Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

od:

Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

Hobit je v prvním plánu pohádkový příběh o velké cestě čaroděje Gandalfa, družiny trpaslíků a hobita Bilba Pytlíka za pokladem střeženým drakem Šmakem. V plánu druhém je to ovšem jeden z prvních kamenů rozsáhlého a světoznámého cyklu příběhů, legend a mýtů z dávné Středozemě, které svého autora proslavily po celém světě. Knihu s nezvyklým názvem Hobit vydal Tolkien v roce 1937 – vcelku bez většího zájmu. Ani on sám nejspíš netušil, že se pro něj i pro budoucí čtenáře stane vstupní branou do fascinujícího světa Středozemě, který se o dvacet let později stane dějištěm mytického souboje Dobra a Zla, války o Prsten moci, již zachytil v eposu Pán prstenů. Ten si získal miliony oddaných čtenářů, zprvu hlavně mezi mladými lidmi, a díky němu přišel ke cti i neprávem opomíjený Hobit. Svět Středozemě během těch dvaceti let získal celistvější a přesnější podobu, historii, mytologii, jazyky a písmo, písně a vyprávění, oživily ho národy i nárůdky rozličných plemen. A přece u kořenů tohoto tajemného i kouzelného světa stojí příběh, který se tváří jako pohádka: příběh o usedlém a požitkářském hobitovi jménem Bilbo, jehož život jednoho dne rozvrátí kouzelník Gandalf. Spolu s družinou trpaslíků ho pošle na výpravu, na níž pohodlného Bilba čeká to, čeho by se dobrovolně nikdy nezúčastnil: dobrodružství mezi obry, elfy a skřety, o nichž do té doby jen slýchal. Malý, nenápadný, podceňovaný hobit na této cestě nejen získá pohádkové bohatství, kterým bude udivovat sousedy, ale k vlastnímu překvapení dokáže všem, že není takový budižkničemu – zachrání své druhy, unikne krvežíznivým nepřátelům, oklame draka a dokonce zažehná hrozící válku....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29752/hobit-aneb-cesta-tam-a-zase-zpatky-mao-29752.jpg 4.66781
Série:

Pán prstenů

Originální název:

The Hobbit or There and Back Again (1937)

Žánr:
Dobrodružné, Fantasy, Pohádky
Vydáno:, Odeon
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (604)

Přidat komentář
Sandruš
dnes

Super, četla se mi velmi dobře.

postoran-CZ
18. dubna

Je to taková pohádka nepohádka. Místy mi to přišlo stršně utahané. Nicméně nakonec jsem knihu zavíral s dobrým pocitem. Snad jen škoda, že jsem se ke knize dostal až po třícítce a ne o aspoň 15 let dříve. Možná bych ji měl raději.
P.S.: Na tu filmovou slátaninu se raději ani nedívejte. To má s knihou společné jen postavy. Aspoň teda některé ...

Alvari
16. dubna

Hobit je sice pohádkou ze světa Středozemě, ale to nemění nic na tom, že je to překrásný příběh a předzvěst ještě větších dobrodružství, který neurazí snad žádnou věkovou skupinu.

Srni
16. dubna

Pohádka, která předchází úžasnému příběhu Pána prstenů. Krásná kniha, čte se sama a není jí co vytknout.

KateTheShrew
06. dubna

Pan Tolkien, pan Bilbo, pan Gandalf...Tihle tři jsou jednoduše parádní společnost pro děti i pro dospělé. Zůstává rozum stát nad tím jaký obrovský svět pan Tolkien vytvořil. Smekám.

petrous90
13. března

jedná z mých nejoblíbenějších knih.

mandari
11. března

Knihu jsem četla až po shlédnutí filmů a filmy se mi líbily víc. Přesto i kniha má své kouzlo.

Set123
10. března

Co se týká Hobita, četl jsem jej až po celé trilogii Pána prstenu a musím uznat, že se jedná o zcela jiný styl příběhu.
Hobit je mnohem méně hrdinský, mohutný a monumentální příběh, nežli Tolkienova vlajková loď a to je hlavní kouzlo tohoto příběhu. Pomalé odhalování povahy Bilba Pytlíka, spolu s budováním vztahu s trpaslíky a Gandalfem, když pomalu proplouvaly otevřenými krajinami, i temnými lesy a setkávali s se stejně nebezpečnými nepřáteli jako se kterými bojovaly armády z Pána Prstenu.
Co se týká jazykových prostředků a slohových postupů, archaismů a slovních spojení, nemohu je hodnotit jinak, nežli jako brilantní.
Jediná věc, která mi ještě zbývá, je ohodnocení filmové adaptace, kterou považuji za strašnou a dále se o tom rozepisovat nabudu, jelikož toto je Databáze KNIH, nikoli filmů.
Mé konečné hodnocení této, nebudeme si nic nalhávat, pohádky je takovéto: 5 hvězd a tleskám za další Tolkienovo geniální dílo.

