Pamatuj na smrt

Pamatuj na smrt https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/402605/bmid_pamatuj-na-smrt-C5h-402605.jpg 4 472 136

Pamatuj na smrt série

Středoškoláci Adam a Martin vyrůstali u prarodičů v Praze. Teď se ale stěhují na maloměsto, k otci kriminalistovi, který se k nim léta nehlásil. Cestu k sobě s tátou hledají dost těžko, navíc si musí zvykat na novou školu a ne vždy kamarádské spolužáky. Než se ale stihnou trochu zabydlet, městem otřese starý zločin, na který se málem zapomnělo – v lese najdou tělo roky pohřešované dívky Sáry. Další vražda na sebe nedá dlouho čekat, a co hůř, s tou první zcela očividně souvisí. Mezi lidmi v městečku propuká nervozita a strach. Je totiž více než jasné, že vrahem je někdo z jeho obyvatel…... celý text

majavcelicka
18.10.2021 4 z 5

Četlo se mi to velice dobře. Hlavně závěr se mi líbil. Tušila jsem, kdo je vrah, ale kolikrát se tak zamíchalo v ději, že jsem si tím nebyla jistá.

Nikusha
30.08.2021 4 z 5

Mně se hlavně mimo jiné líbily ty slovní obraty, hezké líčení a metafory. Příběh celkově poutavý, ale úplná střela to nebyla.

HrabM
23.08.2021 4 z 5

Dobře napsaný příběh plný napětí a skvěle propracovaných postav. Obzvlášť se mi líbila pátá část knihy, která byla přímo nabitá emocemi a samotný závěr knihy.

nela3812
17.08.2021 4 z 5

Ze začátku jsem měla obavy, zda se dá napsat dobrý Thriller z prostředí českého maloměsta. Po dočtení knihy jsem zjistila, že to možné je a byla jsem opravdu mile překvapena.

Příběh je poutavý od začátku do konce a nenechá vás knihu odložit ani na pár minut. Také samotný styl psaní autora je velmi chytlavý a perfektně mi sedl. V knize nechybělo napětí, zvraty ani lehký humor. S naprostým klidem bych knihu doporučila také starším čtenářům, ačkoliv prostředí se točí kolem středoškoláků.

Hlavní postavy – Adam, Martin a jejich táta si za knihu projdou neskutečně reálným vývojem, který je sice lehce předvídatelný, ale nedá se mu upřít jeho skutečnost. Adam a Martin naprosto překypují typickým chováním teenagerů, které mi není příliš sympatické, ale k jejich roli v příběhu to perfektně sedí. Jako čtenář jsem si na to brzy zvykla, ale i přesto jsem byla ráda za jejich sympatické a světlé momenty, které se občas vyskytli. Oba pak byli mnohem snesitelnější.

Jediné mínus je, že se mi vraha v knize podařilo odhalit poměrně brzy a závěrečné rozuzlení pro mě nebylo po této stránce takové překvapení. Nicméně i přesto autor závěr zajímavě pojal a celá zápletka byla nakonec větší a především propracovanější, než jsem myslela. Tím body získal opět zpět.

Knize dávám 4/5 a celým srdcem vám ji doporučuji. Sama se již chystám na druhou knihu autora – Zvěsti, a doufám, že opět předčí má očekávání, stejně jako tato kniha.

4xab
12.08.2021 3 z 5

Jako na mladeho autora dobre. Jen se nemuzu zbavit dojmu, ze jsem velice podobny pribeh videla jako cesky televizni film, detektivku? Mozna byl autorem nametu spisovatel sam, nevim, nezkoumala jsem. Taky uznavam, ze jsem jina vekova skupina nez hrdinove pribehu, takze jejich myslenkove pochody jsou mi dost nepochopitelne, ale budiz. Nicmene cetlo se to dobre, o tom zadna. Prijemna jednohubka na vikend.

Kenan
07.08.2021 4 z 5

Jednoduchý jazyk určený spíš pro mládež, což já už dávno nejsem. Ale příběh tak chytlavý, že vás nutí knihu neodkládat a číst stále dál a dál. Dva bratři, kteří řeší každý své problémy, se náhle stanou součástí pátrání po vrahovi. Doporučuji.

IreneP
18.07.2021 5 z 5

Moc moc dobré, napínavé od první stránky do konce. Čtení jsem si užila. Zvěsti mě první polovinu potrápily, tady to jeho od počátku na plný plyn.

