Panstvo Soli a smútku

Panstvo Soli a smútku https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/471226/bmid_panstvo-soli-a-smutku-snl-471226.jpg 4 364 125

Annaleigh žije so sestrami, s otcom a nevlastnou matkou na osamelom panstve Highmoor na ostrove uprostred nepokojných morí. Kedysi bolo sestier dvanásť, dnes sú však veľkolepé sály panstva studené a prázdne, štyri životy nečakane vyhasli. Jedna smrť bola tragickejšia než druhá – choroba, strmhlavý pád, utopenie, pokĺznutie z útesu. Po okolitých dedinách sa šepká, že rodina je prekliata. Annaleigh klebetám neverí, ale zároveň pochybuje, že šlo o náhodné úmrtia. Ostatné sestry sa po nociach vykrádajú zo svojich izieb, aby tancovali na tajných báloch, v žiarivých črievičkách a hodvábnych róbach, až do úsvitu, a Annaleigh nevie, či sa k nim pridať, alebo im nebezpečné výlety vyhovoriť. Koniec koncov, s kým alebo s čím to vlastne tancujú? Na panstve Highmoore sa deje čosi zvláštne, a Annaleigh musí záhadu vyriešiť, kým nepribudnú ďalšie obete. Mohla by byť jednou z nich.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (SK)

House Of Salt And Sorrows , 2019

Petra-1
19.12.2022 5 z 5

Kniha má skvělou ponurou atmosféru a originální příběh. U čtení mě občas mrazilo. Autorka umí čtenáře krásně vtáhnout a zamotat mu hlavu. Co je skutečné a co je iluze? Měla jsem několik teorií, jak to tedy vlastně je.
Nemohla jsem se rozhodnout, jestli dát 4 nebo 5 hvězd. Protože, jak už bylo uvedeno, ke konci mi to přišlo zbytečně překombinované. I když jsem něco podobného čekala, tak myslím, že by bylo mnohem lepší držet se jednoduššího rozuzlení. Tohle bylo zbytečně až moc zapletené a ve výsledku to spíše knize dost ublížilo.

nela3812
09.12.2022 3 z 5

Velmi zajímavě zpracovaný retelling, který si mě svou čtivostí získal. Fantasy pohádka s nádechem thrilleru a kapkou hororu by rozhodně mohla oslavit mnoho potenciálních čtenářů. Ač mám ke zpracování několik výhrad, musím však hodnotí ve skrze pozitivně, protože mě to opravdu vtáhlo.

Příběh je o 12 sestrách, což už nyní napovídá o hodně různých jménech a menším chaosu pro mou osobu. Fantasy je tímto typické, ale můj mozek s tím má evidentně stále problém. A to ani nepočítám vedlejší postavy! Co vám budu, z tohoto pohledu jsem se bohužel trápila. Osobně bych asi zvolila jiná jména pro lepší zapamatování, ale stejně je jich hodně. No co už. Já si jednou zvyknu a zvládnu to!

Celá atmosféra příběhu je temná, pochmurná, prosicená solí, vodou a tajemným prokletím. Osobně jsem se do tohoto prostředí zamilovala téměř okamžitě a to jsem dost pozitivní člověk.

Co však z mého pohledu není dobře dotažené je zápletka a její "vyšetřování". Má o dost prázdných míst a hlavní hrdinka staví své teorie na náhodných myšlenkám. Přišlo mi to neuspořádané. A je to hlavní důvody proč hodnotím pouze 3,5/5. Vyšetřování chybělo napětí a překvapivá odhalení. Za mě velmi důležité prvky thrilleru a detektivního vyšetřování.

Morgaine07
13.11.2022 5 z 5

Velice povedený příběh

luckykniznisvet
10.11.2022 5 z 5

Jedná se o retelling pohádky bratří Grimmů - Roztrhané střevíce. Upřímně o této pohádce jsem nikdy neslyšela, ale asi všichni známe Barbie a dvanáct tančících princezen. Docela jsem se ze začátku bála, že se mi všechny sestry budou plést a nebudu vědět, která je která. Naštěstí se tohle vůbec nestalo, jelikož každá ze sester je úplně jiná. Co jsem ale nečekala byla úplná hororová atmosféra, při čtení mi běhal mráz po zádech. Není to pohádka na dobrou noc
Nemohla jsem se odtrhnout od čtení, takže jsem měla přečteno během jednoho dne.

