Otka: Ošklivá tlustá kamarádka

Otka: Ošklivá tlustá kamarádka https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/260492/bmid_otka-oskliva-tlusta-kamaradka-3AG-260492.jpg 4 438 106

Sedmnáctiletá Bianca Piperová je cynická a loajální a zdaleka si nemyslí, že je mezi svými kamarádkami ta nejkrásnější. Je taky moc chytrá na to, aby skočila na lep sladkým řečičkám školního hezouna Wesleyho Rushe. Bianca ho vlastně nenávidí. A když jí dá tu nepěknou přezdívku, vychrstne mu colu přímo do obličeje. Ale doma to teď nestojí za nic a Bianca touží po rozptýlení. Což dopadne tak, že Wesleyho políbí. A co hůř, líbí se jí to! Při pokusu se z toho nějak vykroutit se z ní a jejího úhlavního nepřítele stanou „kamarádi s výhodami“. Což se samozřejmě brutálně nevydaří. Wesley neumí moc naslouchat a jeho život taky stojí za starou belu. A Bianca si s hrůzou uvědomí, že do kluka, kterého nenáviděla, začíná být trochu zamilovaná.... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Dívčí romány
Vydáno: , CooBoo

The DUFF: Designated Ugly Fat Friend , 2010

dracos_princess
16.09.2016 4 z 5

Knížka byla fakt holčičí. Měla jsem problém s hlavní hrdinkou, nebyla mi úplně sympatická. Nicméně se mi knížka dobře četla a přelouskanou jsem ji měla během dvou dnů:)

kklepkaa
09.09.2016 4 z 5

Měla bych napřed říct, že já prostě nedávám podobným knížkám vyšší hodnocení než 3 hvězdičky (no jo tak spíš 2), ale tohle bylo svým způsobem jiné a originální a já se tolikrát zasmála, že prostě pro jednou nebudu za mrchu a ty 4 hvězdy tam bez váhání dám.

Předně mě potěšila hlavní hrdinka. Vlastně zcela obyčejná holka (rozuměj obyčejně vypadající, žádná modelka) s obrovskou dávkou humoru a cynismu s krutým slovníkem. Wesley byl k sežrání v každé chvíli a já ho zbožňuju. Žádná mega zápletka se nekoná, ale už jen ty dialogy či Biančiny monolgy byly tak perfektní. Autorka naprosto nenásilně a reálně popsala strasti obyčejného teenegera a světe div se, já si to užívala a bavila se. Jo to prostředí střední školy mě rozčilovalo, hlavně teda ze začátku, ale pak se můj odpor otupil a já si to naplno užívala.

PS: Film s porovnáním s knihou snad ani nestojí za shlédnutí, páč s knihou má společného snad jen názvy postav a jméno. Fňuk :'(

Any27
12.08.2016 2 z 5

Nejprve jsem viděla film, který mě docela bavil....Tak jsem si řekla že jsi prectu i knihu, která mě zklamala. Nemalá žádný opravdový děj. Zatím co ve filmu byla přímo ta láska, v knize nebyla skoro vůbec. Byla to vážně divná knížka. Nebavila mě.

Glimmer
01.08.2016 4 z 5

Film jsem viděla mnohokrát, a proto jsem se rozhodla si přečíst i knížku. Jenom nevím proč jsem to udělala, protože kniha je úplně jiná. Ale to vůbec nevadí. Základ je od této knihy nic nečekat. Pak můžete být spokojení. Úpřímně, je to trochu hovadina, ale ta hovadina je dobrá. Naprosto nenáročné čtení, u kterého je jasné, jak dopadne, ale i přesto čtete dál a dál...
Když vezmete v potaz, že to Kody Keplinger napsala když jí bylo 17, tak podle mě dost dobrý vtipný románek. Bianca celé knize dodává šmrnc svým humorem a s Wesleym je taky sranda. Hodnocení: 72 %

ajla5
18.07.2016 3 z 5

Pravá oddychovka.

