Pán much

Pán much https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/3645/bmid_pan-much-IAp-3645.png 4 2843 451

Již klasický příběh chlapců z britské internátní školy, kteří se ocitnou na opuštěném ostrově. Hra na Robinsony se však brzy změní v boj všech proti všem, v němž je hlavní předností síla, autorita a schopnost šířit strach. Kniha se obrací ke stále aktuální otázce: Je civilizace v našem chování opravdu tak silně zakořeněna, jak si namlouváme? Nebo jsme stále jen příslušníky smečky?... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Maťa

Lord of the Flies , 1954

anibeni
20.11.2019 4 z 5

Je to zvláštní kniha.. Na jednu stranu silná, při jejímž čtení člověk ani nedutá a čeká chvilku, kdy se bezstarostné hraní na ostrově změní v něco strašného... na druhou stranu je to kniha těžce napsaná.. některé pasáže mi daly zabrat... a až po několikerém přečtení mi došlo, co se vlastně stalo..
Celkově ale hodnotím tuto knihu velmi kladně a jsme ráda, že jsem ji díky výzvě přečetla..

Jessybelle
11.11.2019 5 z 5

V civilizaci se může zdát, že by se tohle mohlo stát, neuvěřitelné... Ale tam na pustém ostrově skoro nevyhnutelné...
Kniha mě zaujala a občas jsem četla se zatajeným dechem...

callowsick
06.11.2019 5 z 5

opravdu silná kniha, napínavá a velmi čtivá

Mindy
05.11.2019 4 z 5

Já jsem si hned myslela, že to nebude dobrodružství ve stylu "Dva roky prázdnin". Asi polovinu knihy se děj dost vlekl, ale závěr to tedy vynahradil. Dokonale vygradované a jenom doufám, že mi ten ohryzaný nehet brzy doroste.

anez66
28.10.2019 5 z 5

Když ve vás dokáže kniha vyvolat takovou úzkost a rychlé bušení srdce. Hrůzou jsem nemohla chvílemi ani dýchat.

Lesandi
27.10.2019 5 z 5

Četla jsem ji na základce a byla jsem unesená. Je nadčasová, takže si myslím, že se bude číst krásně i v dnešní době.
No a kdo je to tedy nakonec ten Pán much? Přečtěte a uvidíte.

Ortie
12.10.2019 5 z 5

Možná vše vypadá že začátku jen jako dětská hra a dobrodružství... Ale co vše unese lidská společnost? A není civilizace jen výmysl, který drží jako domeček z karet?

Kllara
01.10.2019 3 z 5

Nečekala jsem, že mi místy při čtení této knihy o dětech bude tak nepříjemně. Čekala jsem určitou drsnost, ale přesto mě to zasáhlo, protože všechno, co se na ostrově událo, je vlastně naprosto zbytečné a nic z toho by se stát nemuselo. Je smutné vědět, že za tolik let naší civilizace... Lidé sklouznou hned zpět na začátek evoluce, jakmile nad nimi zmizí pevná ruka zákona, či jiných autorit. A je jedno, zda se jedná o dospělého, nebo o dítě.

Co se týče samotné knihy, musím říct, že občas jsem měla problém pochopit, kdo zrovna mluví, nebo co se děje... Někdy celý děj jaksi zvláštně vyšumí do ztracena a myslím si, že trošku větší srozumitelnost by knize neuškodila... Avšak musím uznat, že celý příběh rozhodně má něco do sebe a nějakou stopu na mně zanechal.

burg
01.10.2019 1 z 5

Čtenářská výzva 2019 - namlsán spoustou kladných ohlasů jsem si knihu vybral jako jednu z možných okruhů. A asi jsem si neměl o knize zjišťovat vůbec žádné informace, protože mě neskutečně nebavila, napsáno takovou formou a stylistikou, kdy jsem se v ději neskutečně ztrácel (občas jsem jeden odstavec musel číst čtyřikrát, než jsem pochopil, co se tam vlastně stalo...) Zkrátka: do čtení jsem se musel nutit a jak to dopadne, to mi začalo být od půlky knihy naprosto buřt.

Scorpiona
29.09.2019 5 z 5

Jedna z nejlepších knih vůbec. Příběh je neskutečně silný, rozhodně doporučuji na maturitu.

