Hobbiti

Hobbiti https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/175451/bmid_hobbiti-l2n-175451.jpg 5 10378 10378

Hobbiti sú pokojamilovní ľudkovia, žijúci v útulných jaskynkách. Sú menší ako trpaslíci, svojími vlastnosťami pripomínajú ľudí, no ich svet je rozprávkový. Dobrodružné rozprávanie o hrdinstve a statočnosti, v ktorom napokon víťazí dobro nad zlom.

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Mladé letá

The Hobbit, or There and Back Again , 1937

Elhzar
16.08.2011 4 z 5

Tisíckrát řečeno - je to pěkná pohádka (v porovnání s fantasy ve stylu Trilogie určitě). Ze začátku mě Hobit moc nenadchl, ale v následujících stránkách se to zlepšilo. Všeobecně celý děj byl zhustěnější a jednotlivé střípky dobrodružství byly v rychlejším sledu za sebou.
A zdálo se to jenom mě, nebo družina měla většinou víc štěstí, než rozumu? Mě přišlo, že až moc často :)

Petrvs
05.08.2011 5 z 5

Provařeně překomentovaná provařenost nejprovařenějšího autora fantasy (ano, on sám o téhle škutulce neměl potuchy a určiti by ji pro svá díla nepoužil).

K sepsání komentáře mě přiměla o dva posty níže uvedená poznámka o filmu. Je to sice známá pravda, o útoku filmu na čtenářovu fantazii, ale v případě Tolkienových děl snad platí dvojnásob - zvlášť v současné marketingově vyhypované vlně jaksonovské audiovizuální popularity. Když jsem viděl plakát s trpaslíky z připravovaného filmu Hobit, málem jsem vzal druhou o zem a jsem zatím pevně rozhodnut film dobrovolně nikdy nevidět.

Co dodat ke knize: věc, která nezanedbatelně ovlivnila mojí osobnost, představivost, literární vkus... apoteóza únikovek a současně jeden z nejmilejších literárních ohřejváčků na zimu. To asi stačí, stejně již bylo vše řečeno...

PS: koubíne, ona to JE dětská literatura (je tak autorem zamýšlená a kritiky přijímaná). Ale kvůli tomu, že ji čteš, se nemusíš cítit provinile, ani tvrdit, že se o dětskou literaturu nejedná.. Já si s chutí přečtu i knížky určené 6* mladším čtenářům a nijak mi to nepřipadá nepatřičné ;)

Viviana
20.07.2011

Myslím, že všechno, co bych k téhle knize chtěla říct, už bylo řečeno mnohokrát a lépe, takže jen dodám, že se už těším, až jí budu číst mojí mrňavé... :)

audrey
19.07.2011 5 z 5

skvělý svět skřetů, trpaslíků, hobitů a draků a čarodějů,...

koubin007
19.07.2011 5 z 5

Úžasný relax, odpočinek, oddech, zábava a především únik mimo realitu - někam kde jste jenom vy a vaše fantazie.

Nikdo vám nemůže přikázat jak vypadá zlobr, hobit nebo Temný hvozd. Jsem proti masově hysterické zábavě v podobě Pána prstenů, který jsme sledovali několik let zpátky. Proto jsem se rozhodl, že ač je prý kniha žánrově směřována spíše k dětským čtenářům(že PJ?), nesmím si ji nechat ujít dříve, než se objeví na stříbrném plátně - jako další (vlastně první) pokračování veleprojektu od režiséra LOTR P. Jacksona.
Chci si pamatovat kraj tak jak ho ztvárnil jeho "vynálezce" v mé fantazii a ne gigantické filmové studio.

Už vím proč jsou knihy LOTR a Hobit tak oblíbené u všech mladých i starých čtenářů. Není to totiž jen fantasy. Naopak! Já bych to spíš žánrově zařadil mezi dobrodružný román, western, historický román nebo tak něco. Tyhle všechny žánry totiž tato kniha stmeluje dohromady. Umístění je ve fantasy světě, kde nejsou žádná omezení, ale to je jen obal - uvnitř se skrývá mnohem víc!

