Pamatuj na smrt

Pamatuj na smrt https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/402605/bmid_pamatuj-na-smrt-C5h-402605.jpg 4 472 136

Pamatuj na smrt série

Středoškoláci Adam a Martin vyrůstali u prarodičů v Praze. Teď se ale stěhují na maloměsto, k otci kriminalistovi, který se k nim léta nehlásil. Cestu k sobě s tátou hledají dost těžko, navíc si musí zvykat na novou školu a ne vždy kamarádské spolužáky. Než se ale stihnou trochu zabydlet, městem otřese starý zločin, na který se málem zapomnělo – v lese najdou tělo roky pohřešované dívky Sáry. Další vražda na sebe nedá dlouho čekat, a co hůř, s tou první zcela očividně souvisí. Mezi lidmi v městečku propuká nervozita a strach. Je totiž více než jasné, že vrahem je někdo z jeho obyvatel…... celý text

MMacicekk
21.06.2020 5 z 5

Na‌ ‌to,‌ ‌že‌ ‌se‌ ‌jedná‌ ‌o‌ ‌autorovu‌ ‌prvotinu,‌ ‌tak‌ ‌smekám.‌ ‌V knize‌ ‌si‌ ‌užijete‌ ‌pěknou‌ ‌češtinu,‌ ‌rozvité‌ ‌věty,‌ ‌ale‌ ‌i‌ ‌trefná‌ ‌přirovnání,‌ ‌která‌ ‌v knize‌ ‌nijak‌ ‌nebijí‌ ‌do‌ ‌očí.‌ ‌Perfektně‌ ‌danou‌ ‌situaci‌ ‌popsala‌ ‌a‌ ‌vždy‌ ‌se‌ ‌k ní‌ ‌hodila.‌ ‌Stránky‌ ‌mi‌ ‌utíkaly‌ ‌pod‌ ‌rukama‌ ‌a‌ ‌najednou‌ ‌byl‌ ‌konec.‌ ‌Tuto‌ ‌knihu‌ ‌jsem‌ ‌si‌ ‌užila‌ ‌od‌ ‌začátku‌ ‌do‌ ‌konce,‌ ‌a‌ ‌i‌ ‌když‌ ‌některé‌ ‌pasáže‌ ‌mohly‌ ‌být‌ ‌kratší,‌ ‌nic‌ ‌to‌ ‌nemění‌ ‌na‌ ‌tom,‌ ‌že‌ ‌autor‌ ‌napsal‌ ‌bravurní‌ ‌young‌ ‌adult‌ ‌thriller,‌ ‌v němž‌ ‌se‌ ‌odrazily‌ ‌všechny‌ ‌problémy‌ ‌dospívajících‌ ‌chlapců‌ ‌a‌ ‌nechyběly‌ ‌ani‌ ‌vraždy‌ ‌a‌ ‌následné‌ ‌vyšetřování.‌ ‌
Konec‌ ‌byl‌ ‌napínavý‌ ‌a‌ ‌vrahův‌ ‌motiv‌ ‌mě‌ ‌tedy‌ ‌rozhodně‌ ‌překvapil‌ ‌a‌ ‌šokoval.‌ ‌Jakmile vrahovi spadla „maska“, nestačila jsem koukat. Závěrečný dialog byl perfektní.
Autorova prvotina mě velmi nadchla a těším se jeho na další knihy, které si rozhodně nenechám ujít.

Adell-ka
21.06.2020 5 z 5

Tak tohle mě bavilo! Možná trochu rozvláčný začátek, ale skvělá zápletka a celkově to bylo dobře promyšlené a všechno do sebe zapadalo.

Andynka
14.06.2020 3 z 5

Právě jsem knihu dočetla a tak nějak se nedokážu rozhodnout, jak knihu hodnotit.
Rozhodně stojí za přečtení, je dobře psaná. I když je chvilkami zdlouhavá a trochu mě lákalo přeskakovat řádky...
Je to originální příběh, který mě bavil číst. Měla jsem ten pocit, že musím číst dál, jak mě to někdy chytlo.
Ale, co mě hrozně vadilo a za co jsem šla i hodnocením dolů jsou ty přeslazené rodinné výjevy... Zvlášť, když jde o muže. Myslím, že by stačila třeba jedna věta a né to tak podrobně rozebírat. Zvlášť po tom drsném začátku chlapců, který vlastně k životu nikoho nepotřebují.
A nejhorší byl asi ten zdlouhavý konec. Posledních deset stránek by se dalo napsat stručně jednou větou. Takhle jsem to musela prožívat s hrdinou a už to bylo o ničem. Jen spousta srdceryvných přiznání, které si jako čtenáři umíme sami domyslet ...
Když to tedy shrnu... v knize mi chyběl prostor pro fantazii ... vše zde bylo vysvětleno ( vzpomínky - to jsem taky lehce trpěla ) , řečeno... asi aby jste si to nevysvětlovali jinak, ale to by snad ani nešlo. Je to velká škoda.
Na konec, ať nepíšu jen negativní věci.
Moc se mi líbilo, že je v knize zmíněno pár známých autorů.
Líbil se mi ten lehoučkej vulgarismus hlavní postavy. Řekla bych, že to autor podchytil velmi dobře.
A největší sympatie má rozhodně tatínek, ten je správný.