Heyhey
14.07.2021 5 z 5

Napínavé, originální. Na prvotinu skvělé. Autor umí pracovat s jazykem a jeho popis nenudí, přívlastky jsou originální a přitom nedrhnou. Čtení jsem si užila.

zuzik03
12.07.2021 4 z 5

Knihu jsem si koupila v e-formě díky dobrému hodnocení zde na DB. Když jsem se do ní na dovolené pustila a uviděla, ze se jedná o YA thriller, přemýšlela jsem, zda se do ní vůbec pouštět nebo zda ji předat dceři, ale nakonec jsem se rozhodla to zkusit.

Kniha se četla dobře, dramatický úvod vzbudil zájem a dostal mě rychle do děje. Příběh je zajímavý, ale nějak mi nesedlo umístění do ČR (takovéto zápletky člověk čeká spíše někde v Americe ;-)), občas mě iritovalo chování a vyjadřování hlavního hrdiny i jeho bratra, jejich neschopnost komunikace a málo “normálních” lidí. Ze čtení na mě padala stísněnost. Přesto to bylo celkově zajímavé a nové. Jsem zvědavá na další knihy autora

PetraBery
27.06.2021 4 z 5

Překvapivě velice čtivá prvotina spíše pro mládež. Od knihy jsem moc nečekala, ale byla jsem spokojená. Středoškolák Adam se spolu s mladším bratrem Martinem po dvanácti letech vrací do péče otce. Nové prostředí přináší nejen nové přátele, ale odhaluje rodinnou minulost. A do toho se stane vražda... Jo, za mne palec nahoru.

TeriLin1111
18.06.2021 5 z 5

Tohle mě opravdu hodně mile překvapilo. Strašně moc mi vyhovuje styl psaní, hodně čtivé, musela jsem číst dál a dál. Hlavní hrdina byl perfektní a fakt jsem si ho oblíbila. Jeho myšlenky a sarkastické poznámky byly super a byla to jedna z mála knih za poslední dobu která mi přišla fakt místy vtipná (nejspíš je to tím že jsem ve stejné věkové skupině jako hlavní hrdina :D) Co se týče zápletky tak to bylo napínavé ale přijde mi, že příběh by mohl být možná malinko kratší a celá ta zápletka se začala pořádně řešit až na konci. V některých momentech z knížky sálala temná atmosféra, a já si to čtení opravdu užívala. A navíc chci podporovat české autory takže určitě doporučuji.

punkgirl97
02.06.2021 5 z 5

Obálka a celkové zpracování knihy je krásné.

Příběh mě vtáhl do děje hned od první stránky, kdy si mě získal jak Adam tak Martin. Autor velmi pěkně vykreslil jejich vnitřní pocity, nejen když zažívají bolest, ale i všechny všednosti života. Přesto, že je mezi nimi místy vyhrocený vztah, tak jsou bratři a drží spolu.

Líbilo se mi jak se do příběhu prolínala i minulost chlapců. Jak se postupně měnili, na co si v průběhu knihy přišli. No krása. Já jsem z knihy unešená. Při více dění, akce a postupného odhalování jsem pomalu nedokázala odtrhnout oči.

Pro více dojmů včetně fotky, mě najdete na IG: @tera_cte
Mějte se krásně. :)

Kekik
26.05.2021 5 z 5

Český thriller. Pátrání na vlastní pěst. Rodinné problémy.

Výborný thriller z českého prostředí. Čtivý vypravěčský styl. Vtipné postřehy Adama. Často jsem se pousmála nad jeho úvahami a přirovnání.

Akční prolog odstartoval příběh, který mě okamžitě zaujal. Poté jsme se přesunuli v ději o více jak dvanáct let. A dostali jsme se do rodinných problémů mezi otcem a jeho dvěma syny. Téma je zpracováno skvěle. Vypravěč Adam a jeho bratr Martin mají za sebou náročné dětství, které ovlivňuje jejich následující činy. A také jejich vzájemný vztah utrpěl šrámy. Do toho všeho se stane vražda. Během dvou let již druhá.
Autor věrohodně popsal pocity po zažití traumatických zážitků. Skvělé vykreslení situací.

Kniha mě bavila od začátku do konce. Nebyla chvíle, kdybych se nudila. Naopak jsem měla problém se od příběhu odtrhnout.
Jedna otázka zůstala nezodpovězena a mě by tak moc zajímala odpověď.
Těším se, až se znovu setkám s postavami.

Shodou okolností jsem před knihou Pamatuj na smrt četla YA knihu s názvem Dva tajemství neudrží. Obě knihy mají podobný námět. Dokonce i první oběť má stejné jméno- Sára. Když bych měla rozhodnout, která je lepší, vyhrála by Pamatuj na smrt. Doporučuji.