Nachtimin
10. března

Rozpravka pri ktorej mrazi....:)

Miro.slav
08. března

Naivná či idealistická. Krátka či hlbokomyseľná. Dobrodružná či detská... Nech je aká chce, ak máte radi "Pána prsteňov" určite neoľutujete. Osobne sa mi kniha zapísala do mysli ako obdiv k prírode spojený s nádychom mytologických momentov, čo sa manifestovalo v postave Medděda, ktorý síce pôsobí okrajovo, no v konečnom dôsledku predstavuje pozitívny ochranný prírodný princíp (podobne ako postava Toma Bombadila). Odporúčam.

marcyk
08. března

Četlo se to hezky, knížka mě bavila.

Rawen616
07. března

Má cenu k téhle knize ještě něco psát? Vynikající oddechovka zručně kombinující pohádku a "dospělé" fantasy s velmi dobře vystavěným příběhem.

Petass
05. března

Přečetla jsem Hobita už v osmé třídě, ještě předtím, než vznikl ten obrovský boom. Bylo to pro mě něco úplně nového. Autor, který si vymyslel celý svět, rasy, jazyk... už tehdy jsem chápala analogii k reálnému světu a naprosto mě to dostalo. Ač děj se může zdát jako triviální putování za vzdáleným cílem, jako celek je kniha skvělá. Propracované prostředí, popisy, postavy, protivný Bilbo, kterého si nakonec zamilujete a Glum, kterého je Vám líto... Pán prstenů byl ještě mnohem lepší, ale tehdy bych ho asi úplně nepobrala a bylo dobře, že jsem ho četla až později. Dnes mám za sebou spousty jiných fantasy... Díky tomu, že jsem začala Hobitem, ale poznám, že spousta autorů se už jen "inspiruje". Hobit je jen jeden a Tolkien taky.

Alča003
05. března

Přestože je Hobit spíše pohádka, zaujal mně Tolkienův styl psaní. Pro mně je to dobrá odpočinková kniha s nenáročným dějem, která ale rozhodně stojí za přečtení.

jaroiva
04. března

Četla jsem už dávno na doporučení kamarádky, ale knížka se mi nelíbila, nedokázala mě vtáhnout, nedočetla jsem. Věřím, že dnes Pán prstenů patří k všeobecnému vzdělání, tak jsem se rozhodla podívat aspoň na filmové zpracování, ale ani u filmu Pán prstenů-Společenstvo prstenu se můj názor moc nevylepšil, i když to bylo trochu stravitelnější než psaná forma Hobita. Ani tak jsem ale nevydržela dodívat se do konce. Co ovšem musím uznat, je, že autorovy knihy už tak dlouho dokážou bavit tolik čtenářů (ačkoli k nim nepatřím). Mám prostě asi raději styl Pratchetta, i když i k tomu jsem se musela trochu prokousat (za pomoci audioknih), než jsem si ho zamilovala.

Lenka1386
04. března

Krásná pohádka. Já jsem se teda bavila od začátku až do konce - knížka je poměrně tenká a přesto se do ní vešlo tolik děje! Super!

planet129
03. března

Autor dokázal něco neuvěřitelného - napsat neuvěřitelně obsáhlý příběh, který se neuvěřitelně dlouho táhnul. Vzhledem k tomu, kolik lidí mi říkalo jak je kniha super, jsem od toho čekala něco víc

hvězdo.kupa
02. března

Kdysi dávno, u babičky na prázdninách... Zhltla jsem hobita, ačkoli jsem zase měla tisíc předsudků ( vždyť je to fantasy, vždyť je to strašně starý a bla bla). Byly to neoprávněný předsudky. A stejně tak jsem měla až doteď předsudky vůči trilogii Pána prstenů (vždyť to bude moc složitý, vždyť už znám filmy nazpamět a bla bla). Ale nakonec už na mě Společenstvo prstenu čeká v poličce, protože tohle chci zažít znova.

Hospodyňka
20. února

Měli jsme to jako povinnou četbu na střední a musím přiznat, že mě to nevtáhlo. Stejně jako třeba knihy Pratchetta. Vím, že to má všechno, myšlenku, vtip, neskutečný prostor pro představivost, ale já to prostě neumím a tihle úžasní spisovatelé za to nemůžou.

sabiburesova
13. února

Pro mě naprosto perfektní knížka, která mě bavila od začátku do konce. :)
ÚŽASNÉ DOBRODRUŽSTVÍ

Catherine
11. února

Dlouho jsem se této knize vyhýbala, kolega mě přemluvil abych to zkusila ale není to nic pro mě. Pan Bilbo Pytlík mi byl velmi nesympatický.

Andrea81
02. února

Na můj vkus je natočený film zbytečně "ošklivý, brutální", což může případné budoucí čtenáře odradit. Knížka je naopak moc hezká, taková pěkná pohádka pro děti i dospělé. Spokojenost.

Raylo
25. ledna

Stále moc příjemné a krásné čtení, které mě vždy dokáže vrátit do mých dětských let a připomenout mi, proč mám vlastně tento žánr tak moc rád. Parádní knížka.

žvejka
25. ledna

Velmi příjemně vyprávěný příběh, bez zbytečných odboček a hluchých míst. Kniha mě bavila o mnoho více než film.

