Pamatuj na smrt

Pamatuj na smrt https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/402605/bmid_pamatuj-na-smrt-C5h-402605.jpg 4 470 136

Pamatuj na smrt série

Středoškoláci Adam a Martin vyrůstali u prarodičů v Praze. Teď se ale stěhují na maloměsto, k otci kriminalistovi, který se k nim léta nehlásil. Cestu k sobě s tátou hledají dost těžko, navíc si musí zvykat na novou školu a ne vždy kamarádské spolužáky. Než se ale stihnou trochu zabydlet, městem otřese starý zločin, na který se málem zapomnělo – v lese najdou tělo roky pohřešované dívky Sáry. Další vražda na sebe nedá dlouho čekat, a co hůř, s tou první zcela očividně souvisí. Mezi lidmi v městečku propuká nervozita a strach. Je totiž více než jasné, že vrahem je někdo z jeho obyvatel…... celý text

vikaa
13.05.2023 4 z 5

Přestože dávno nejsem cílová skupina této knihy, příběh dvou bratrů s nelehkým osudem mě zaujal svou opravdovostí. Hrdina této knihy rozhodně není žádný klaďas - nese si s sebou spoustu dobrých, ale i špatných vlastností. Vraha jsem sice odhadla již v první polovině knížky, ale na napínavosti děje to nijak neubralo. Psychologickou detektivkou se v českém prostředí zabývají spíše ženy spisovatelky (Klevisová, Chalupová), proto bylo zajímavé číst stejný žánr z mužského pohledu. I když abych pravdu řekla, kdybych nevěděla, že knihu napsal muž, neuhádla bych to. Autora jsem objevila teprve nedávno a určitě sáhnu v brzké době i po jeho dalších knihách.

Kerberos
28.04.2023 3 z 5

Příběh asi není špatný ale mě nějak nezaujal.Nejsem cílovka,pro mě těžko uvěřitelné.

hana1039
15.04.2023 5 z 5

Audiokniha:
Tohle byl pro mě nádherný zážitek, interpret Petr Neskusil výborný!!! Příběh vyprávěný starším synem, který na svých 17 let byl mimořádně rozumově vyspělý,taky jak se na staršího bratra sluší, ochranitelský... děkuji za krásnou knížku/ audio...

edith79
13.04.2023 5 z 5

Tak jsem si ji dala znovu jako audio a mé nadšení trvá. Prostě skvělá Young Adult krimi. Bratři Adam a Martin mají pevný a přitom zároveň křehký vztah. Starší Adam je na svůj věk daleko vyspělejší, protože život to tak prostě chtěl. Martin je naopak stále tak trochu dítě. Právě vztah obou bratrů je v knize stěžejní. Když potom dojde na zločiny spáchané v jejich nejbližším okolí, začnou se dít věci. Kdo v malém městě vraždí? Dokáže Adam rozluštit záhadu a bráchu ochránit? A má ho chránit před vrahem nebo před sebou samým? Tuhle super napínavou knížku prostě můžu zas a znovu doporučit. Mimochodem audiokniha skvěle načtená Petrem Neskusilem.

martas967
08.04.2023 5 z 5

Za mě skvělá kniha, sice jsem uhodl kdo je vrah ale celou knihu jsem byl napjatý (tudíž to vůbec ničemu nevadilo) a nenudil jsem se.
Těším se na druhý díl a za mě další skvělý český autor.

Babo
25.03.2023 4 z 5

Je to už nějaké desetiletí,co jsem se vzdálila od věku hrdinů tohoto románu,ale myslím,že to nevadí. Kniha měla spád.autor má bohatou slovní záaobu a tu dokáže využít pro zachycení ponuré atmosféry a napětí děje. Pachatele jsem tušila poměrně brzy, i když to spíš bylo hádání a , že nešlo o ojedinělý zločin bylo celkem překvapení.
Zřejmě omládnu a sáhnu i po další knize autora.

Terka1975
07.02.2023 5 z 5

Příběh dvou bratrů a jejich otce policisty prožívají mnoho traumatických zážitků, které dnes zažívá mnoho mladých lidi, vyrovnávají se s nimi po svém. A do toho vražda. A Adam se rozhodne pátrat na vlastní pěst. Bylo to hodně napínavé. Těším se na další díl s Adamem a Martinem, který letos vyjde.

jarin58
28.01.2023 3 z 5

Odd knihy jsem,alespoň podle vyvedeného obalu očekával víc.