Damonka12
10.04.2021 4 z 5

4,5 už dlouho jsem nečetla takto dobrou knihu, nemohla jsem se od ní odtrhnout a musela číst stále dál.

karol.cadex
21.03.2021 4 z 5

Pěkná oddechovka!
Nic moc jsem neočekávala, YA moc nečtu, ale líbila se mi obálka a chtěla jsem si orazit.
Občas sice trochu skřípou dialogy, jinak to odsýpá, vraha jsem sice tušila od začátku, ale to nevadí. Hlavní hrdina sympaťák, dodělala mě teda naprosto nečekaná erotická scéna, haha.
Dostala jsem víc než jsem chtěla.

vendy6619
10.02.2021 4 z 5

Musím teda uznat, že jsem byla hodně mile překvapena. Mám radši kratší kapitoly, takže tohle je za mě obrovské plus, protože kniha ubíhá lehce, svižně, máte tendenci otáčet dál a dozvídat se víc a víc.
Další plus je čtivost! Nenudíte se u žádné z kapitol. Vždy se dozvíte něco nového, co vám tam chybělo jako další dílek skládačky, aby vám došel význam toho všeho!
Celou dobu vás to nutí se zamyslet nad tím kdo to vše udělal… a když máte odpověď… zase tam je něco jiného… jiný střípek, který vám poskládá jinou skládačku.
Konec byl hezké zakončení! Opravdu jsem byla mile překvapena.

pleybe
06.02.2021 3 z 5

(SPOILER) Nechala jsem se navnadit hezkou obálkou, lákavou anotací a všemi těmi pozitivními ohlasy tady a musím přiznat, že jsem byla značně zklamaná. Čekala jsem víc, ale očividně skutečnost, že je kniha autorovou prvotinou, je výmluvnější. Kniha dostála tomu, co od debutu může člověk očekávat - má své chyby, není dostatečně "vyšperkovaná" a je neuměle propracovaná.

Autorův styl je na úrovni, s dobrou slovní zásobou, ale k vyprávění příběhu zvolil ich-formu a už nedokázal skloubit svůj projev se samotným vypravěčem/hlavním hrdinou a charakterem, který mu vtiskl. Sám hlavní hrdina a vlastně i jeho bratr mi byli nesympatičtí. Na jednu stranu se choval jako fracek, na druhou z něj byl inteligentní, empatický a vyspělý mladý muž, který jde po stopě zločinu. A tato nesourodost projevu a osobnosti postavy nebyla problémem jen u hlavní postavy.

Anotace láká na detektivní zápletku, ale spíš mi přijde, že jsem četla příběh nestabilního středoškoláka, který víc řeší své rodinné a teenage problémy, než samotné vraždy. K těm tak nějak přijde a zvláštním způsobem se dostane k neumělému řešení místních hrůz. A způsob, jakým nakonec dopadne vraha, také působí jako provedený jen tak mimochodem. Nehledě na to, že konečné vrahovo přiznání a podrobné líčení událostí se k danému charakteru nehodí stejně, jako styl projevu u labilního hlavního hrdiny.

Děj se rozjíždí pomalu - aspoň pokud stále čekáte na tu pravou detektivní práci. A prolog, kterým je uveden, ve vás vyvolává mylný dojem toho, co bude hlavní zápletkou nebo aspoň důležitým prvkem v její výstavbě. Ovšem rodinná historie je vysvětlena, průbojnost hlavního hrdiny záhadně uklidněna a větší odezvy to nemá. Konečné propojení rodinné minulosti se současnými vraždami je spíš takovým oslím můstkem.

Osobně mi vadilo i to, jakým způsobem byla zakončena většina dialogů. Často jsem očekávala, že daný rozhovor postav bude dále pokračovat, ale najednou přišel střih a byl konec. Důležité bylo sděleno, promluva utnuta a potenciál se jaksi vytratil. Nejhůře to vyznělo při rozhovoru, který se udál záhy po sexuální scéně – nehledě na její překvapivě podrobnější vylíčení, které je znakem vyspělosti, jež jaksi zbytku příběhu chybí.

Váhala jsem, zda hodnotit dvěma, nebo třemi hvězdičkami. Nakonec jsem přimhouřila oči, ale 2,5 hvězdy by bylo výstižnější. Možná, když nebude čekat příliš, nebudete zklamaní.

tommylee
11.01.2021 5 z 5

Zajimava prvotina plna napeti, ale rekl bych, ze spise pro teenagers.

Fixa08
07.01.2021 5 z 5

Tak tuhle knihu, jsem si opravdu užila, je skvělá a to už cílová skupina fakt nejsem. Příběh čtivý, děsivý, kniha krásně utíká, prostě bomba!

Jirikk
21.12.2020 4 z 5

Dobrá detektivka českeho autora ze života středoskolaku s nečekaným rozuzlením a vysvětelním