Pamatuj na smrt

Pamatuj na smrt https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/402605/bmid_pamatuj-na-smrt-C5h-402605.jpg 4 470 136

Pamatuj na smrt série

Středoškoláci Adam a Martin vyrůstali u prarodičů v Praze. Teď se ale stěhují na maloměsto, k otci kriminalistovi, který se k nim léta nehlásil. Cestu k sobě s tátou hledají dost těžko, navíc si musí zvykat na novou školu a ne vždy kamarádské spolužáky. Než se ale stihnou trochu zabydlet, městem otřese starý zločin, na který se málem zapomnělo – v lese najdou tělo roky pohřešované dívky Sáry. Další vražda na sebe nedá dlouho čekat, a co hůř, s tou první zcela očividně souvisí. Mezi lidmi v městečku propuká nervozita a strach. Je totiž více než jasné, že vrahem je někdo z jeho obyvatel…... celý text

Ajda300
19.12.2020 4 z 5

Vždy když začínám číst českou knihu, mám trochu předsudky. Ale tohle bylo dobré. YA thrillery mám ráda a ani tahle kniha nezklamala. Není to sice úplně to co jsem čekala, ale super.

Arwen777
17.12.2020 3 z 5

Nechala jsem se navnadit výborným hodnocením tady na databázi a těšila se na český thriller. Vím, že je kniha určena pro mladé čtenáře a jen jsem si potvrdila, že z young adult jsem opravdu vyrostla.
Příběh z naší kotliny je uvěřitelný a dobře vymyšlený, to je ale jedna z mála věcí, které oceňuji. Nejvíc mě iritovaly dialogy, přišly mi nereálné a vyumělkované. Navíc mi vadí mluva dnešní mládeže, pokud tedy odpovídá pravdě ( a asi ano podle počtu kladných hodnocení). Prostě už jsem na tento typ literatury příliš stará. Ale nemohu ani říct, že bych byla nějak napjatá, nedočkavá se dozvědět pravdu a prožít ji s hlavními hrdiny. Na thriller je to pro mě slabý odvar.
Nicméně to vidím jako svoji chybu, byla to špatná volba pro moji věkovou kategorii a jsem moc ráda, že se kniha mladým čtenářům líbí.

TheStitch630
13.11.2020 5 z 5

Běžně komentáře ke knihám nepíši, ale zde udělám výjimku...
Aleš mě se svou prvotinou totálně odrovnal. Od začátku pro mě byla knížka velice čtivá se spoustou cynických a popkulturních narážek. Přestože jsem přibližně od poloviny knihy měl tušení o vrahovi, tak stejně se mi ke konci zvýšil srdeční tep a četl jsem jak o závod do poslední stránky. Skvělé, skvělé, skvělé! Těším se na Alešovy další počiny!

PS: Konečně knížka, ve které se teenageři vyjadřují normálně a jak jim zobák narostl!

Tereza035
30.10.2020 4 z 5

Prvních cca 80 stran bylo takových poznávacích/nudnějších, ale potom co se začala rozvíjet detektivní zápletka mě knížka velmi chytla. Zprvu jsem se nemohla sžít z Adamem i s Martinem, pak časem jsem si je ale oblíbila. Já osobně jsem odhadla vraha, takže to pro mě nebylo na konci až takové překvapení, ale i tak se mi líbilo vyšetřování, zvraty a mrazivé scény v průběhu knížky. Kniha je psaná velmi krátkými kapitolami, díky nim se četla rychle. Nakonec jsem se rozhodla pro hodnocení 8/10 a za mě je to další velmi povedený YA kousek od českého autora:)

Werisek93
20.10.2020 5 z 5

Vynikající prvotina. Byla to jedna z těch knih, kterou jsem zkrátka nedokázala odložit, dokud nebyla přečtená. S hlavním hrdinou jsem se dokázala vcelku bez problémů soustředit, dialogy přizpůsobené věku postav. Ráda se k ní někdy zase vrátím!

