsem ji přestala mít tolik ráda.
Romantická linka, milostný trojúhelník, se zároveň povedla i nepovedla. Připadala mi strašně umělá, autorka podle mě prostě měla pocit, že ji do příběhu musí vměstnat stůj co stůj, ale aspoň nebyla klišé, to je asi jediné pozitivum.

Celkově: krásná knížka s originálním dějem, postavy jsou většinou fajn, romantická linka taky.

DreamerX9
17.07.2021 3 z 5

Na to že to byla úzká kniha kterou jsem někdy až těžce přelouskala za jeden den to nebylo až zas tak špatné. Souhlasím že to je průměr. Autorka se umí krásně vyjadřovat a inspirace pohádkou 12 tančících princezen přinesla do děje kouzlo. Líbila se mi ta fantazie ale celkově dej (občas nuda) dlouho se nedělo nic převratného a zdálo se mi že pořád čekám na to velké "No páni tak tohle jsem nečekala" a ono to nepřišlo a nepřišlo ani nic co bych nečekala, zároveň některé věci které se v knize řešili celou tu dobu nebyli vyřešené. Zkrátka něco mi tam chybělo a něco zas přidalo. A díky autorce za poslední stránky epilogu protože kdyby koncem byla závěrečná kapitola tak celá tahle kniha a to málo na co jsem čekala že se alespoň vyřeší by stálo za nic a tudíž by celá kniha byla úplně zbytečná.

Petkona
05.07.2021 4 z 5

Za mě tohle byla hodně nadprůměrná YA fantasy temná detektivka až horor. Moc se mi líbilo, jak autorka převyprávěla, podle mě ne až tak známý, příběh od bratří Grimmů. Celý příběh měl skvělou atmosféru, bylo to napínavé a autorka vždycky všechno krásně popsala a vysvětlila. Moc se mi líbilo prostředí panství a vévodovy rodiny, plesů, bálů a do toho vlastně vraždy a duchové. Celé to bylo takové temné a já jsem si to moc užívala. Do, tak asi třičtvrtiny knihy jsem si myslela, že to bude na pět hvězd, ale pak tam autorka nacpala na mě až moc nadpřirozených postav a prišlo mi toho už prostě moc a k tomu příběhu se mi to ani moc nehodilo. Ani s nalezením vraha jsem nebyla spokojená, ale musím říct, že to bylo překvapující. Každopádně na konci tam bylo víc nadpřirozených postav než mi bylo milé, nicméně vyřešení vražd bylo stejně temné jako zbytek knihy. Takže jestli jste fanoušky hororu, thrilleru, detektivek nebo prostě jenom chcete zabrouzdat do tohohle žánru v rámci YA tak to určitě zkuste :)

dianaxn
24.06.2021 4 z 5

Slyšela jsem, že to má být dark, drsný a děsivý a už jenom tohle mě zaujalo.
Je to retelling na Roztrhané střevíce a nebo, jak to znám já, Dvanáct tančících princezen.

Original zní, že chodí sestry každou noc tajně tancovat a autorka sem přidala navíc prvky thrilleru, detektivky a fantasy – z dvanácti sester potkal čtyři z nich tragický osud a všichni si myslí, že jsou prokleté. Annaleigh na kletbu nevěří, stejně jako pochybuje, že to byly tragické nehody.

Worldbuilding byl zajímavý, sice ne moc podrobný, ale na stand alone dostatečný. Jako největší pozitivum bych brala prostředí moře, solných míst a pochmurnou atmosféru, které byly popsány tak dobře, že jsem si to dokázala živě představit.

Děj je skvělý, napínavý a pokaždé se objevily překvapivé zvraty, které jsem vůbec nečekala. I když konec už byl hodně přemixovaný, až jsem nevěděla, co je vlastně pravda.

Romantická linka tam být nemusela (stejně jako milostný trojúhelník), i když se nedá říct, že by mi nějak extra vadila. Spíš jde o to, že bylo od začátku celkem jasné, jak to dopadne.

Další věc, kterou chci vyzdvihnout, je zabíjení hlavních postav. Hodně hlavních protagonistů umřelo, což není časté, takže to oceňuju. To je taky důvod, proč jsem nebyla moc nadšená z konce.

Začátek byl skvělý, prostředek ještě lepší, konec zajímavý a epilog to zničil – jedna postava ožila a část mého nadšení umřela.

Ale bez ohledu na to tuhle knihu rozhodně doporučuju, je to jeden z nejzajímavějších a nejoriginálnějších retellingů, jaké znám.

strana394
28.05.2021 4 z 5

Autorka skvěle vykresluje panské sídlo na ostrově obklopeném vlnami. Postupem času se román stává temnějším a atmosféra houstne. Celé to bylo velmi záhadné, temné a hororové prvky tomu daly ten správný šmrnc. S postavami jsem problém neměla, ačkoliv jich tam bylo poměrně dost. Nejlepší bylo, jak si s vámi autorka hrála. V jednu chvíli jsem opravdu nevěděla čemu věřit. Toho, kdo mohl za ty tragické události jsem ani neměla na seznamu podezřelých osob. A když jsem se dozvěděla, co stojí za jejich prokletí, vůbec jsem to nečekala, protože jsem ani nevěděla, že v tom světě něco takového existuje. Konec mi přišel až moc překombinovaný a uspěchaný.