Maky78
30.10.2022 4 z 5

Čtivý příběh. Nejsem cílovka této knihy, ale na doporučení jsem se do ní pustila. Dějově to mělo spád, krátké kapitoly, dobře vykreslená atmosféra. Prostě mě to bavilo.

Shinon.online
17.10.2022 4 z 5

Hned na první pohled mě zaujala nádherná obálka, která dokonale vystihuje ponurou atmosféru celého příběhu. Stejně tak ilustrace oddělující jednotlivé části knihy. Tohle se opravdu povedlo!

Autor má velmi bohatou slovní zásobu a dokáže skvěle popsat prostředí, pocity i atmosféru. Kniha byla čtivá, napínavá a děj do detailů promyšlený. Konec byl jedno velké překvapení. Za krátké kapitoly má u mě autor plus. Vraha jsem neuhádla, tak snad příště.. :)

Adele02
01.09.2022 4 z 5

Asi spíš 3,5*. Hlavní hrdina mě místy dost štval, ale k jeho věku je to asi pochopitelné. Vrah byl jeden z mých tipů, ale tady to neberu jako minus, naopak se to autorovi povedlo zamotat tak, že jsem podezírala spoustu lidí a prostě to vyšlo :D Atmosféra vykreslená bezvadně, bavilo mě to, rozhodně jdu i do další autorovy tvorby.

Sylvanas
20.08.2022 4 z 5

(SPOILER) Miluju Young Adult, miluju thrillery, a tohle byla prostě pecka! Je super, že něco tak čtivého dokázal napsat český autor.
Je samozřejmě pár věcí, které bych příběhu vytkla, ale začnu s tím, co se mi líbilo.
Začátek mě opravdu bavil. Nevěděla jsem úplně, co se bude dít, a to mě nutilo nepřestávat číst. Vztah Adama a jeho otce a to, jak vše vyvrcholilo ve chvíli, kdy mu řekl pravdu o tom, proč s nimi celý život nebyl, byla za mě nejlepší část (hned potom odhalení vraha na konci).
Ve středu knihy jsem se začínala trochu nudit. U moc postav se začínaly objevovat nejrůznější rodinné tragédie, až mi začalo připadat, že tam nebyl nikdo, komu by nikdo neumřel. Taková místní klasika...
Ke konci, kdy se pomalu začínalo odkrývat, kdo je vrahem, příběh zase nabral na zajímavosti. To, že jím byl konkrétně Marek mě zpočátku nenapadlo (podezřívala jsem spíš Juditu). Bohužel mi přijde lehce neuvěřitelné, že by policie nedokázala případ vyřešit, ale Adam na to přišel (vlastně jen díky tomu zapalovači na zemi v pokoji).
Soudím tak podle několika událostí v příběhu: Když se Marek doznával Adamovi, bylo řečeno, že ho Sára poškrábala, když se bránila (těsně předtím, než jí zabil). Nejde mi do hlavy, že by třeba policie nenašla nikde na ostatcích jeho DNA ( i když je mi jasné, jak asi muselo tělo po 2 letech zahrabané v hlíně vypadat...)
A druhá věc byla ta, že našly na místě činu Samovi stopy, který tam pravidelně chodil. Nešlo zjistit, komu otisky bot patří? Obzvlášť, když to byl místní.
Nebudu tady ale polemizovat nad všemi detaily, nejsem detektiv.
Příběh jako takový hodnotím celkově velmi kladně a těším se na další knihu, kterou se chystám od Aleše číst.

Christie2020
14.08.2022 3 z 5

Kniha nebyla špatná. Jen mi trochu neseděly motivy a přišly mi dost přitažené za vlasy.
Postavy měly dost skokový vývoj. Z protivného a věčně naštvaného Adama se stal Mirek Dušín a z jeho věčně opilého bratra sportovec roku.
Posledních několik stran knihy mi přišlo dost nadbytečných a jen jsem je přelétla.

Foks
20.07.2022 4 z 5

Gratuluji mladému autorovi k velmi čtivému příběhu. Na prvotinu sakra dobré. A také gratuluji autorově učitelce češtiny, zmíněné v ‘poděkování´ na konci knihy. Slovní zásoba, líčení, to vše na velmi vysoké úrovni.

