Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

od:

Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

Hobit je v prvním plánu pohádkový příběh o velké cestě čaroděje Gandalfa, družiny trpaslíků a hobita Bilba Pytlíka za pokladem střeženým drakem Šmakem. V plánu druhém je to ovšem jeden z prvních kamenů rozsáhlého a světoznámého cyklu příběhů, legend a mýtů z dávné Středozemě, které svého autora proslavily po celém světě. Knihu s nezvyklým názvem Hobit vydal Tolkien v roce 1937 – vcelku bez většího zájmu. Ani on sám nejspíš netušil, že se pro něj i pro budoucí čtenáře stane vstupní branou do fascinujícího světa Středozemě, který se o dvacet let později stane dějištěm mytického souboje Dobra a Zla, války o Prsten moci, již zachytil v eposu Pán prstenů. Ten si získal miliony oddaných čtenářů, zprvu hlavně mezi mladými lidmi, a díky němu přišel ke cti i neprávem opomíjený Hobit. Svět Středozemě během těch dvaceti let získal celistvější a přesnější podobu, historii, mytologii, jazyky a písmo, písně a vyprávění, oživily ho národy i nárůdky rozličných plemen. A přece u kořenů tohoto tajemného i kouzelného světa stojí příběh, který se tváří jako pohádka: příběh o usedlém a požitkářském hobitovi jménem Bilbo, jehož život jednoho dne rozvrátí kouzelník Gandalf. Spolu s družinou trpaslíků ho pošle na výpravu, na níž pohodlného Bilba čeká to, čeho by se dobrovolně nikdy nezúčastnil: dobrodružství mezi obry, elfy a skřety, o nichž do té doby jen slýchal. Malý, nenápadný, podceňovaný hobit na této cestě nejen získá pohádkové bohatství, kterým bude udivovat sousedy, ale k vlastnímu překvapení dokáže všem, že není takový budižkničemu – zachrání své druhy, unikne krvežíznivým nepřátelům, oklame draka a dokonce zažehná hrozící válku....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29752/hobit-aneb-cesta-tam-a-zase-zpatky-mao-29752.jpg 4.66351
Série:

Pán prstenů

Originální název:

The Hobbit or There and Back Again (1937)

Žánr:
Dobrodružné, Fantasy, Pohádky
Vydáno:, Odeon
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (551)

Přidat komentář
Fiara
včera

první knížka od pana Tolkiena co jsem četla a hned bylo rozhodnuto, že tento svět bude srdcovka :) Miluji jeho styl vyprávění a vše propracované do nejmenšího detailu...opakovaně se k jeho knížkám vracím.

DominaCZ
19. října

Hloupoučký panáček, megamocný čaroděj a tlupa dalších blbečků, kterým se dal ultra náročnej úkol, i když s ním nemají nic společnýho a absolutně to nedávají.
Nebylo snažší udělat tu tunu úkolů, cest a bojů raději sám, Gandalfe?

Řeč byla prknenná, o ději ani nemluvím.

Chápu, že nebýt filmu tak nikdo neví, jak si to má představit, takže jen díky tomu je toto "slavné".
Chápu, že on to tehdá neměl graficky čím ozřejmit, protože neměl žádný digitální možnosti a tak prostě popisoval svý vize a že to bylo tím pádem hooooodně obsáhlý každým krokem.
Je to hustě náročný dílo, to jako jo.
Je ale celý uměle natahovaný a přeceněný.
Nebýt filmu, nezakopne se o to, protože u toho lidi prostě nevydrží.
Je to zmatečný a přitom o nic nejde.
Louskala jsem to po první minutky té cesty, kdy nevěděli kam jdou a proč jsou.
Pak už jsem to nedávala.
Takže uhm ne, zde celosvětovou kýmsi podsouvanou hysterii opět nesdílím.
( v žádném z těch dílů.)
Ok, tak milášek díky této předloze a filmu za něco stál, ale jako věci na průhlednost a akromantule a příliš věcí shodných s Potterem...kdo od koho pak opisuje, že?