žlučníkář
16.09.2019 5 z 5

Připomínalo mi to něco mezi Robinsonem, tajuplnym ostrovem a dětskou verzí seriálu ztraceni. Opuštěnej ostrov a tlupa ztroskotanejch kluků, nebo dětí. Prťousum nejde vysvětlit, že se něco musí.
Ti starší, ti něco chápou. Akorát maj důležitější práci. Třeba hrát si na to, kdo je náčelník, jako teď tu velim já, protože jsem našel škebli. Nééééé, kápo jsem já, protože jsem největší. Nééééééé, budu to já, já mám největší...břicho? Kluci se prostě nedohodnou, protože nevědi asi o demokraciích a podobnejch vejmyslech. Jsou to britové a tam je vždycky král, nebo pani králová.

Takže zkraje tak do půlky to jsou robinsoni se ztracenejma. Od půlky jsem měl sevřenej věneček, že bych s nim mohl na Zbraslavi drtit kamení. Hrozný to bylo v tom, že to co se tam všechno dělo, to měly na svědomí děti.

Jestli se dostanou z ostrova, zajímalo by mě, jaký to na nich zanechá následky a jak se budou chovat v civilizaci...

Ivan Kučera
16.09.2019 4 z 5

Mrazivý trilerový miestami takmer až psychohoror. Viem, že mnohí v tom vidia rôzne presahy, filozofické neviem čo a podobne, ale ja som príbeh chlapcov, ktorí stroskotali na ostrove, vždy vnímal "len" ako "obyčajné" brutálne dobrodružstvo. A vychutnal som si ho. Odporúčam aj (druhé, farebné) filmové spracovanie.

Osice
14.09.2019 5 z 5

"Konec konců, nejsme žádní divoši. Jsme Angličané, a Angličané jsou vždycky ve všem nejlepší." :-D

Haňáček
07.09.2019 5 z 5

Na začátku jsem knihu podezřívala z nudného příběhu plného hraní na indiány a plakání po maminkách. Nevím jestli se do děje zapsaly víc zkušenosti autora s válkou nebo jeho učitelská dráha, ale výsledek je děsivý, přesvědčivý a napínavý.

haannyys
03.09.2019 4 z 5

Dobře čtivá kniha a o tématu, které chápou nejen dospělí, ale i děti, proto bych se nebála dát tuto knihu i starším dětem. Byť si z ní každá generace odnese něco jiného, rozhodně si něco odnese. Jediná výtka je k dialogům, sem tam jsem se ztratila, ale nic, co by se nedalo přežít.

Monique66
30.08.2019 1 z 5

Tato kniha mě neoslovila. Čekala jsem hlubší význam knihy a ten vyšel najevo skoro až na konci. Do čtení jsem se nutila a nesedl mi styl autora- kniha mohla být napsána mnohem víc dobrodružně a s větším napětím.

NienorNíniel
30.08.2019 5 z 5

Bylo pro mě psychicky náročné tuto moji milovanou knížku dočíst. Jak se všechno vyhrotí, jak už nezáleží na lidských životech, jak si libují v cizím utrpení, jak je psychika člověka křehká, nikdo z nich to nezvládl. Je to smutná, krutá, ale krásná knížka. Opravdu ji milují.

mclenin
09.08.2019 4 z 5

Pomerne čtivá záležitosť, ideálne ako dovolenkové čítanie k moru, kde to ešte len naberie tú správnu atmosféru. To čo sa spočiatku javí ako splnený sen v raji sa neskôr mení na nočnú moru v pekle ľudskej malichernosti a charakteru, bez ohľadu na vek. Homo homini lupus.

Honey0105
01.08.2019 4 z 5

Abych pravdu řekla, tak jsem vůbec nevěděla, co od knihy čekat. Mám ji v knihovně už dlouho a ještě déle jsem odkládala její čtení. Konečně jsem se tedy k dílu dostala. Ze začátku jsem ale byla velmi zklamaná. Nějak jsem se nemohla ztotožnit s Goldingovým stylem líčení událostí. Od půlky jsem ale už jen čekala, jak to autor domyslel dál. Vůbec jsem neočekávala takový happy end, ale ve chvíli, kdy Ralph začal plakat, tak jsem měla také dojem, že si možná pobrečím. Ač jsem myslela, že se vůbec neprokoušu přes začátek, tak ve finále kniha zanechala velký dojem a já ještě dlouho po přečtení musela přemýšlet. Nezbývá, než poděkovat autorovi za tak barvitě vykreslený obraz lidské společnosti.

babystar
02.07.2019 4 z 5

Perfektní ukázka toho, jak se z lidských mláďat mohou stát krvelačné šelmy. Stačí k tomu jeden "lovec", který pár kamarádů oblbne a zbytek nerozhodnutých pak získá na svou stranu dobrým žvancem či pod pohrůžkou. A nakonec všichni pořádají hon na "nepřítele" bez ohledu na následky.