Luccinda
07.07.2022 4 z 5

U některých knih ani po dočtení pořádně nevím, co si o nich myslet, ale tady jsem už po první kapitole věděla, že to bude bomba! Úvod je pěkně dramatický a skvěle mě nalákal na zbytek příběhu, který také stál za to. Byla to jízda od začátku až do konce, knížka se četla výborně a bylo na ní hrozně moc znát, že jí napsal muž, což byla příjemná změna oproti jiným youngadultovkám.

Líbilo se mi prostředí, temná atmosféra i zápletka, ale vyzdvihnout musím zejména propracovanou psychologii postav. Hlavní hrdiny jsem si díky tomu neskutečně oblíbila, i když mě jejich chování někdy pěkně rozčilovalo, ale dá se říct, že se zkrátka chovali jako puberťáci. Skvělé bylo také zasazení vážnějších témat do příběhu, řekla bych, že se kniha pohybuje na pomezí YA thrilleru a heavy contemporary, což z ní dělá něco jedinečného a originálního. A já už se neskutečně těším na další knihu Aleše Novotného, protože Pamatuj na smrt mě vážně dostalo!

lalela
30.06.2022 4 z 5

Od knížky jsem se doslova nemohla odtrhnout. Děj byl opět promyšlený do detailů, žádné zbytečné okecávačky, aby natahovaly knížku. Strašně se mi líbí autorův rukopis, jeho úžasné popisování napínavých kapitol mě nenechalo myslet při čtení na nic jiného, jen se soustředit na knížku. Doslova jsem popoháněla stránky, abych věděla co, kdo, proč. V knize se prolínají dva příběhy, osud kluků a vraždy spolužáků, všechno spolu tak nějak souvisí a autor to krásně zvládl dát dohromady.

adoli
29.12.2021 5 z 5

Už dlouho jsem neměla u čtení pocit, že se nemohu odtrhnout, až tady. Knížka měla vše, co od detektivky, krimi, thrilleru očekávám. Napětí, dobrodružství, nějakou tu omáčku okolo, psychologii postav. Jistě, na knize je znát, že je určena pro mládež. Jak jazykem, tak stylem, prostředím, postavy byly předvídatelné apod. Zkušenějšímu čtenáři je samozřejmě hned ze začátku jasné, kdo to je, i jaký měl motiv. Jistě, dalo by se i kritizovat, našly by se nějaké ty mouchy, ale nechci. Knížka mě bavila a čtení jsem si užila. Doporučuji!

TomTomis
22.12.2021 5 z 5

I s odstupem od přečtení mi kniha přijde skvělá. Příběh , záhada, hádanka vražd, mezilidské vztahy. Co víc si přát od knihy pro mládež. Napsáno s citem. Četlo se jedním dechem.

GYROTOURBILLON
08.12.2021 5 z 5

Ne, nebudu o tom moc přemýšlet. 5* . Autor v knize obsáhnul široký záběr. Kniha je čtivá, tajemná, de facto velmi reálná i emotivní.
A zda někdy něco zaskřípe, mi nevadí, nehraji na super dokonalost. Těším se na další počin A.N.

MonaR0se
18.11.2021 4 z 5

Kniha Pamatuj na smrt ma zaujala krásnou obálkou, anotáciou ktorá sľubovala zaujímavý triler z českého prostredia a v neposlednom rade tým, že ju napísal mladý český autor. Českí autori ma totiž bavia a zatiaľ ma (naštastie) žiadny nesklamal.

Hneď ma zaujal už dramatický úvod, ktorý mi trochu pripomínal seriál Supernatural. Vlastne celý príbeh mal tak trochu Supernatural vibe aj keď neobsahoval žiadne fantasy prvky. Dvaja bratia, mŕtva matka, otec, ktorý zasvätil celý život svojej práci aby boli jeho synovia v bezpečí, pátranie na vlastnú päsť, temné tajomstvá a ešte temnejší prípad.

Páčil sa mi autorov štýl písania, odľahčený humor, temnejšia atmosféra a české prostredie, vďaka ktorému príbeh vyznieval autenticky. Občas ma však iritovali niektoré postavy, najmä mladší brat Martin, ktorý bol úprimne na facku (ale mal na to vek, takže to bol iba môj problém) a niektoré konverzácie, ktoré mi prišli trošku neprirodzené. Avšak nepovažujem to za nejaký veľký problém, autor mi to totiž vynahradil napínavou zápletkou.

Najviac ma potešil záver, vraha som síce odhadla dosť skoro, no to, ako sa naňho prišlo plus celé vyvrcholenie knihy bolo super a ja som mala pocit, že sledujem diel nejakej mojej obľúbenej kriminálky :).