Panstvo Soli a smútku

Panstvo Soli a smútku https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/471226/bmid_panstvo-soli-a-smutku-snl-471226.jpg 4 364 125

Annaleigh žije so sestrami, s otcom a nevlastnou matkou na osamelom panstve Highmoor na ostrove uprostred nepokojných morí. Kedysi bolo sestier dvanásť, dnes sú však veľkolepé sály panstva studené a prázdne, štyri životy nečakane vyhasli. Jedna smrť bola tragickejšia než druhá – choroba, strmhlavý pád, utopenie, pokĺznutie z útesu. Po okolitých dedinách sa šepká, že rodina je prekliata. Annaleigh klebetám neverí, ale zároveň pochybuje, že šlo o náhodné úmrtia. Ostatné sestry sa po nociach vykrádajú zo svojich izieb, aby tancovali na tajných báloch, v žiarivých črievičkách a hodvábnych róbach, až do úsvitu, a Annaleigh nevie, či sa k nim pridať, alebo im nebezpečné výlety vyhovoriť. Koniec koncov, s kým alebo s čím to vlastne tancujú? Na panstve Highmoore sa deje čosi zvláštne, a Annaleigh musí záhadu vyriešiť, kým nepribudnú ďalšie obete. Mohla by byť jednou z nich.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (SK)

House Of Salt And Sorrows , 2019

kalinkacz
25.10.2020 4 z 5

Konečně něco, co jsme v young adult vodách ještě neměli! Žánr young adult pro mě začíná být čím dál více klišé a opakující se... Dům soli a smutku mi ale ukázal, že pod skvostnou obálkou ještě pořád může být příběh, který mě do sebe vtáhne, nepustí a překvapení... Retellingů jsme tu měli celou řadu, tento je ale netradiční a neokoukaný, už za to palec nahoru! Příběh má neskutečně temnou atmosféru, kterou autorka dokázala na čtenáře přenést.... Místy jsem měla husí kůži a místy jsem byla v obrovském šoku... Spoustu zápletek jsem neodhadla, byla jsem začtená a druhá polovina knihy utekla neuvěřitelně, těch zápletek... Konec byl plný akce a rozhodně byl důstojným zakončením knihy... Místy si myslím, že autorka trošku děj překombinovala a romantickou linku jsem tam taky tolik nepotřebovala, ale jinak skvělá záležitost!

Kikina182
23.10.2020 5 z 5

Dům soli a smutku je jeden z mála retellingů, který se soustředí na méně známější pohádku. Jedná se o převyprávění pohádky Roztrhané střevíce od bratří Grimmů a podle mě moc povedené. Autorka v knize skvěle zpracovala původní téma, ale přidala k tomu i mnoho dalších originálních zápletek. Spolu to pak vytvořilo skvěle promyšlený celek, který byl podtržen čtivým stylem psaním. Jediné z čeho jsem v případě této knihy rozpačitá je epilog. Na jednu stranu jsem ráda, že autorka knihu ukončila tak, jak ji ukončila, ale zároveň mi přijde, že se tím protiví celkové atmosféře knihy. Ale kromě epilogu nemám knize co vytknout a určitě vám ji moc doporučuji.

anndrra
19.10.2020 5 z 5

Za sebe musím říct, že to bylo opravdu dobré čtení. Jedno z nejlepších letošního roku. Bylo to jiné než většina retellingů s nimiž jsem zatím přišla do styku. Bylo to temné, místy opravdu strašidelné, ale taky romantické a smutné. Konec mohl být možná maličko víc rozvedený, ale ani tak nemůžu říct, že bych s ním nebyla spokojená, takže já osobně knihu rozhodně můžu jedině doporučit. Je to fakt dobrá

SophieDare
18.10.2020 5 z 5

Za mne jeden z nejlepších retellingů za poslední dobu. Strašně moc jsem si to užila, výborná atmosfére.

Trošičku mě překvapil ten zvrat na konci, protože to jako jak a kde? Přišlo mi, že ze začátku knihy, tam na to nebyly vůbec žádné náznaky, že by tohle mohlo přijít. Asi bych ocenila trošku foreshadowing, aby to pak nebylo jak z čistého nebe.

Ale jinak jsem si to moc užila. Knížka přesně na tohle období. Se super Grimmovskou atmosférou.

RennyWest
11.10.2020 3 z 5

Kniha byla skvělá, temná, atmosférická a napínavá, a pak... přišel závěr a celý požitek z knihy mi zkazil. Možná by mi ani nevadilo, že to bylo hodně předvídatelné (což bylo), ale prostě mi odhalení viníka nepřišlo uspokojivé - tím spíše, že kniha naznačovala i dvě jiná, mnohem uspokojivější, rozuzlení. Taky mě docela zklamalo, že v tomhle světě byli bohové skuteční a aktivně do děje zasahovali - mytologie a kultura kolem sice byla zajímavá, ale rozhodně to mělo zůstat jen u příběhů.