Kira128
21. ledna

Čtyři hvězdy a půl té poslední. Pět dát nemůžu (a sama ještě neznám úplně přesný důvod tohoto názoru), protože jsem naprosto pomalá a zaostalá, u Hobita jsem strávila příliš dlouhou dobu. A i když byl svět od Tolkiena úžasný, já ten plný počet prostě nedokážu dát. Třeba později nějak vysvětlím proč. Mohla bych to možná vysvětlit i sama sobě.
Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky. Co k tomu říct? Známý titul knihy. Od známého autora. A já se s jeho stylem psaní seznámila teprve před pár dny. Plahočila jsem se s touto knížkou dlouho, ale to je jen tím, že se mi do všeho namontovala povinná školní četba. A pak taky to, že jsem Hobita často odkládala na poličku.
Takhle jsem se zasekla hned na začátku. Přečetla jsem třicet stran a knihu dala stranou. Vrátila jsem se k ní až později. A i tak jsem se nezačetla úplně. Trvalo mi to.
Celý svět je líčen naprosto perfektně a námět je prostě obdivuhodný, vážně. Pokaždé se doslova klaním před autory, kteří zvládnou vymyslet tak dokonalé prostředí a kteří vytvoří skvělé postavy, s nimiž se ztotožníme. Tolkien to v Hobitovi přesně udělal, ale já to poznala až příliš pozdě. Na druhou stranu… lepší pozdě než nikdy, ne?
Jakmile jsem se začetla, zbytek knížky mi ubíhal jako po drátkách a já nechtěla Hobita dát z ruky. Měla jsem se jít najíst, ale odvolala jsem to s tím, že přijdu později. A když už jsem měla opravdu hlad a to oddalování už déle nepřipadalo v úvahu, popadla jsem knihu a vzala si ji s sebou do kuchyně. Takové působení dějové linky na čtenáře mám nejraději.
Postavy jsem si oblíbila, řekla bych, že všichni tak nějak dostali svůj vlastní prostor.
Menší spoiler!
Nejvíce se mi asi zalíbil charakter Gluma. Strašně se mi zamlouvalo, jak se oslovoval „můj milášku“. I když měl v Hobitovi představovat takového nevinného záporáčka, místo v mém srdíčku si získal ze všech nejvíce.
Bilbo, Glum a jejich hádanky - to byla asi má nejoblíbenější část. Měla to správné napětí a Bilbův útěk byl dokonale popsaný, zvláště ta záležitost s prstenem.
Konec spoileru!
Jeden z největších plusů jsou rozhodně písničky, které si postavy na každém kroku prozpěvovaly. Někdy jsem nevěděla, jestli se mám smát, nebo jenom obdivovat ty úžasné nápady.
Co musím zmínit též… často jsem některé části přeskakovala, protože jsem je nějak neshledala důležitými a chtěla jsem se ponořit do akčního světa. Někdy jsem měla dojem, že se v napínavých scénách vyskytovaly až příliš dlouhé a klidné prodlevy.
Rozhodně se mi také líbilo Tolkienovo promlouvání ke čtenářům, to nevídám ve fantasy často.
Takže! Pojďme to ukončit!
Hobit za přečtení rozhodně stojí a myslím si, že nějaké dílko od Tolkiena by mělo patřit do základu každého čtenáře (taková novinka, kterou si poslední dobou utvářím v hlavě). Sama jsem tuto knihu hodila do prvního bodu čtenářské výzvy a odškrtla si jeden úkol svého seznamu knih, jež bych měla přečíst před smrtí – ten jsem si vymyslela před koncem roku 2017.
Příběh vás rozhodně vtáhne, protože se jedná o neotřelé fantasy. Jen si musíte najít čas a věnovat ho Hobitovi, jinak dopadnete jako já. A to nechcete, tak pomalí byste být neměli.
Takže dávám čtyři hvězdy a půl jedné, házím na seznam doporučovaných a proklínám se za svou šnekózní rychlost.

slaska77
21. ledna

Krásně plyne, hranice mezi dobrém a zlem, mezi bílou a černou je tak tenká a svět malého Bilba kouzelný. (Začali jsme číst s dětmi, ale kluci brzo přešli na komiksovou verzi a já dočetla sama.)

Holumar
21. ledna

říká se že fanoušci tolkiena se dělí na dvě části, ti co milují hobita a ti co zbožnují pána prsenů

za mě jednoznačně vede hobit, štve mě jak ho filmově zničili

Karhal
12. ledna

Tohle by mělo přečíst každé dítě, neuvěřitelně rozvíjí představivost. Tolkien dobře věděl, proč to píše pro svoje děti :-D. Naprosté mistrovství.

Klarv
10. ledna

Poslouchala jsem knihu v audio podobě v práci. Musím říct, že autor vymyslel spoustu zvratů a kliček a podobně, ale kniha mě nevtáhla. Byl i týden, kdy jsem neměla vůbec potřebu v "čtení" pokračovat. Konec se mi táhl už neuvěřitelně. Šmak vyzmizikovaný a stále nebyl konec.

Melancholie
07. ledna

Achjo já asi budu jediná osoba na planetě,kterou tohle nebavilo..Cítím se téměř vadná