Tracyenka
30.09.2020 4 z 5

Chvilku mi trvalo, než jsem se do knihy začetla, protože ten začátek byl takový "nijaký", ale nakonec jsem se chytila a příběh mě hodně bavil. Trochu rušivě na mě působily vzpomínky hlavní postavy, některé by v knize ani nemusely být, ale chápu, že to mělo dokreslit celkový příběh a vysvětlit vztahy mezi některými postavami.
Od thrilleru, jak je kniha prezentována, jsem čekala maličko víc napětí a zamotanější zápletku, ale ve finále jsem docela spokojená, i když jsem už nějakou dobu před koncem knihy věděla, kdo je vrah. Můj dobrý dojem z knihy ještě posiluje to, že je od českého autora, obecně českým detektivkám a thrillerům moc nevěřím, ale tohle je celkem povedený kousek. Stěžejní myšlenku je potřeba si neustále připomínat a při čtení jsem nad tímto "poselstvím" často přemýšlela, člověk neví dne ani hodiny...

MamaKnihomolka
13.09.2020 3 z 5

Tak jo... Na tuto knihu jsem se těšila a hodně jsem si ji chtěla přečíst. České autory obdivuji a snažím se je podporovat čtením jejich knih. Co víc bych si mohla přát než českou krimi/ horor/ detektivka? Navíc mě vážně navnadili pozitivní recenze a dokonce 88% na databázi knih.
Ze začátku mi chvíli trvalo než jsem se zorientovala ve všech postavách a když už jsem se prolouskala prvními sto stranami a nepříčetností Adama, ke které měl právo, tak jsem doufala v pořádný masakr, že se kniha rozjede. Ale bohužel jsem se toho nedočkala a tak doufala dál. Navíc mě v textu hrozně rušili slova jako halasná, derviš, zaštkal, spílal, nuance apod.
Chvílemi to na mě působilo, že se spíš řeší rodinné drama než vraždy. Některé postavy na mě působily neslaně nemastně a děj až moc táhl, některé kapitoly tak podle mě být ani nemuseli, nebo nemuseli být tak se rozsáhlé. A co se týče sexuálních scén tak ty autorovi moc nejdou. Kdo myslí na Ďatlova aby se neudělal nebo chlapi kdo si mu říká" ptáček zpěváček"?
Konečně jsem se dočkala dvacet kapitol před koncem nějakého pořádného zvratu nebo prostě něčeho, co jsem nečekala. Bohužel jsem od knihy čekala více. Váhala jsem mezi dvěmi nebo třemi hvězdičkami. Proto, že je to český autor a některé scény byly vážně dobře napsané a i popis prostředí, zvlášť ke konci knihy, jsem se přiklonila ke třem.

Lucka.79
10.09.2020 5 z 5

Kniha splnila má očekávání ... nebo spíše i předčila má očekávání. Přesně takhle si představuji young adult thriller ... mohu doporučit

lucakuca
02.09.2020 4 z 5

Povedlo se :-). Může být! Dostaly mě milostné hlášky. Muchli muchli - ve vší počestnosti. Muchli muchli - s tou počestností už to nebylo tak vážné. Muchli muchli - počestnost seděla v koutě a asi si četla, kdo by se o ni staral? Muchli muchli - počestnost zaklapla knihu a zabookovala si letenky do Karibiku. :-) :-) :-)

tadobra
26.08.2020 3 z 5

celkove rozuzleni me zklamalo. autor ma vsak velmi ctivy styl psani, myslenky protagonisty me nutily cist dal.
mnohem vic se mi libily myslenky, nez dej samotny.
kniha jakozto detektivka je dle meho nazoru spatna(detektivky nemam tolik nactene, takze nemohu zas tak moc posoudit), ale co se tyce hloubky nazoru a presvedceni je mnohem vice zajimava.
nasla jsem v knize neco uplne jineho, nez co mi mela nabidnout.
dejte ji sanci. je zajimava a ve finale se mi i libila.

Kočičáci
21.08.2020 3 z 5

"Ze světa se vytrácí lidskost, protože lidé často zapomínají na vlastnost, která lidskost utváří. Na nejdůležitější lidskou vlastnost. Zapomínají na soucit."

Zdařilý debut mladého českého autora jistě zabrnká na vaši nervovou soustavu. Pro mě byl rozjezd celkem rozpačitý, prvních osmdesát stran jsem si zvykala na styl psaní, ale poté se děj rozjel a svištěl až do konce. Mladé čtenáře, kterým je titul určen, dozajista potěší a starší ostřílení thrilleristé, zcela určitě přivřou oči a ocení krimi prvotinu,protože nadějných českých autorů není nikdy dost.

kedlis
21.08.2020 2 z 5

(SPOILER) Upřímně mi to přišlo takové nemastné neslané. Hlavní postava nesympatická, na to jak je sečtělý a inteligentní se chová jako spratek. Dialogy jsou poněkud zvláštní. Sexuální scéna se mi do knihy opravdu nehodila, na to že se jedná o YA byla poněkud detailní.

