Outsider

Outsider
https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/411131/bmid_outsider-sRM-411131.jpg 4 1190 1190

Vzadu v stodole niekto stál. Jack ticho vykríkol, siahol po služobnej zbrani a uvedomil si, že ju nemá pri sebe. Glock zostal v malom sejfe, ktorý mal vo vlastnom aute. Baterka mu vypadla z ruky. Zohol sa a zdvihol ju, vodka sa mu v hlave rozvlnila, nie dosť, aby sa z nej opil, ale dosť, aby bol trochu otrundžený a stratil istotu v nohách. Znovu zasvietil baterkou do stodoly a rozosmial sa. Nebol tam žiadny muž, len chomút zo starého postroja, takmer rozlomený na dva kusy. Najvyšší čas zmiznúť odtiaľto. A možno aj dať si u Džentlmenov ešte jeden drink, potom rovno domov a do po... Niekto stál za ním a toto už nebola ilúzia. Videl jeho tieň, dlhý a tenký. A... počul dych? Bolo to zlo. Čisté zlo. Existuje sila, ktorá obnoví rovnováhu? V mestskom parku nájdu zhanobené telo jedenásťročného chlapca. Svedectvo ľudí aj odtlačkov prstov jednoznačne ukazujú na jedného z najobľúbenejších občanov Flint City. Je to Terry Maitland, tréner chlapčenského bejzbalového družstva, učiteľ angličtiny, vzorný manžel a otec dvoch dievčat. Detektív Ralph Anderson, ktorému Terry kedysi trénoval syna, nariadi rýchle zatknutie pred očami celého mesta. Maitland má alibi, Anderson aj štátny zástupca zas očitých svedkov, odtlačky prstov aj vzorky DNA. Všetko sedí, prípad vyzerá jasný. Vyšetrovanie však pokračuje a na svetlo vychádzajú nepochopiteľné, hrôzostrašné skutočnosti. Napätie sa stupňuje. Terry Maitland je slušný človek, ale čo ak tvár, ktorú nosí, nie je pravá? Môžu existovať tvorovia, nositelia zla, ktorí nie sú ľudia a prežívajú len vďaka tomu, že nikto v nich neverí? Holly Gibneyová z agentúry Stratení nájdení o tom vie svoje a prichádza na pomoc.... celý text

Literatura světová Horory Thrillery
Vydáno: ekniha , Ikar (SK)

The Outsider , 2018

Toffee
28.08.2020 4 z 5

King se všemi plusy i minusy. Jeho schopnost poutavě vyprávět příběhy, gradovat napětí, pracovat s tajemnem tak, že se vám ježí chloupky na krku, je pořád obdivuhodná a ani v Outsiderovi nezklamal. No, a že mu často nejdou konce, to taky není překvapení. Často mívám pocit, že vytvoří tajemné zlo, zoufalý boj několika odhodlaných s ním, a pak najednou neví, co dál, jak to skončit. V Outsiderovi byl závěr skoro trapný, až jsem si říkala: "A to má být jako všechno?" Nejsem si taky jistá, jestli mám ráda, když autoři své knížky propojují, je to trochu podvod na čtenáře. Zjevení se Holly ze série Bill Hodges navíc zafungovalo jako deus ex machina - přišla, všechno věděla a vysvětlila, no, a byl konec.
Čtyři hvězdy dávám ze setrvačnosti - přinejmenším z půlky je to napínavý a strašidelný příběh se zajímavým námětem.

Dela111
23.08.2020 3 z 5

Toto nebyla četba tak úplně pro mne, ale příznivcům Kingovy tvorby se asi většinou bude líbit.
První polovina knihy se povedla, byla poutavá s dobře vykreslenou atmosférou a zajímavá zápletka slibovala napínavý děj a grandiózní finále. Bohužel staronová postava Holly v druhé polovině děj posunula někam jinam, příběh ztratil jiskru a začalo se to vléct. Rozuzlení bylo odbyté a působilo až úsměvně, což je u thrilleru celkem průšvih ;-).
První polovina dobrá, druhá nic moc, takže tak nějak průměr.