LexiS
05.11.2022 5 z 5

Tak teda to byla jízda! Od první stránky jsem byla do příběhu úplně hotová. Jasně pár věcí zde není úplně dovysvětlených, ale ty odpustíte hned po X-tém zvratu v knize.
Atmosféra je úplně geniální, vykreslení ostrova tak nádherné, že skoro cítíte mořskou sůl ve vzduchu. Do toho strašidelné části a super postavy. No musím říct, že mi to opravdu sedlo a hltala jsem stránku za stránkou.
Další plus za to, že jsem nemohla přijít na to, kdo za všechno vlastně může! To se mi nestává běžně, takže opravdu pecka.
Nu a upřímně, kdybych byla Annaleigh ve scene, kdy se vrátí na Highmoor z majáku, tak bych si to šla rovnou hodit.
Opravdu doporučuji!

natashka
04.09.2022 2 z 5

(SPOILER) Velmi průměrná kniha, která slibuje temnější re-telling s prvky detektivky a hororu. Na prvních stranách se mi líbila atmosféra a prostředí, doslova jsem cítila mrazivý vzduch ostrova a ponurou atmosféru. Hlavní hrdinka Annaleigh mi sedla a moc mě mrzelo, že jsme ostatní sestry vůbec nepoznali, protože měly všechny, kromě Camille, která hrála roli typické klišé protivné starší setry, úplně stejnou osobnost.
Ze zajímavé zápletky se ale postupně začala stávat slátanina. Vypadalo to, že autorka sama neví, jakým směrem se ubrat. Když se objevilo slovo "polobůh", ztratila jsem všechny naděje a přišlo velké zklamání. Konec se snažil být tak moc wow, až z toho byla akorát změť všeho, co jsem nechtěla. Hlavního "viníka" jsem prokoukla hned a frustrovalo mě, že to Annaleigh vůbec nedochází, stejně, jako mě strašně moc frustrovala instant love. A to byl Cassius tak fajn.
Čekala jsem a těšila se na mrazící a drsnou YA, před pár lety by tohle možná byl originální příběh, který by mě ohromil.
Pro mě dobré a čtivé, ale tuctové a zapomenutelné.

lara25
22.07.2022 4 z 5

(SPOILER) Dnes jsem knihu dočetla. Moc se mi líbila. Napínavost a temná atmosféra i to, že v ději byly zvraty. Celkově i příběh mi přišel wau, jakože dobrý!
Jen jsem měla pocit, že se toho zas tak moc neděje do třičtvrtě knihy a potom to jelo na plné obrátky. Nepochopila jsem některé věci, které mohli být více vysvětlené. Také ty plesy mi přišli kýčovité, ale asi to mělo smysl pro příběh.
Pozor spoiler: jakože některé sestry z počátku umřeli přirozeně a ty poslední na kletbu? A kdo teda vlastně zabil toho hodináře. No víc by mi sedělo, kdyby na konci bylo vše pořádně vysvětlené.
Nicméně, super bylo, že někdy se v knize udály věci, které jsem fakt nečekala. To mě bavilo. :-)

DanielaBF
12.06.2022 5 z 5

Úplne skvelá kniha, trochu rozprávka, trochu horor, autorka má dar písať tak akoby ste pozerali film, okamžite si scény viete predstaviť, čítam to už druhýkrát, dúfam, že ďalšia kniha tejto autorky bude čoskoro preložená aj do češtiny.

6493
01.06.2022 4 z 5

Jedním slovem divné. Přečtla jsem to na jeden zátah, protože, ačkoli to bylo většinu času divný a tak nějak nepochopitelný, nemohla jsem toho nechat.
Dům soli a smutku vychází z klasické německé pohádky, ale má s ní společného jen velmi málo. Kdo z vás četl třeba Dvůr trnů a růží, tak je na reteling už zvyklý a zhruba tak nějak podobně autorka pojala i pohádku od Grimmů.
Většina postav je pěkně napsaná, pár z nich je zas tak nějak navíc, a další pár zas úplně na přesdrž**. Atmosféra je temná a plná tajemství, příběh nemá vyloženě hluchá místa a prostě se vůbec nenudíte.
Mohla bych asi vysvětlit, proč mi to přišlo divné. Autorka se snažila skloubit dohromady hned několik žánrů od klasické YA (království, teen hrdinka) přes fantasy (božstva, kouzla, kletby) - pořád běžná kombinace až na to, že dál přidává - horror (a to docela dost mrazivý), thriller (celková atmoška) a krimi (vyšetřování podezřelých úmrtí a vyslíchání svědků). Byl to zcela upřímně trochu maglajz a já místy nevěděla, co to vlastně čtu a přemýšlela nad tím, jak je bezva, že nedělám v knihovně, protože bych za boha nevěděla, do jaké sekce knihu uklidit.
Ve finále, i přes občasné zmatky a přesunu žánru jedna do žánru tři, pak na dva a zpátky na jedna, to bylo nesmírně zajímavé, poutavé, s haldou nečekaných zvratů a rozuzlení (znáte to, good guy je najednou bad guy a pak zase good guy a tak dokola).
Jsem si poměrně jistá, že ke knize se už nikdy nevrátí (ušetřím si starost, kam ji do knihovny dát), ale všem ji mohu vřele doporučit. Pokud k ní budete přistupovat jako k hodně multižánrové záležitosti, stoprocentně v ní najdete kus spisovatelského umění a rozhodně se nebudete ani na chvíli nudit.
Jednu hvězdu strhávám za trochu neelegantní odůvodnění hlavní zápletky.