roman9276
11.06.2020 5 z 5

V českym rybníčku je tohle něco neotřelýho a originálního. Thriller s detektivní zápletkou, která mě během prvních pár stran totálně vcucla a nepustila. Děj plynul skvěle, stránky ubíhaly rychle a hlavně jsem byl mega napnutej, jak to bude dál, kdo je vrah a hlavně proč vraždil. Vraha jsem po dlouhý době tipl správně, avšak to, proč vraždil mi vyrazilo dech, hlavně ten návrat do minulosti, kdy se vrah přiznával, to mě dost rozsekalo. Na to, že je to young adultovka, tak na jednu stranu postava Adama, kterýmu bylo patnáct, na mě chvílema byla dost přemoudřelá, na druhou se mi líbilo, jak to měl v hlavě srovnaný a jak vždycky chránil mladšího bráchu. Alešova velice povedená prvotina a mega se těšim na jeho další knížku, která bude určitě stejně skvělá jako tahle.

whiolet
07.06.2020 4 z 5

Tak nějak jsem tušila, že tohle nebude další zbytečná knížka co přečtu.
Takže nejsem překvapená, ale ani zklamaná.
Příběh se četl skoro sám, postavy sympatické, zvraty i styl psaní super, jenom mi chybělo větší rozkrytí Adamovi minulosti.
Co se týče vraha, to jsem nečekala, ale přesně tyhle absurdní vraždy se stávají často v reálném životě :(

FejKýý
30.05.2020 5 z 5

Chápu že knihu každý chválí, děj byl parádní, zvratů tam taky nebylo málo. :) Četlo se to rychle, za mě plus i krátké kapitoly. A s koncem jsem spokojená, myslím že vrah dopadl jak dopadnout měl. Rozhodně si přečtu další podobnou knihu od pana spisovatele. Rozhodně doporučuji.

LilianaFalcon
22.05.2020 5 z 5

Málem už jsem nad YA knížkami začala lámat hůl. Hlavně pak nad thrillery, protože mi všechny přišly na jedno brdo.
Možná je to tím, že autor je autor a ne autorka a díky tomu působí mužské postavy mnohem věrohodněji než v jiných knížkách tohohle žánru.
A nebojte se českých jmen ani českého prostředí, vůbec to tu není na škodu.
Vypravěčský styl byl čtivý, postavy mi sem tam lezly na nervy (což je u puberťáků pochopitelné a řekla bych, že i žádoucí), detektivní zápletka se dala včas odhalit a pak už jen čekat, jak to autor všechno rozuzlí.
U scény, kdy Martin načapal Adama v posteli s Juditou, jsem se vážně nasmála.
I přes všechna ta kladná hodnocení, jsem nečekala, že se mi to bude tak moc líbit. Možná bych dala jen 4 hvězdičky, protože v jednom místě mi přišlo, že se postavy chovají nelogicky a autor trochu tápe, ale naštěstí to trvalo jen krátce.
Za mě jedno z největších překvapení roku a už se vážně těším na další počiny autora.

blackoutzuzi
19.05.2020 5 z 5

Tohle bylo jedno obrovské překvapení! Aleš Novotný je skvělý autor a jeho literární debut se mu vážně povedl - ať už jde o vystavení příběhu, navození té správné tíživé atmosféry, zajímavé charaktery postav a nakonec i odhalení pachatele. Držel se žánru a své cílové skupiny - to napění tam bylo tak akorát, aby to náctiletý čtenář ustál. Já si užívala každou kapitolu a byla jsem ráda, že má kniha přes 400 stran, protože jsem nechtěla, aby příběh skončil :)
Velmi čtivé, napínavé, neskutečně propracované s tak ponurou atmosférou, kterou se autorovi podařilo udržet po celou dobu, což fakt nechápu, jak to dokázal!

