Otka: Ošklivá tlustá kamarádka

Otka: Ošklivá tlustá kamarádka https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/260492/bmid_otka-oskliva-tlusta-kamaradka-3AG-260492.jpg 4 438 106

Sedmnáctiletá Bianca Piperová je cynická a loajální a zdaleka si nemyslí, že je mezi svými kamarádkami ta nejkrásnější. Je taky moc chytrá na to, aby skočila na lep sladkým řečičkám školního hezouna Wesleyho Rushe. Bianca ho vlastně nenávidí. A když jí dá tu nepěknou přezdívku, vychrstne mu colu přímo do obličeje. Ale doma to teď nestojí za nic a Bianca touží po rozptýlení. Což dopadne tak, že Wesleyho políbí. A co hůř, líbí se jí to! Při pokusu se z toho nějak vykroutit se z ní a jejího úhlavního nepřítele stanou „kamarádi s výhodami“. Což se samozřejmě brutálně nevydaří. Wesley neumí moc naslouchat a jeho život taky stojí za starou belu. A Bianca si s hrůzou uvědomí, že do kluka, kterého nenáviděla, začíná být trochu zamilovaná.... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Dívčí romány
Vydáno: , CooBoo

The DUFF: Designated Ugly Fat Friend , 2010

Sixtinka144
25.08.2017 5 z 5

Ano když jsem si kupovala tuto knihu nečekala jsem žádný zázrak ( naštěstí vám ho tato kniha svým vzhledem ani neslibuje). Jenže do této knihy jsem se začetla úplně okamžitě, hlavní postava Bianca mě vtáhla do děje. U této knihy se mi líbilo to ,že to nebyla taková typická young adultovka. Jasně ten děj byl sice poměrně předvídatelný ( i když někdy jsem zírala s otevřenou pusou), ale na druhou stranu bylo hezké ,že se z hlavní hrdinky nestala holka co se namalovala, vzala si hezké šaty a byla královnou plesu spolu s nejkrásnějším klukem ze školy. Tato kniha se mi nějak dostala pod kůži a proto jí dávám pět hvězd z pěti. Poté co jsem knihu dočetla jsem šla hledat i film , okamžitě jsem si ho pustila a byla jsem zklamaná. Ne jen ,že se film absolutně nedržel dějové linie s knihou ale děj byl přesně ten , kterému se autorka šikovně vyhnula. Takže pokud jste viděli film a uvažujete nad koupi této knihy tak směle doporučuji, ale varuji ,že s filmem to má společného možná tak jména hlavních hrdinů.

Veronika33
03.08.2017 4 z 5

Kniha je veľmi príjemná, nenáročná young adult literatúra. Veľmi pútavý dej, rýchlo sa čítala. Čo sa týka postáv celkom sympatické, trošku mi však vadil Wesley. Ako letné čítanie ako stvorená, odporúčam.

BigFan
01.08.2017 2 z 5

Taková normální Young Adultovka, u které víte, jak dopadne. Nic převratného.

Terka15
29.06.2017 2 z 5

Tato kniha byla jedno velké zklamání :( a to jsem se na ni tolik těšila!

Lkova
26.06.2017 5 z 5

První kniha, kterou jsem přečetla v angličtině, velká srdcovka, tomu odpovídá i hodnocení. Před léty mi to přišlo jako závan čerstvého vzduchu. A teď, po pár letech a desítkách přečtených knih později, to v sobě pořád něco má.
S hodnocením to nesouvisí, ale grrrr, jak mě rozčiluje, že se některé knihy dočkají českého vydání až potom, co se zfilmují a je z nich boom #ILikedItBeforeItWasCool

tessiknihomol
08.05.2017 5 z 5

Mega nejlepší knížka !

DariDerek
08.04.2017 4 z 5

3,5*
Bylo to vtipné, hloupé, předvídatelné a přesto mě to bavilo. Čtení jsem si užila, a i když všechny problémy se řešily jako po másle, tak mi to nezkazilo čtení. Více se rozepíšu v recenzi v záložkách, tak když tak nakoukněte :-)

lenochod6
02.04.2017 3 z 5

Takhle prvně jsem viděla film, který mě nadchl, pak jsem se dozvěděla, že je to podle knihy, což mě naštvalo, protože obvykle prvně čtu knihy a až pak se dívám na filmy a opačně mě to štve. Tady naštěstí to byl dost rozdílný příběh než ve filmu. Hodně se mi líbil autorčin styl psaní, postavy (hlavně jsou tam více rozebrány její kamarádky Casey a Jess, což je super, protože ve filmu nedostaly takový prostor samozřejmě). Kniha je vtipná, příběh se mi asi líbil víc ve filmu, ale zas kniha vás to donutí více prožívat a můžete "slyšet" víc, co se Biance honí hlavou, což je super. Co mi hodně vadilo, byly gramatické chyby a překlepy, ale to možná bude tím, že jsem měla nějakou e-verzi, takže možná v knize je to opraveno.
Určitě doporučuji přečíst knihu, nejlépe před filmem, protože je dobrá a potom asi brát film jako verzi B, která se též mohla stát, protože bych řekla, že postavy byly ve filmu dost vystihnuté, že tak bych si je pravděpodobně představila. Ale děj je jiný, takže to nebude zasahovat až tolik do vašich představ o té knize.