Niu
13.03.2022 3 z 5

(SPOILER) Tohle se mi zdálo takové všelijaké. Jako bych četla několik různých knížek. Co chválím je celkem hororová linka. A pěkná obálka. Ale jinak jsem v tom nacházela věci, které do sebe nezapadaly nebo nebyly dobře vysvětleny. Strašně se mi pletly sestry, hlavně Tři Grácie s trojčaty. Nepochopila jsem (což bude asi můj problém), proč teda Tři Grácie - Honor, Mercy a Verity - když nebyly trojčata. Zatímco trojčata byla vše od L. No, asi to nedává smysl někomu, kdo to nečetl :o) Zápletka až moc překombinovaná a tím pádem málo přehledná. Otce ani nebudu zmiňovat. Jakou, že tam měl roli? Můj typ od začátku seděl. I když ten velmi barvitý závěr může být pro děti až moc. Závěr by chtěl přece jen ještě vysvětlit - třeba co je psáno v historických knihách o božstvu. Nějak jsem nebyla schopná pojmout ponurou atmosféru, na kterou jsem se tak těšila. Oblíbená postava - Cassius.

E.lisabeth
12.03.2022 3 z 5

Knize bych dala tak 3,5 hvezdy. Na tu ctvrtou uz ale nedosahne. Trosku jsem tusila kdo za vsim bude, takze predvidat se da. Celkove mi prislo ze se nic nedeje... Svet by to byl zajimavy, ale potencial nerozvinuty. 3/4 knihy se vlastne ani nic moc nedelo. V konci to davalo i smysl, ale v prubehu cteni me to nenutilo se ke knize vracet nejak casteji.

PeťkaW.
08.03.2022 4 z 5

Asi jsem ještě neměla v ruce YA knihu s tak hororovým podtónem. Craig budovala příběh pomalu, zvolna. Informace trousila zlehka a nechala pracovat spíš čtenářovu představivost, než aby sama podávala konkrétní fakta. Zato atmosféru vybudovala excelentně. Hutná, syrová, temná... a s každou další stránkou se prostředí stávalo nehostinnější a pochmurnější. Skalnaté prostředí ostrovů, jakoby k nejasným vraždám a záhadám přímo samo vybízelo. Vše navíc výborně a do detailu popsané. Člověk měl skoro pocit, že cítí mořskou sůl. Krom toho si autorka dokázala neskutečně lehce pohrát s myslí svých postav, i čtenářů. V poslední třetině knihy jste úplně ztratili přehled o tom, co je vlastně pravda. Nic nemuselo být skutečné. Ze záporáka byl klaďas, z klaďase záporák... nebo ne? Psycho... jiným slovem to moc popsat nejde :) A na to všechno krásně napasovaný retteling o 12 tancujících princeznách. Po dlouhé řádce YA knih, kdy už pomalu od 15. stránky vím, jak vše dopadne, byl Dům soli a smutku hodně příjemné překvapení, u kterého sice tušíte, ale pak se vám hlava zamotá takovým způsobem, že vlastně jen doufáte, že se konce dožijete s příčetností :D . Na plný počet to sice není, protože mi přišlo, že cca v polovině knihy děj trochu ztratil dech a osobně bych uvítala v závěru trochu víc stránek, na kterých by bylo jasnější rozuzlení a dovysvětlení některých motivů, ale jinak... spokojenost.

