Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

Hobit je v prvním plánu pohádkový příběh o velké cestě čaroděje Gandalfa, družiny trpaslíků a hobita Bilba Pytlíka za pokladem střeženým drakem Šmakem. V plánu druhém je to ovšem jeden z prvních kamenů rozsáhlého a světoznámého cyklu příběhů, legend a mýtů z dávné Středozemě, které svého autora proslavily po celém světě. Knihu s nezvyklým názvem Hobit vydal Tolkien v roce 1937 – vcelku bez většího zájmu. Ani on sám nejspíš netušil, že se pro něj i pro budoucí čtenáře stane vstupní branou do fascinujícího světa Středozemě, který se o dvacet let později stane dějištěm mytického souboje Dobra a Zla, války o Prsten moci, již zachytil v eposu Pán prstenů. Ten si získal miliony oddaných čtenářů, zprvu hlavně mezi mladými lidmi, a díky němu přišel ke cti i neprávem opomíjený Hobit. Svět Středozemě během těch dvaceti let získal celistvější a přesnější podobu, historii, mytologii, jazyky a písmo, písně a vyprávění, oživily ho národy i nárůdky rozličných plemen. A přece u kořenů tohoto tajemného i kouzelného světa stojí příběh, který se tváří jako pohádka: příběh o usedlém a požitkářském hobitovi jménem Bilbo, jehož život jednoho dne rozvrátí kouzelník Gandalf. Spolu s družinou trpaslíků ho pošle na výpravu, na níž pohodlného Bilba čeká to, čeho by se dobrovolně nikdy nezúčastnil: dobrodružství mezi obry, elfy a skřety, o nichž do té doby jen slýchal. Malý, nenápadný, podceňovaný hobit na této cestě nejen získá pohádkové bohatství, kterým bude udivovat sousedy, ale k vlastnímu překvapení dokáže všem, že není takový budižkničemu – zachrání své druhy, unikne krvežíznivým nepřátelům, oklame draka a dokonce zažehná hrozící válku....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29752/hobit-aneb-cesta-tam-a-zase-zpatky-a7T-29752.png 4.67911
Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno, Odeon

The Hobbit, or There and Back Again, 1937

Kniha Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

Lucie2
včera

Dobrodružná pohádka o cestě malého mužíčka Bilba, trpaslících a samozřejmě nesmí chybět Gandalf. Mně se to líbilo. :)

Laféeverte

Co napsat o této klasice? Asi tolik, že je to vážně milý, upřímný příběh, se sympatickým hrdinou pro děti i dospělé. Je to napsané tak, že si všechno dokážete představit a máte pocit, že jste na té cestě s nimi...

Šikulko

Knižku som čítal štyrikrát a vždy je to fantastická cesta k Osamelej hore.

kilometr

Rozbij talíř,třískni flaší!Zlámej rukojeti lžíc!To pan Pytlík těžko snáší-sklenkou křápni ještě víc!80%.

Ticiana

Je to napsany jako pohadka, coz podle mne i je. Dobrodruzny pribeh hobita a trpasliku. Pro mne velkej oddych. Napsane velice ctive a pisnicky se mi taky libili. Bilbo Pytlik je skvely.

Kalgrim

Po pěti letech, kdy jsem tuto knihu měl rozečtenou jsem se k ní vrátil. A neudělal jsem chybu. A potvrdilo se mi to, že u Tolkiena nemůžete šlápnout vedle. I přes to, že jde vidět, že je kniha psaná pro mladší, tak jsem si ji neskutečně užil a moc pěkně se četla.

Teclaireddy

Četla jsem až v dospělosti, ale stejně se mi na tom nejvíc líbila ta vypravěčská laskavost, roztomilá postava Bilba a milý humor. Dějově mi to v dnešní přemíře fantasy literatury nepřipadalo nijak zvlášť ohromující a originální, ale na druhou stranu je třeba brát úvahu dobu vzniku, z toho pohledu je to vlastně dost nadčasové.
Milé, dobrodružné vyprávění, kde má všechno své místo, ničeho není moc ani málo, dle mého názoru mistrná práce.

MarieKnihomolka

Krásná dětská kniha. Moje dávné první setkání s hobity a s Gandalfem. Autor vytvořil úžasný svět a příběh s obyčejným hrdinou o jeho neobyčejném dobrodružství :)