Azizi
08.06.2011 4 z 5

Taký pekný rozprávkový príbeh bohatý na rôzne zaujímavé prostredia, bytosti a dej. Chcela som sa podľa tejto knižky rozhodnúť, či si prečítam aj Pána prsteňov, ale bohužiaľ aj keď sa mi niektoré pasáže veľmi páčili, chvíľami som sa vcelku nudila a pravdu povediac nepresvedčilo ma to.

kája14
22.05.2011 5 z 5

moc pěkná knížka:-) velmi čtivá.

Kvothe
10.04.2011 5 z 5

Dokonalá "pohádka" - tedy proti Pánovi prstenů, který je také skvělý, pohádkovější příběh - přesto velmi reálný a skutečný. Úžasné a jsem rád, že Hobit je první kniha, kterou jsem od Tolkiena četl.

Candid
30.03.2011 5 z 5

Dřív než jsem knížku četla, tak byla mně a mým sourozencům vyprávěna taťkou při výletech. My putovali- oni putovali a bylo to super. Stejně tak super bylo si ji pak přečíst. U mě vede i před Pánem prstenů, kterého jsem nikdy nebyla schopna dočíst.

mkurri
19.03.2011 5 z 5

Pěkná pohádka, na konci trošku smutná, ale i tak dobrý.

valda
07.03.2011 5 z 5

Hobit Bilbo Pytlík se vydává ze své útulné nory v Kraji společně s trpaslíky v čele s Thorinem Pavézou a moudrým a nekonvenčním čarodějem Gandalfem na cestu k Osamělé hoře, kde přežívá zlý drak Šmak, který v dávných dobách vyhnal Thorinův lid. Po cestě zažívá mnoho neuvěřitelných dobrodružství ve fantastickém světě Středozemě.
Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Už, když jsem jí četl jako dítě, tak se mi hodně líbila a líbí se mi i teď.Jazyk ještě není tak vypracovaný, což je dáno i tím, že kniha je určena hlavně pro mladší děti. Ale už v ní se projevuje mnoho z Tolkienova génia. Jak sám tvrdil: kniha pro děti by neměla být jednoduchá, měla by mít přesah, tak aby dítě vzdělávala, což je v Hobitovi dobře vidět například v nejednoznačnosti povah postav, logických postupech, nebo učení morálních hodnot (více nových Hobitů a méně draků.) Taky se mi líbí, že se jedná o komornější příběh, který je více zaměřený na zábavnou postavu Hobita a jeho kamarádů, oproti nesmírně výpravném historickém PP.
Kapitoly Neočekávaný dýchánek a kroužky kouře u krbu, Zlobři, Vrrci, Hádanky ve tmě a Glumovo "Jestlipak si na tom pošmáknem", prostě nemají chybu.

ŽabákDokvákal
28.02.2011 5 z 5

Kniha, která mě někdy v sedmé třídě základní školy zasvětila do kouzla knih. . .
Putování Bilba Pytlíka, trpaslíků a čaroděje za pokladem, který hlídá drak Šmak je tak nádherně napsané, že jsem si knihu hned napoprvé zamiloval. Jedna z knih, kterou můžete číst stále dokola a nikdy neomrzí, spíš naopak - neustále se k ní budete vracet.

JP
13.02.2011 4 z 5

Taková pohádečka. Pan Bilbo Pytlík a tucet nejneschopnějších trpošů, kteří tu jsou jak bych to řekl "magnet na průsery" a jen do počtu, aby je měl kdo zachraňovat. Vytkl bych jen, že 3/4 knihy se nese v duchu stereotypnosti, jde se od bodu k bodu, přičemž tím bodem myslím setkání s fantasy bytostí, ať je jakákoliv. Přesto roztomilý a kouzelný příběh.

knihovnice
07.02.2011 5 z 5

Tak...! Touhle knížkou musíte začít... A ještě něco,možná bude lepší,
když si před tím přečtete Silmarilion...
Úžas,strach,překvapení...můžou začít.