SknihouVrukách
25.02.2022 3 z 5

Túto knihu som dlho odkladala, keďže som čakala, kedy na ňu príde ten správny čas, lebo som sa na ňu tešila. Kniha nebola zlá, ale myslím si, že má svoje muchy.

Najprv som sa nevedela do knihy začítať. Nevenovala som tomu pozornosť, lebo občas sa mi to stáva. Nepáčilo sa mi, že na začiatku bolo strašne veľa opisov bálov a to mňa osobne až tak nezaujímalo. Knihe sa nachádza veľa postáv, ale veľmi oceňujem, že autorka ich opísala tak, že ste si ich nemýlili. Hlavná hrdinka Annaleigh bola pre mňa neutrálna postava. Nejako zvlášť som si ju neobľúbila, podobne ako ostatné postavy.

Najväčší problém bol to, že autorka mala pravdepodobne veľa nápadov a chcela ich všetky použiť a z toho vznikla prekombinovaná kniha. Bola tu fantasy linka, detektívna linka a a aj romantika. Detektívna linka sa mi veľmi páčila, tá romantická už trošku menej. Reálne scény, kde sa niečo stalo a oni sa to snažili vyriešiť boli moje najobľúbenejšie. Občas som bola dokonca aj v napätí. Posledných pár strán bolo jedno veľké wtf a takúto kombináciu zvratov som ešte nikdy nevidela. Autorka mala až veľkú obľubu v zabíjaní postáv a občas bolo toho až moc. Veľmi sa mi však páčil worldbuliding tohto sveta a kľudne by som si niečo z tohto univerzu prečítala.

Osobne si myslím, že kniha nie je zlá, ale mne jej prekombinovanosť nesadla. Inak štýl písania autorky bol dynamický a kniha sa čítala jedna báseň. 3/5

katee21
17.02.2022 4 z 5

Ani nevím jak tenhle komentář/recenzi napsat... A to vždycky vím okamžitě co o dané knize říct...
Jedna hvězda dolů je za slabší první část knihy, kdy jsem si říkala "Ty jo vždyť mě to nebaví," a měla chuť knihu odložit. Taky je za to, že nejsem fanoušek knih, které se odehrávají "u dvora". Nemám potřebu číst popis tanečního sálu a všech možných šatů na dvě strany, ale to je spíš jen můj osobní problém...
ALE! Posledních asi sto stran jsem seděla a brada mi padala čím dál tím níž. Celou dobu jsem si myslela něco, ale pak to autorka otočila o 180stupňů jinam a pravda byla úplně jinde.
Také přiznávám, že nejsem fanoušek horrorů, správně řečeno, vyhýbám se jim. Tady proto na mě některé části byly už prostě moc a já je musela přeskočit. Proto pokud máte stejný problém jako já, připravte se na to, že místy budete možná trochu trpět.

SPOILER!!!
Tak nějak jsem si víc oblíbila Fishera a Cassiusovi moc nepřišla na chuť. Celou dobu jsem tak doufala, že milostná zápletka dopadne jinak.
Taky... Proboha polobůh? To mi přišlo už kapke přehnané a říkala jsem si proč proboha...
Každopádně autorce smekám za to, jak ke konci knihy měla problém rozeznat co je realita a co jen iluze Kosmaras... To opravdu klobouk dolů...

ElessaRiverbow
30.01.2022 4 z 5

Když jsem se ke knize dostala poprvé, odložila jsem ji po zhruba 70 stránkách, protože jsem se čtení moc nevěnovala. Teď jsem po ní sáhla znovu a nelituji toho. Kniha je retellingem na Roztrhané střevíce od bratří Grimmů a musím se přiznat, tuhle pohádku jsem nikdy nečetla, ale znám 12 tančících princezen od Barbie. Příběh se sice na začátku táhne a díky velkému množství postav jsem se v nich ztrácela, ale po pár kapitolách už to bylo v pohodě. Annaleigh jsem si oblíbila, i když rychlá změna v přístupu k nevlastní matce mě zarazila. Z Cassia jsem měla smíšené pocity a čekala, že on bude ten záporák. Líbilo se mi, jak byl děj zamotaný a nepředvídatelný, bohužel však ke konci jsem odhadla, kdo povolal Viscardiho. Přesto ale jsem byla s koncem spokojená.