Koza3
12. října

K Vánocům jsem dostal krásnou pentalogii ze světa Středozemě. Trvalo mi dlouhých osm měsíců, než jsem si trošku pročistil svůj "to read" seznam a dostal se k Hobitovi. Možná jsem to podvědomě odkládal, protože jsem se bál zklamání a knížka pro děti? Já už jsem přece velkej kluk! Nicméně již loňská čtenářská výzva mě usvědčila v tom, že přečíst si knihu svého dětství je kouzelné i po dekádách. Hobit není knihou mého dětství, ze světa Středozemě jsem viděl trilogii Pána prstenů a hrál nějaké hry, ale knihy jsem nikdy nečetl. Po dlouhých diskuzích, kterou knihou začít jsem se rozhodl jít chronologicky a začít tím prvním pohádkovým příběhem. Tolkien je nazýván králem "high-fantasy", takové té vznešené, kde neuslyšíte vulgarismy a neuvidíte postelové scény jako ve Hře o trůny nebo Zaklínači. Tohle je čistý příběh se silnými hrdiny a pohádkovými bytostmi. Nenechte se však zmást. Smrt, podrazy, nebezpečí, strach, to všechno tady do velké míry je. Je to dokonce tak napínavé, že jsem se vždycky těšil do metra, až se zase posunu v příběhu o kus dál. Je až s podivem, jak rychle jsem spolu s výpravou prošel Temným hvozdem a dostal se až k jádru pudla, ehm, tedy k tlamě draka. Během putování se stala spousta souvisejících událostí a všechno to spěje k... bez spoilerů prosím :-) Ok, ale sám Tolkien už na začátku zaspoiluje, co že se bude ke konci dít. No, pusťte se do toho, stojí to za to a nebojte se, je to čtení i pro dospěle fantasy fandy!

Někdošťastný
29. září

Osobně mi přišel styl jakým je kniha napsána trochu složitější, o to více zajímavý (třeba zmínka o bitvě hned na začátku). Hodně se mi líbila, rozhodně doporučuju.

Caroline11
28. září

Moje nejoblíbenější knížka.

HerrPilot
21. září

Knížka o tom , jak se ještě menší poddruh trpaslíka , vědecky zvaný ,,Hobit" , z jídelního závisláka proměnil v něco , čemu díky DC a Marvelu říkáme superhrdina .... ačkoliv zase nepřehánějme :) .
Když jsem tudle knížku vybalil z krabicovitého sevření a prohlédl si ilustrace , vykonané samotným VelkusMágus Tolkienem , tak nějak ... se mi prozářil den . Hobitín , Roklinka , Meddědův příbytek , atd. Nějak jsem začal litovat lidi , kteří na knihy a jejich milovníky posílají ,,exorcisty" .
Hmm ... Docela mi to tu začíná smrdět moralizováním a tak ještě aspoň ocituju Hobita - totiž jednu z nejkrásnějších a nejkouzelnějších , co jsem v knihách četl :
,,...a vyfoukl krásný kroužek šedivého dýmu , který se neporušený vznesl do vzduchu a odletěl přes Kopec ."
No není úžasná ? :)
Zasloužených 5*

prochyn
21. září

V roce 1979 jsem na pultech zaregistroval objemnou bichli ilustrovanou naivními obrázky Jiřího Šalamouna. To bude něco pro mimina, řekl jsem si a přešel to. Nakonec na doporučení známých jsem si knihu koupil. Měl jsem štěstí, kniha vyšla v nízkém nákladu a byla hned pryč. Když jsem ji začal číst, má zvědavost se měnila v nadšení. Mezi všemi zaprášenými ležáky od Jiráska a Němcové zazářil Hobit jako broušený diamant. Cestu tam a zase zpátky jsem četl nonstop jedním dechem až do konce (neberte to úplně doslova, byly tam osmihodinové přestávky, kdy jsem musel do práce). Hobit je čistokrevná fantasy napsaná nejlíp, jak to jde. Na trilogii Pán prstenů jsem si musel počkat dlouhých 27 let.