JohnCZ
02.02.2011 5 z 5

Jednoznačně moje nejoblíbenější kniha od mého nejoblíbenějšího autora. Zpočátku jsem viděl pouze LotR filmy, které se mi nesmírně líbily (a i teď, po přečtení knihy je považuju za vrchol filmové tvorby), ale prostě ne zcela vystihují melancholické vyznění knihy. Hobit je jiný, než Pán prstenů. Dokonce bych řekl i v leččems lepší. Rozhodně se jedná svým žánrem spíše o fantasy pohádku, kde hlavní roli hrají trpaslíci, draci a poklady než nějaké osudové bitvy (ale na tu taky dojde). Tolkien je mistr ve svém oboru a jen on dokáže napsat tak extrémně poutavý příběh, který v čtenáři vzbudí opravdové emoce a sžití s postavami. Tento prvek je až naplno využit v Pánovi Prstenů, ale i tak považuju Hobita za nejlepší Tolkienovo dílo. Nesmrtelná klasika - 5*

mumin63
01.02.2011 5 z 5

tahle knížka patří k mým oblíbeným - fantazie, tajemno, dobrodružství - to všechno spojené v úžasný příběh

carasino
07.01.2011 5 z 5

Pro mě první objev Tolkienova fantaskního světa, který jsem si okamžitě oblíbila.

pet-kyval
05.12.2010 5 z 5

[006/10] 'Hobit' je jeden z mnoha příběhů, které mě provázejí takřka celým životem Poprvé jsem ho slyšela v rozhlasovém zpracování a bylo mi úplně jedno, jestli to napsal ten či onen. Neexistovaly žádné mánie, ani ta tolkienovská - maximálně v pozadí na zastřené fantasy scéně.

A i když tomu dávám hvězd pět, příběh mě při čtení (konečně) ničím nepřekvapil a jednotlivé citace znám zpaměti. Což je možná spíše naškodu a nedá se s tím nijak chlubit.

I když je kniha čistě mužskou záležitostí a ženský charakter nenajdete naprosto nikde, je to čtivé pro každou generaci a pohlaví, což tomu dodává punc dokonalosti. Co mě nejspíše nejvíce mrzí, tak že se jedná opravdu o pohádku. Je tam jisté ponaučení, ale jen takové co vyplývá z celkového příběhu. Nenajdete tam žádné moudré věty a ani vtipné slovní hříčky.

Má oblíbená pasáž (137):
Bubřináč s blbým Bublinou,
jdou na mne se svou sítí,
mám se stát pro ně hostinou,
jenomže houby chytí!

Chystejte sítě na mušku,
jste hloupí však a líní,
že vám to stojí za fušku -
ty blbé pavučiny!

Běrna
30.11.-0001 5 z 5

Jelikož jsem fanouškem pána prstenu tak jsem si přečetl i hobita. Hobit se mi líbil z toho důvodu, protože je to výborně vymyšlené fantasy v kterém se stále něco děje od samého začátku. Proč výborně vymyšlené fantasy ? Protože Tolkien dokázal vymyslet svět v kterém je spoustu krásy ale i temnoty. Co se týče děje ? Tak je to typická pohádka. Já mám ale pohádky rád. Vyskytují se tam trpaslíci, skřeti, čaroděj, hobit, drak atd... SPOILER: Dobro zvítězí nad zlem. Drak zemře a tak. Hrozně se mi líbilo když chudákovi Bilbovi trpaslíci vyjedli skoro celou spíž, takže jsou tam i humorné chvilky. Myslím že tuto knihu by si měl přečíst každý fanoušek pána prstenu, tím ovšem nechci říct že ten kdo pána prstenu nečetl nebo neviděl by si hobita nemohl přečíst. Je to kniha s pěkným příběhem, která se mi líbila a proto ji dávám za pět hvězdiček.

Selhan
30.11.-0001 5 z 5

Jako malý jsem doháněl své rodiče k šílenství jednou věcí: Zarputile jsem odmítal všcheny pohádky a nechával si číst Hobita. Láska přetrvala dodnes, vždyť Cesta tam a zase zpátky je perfektní.