ViDRa
19.08.2020 3 z 5

Kinga mám rád, ale tady jsem z obsahu úplně odvázaný nebyl. Prvních cca 80 stran je skvělých. Ty výslechy jsou dobře napsané, je to napínavé. Pak to ale dojde do bodu, kdy vlastně čtenář všechno ví, a poměrně dlouhá doba je věnována tomu ho přesvědčit o tom, že se stalo něco, co se stát nemohlo. Čtenář to ví dávno, postavy to ale řeší vcelku nezáživně. A tak je to bohužel většinu knihy, až se dojde zase k posledním cca 80 stranám, kde se konečně koná něco proti tomu, čím to začalo. Závěr je pak vlastně takový nijaký, trochu až nečekaně rychlý a jednoduchý.
A negativně musím hodnotit český překlad. I když možná ne překlad, jako spíš redakci knihy, která je podle mě zcela odfláknutá. Při čtení řada vět nedává smysl a je zřejmé, že obsahují překladatelské chyby. Kdyby před vydáním někdo knihu normálně četl, tak by mohly být tyto chyby opraveny. Za to dávám minimálně o jednu hvězdu dolů, protože to velmi často vytrhávalo z děje.

Enehy
17.08.2020 4 z 5

Nějak mi ty Kingovo detektivky nesedí, něco v nich chybí. Ale zase hysterie obyvatel městečka Flint City je vykreslena bravurně a výběr postaviček tvořících základ příběhu je jako vždy brilantní. I přesto, prosím prosím, pane Kingu, dopřejte nám spíše další ze svých hororových zážitků!

Etule
16.08.2020 3 z 5

Opět jsem se přesvědčila, že King prostě není pro mě ten pravý šálek kávy, čímž samozřejmě nijak nesnižuji jeho příspěvek hororové literatuře.
V půlce jsem knihu na poměrně dlouhou dobu odložila, ale nakonec jsem si řekla, že ji prostě dočtu. Ve chvíli, kdy se konečně začalo něco dít byl za chvilku konec, který mě tedy upřímně lehce zklamal. Přišlo mi to najednou příliš jednoduché.

Leechmyi
15.08.2020 5 z 5

Výborná hororová detektivka. King je mistr napětí a ve svých knihách vytváří naprosto úchvatnou atmosféru, která čtenáře okamžitě vtáhne do příběhu.

Outsider je napínavý román, kdy první polovinu knihy bažíte po důkazech, abyste v druhé půlce s úzkostí a zvědavostí otáčeli na další stránku.

Jedinou vadou na jinak perfektním díle je český překlad, který se místy hodně nepovedl a vnáší logické chyby do jinak naprosto vybalancovaného příběhu.

Trium
14.08.2020 4 z 5

První půlka pro mě byla spis nudná detektivka, ale ve druhé části se začaly objevovat prvky nadpřirozena a v určitých pasážích mi běhal mráz po zádech, až jsem se pak bála jít v noci na záchod! :-) . Příběh graduje a cte se jedním dechem. Za mě super. Konec však velké zklamání.

Zaboracka
27.07.2020 4 z 5

Ač vím, že od Kinga mám čekat triller (horor), tak na prvních 200 stranách to vypadalo na úžasnou detektivku. Říkala jsem si, že by změna žánru? Z mého pohledu škoda, že u detektivky nezůstalo. Přesto i tak zdařilá kniha!!!

petra5721
25.07.2020 5 z 5

Moje druhá kniha od Kinga a teď už vím, že je musím přečíst všechny. Opět skvělý příběh, který graduje a nemůžete se dočkat konce!