Huvra
18. září

Hobití příběh se mi velice zalíbil, kniha je čtivá a všechny hlavní postavy jsem si hned oblíbila. Ovšem pokud si chcete přečíst Hobita, počkejte s filmem až po přečtení. Mohla bych klidně říct, že mě kniha zklamala právě proto, že jsem jako první viděla film. Chyběla mi tam Tauriel a Kiliho láska k ní. Taky první scéna s Meddědem... Ale nic takového nikdy neřeknu, protože příběh Hobita je originální ( film je už jen došperkovaný), a já smekám před fantazií pana spisovatele.

Knihka04
18. září

Kniha "Hobit, aneb cesta tam, a zase zpátky" byla moje první kniha, která mě díky jejímu užasnému obsahu a vyprávění od J. R. R. Tolkiena vtáhla do užasného světa knih. Knihu vřele doporučuji a rád se k ní vracím a vzpomínám na dobrodružství hobita a trpaslíků, na jejichž výpravách jsem mohl použít kouzlo fantazie.

Precim
11. září

**SPOILER ALERT** I přestože to bylo při tvorbě Tolkienem zamýšleno jako pohádka, vyklubal se z toho magický příběh oblíbený u všech věkových kategorií. Při čtení knihy to nejde jinak, než se plně ponořit do autorova světa a prožívat vše, jako byste byly jeho součástí. Ale POZOR, nebudete prožívat jen šťastné a veselé chvilky, ale i napínavé, akční, a dokonce i smutné. Při Thorinově mám doteď silně emoční zážitek, a pokud máte to štěstí, že jste četli knihu v originále, očekávejte dvojnásobné účinky. Bezkonkurenčně nejoblíbenější postavou v knize je pro mě Bilbo Pytlík. Pozorovat změnu jeho chování v průběhu knihy je zajímavé a já si myslím, že i poučné. Nejoblíbenější části knihy už dlouho zaujímají v mém žebříčku Hádanky ve tmě a hobitův rozhovor se Šmakem. Jsem zastánce toho názoru, že Hobit (a s ním i celá Středozemě) má svým způsobem nadčasové kouzlo a z fantasy scény se mezi moderní tvorbou jen tak neztratí.

Schary
04. září

Klasika, která nezklamala..........

Pazďa
30. srpna

Sága JRRT o Středozemi je něčím tak věhlasným že by každý čekal jen tu nejvyšší kvalitu, což nastiňují i velkofilmy na motivy těchto knih. Hobit je první do které jsem se pustil a upřímně si nejsem jistý kdy budu chtít pokračovat slavnou trilogií. Samotný děj je samozřejmě výborný, a dalo by se říct že i nadčasový, ovšem často mi přišlo že dějové zvraty po těch letech nedosahují vyšších kvalit než partička Dračího Doupěte s kamarády. Samotný styl vyprávění byl srozumitelný ale z nějakého důvodu mi neseděl a nedokázal mě udržet při čtení tak jak to má být. Chápu význam prvního Hobotího dobrodružství ale pravděpodobně jsem už tak zvyklý na moderní fantasy že Hobit není už nic pro mě.

sarka45
18. srpna

Úžasná kniha. Dobrodružná, napínavá. Ale nejen to. Plná nadčasových myšlenek, ukázka lidských charakterů a chování, síla moci a bohatství.

LilKure
15. srpna

Upřímně jsem čekal víc. Vyprávění je neskutečně zdlouhavé a na to, že knížka má celkem málo stránek, tak se tam většinou nic neděje. Konec konců jsem ji nakonec přelouskal, ale v knihovně mi bude už asi navždy jen ležet.

Šalvěj
02. srpna

Moje úplně první setkání s prací Tolkiena. Na hobitovi jsem vyrůstala. Poprvé mi ho četli, když mi byly tak 4 roky. Můj pohled na Hobita se od té doby změnil a teď nahlížím na něj z jiného pohledu, ale ze svého kouzla nic neztratil. A doufám, že ani nikdy neztratí.

haki34
01. srpna

otec nám ju čítal ako rozprávku na dobrú noc ...a o niekoľko rokov neskor som si našla cestu k Tolkienovi sama...začalo Hobitom a nadobro ma pohltilo Pánom prsteňov....klasika klasík, legenda fantasy...mimochodom, Bilbo bol sympoš..ako malej mi utkvela hlavne pasáž s pavúkmi a potom Glumove ( v slovenskom preklade Glgúňove) hádanky v tme.....

