Otvorené nebo

Otvorené nebo https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/528987/bmid_otvorene-nebo-658c31c49eea0.jpg 5 12 2

Je nebo otvorené naozaj pre všetkých? Barborka vyrástla v pekle. Nikdy sa nebála strašidiel pod posteľou, pretože vedela, že skutočné príšery sa ukrývajú v ľuďoch. Pozná hlad, zimu aj strach. Nikomu neverí a riadi sa teóriou prežitia z ríše zvierat – prežijú len tí najsilnejší. Jediným svetlým bodom v jej živote sú jej malí bratia, o ktorých sa od narodenia stará a ochraňuje ich. Matej vyrástol v milujúcej rodine, v bezpečnom a podporujúcom prostredí. Nikdy nebol hladný. Nikdy mu nič nechýbalo. Jeho život je plný svetlých bodov. Ich svety by nemohli byť odlišnejšie, no napriek tomu dve mladé srdcia zahoria vášňou i zakázanými citmi. V objatí prvej lásky Barborka sníva o lepšej budúcnosti. Na chvíľu si dovolí mať nádej. Ale naozaj len na chvíľu... Hovorí sa, že v láske a vo vojne je dovolené všetko. Nikto ju však nevaroval, ako ľahko sa môže láska zmeniť na vojnu... celý text

Karin94
08.04.2024 5 z 5

„Verím, že Božia láska je nekonečná a že nebo je otvorené pre všetkých. A som presvedčený, že pre ľudí ako ty má Boh v nebi špeciálne miesto.

Miškine knihy sú pre mňa ako stávka na istotu. Nikdy ma zatiaľ nesklamala. A čo sa týka tejto knihy by som v živote nepovedala, že 400 stranovú knihu dám za jeden a pol dňa! Dala! A za to vďačím @michalareis a jej príbehu, ktorý je tak veľmi bolestivý, smutný, šokujúci, emocionálny, drastický, ale aj úžasný a zároveň bohužiaľ aj reálny.

Baška, ktorá prežila peklo. Vie veľmi dobre, aké je to byť o hlade, v zime a v strachu. Stala sa z nej úžasná, odvážna a silná žena, ktorá miluje svojich súrodencov a urobila by čokoľvek, aby ich ochránila. Nikdy sa nebála strašidiel pod posteľou, pretože vedela, že skutočné príšery sa ukrývajú v ľuďoch. Riadi sa teóriou prežitia z ríše zvierat – prežijú len tí najsilnejší.
Matej vyrástol v milujúcej rodine. Nikdy nebol hladný. Nikdy mu nič nechýbalo. Jeho život je plný svetlých bodov.
Ich svety budú veľmi odlišné, ale aj napriek tomu zahoria zakázanými citmi. Hovorí sa, že v láske a vo vojne je dovolené všetko. Nikto ju však nevaroval, ako ľahko sa môže láska zmeniť na vojnu.

Kniha je rozdelená na dve časti. V prvej vidíme Baškine detstvo, kedy to mala najťažšie. Musí sa starať o svojich bratov, pretože jej matka je alkoholička, ktorá myslí len na seba a stojí za veľké hovno. Neskôr sa presunieme do Baškinej puberty, kedy sa to trocha zlepší do bodu, kým sa zase niečo hrozné neudeje.
V druhej časti vidíme Baškinu dospelosť, a dozvedáme sa, čo všetko sa udialo pred 15 rokmi.

„To, akých máš rodičov, neurčuje to, kým si, a ani to, kým sa staneš.

P.S. Bonus ku knihe, ktorý mňa totálne potešil boli hlavné postavy Adam s Júliou z knihy Na úteku, a Nina s Dominikom zase z 24 dní do Vianoc.
P.S. Za epilóg dávam Miške o hviezdičku viac.
A ďakujem takisto za dodatočne poslaný list cez email, ktorý napísala Baška Milanovi.

JanaŠamšová
29.03.2024 5 z 5

"Čas otupí každý pocit.
Hnev, smútok, vinu, bolesť, lásku aj poníženie."

Vážně je nebe otevřené pro všechny?

Jak vyjádřit pocity z této knihy, kde najít na správná slova?
Tato kniha mě pohltila, ovládla mou mysl, ukradla můj čas a vlila mi do očí tolik slz, které nešly zastavit. Zároveň mi několikrát dala naději a pak ji zase vzala.
Neskutečný zážitek, zamilovala jsem se, srdce mám rozlámané a je mi smutno, že zítra už se s Baškou a Matějem nepotkám.
Autorka se touto nádhernou knihou dotýká srdcí čtenářů. A ano, je to pravda. "Skutočný domov je miesto, kde sa srdce cítí v bezpečí."

Michala Ries
slovenská, 1989