SeverusSnape
19.03.2017 4 z 5

Dobrá na odech

ja17
03.03.2017 2 z 5

Považuji se za rozeného optimistu, takže tahle knížka není zrovna pro mne. Navíc knížek mám načtených už tolik, že když někdo začne moc lhát, mám chuť ho praštit, jelikož to nikdy nedopadne dobře.
Z nepochopitelného důvodu se mi zvedla nálada teprve až tehdy, když se všechno vyřešilo. Což bylo spíš jako machnutím kouzelného proutku - kéž by svět byl tak jednoduchý.

Nahlas jsem se zasmála ale jen jednou.

Bianca: "(Duchaplý monolog)...Všichni jsme zatracený Otky."
Wesley: "Já nejsem Otka."
B: "To proto, že nemáš kamarády."
W: "Aha. Jasně."

luciefeix
28.02.2017 2 z 5

Kniha kde je vše předvídatelné a kráska a zvíře se do sebe zamilují ikdyž to má hlubší podtext tak mě to moc nebavilo a přišlo ohrané a o ničem . Asi se mi už přestává líbit YA ,přijdou mi ty příběhy naivní a bezduché . Na Duff se před pár lety dalo narazit na každém blogu a čekala jsem na český překlad a než jsem se k němu dostala tak jsem z toho asi vyrostla . Pro mladší čtenáře ale super .

malinkamajinka
18.02.2017 3 z 5

Rozhodně zajímavý příběh.... Ale při čtení jsem se nemohla zbavit pocitu, že jsem otka. Kniha samozřejmě končí happyendem (jak překvapivé).

Jizi
05.02.2017 2 z 5

Předně je třeba říct, že už dávno nejsem cílová skupina a že jsem při čtení (minimálně v první polovině) hořce litovala, že v do dobách, kdy jsem podobnou literaturu hltala, tu byl tak akorát Stanislav Rudolf a Lenka Lanczová... V porovnání s nimi je prvotina (!) Kody Keplingerové inteligentní, zábavná a do jisté míry i reálná. Poslední adjektivum se však s postupujícím dějem vytrácí a nastupují žánrová klišé tak hutná, že navzdory mému obdivu vůči autorce a její schopnosti napsat v pouhých 17 (!!) letech plnohodnotný román pro mládež stejně starých jako ona sama, nevydá hodnocení na víc než dvě hvězdy. SPOILER: Přestože se kniha zkraje tváří jako originální, nakonec je všechno příliš snadné, černobílé a pohodlné: ošklivá a tlustá kamarádka nakonec není vůbec ošklivá a tlustá, otcův návrat k alkoholu a s ním související agresivita jsou jen jednorázovou záležitostí (kterou samozřejmě sám ze svého popudu promptně řeší návratem k AA), absence matky hrdince nevadí, samozřejmě má dvě báječné, úžasné a upřímné kamarádky, ve škole jí to, jak jinak, jde, touží po ní bohatý školní playboy a nakonec o ni projeví zájem i intelektuálský spolužák, po němž roky slintá... Její přirozenost a nenucenost playboye od základů změní, zamiluje se do ní, ALE hodnému chlapci se srdce nezlomí, neboť ten, jak se ukáže, stejně stále miluje svou ex. Tenhle tradiční salát z naprosto standardních prvků zalijte zálivkou prvoplánových mouder o tom, kterak se všichni občas cítí jako otky a ty, co se tak necítí, to tak mají proto, že nemají kamarádky, že je špatné pomlouvat a dělat si závěry o lidech, které neznáme a bla bla bla. No, prostě suma sumárum: Jsem stará a na rozdíl od hlavní hrdinky skutečně cynická. Ale četlo se to dobře, překlad je fajn, vulgarismy jsou na místě, neb tak autorka román zamýšlela (jen ta 3,14ča už byla možná zbytečně moc, v češtině je to už hodně, hodně ostré označení) a pokud máte tenhle druh literatury rádi, nudit se nebudete.

