Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky obálka knihy
Mé hodnocení:

Hobit je v prvním plánu pohádkový příběh o velké cestě čaroděje Gandalfa, družiny trpaslíků a hobita Bilba Pytlíka za pokladem střeženým drakem Šmakem. V plánu druhém je to ovšem jeden z prvních kamenů rozsáhlého a světoznámého cyklu příběhů, legend a mýtů z dávné Středozemě, které svého autora proslavily po celém světě. Knihu s nezvyklým názvem Hobit vydal Tolkien v roce 1937 – vcelku bez většího zájmu. Ani on sám nejspíš netušil, že se pro něj i pro budoucí čtenáře stane vstupní branou do fascinujícího světa Středozemě, který se o dvacet let později stane dějištěm mytického souboje Dobra a Zla, války o Prsten moci, již zachytil v eposu Pán prstenů. Ten si získal miliony oddaných čtenářů, zprvu hlavně mezi mladými lidmi, a díky němu přišel ke cti i neprávem opomíjený Hobit. Svět Středozemě během těch dvaceti let získal celistvější a přesnější podobu, historii, mytologii, jazyky a písmo, písně a vyprávění, oživily ho národy i nárůdky rozličných plemen. A přece u kořenů tohoto tajemného i kouzelného světa stojí příběh, který se tváří jako pohádka: příběh o usedlém a požitkářském hobitovi jménem Bilbo, jehož život jednoho dne rozvrátí kouzelník Gandalf. Spolu s družinou trpaslíků ho pošle na výpravu, na níž pohodlného Bilba čeká to, čeho by se dobrovolně nikdy nezúčastnil: dobrodružství mezi obry, elfy a skřety, o nichž do té doby jen slýchal. Malý, nenápadný, podceňovaný hobit na této cestě nejen získá pohádkové bohatství, kterým bude udivovat sousedy, ale k vlastnímu překvapení dokáže všem, že není takový budižkničemu – zachrání své druhy, unikne krvežíznivým nepřátelům, oklame draka a dokonce zažehná hrozící válku....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29752/hobit-aneb-cesta-tam-a-zase-zpatky-a7T-29752.png 4.68637
Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno, Odeon

The Hobbit, or There and Back Again, 1937

Kniha Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

slečna.k
včera

Knihu jsem si přečetla znovu zhruba po 12 letech a nadchla mě úplně stejně jako kdysi. Moc fantasy nečtu ale Tolkienův svět je podle mě dodnes nikým nepřekonán a vůbec se nedivím, že z něj mnoho autorů fantasy stále vychází nebo se jím inspirují. V rámci jeho díla (i včetně Pána prstenů) si sama ze sebe těžko dokážu vybrat jen jednu oblíbenou pasáž nebo postavu protože celá Středozem a její obyvatelé je úžasná jako celek. Přečetla jsem mnoho knih a obecně vyhledávám jiný typ literatury ale snad žádný jiný autor pro mě není tak osobitý a nezaměnitelný jak stylem psaní, tak svou fantazií.

Sisis1999

Příběh ze dna pytle mám ráda už od dětství, kdy mi ho moje mamka četla před spaním. Tolkien byl zkrátka génius, který dalece přesahoval lidské chápání, a jeho představivost neznala mezí, což na něm dodnes obdivuji. Hobit je milé, jednoduché vyprávění, ve kterém se přesto ani chvíli nenudíte, protože se vám na výpravě za zlatem stále něco děje. A pokud se někdo vydává do fantastické Tolkienovy mysli poprvé, Hobit je skvělý začátek předtím, než se pustíte na zpletitou cestu Pána prstenů, i se všemi jeho dobrodružstvími..

nikorka

Milý a utešený prológ k Pánovi prsteňov a úvod do sveta J. R. R. Tolkiena. Lets go na ostatné, po dlhom čase zase. :)
Čo sa týka filmu, spočiatku sa mi nepáčil, ale potom som pochopila, prečo sa ho rozhodli sfilmovať na viacero dielov. Stále je čo objavovať a dovysvetľovávať. Odporúčam predĺžené verzie (ako aj LOTR)

Hobo

Nejdřív jsem viděl film, dokonce několikrát, ale musím říci, že pocity z literární předlohy se značně lišily, byť obsahově film celkem odpovídal. Jednoznačně knihu upřednostňuji.

Nora759

Prostě úžasné!

kure91

Až se to stydím napsat, ale je potřeba doplňovat resty v klasických dílech a Tolkien je jedním z nich. Jako asi každý člověk jsem věděl, že dílo existuje, ale nějak jsem se k němu nemohl dostat, až jednoho dne jsem si řekl, že je čas dát Toliena a hned pěkně v originále. Takže jsem začal Hobitem a vzhledem k autorovu předslovu o tom, že je to zamýšleno jako svého druhu pohádka jsem byl zvědavý, co od knížky čekat. Inu, dostal jsem pěkný příběh toho, jak jeden Hobit vyrazil na výlet, z něhož se dokonce i vrátil a cestou si užil hromadu dobrodružství, navázal nová přátelství a díky kouzelnému prstenu pomohl svým kumpánům. Vzhledem k povaze knížky jsem hodný v hodnocení, ale občas mi přišlo, že v napínavých momentech se autor už až moc spoléhal na "deus ex machina", který zachránil situaci, ať už orlové nebo Beorn v závěrečné bitvě pěti armád. Ale co, nebudu to vytýkat, knížku jsem si užil, mám svého prvního Toliena, takže vše dobré :)

mira.k

Krásná kniha. Pohádka pro chytré děti a hloupé dospělé. Mám ji radši než Pána prstenů.

rumund

Už to je dávno, co jsem vzhlédl třídílný film Hobbit. Dlouho jsem váhal a až nyní jsem se rozhodl přečíst i knihu. Tolkien psal pro mě zajímavým způsobem. Místy jsem se ztrácel, ale i tak to je docela dobrá kniha. Hodně mi pomohla představa z již zmiňovaných filmů, kdy díky jim, jsem příběh viděl v hlavě velice reálně. Jen se dodnes se divím, jak z 240-ti stránkové knihy, mohl hollywood vytvořit 3 dvouhodinové snímky.