elena2054
14.05.2020 5 z 5

Není to horor, není to thriller, je to okrajově detektivka.
Vzhledem k tomu, že je autorem jihomoravák, navíc se narodil ve Valticích, pak chci dát maximální hodnocení a říct Bravo.
Jako prvotina je to skvělé.
Pachatele jsem uhádla velice záhy, už mám dost načteno a nápověd bylo fakt hodně a velice okaté.
Wow efekt se nekonal a to dost možná i proto, že mě čtení místy nudilo.
Jak píši výše, není to....
Možná spíše Cesta do hlubin
študákovi duše.
Četlo se mi to hezky.

mysterygirl
11.05.2020

Kniha se cetla sama, ale bohuzel mi nedělá dobře číst popisy rvacek, kterych je v knize dost, proto ji odkladam

wewexy
02.05.2020 5 z 5

Knihu jsem četl dvakrát. Není to sice můj šálek kávy, nebo druh literatury kterou bych vyhledával, ale autora znám osobně. Přesto se mi kniha líbila a na poměry české literatury je to velice zdařile dílo. Na víkendový odpočinek zcela ideální a mužu doporučit

bagel
24.04.2020 3 z 5

Příběh nebyl špatný, ale neskutečně mě vytáčel styl vyprávění. Kniha je psána v ich-formě, tedy z pohledu šestnáctiletého kluka, ale jsou používané šroubované obraty a vzletná přirovnání, která k tomu absolutně nesedí. A taky změna pohledu Adama na otce byla až příliš náhlá. Vložené odstavce z minulosti byly oživením a mnohé objasnily.

Colletka
14.04.2020 5 z 5

Jedním slovem PARÁDA! Příběh měl hlavu a patu, žádné zbytečné nahánění stránek, napínavé do poslední chvíle. Velmi velmi povedený Young adult thriller.

Majdalenka
13.04.2020 4 z 5

Skvělý Young adult thriller. Teď se ale zas vrátím ke četbě pro dospělé :)

edith79
11.04.2020 5 z 5

Neskutečná paráda. V rámci žánru jedna z nejlepších knížek, co jsem kdy četla. Jsem šťastná, že ji mám ve své knihovně, i když se tam tváří tak nenápadně. Zdání klame. Nervy mi doslova hrály, každou chvíli jsem měla ruku přes ústa v němém údivu. Potom jsem zase byla dojatá a ronila slzy jako hrachy. A přesto, že jsem vraha odhalila předem, bylo to prostě super čtení. Závěr naprosto strhující, hlavní hrdina neskutečně zajímavý. A jediný svátek, který američanům závidím je Halloween...

Aďka007
04.04.2020 5 z 5

Byla, je a bude to na velmi dlouhou dobu moje nejoblíbenější knížka. Byla napínavá, děsivá. Autor to napsal tak, že jsem se vžila do postavy Adama, který mě ihned po pár řádcích zaujal. Do posledních stran jsem vůbec netušila, kdo by mohl být vrahem, což se mi na příběhu líbilo nejvíce. A ten vrah mě také velmi překvapil. Tady je vidět, že i nejlepší a nejbližší přítel vás může negativně překvapit, v případě mrtvol i zradit. Doporučuji všem milovníkům Thrillerů.

Nuttelka
31.03.2020 5 z 5

Tak tady autorovi tleskám!!! A ještě ke všemu, že je to kniha od českého autora, se dá srovnat s top knihami tohoto žánru.
Ano, i když nejste detektivové, tipnete vraha už někde v půlce knihy, ale to čtivosti knihy vůbec neubírá. Hltala jsem jednu stránku za druhou. Adam s Martinem jsou typičtí puberťáci, ale jako bráchové drží pospolu a jejich vztah s otcem, no, né jednou jsem měla na krajíčku ❤
Doporučuji všemi deseti a budu se těšit na další knihu.

LuluBird179
31.03.2020 5 z 5

Moc dobrá prvotina! Mělo to náboj, příběh, vše bylo reálné a představitelné. Věřím, že autor nepřestane psát!

berila
23.03.2020 4 z 5

Čtivě napsaný thriller, pachatele jsem ale uhodla brzy (a to nejsem žádný expert). Autor je mladý, takže se snad dočkám dalších jeho knih. Určitě doporučuji k přečtení.

Falda
23.03.2020 4 z 5

Změna oproti klasickým thrillerům. Děj vyprávěný z pohledu chlapce byl poutavý. Dost zvratů a až do konce jsem nevěděla, kdo je vrahem. Rozuzlení stálo za to.