Princezna22
25.01.2022 4 z 5

Naprosto nádherná pohádka s kapkou hororu. Příběh se četl sám a stránky utíkaly jako voda. Moc krásne. Doporučuju

Marie2004
18.01.2022 5 z 5

Knížka mě jednoduše nadchla. Spojení pohádkového příběhu s fantasy thrillerem bylo skvělé. Knížku jsem četla doslova jedním dechem a nemohla jsem se od ní odtrhnou, což se mi u mnoha knížek nestává. Autorku bych zejména pochválila za spojení romantické a detektivní zápletky spolu s překvapujícím a dechberoucím koncem. Můžu jí jen doporučit.

Vknihách
28.12.2021 2 z 5

Túto, kadejakým žánrom liznutú knihu, som čítala vďaka knižnej štafete.
Vidím ódy na túto knihu a ja sa pýtam samej seba, či som náhodou nečítala iný výtlačok :| a možno je práve takto vesmír v rovnováhe...niekto vychváli, niekto ofrfle a všetci sú spokojní (buď pri čítaní, alebo pri dočítaní so slovami- uf,chvalabohu, je to za mnou)...
Nie, nie, výnimočne nebudem k príbehu naklonená. Prečo? Hm… U mňa ako čitateľa toto nefungovalo. Rešpektujem, ak sa niekomu kniha páčila, avšak, je to pre mňa nepochopiteľné X|
Takmer do polovice som sa nudila. Ale priznám sa,na začiatku som bola neraz rozčúlená… ako sa v deň pohrebu môže niekto rozhodnúť, že bolo smútenia dosť? Dobre, niesli smútok za zosnulého dosť dlho a šlo to tam ako pri rúbaní stromov,ale aj tak! A na kare oznámiť radostnú novinu a všetci, povinne, tešte sa X( Vraj má dobrá kniha vyvolať emócie...fajn,u mňa ich vyvolá aj nedobrá-evidentne…
Druhá polovica knihy ma síce zaujala,ale… áno,ALE :\ autorka si fičala na niečom silnom. Podľa mňa,toto nebolo ani hororové, skôr mysteriózne a psycho, odľahčené romantickou linkou. Záhady boli divné, hlavná hrdinka mi prišla ako rozpoltená osobnosť, sestry zvláštne, otec magor, macocha do seba zahľadená trúba… Ja fakt netuším, čím to bolo,ale pri veľkom finále som sa nahlas smiala….v konečnom dôsledku to pre mňa bola hlúposť -_- celý príbeh! Mala som dojem, že ani v 3\4 knihy sama autorka vlastne nevedela ako príbeh skončí. No a skončil unáhlene (na moje šťastie, ďalších 200 strán psychózy by som už isto nezvládla). Nad hodnotením som premýšľala dlho. A teda, u mňa to nezachránil ani úžasný Cassius a bohovia

M.C.SMITH
13.12.2021 5 z 5

Naprosto perfektní.
Příběh byl naprosto skvělý, některé pasáže byly skutečně dost strašidelné a ke konci jsem měla co dělat, abych se nerozbrečela dojetím nad krásným koncem. Bylo to naprosto super a já musím knihu zařadit do své top dvacítky.
Příběh měl vše. Byl tam strach a dokonce i romantická linka, nemohu vůbec nic vytknout. Jsem moc ráda, že jsem si knihu pořídila a to samé doporučuji všem.

Kni-holka
10.12.2021 4 z 5

Tajuplný gotický příběh inspirovaný pohádkou bratří Grimmů Roztrhané střevíce .
Jak byste vyřešili následující záhadu? 12 princezen, které se noc co noc někam vytrácejí a ráno jsou jedinou známkou jejich nočního počínání protančené střevíce. To je záhada
Erin A. Craigová vzala starý příběh a vložila jej na ostrov Salten, kde žije Solný lid, a kde na panství Highmoor žije Annaleigh se svými sestrami, otcem a nevlastní matkou.
Do hlavní hrdinky Annaleigh jsem se ihned zamilovala a ještě více do tajemného Cassiuse ‍️.
Příběh se točí kolem 12 sester Thaumasových, které jsou dle některých sužované prokletím. Prokletím tragické smrti. K tomu všemu objeví portál, který je noc co noc přivádí na tajemné bály. Jenže, s kým to slečny vlastně tančí? Proč malá Verity vídá duše svých mrtvých sester? A kdo za všemi těmi vraždami stojí?
Temný, gotický příběh - něco mezi pohádkou, detektivkou a young adult romancí - mě chytil od první věty a já sama jsem chtěla tajemné bály navštívit. I sama obálka knihy je fascinující . Vydejte se k Solnému lidu i vy