Danilla
12.07.2020 4 z 5

První polovina knihy byla super a ani nebyl problém se zorientovat v postavách. Druhá polovina byla o něco horší ale i tak se kniha dala číst. Knihy TO a Pod kupolí jen tak něco nepřekoná.

Dandy1
10.07.2020 3 z 5

První půlka super, druhá bez šťávy. Napětí ani strach se nekonal.

radus
26.06.2020 3 z 5

Tak za mě první knížka od Kinga, která mě nezaujala, i když začátek vypadal docela slibně.

kilometr
19.06.2020 4 z 5

51.přečtená kniha od mého oblíbeného spisovatele potěšila,i když mezi mé NEJ patřit nebude.První polovina výborná,druhá už tak dobrá nebyla.Potěšil návrat Holly a veselého pleskače.75%.

MichelleS
07.06.2020 3 z 5

Průměrný zapomenutelný thriller, k ukrácení dlouhé chvíle v dopravních prostředcích OK. Postavy většinou bezvýrazné, emoce ze mne nedostal nikdo, a to bylo možností... Akční scény ve snesitelném množství, ale na mne příliš efekní, bombastické, extrémní. Prvek nadpřirozena a legendy kolem byly asi nejzajímavější částí příběhu, tady bych ocenila i víc informací. Vytáčely mě neustálé propagační vsuvky na iP... a reklamní hlášky "tahle aplikace je lepší než...".

Klarushka105
29.05.2020 3 z 5

Jistě má King lepší knihy, ale i tak byla velmi čtivá a vcelku zajímavá. Viděla jsem i v podobě seriálu, který je super.

Eva73
25.05.2020 5 z 5

Moc se mi líbila.

Andynka
01.05.2020 4 z 5

Outsider se mi trochu hůř hodnotí. Pořád mám totiž potřebu srovnávat nová Kingova díle se starými. Ale bohužel těm starým se nic nevyrovná. ..
Každopádně, tohle byla velmi čtivá kniha, i když já jsem čekala ještě víc tajemna.
V knize jsou skvělé sympatické postavy, které si oblíbíte.
Zase se zde Kingovi podařilo zakomponovat osobu, kterou můžete znát z jeho jiných knih. A to ja zbožňuji. Jen je občas těžké si vzpomenout. :-D
Co je ale za mě škoda, je ten konec.... bylo to tak nějak rychlejší... čekala jsem, že s příšerou to bude napínavější. A ono to bylo tak nějak "lehčí ".
Každopádně, tuhle knihu rozhodně řadím do lepších knih od Kinga, ke kterým se ráda budu jednou vracet. A doporučuji pro atmosféru, číst knihu především večer a v tichu.

jan37
25.04.2020 3 z 5

Slabší kniha od Kinga. Půlka (detektivka) super , druhá půlka (horror) o dost slabší, nudnější. Zklamání

PanKlobouk
23.04.2020 4 z 5

Kniha me chytla hned od prvni stranky. Nemohl jsem ji odlozit z ruky. Ale po docteni, a zamysleni, musim rict, ze prvni polovina byla lepsi a konec byl .. zvlastni. Proto "jen" 4 hvezdy.

slečna.k
22.04.2020 5 z 5

Outsider je perfektně propracovaná detektivka se středně velkou porcí nadpřirozena (bez toho by to snad ale ani nebyl King). Často čtu, že poslední autorovy knihy již nejsou tak kvalitní jako jeho dřívější díla, nicméně u Outsidera s tím naprosto nesouhlasím a naopak si myslím, že zde King předvedl velmi dobrou formu. Hlavní postavy jsou sympatické a promyšlené, pomalejší (rozuměj nudnější části) jsou vyváženy těmi zajímavými a líbilo se mi velmi přirozené zapojení Holly ze starší série s detektivem Billem Hodgesem do děje. Jediná a poměrně malá výtka z mé strany je závěr knihy, který mi místem děje, zloduchem i celkovou atmosférou připomínal závěr knihy Beznaděj.