Bookrožec
15.08.2020 4 z 5

Thrillery čtu opravdu výjimečně, ale tento mě celkem zaujal anotací.
A jakože wow, tohle byla napínavá kniha od začátku do konce.
Jediný malý vroubek je to, že mi v knize chyběla dívčí/ženská duše, ale jinak to byla skvělá kniha.

iiiccc
31.07.2020 4 z 5

Na knihu je důležité nahlížet tak, že se jedná o český thriller, který je prvotinou mladého autora. A bylo to vážně dobré. Četlo se to lehce, bylo to napínavé, akční. Doporučuji pro čtenáře ve věkové kategorii 14 - 18 let nebo pro někoho, kdo je tímto literárním žánrem/stylem téměř nepolíbený. Teď k ději. Dva bratři, kteří vyrůstali u prarodičů, si bere do péče jejich otec, který o ně neměl nikdy zájem a oba mu to dávají pořádně sežrat. Změna prostředí s sebou přináší i změnu kamarádů a nové problémy. Mimo jiné i pár mrtvol a odhalení starých tajemství. Příběh má několik zápletek, několik slepých uliček a vše je dobře provázané. Vraha jsem odhalila až těsně před hlavním hrdinou :)

Ťapulka
29.07.2020 5 z 5

Hodně povedená kniha! Nedalo se od ní odtrhnout. Krásné prokreslení postav i prostředí. Spousta zamyšlení a i nějaké to životní moudro. Moc se těším na další knihu tohoto autora.

ArwenAragorn
27.07.2020 3 z 5

Smrt je jedinou skutečností celého našeho života. Je to něco, s čím se narodíme.......

Nebyl to špatný thriller, docela uvěřitelný. Jenomže thrillerů už jsem četla tolik, že nemůžu dát víc, než průměrné hodnocení. Ale za přečtení stojí a jako prvotina to je velmi dobré.

MammuT
17.07.2020 5 z 5

Skvele napsane a napinave. Uplne jsem se vcitil do hlavnich postav. Nejspise proto, ze je to psane velice realisticky. Vrele doporucuji, cte se to jednim hltem a kniha zanecha v cloveku nesmazatelnou stopu.

ennlady
05.07.2020 4 z 5

Tak to se podle mě povedlo. Vyprávění šestnáctiletého kluka, který za svůj krátký život zažil až dost nepěkných věcí a teď se před ním rýsují další. Těžko se sžívá se znovuobjeveným otcem, snaží se zachraňovat svého o rok mladšího bratra, který se bezhlavě žene do každého průšvihu, a on sám to se svou horkou hlavou taky nemá zrovna jednoduché. Když se objeví tři roky stará mrtvola a záhy je zavražděn jeho kamarád, dá se do pátrání po všech souvislostech a přes nebezpečí, které mu hrozí, se dobere rozuzlení. Knížka je psaná pěkně, opravdu jako zážitky a vzpomínky obyčejného středoškoláka, ale vůbec není naivní nebo jednoduchá, naopak. Jako prvotina je přímo skvělá a určitě stojí za přečtení.

Veruu95
28.06.2020 5 z 5

Skvělá knížka! Moc dobře se četla, příběh mě vtáhnul. Vraha jsem sice tipla dobře, ale zážitku ze čtení to nebránilo... přece jen jsem si nebyla 100% jistá. ;) Doporučuji a těším se na další knihu od tohoto mladého, slibného autora.

JessieEx
23.06.2020 4 z 5

Výborný debut mladého českého autora! Kladně hodnotím hlavní postavu, sympatického Adama. Moc mě bavilo sledovat, jak se vyvíjí jeho vztah s otcem a vlastně i s mladším bratrem. Oceňuji způsob, jakým Adam mluví a přemýšlí, protože působí velmi autenticky, prostě tak, jak současný kluk během dospívání...
Naopak mi vadilo, že autor občas tlačí na pilu, jak po stránce jazykové, tak obsahově. Detektivní linka byla docela tuctová a chybělo mi zde napětí. Celkově ale hodnotím velmi kladně, doporučuji a těším se na další knížku, která by měla snad vyjít v první půlce příštího roku :)
Nezkrácenou recenzi jsem zveřejnila na blogu: https://bookaholicjessie.blogspot.com/2020/06/konecne-poradny-cesky-young-adult.html?m=1#more