KaileyBlot
02.02.2017 3 z 5

Pohodová knížka. Prostě fajn, nic moc složitého. Je to vlastně pouze takové to ohrané téma. Rozhodně to neurazí, ale zároveň nic nového nedá.

sola_lupa
05.01.2017 3 z 5

Kromě knihy jsem viděla i stejnojmenný film, který se dost lišil - byl vtipnější, svižnější, celkově zábavnější. Kniha je skvělá v drzé hlavní hrdince (jo, užvaněné postavy mám ráda) a srovnávání s knihou Na Větrné hůrce mi přišlo taky celkem originální (další důvod, proč bych tu knihu už dál neměla odkládat...), ale přiznejme si to, je to asi tak reálné, jako že se psi v nejbližší dekádě naučí mluvit, plus ten typ zazobanců, kteří mají tak těžký život a musí být nutně v každé novější knížce... Zavání to neexistujícím princem na bílém koni, který je pěkný pito*ec a všechny holky mu padají k nohám jako vždy.
Kdybych do toho mohla Biance kecat, našla bych si nějakého třetího (aby z trojúhelníku mohl být trojboký jehlan). Ten třetí by byl povahově směska obou a měla by vystaráno. Pak by se nemusela dobrou třetinu knihy rozhodovat, koho si vybrat, my bychom ušetřili lesy, hodnocení by stouplo ještě výš a svět by byl šťastný, že někoho napadlo něco originálního.

Petra17
29.12.2016 5 z 5

Ano, tahle knížka mě hodně bavila. Je to YA, ale to nevadí, ty já mám ráda i ve svém věku, je neuvřitelně vtipná a humorná. Každou stranou jsem s Biankou soucítila, byla takovou mojí večerní kamarádkou :)

Karolína18
29.12.2016 5 z 5

Filmovou verzi této knihy mám vážně ráda a asi to tak zůstane i nadále, protože si film a knihu úplně separovala. Podobnost byla, řekla bych, čistě náhodná. Všechny důležité věci se dle mého názoru zásadně rozcházely.
Knihu jsem doslova žrala od začátku až do konce. Myslím si, že tomu tak je hlavně kvůli tomu, že jsem Otka. Rozuměla jsem Biance a nevím, jak je to možné, ale výjimečně mě nerozhodná hlavní hrdinka nijak neotravovala ani neštvala. Bi svým humorem opravdu brnkala na moji strunu a já se celou dobu vezla na vlně smíchu. Samozřejmě se jsem si oblíbila i Wesleyho, protože jeho hlody mě často dostávaly do kolen.
Bianka byla od špiček prstů až po vlasy naprosto suprová. Její cynismus a sarkastické poznámky jsem spíš obdivovala než odsuzovala, stejně tak její inteligenci. Rozhodně ji nepovažuji za Otku, naopak. Její pohotové odpovědi a bystrost z ní dělají vzor, hrdinku.
Narozdíl od filmu zde byl i vážný podtón celého příběhu a to ho u mě posunulo zase o kousek výš.
Tato kniha si zaslouží místo v mé knihovně, protože nejde jen o ohraný námět, který zde autorka použila. Jde o způsob, jakým nám ho přiblížila a to se jí povedlo na jedničku. Doufám, že budu mít brzy možnost si od Kody přečíst něco dalšího. :)

-Dekra-
01.12.2016 3 z 5

Jelikož jsem spíše zvyklá na knihy s něčím nadpřirozeným, s čím se jen tak v obyčejném životě nesetkáte, tak mě tyto knihy na tento způsob moc neohromují. Bylo to tak i u téhle knihy. Určitě nebyla nejhorší, četla se dobře, sama jsem ji přečetla za tři dny, ale hlavní postava Bianca mě někdy pořádně štvala. Každopádně to je taková holčičí oddychovka a celkem i doporučuji :)

bookworm_plants
17.10.2016 5 z 5

Taková oddechová knížka, nasmála jsem se u ní. Byla i lehce sprostá. :D
Bianca jako OTKA byla super hlavní postava, byla cynická a tvrdohlavá.
Líbil se mi i Wesley i když v knížce byl možná větší úchyl. :D
Sice to nebylo jako ve filmu, který se mi líbil o něco víc. Ale potěšilo mě, že to je aspoň trochu jiné.
Jess s Casey mi občas lezly pěkně na nervy. Ale byly to správné kamarádky.
Toby byl prostě šprt možná se choval líp než ve filmu, ale i tak ho nemusím.
JInak 5* :)

Davina
01.10.2016 4 z 5

Tenhle typ humoru prostě žeru! B. byla super, ty hlášky se opravdu povedly. Je pravda, že jsem první viděla film, až pak jsem přišla na to, že je to i kniha. Podobnost sice žádná, ale jak film tak i kniha mají něco do sebe. Rozhodně to není kniha roku, ale zaručeně pobaví.

přátelství zfilmováno rodinné vztahy střední škola pro dospívající mládež (young adult)

Kody Keplinger
americká, 1991