Knihka04
01. srpna

Kniha "Hobit, aneb cesta tam, a zase zpátky" byla moje první kniha, která mě díky jejímu užasnému obsahu a vyprávění od J. R. R. Tolkiena vtáhla do užasného světa knih. Knihu vřele doporučuji a rád se k ní vracím a vzpomínám na dobrodružství hobita a trpaslíků, na jejichž výpravách jsem mohl použít kouzlo fantazie.

pusheko
27. července

Kdyby tak člověk na začátku této pohádky věděl,k jakému obrovskému ukončení třetího věku Ardy dojde...
prostě, Hobit, není asi více co dodávat...

Beatrisie
19. července

Moc se mj líbila a jsem ráda že jsem se do Tolkiena konečně pustila :)

Romžiry
10. července

Tak toto je klasika. Ke knize není co dadat. Perfektní.

Charlie119
08. července

Sice jsou zde pohádkové náznaky, to je bezpochyby. Ale je taky bezpochyby, že se jedná o výlet do onoho úžasného světa mistra J. Tolkiena. Vždy se tam rád vrátím prožít příběh znovu.

Rudla333
07. července

Ačkoliv je Hobit spíš jenom pohádka, předehra k Pánovi prstenů, prostě musím dát pět hvězdiček.
Kniha si nehraje na nic víc než na pohádku. A přesto má takovou sílu. Všechny ty věci vykreslené v pozadí (skřeti, tajemný Nekromant atd.), to dodává knize tu správnou fantasy atmosféru.

Jen těžko byste hledali čtivější, příjemnější knihu. Poníženě přiznávám, že jsem si Hobita užil více než kteroukoliv knihu z navazující trilogie a rád jí dám zasloužených 5*

Katranis
03. července

Vědět, že čtení této knihy začíná až o sto stránek později, tak se mi líbí daleko víc.

neonknght
28. června

Krásně čtivé dobrodružství, téměř bez hluchým míst. A funguje to, protože i přes úspornost psaní, je cítit, že svět kolem je vybudovaný do posledního kamínku. Ne jen vymyšlený pro jeden příběh. Přečteno za několik dní.

Arte
23. června

Nádherný pohádkový příběh, který je svým dějem jak zajímavý pro děti, tak i pro dospělé. Je to náročnější četba, ostatně jako všechny Tolkienovy knihy, ale stojí rozhodně za to. Je to kniha, ke které se s radostí vracím a věřím, že má v historii literatury své pevné místo.

cérka
22. června

Jak vyjádřit pouhými slovy naprosté okouzlení touto knihou, dobrodružným, poetickým , fantastickým příběhem Bilba a jeho společníků ? Kniha na mě doma čekala rok, rok jsem váhala než jsem přečetla první řádky a bylo to moc fajn :-)

SnoopyMa
09. června

Na rozdíl od Pána prstenů má hobit "pohádkovější" atmosféru, proto je podle mě vhodný i pro ty čtenáře, kterým již zmíněná trilogie nesedla. Doporučuju :)

Emmadriel
08. června

Opravdu výjimečná kniha od výjimečného autora.

kní
01. června

Hobita jsem zatím četla jenom třikrát. Z toho dvakrát nahlas, to se nepočítá (umím předčítat a přitom si paralelně přemýšlet o jiných věcech...). Před chvílí jsem se vrátila z kina z první třetiny filmového Hobita. A opravdu příjemně mě překvapil! Budu si ho zase muset přečíst - máme první vydání, už je polorozpadlé, hodně lidí už ho četlo, včetně mého bratra M., který se jinak zajímá výhradně o technické záležitosti okolo letectví či letištních radarových systémů. Snad již nazrál čas zakoupit nový výtisk a stařičkého vysloužilce uložit do odd. relikvií ... :)

Schwestrn
30. května

Miluju Hobita! Miluju Bilbův charakter! Líbí se mi, že každá postava má své klady i zápory, i když je to vlastně pohádkový příběh.