Tesset
10.07.2016 2 z 5

Nebylo to špatné, ale čekala jsem od toho víc. Celkem dobrý nápad, ale už ne tak dobře zpracovaný. Chtělo by to více humoru, méně sebelítosti hlavní hrdinky, trochu více propracovat děj a ten předvídatelný konec tak neuspěchat.

michaela3859
07.07.2016 4 z 5

Skvělá kniha a úplně jiná než film.

warca
19.06.2016 3 z 5

Nápad se mi libil, ale potom mě kniha zas tak už nebavila.
Zato film se opravdu podařil, takže doporučuji spíš ten...

Shira27
13.06.2016 4 z 5

Překvapilo mě jak mě tahle knížka bavila. Biančiny myšlenky a slovní zásoba mě fakt dostávaly. :D
Je to jiný žánr než na který jsem zvyklá a to tak, že Otka byla jen o vztazích a rodinných problémech. Zkrátka dívčí román, takové příjemné oddechové čtení.
Film se od knihy hodně liší. Řeší se tam spíše to Otkovství, kdežto v knize je to o tom, že Bianca pořád utíká od reality, nechává se rozptylovat a místy je to taková červená knihovna. Ale film jako romantická komedie účel splnila. Je tam hodně vtipných scén a herecké obsazení a jejich výkony jsou suprový :)

Minde123
15.05.2016 5 z 5

Po shlédnutí filmu (který byl dobrý, ale na mě tam byl opravdu moc velký happyend) jsem si řekla, že by bylo zajímavé přečíst si i knížku. Ta mě hodně překvapila...v pozitivním slova smyslu. Byla něco naprosto jiného než film.
Hlavní hrdinka je .... no nemám slov... hrozně mi sedla. Celkově si myslím, že tahle kniha, ačkoli se to může zdát jako hloupý středoškolský románek, je hrozně dobře a pravdivě napsaná. Hodně oceňuji, že je tam vše popsané, tak jak to je i ve skutečnosti. Pozitivně hodnotím i nápad s okovstvím a "vyšší poselství" té knížky (ale rozhodně se od téhle knihy nedá čekat něco hodně hlubokomyslného, protože tohle ani není typ knihy, do které by se to hodilo...koneckonců je to kniha především pro teenagery). Happyend mi nakonec zas tak moc nevadil. :) Beru to jako, že autorka tímto chtěla všem holkám, co se cítí jako otky říct, že zázraky se občas dějí, ale musíte proto, aby se děli, něco udělat :)

Thackery14
10.05.2016

Ačkoliv jsem se snažila, knížku jsem v půlce odložila, vůbec mě nebavila. Třeba se k ní někdy zase vrátím a dočtu ji celou.

misulef
09.05.2016 5 z 5

První jsem viděla film a ačkoliv jsem narazila na mnoho reakcí, že je hodně odlišný od knížky, nečekala jsem, že bude odlišný TAK moc. To ovšem vůbec nevadilo. Ano, film se mi líbil, proto jsem si koupila knížku. A z té jsem nadšená! Vážně jsem toho moc nečekala - nějaký prostoduchý oddechový románek ze střední, co by mi zpříjemnil jedno odpoledne. Ale dočkala jsem se něčeho mnohem většího. S Biancou jsem se až neuvěřitelně ztotožnila, a to i přesto, že jsem po povahové stránce vlastně spíš jako kombinace Casey a Jessicy. Trochu mi to připomíná After - jen je tam méně sexu a více děje a charakteristik postav.
Rozhodně to má nějaké svoje chyby, nějaká vyjádření se opakují a ten začátek byl trošku kostrbatý... Ale myšlenky a poselství, které tahle knížka má, ve mně zahnízdily mnohem víc, než ty přehlédnutelné chybičky.

A málem jsem zapomněla podotknout - Kody Keplingerová Otku vydala, když jí bylo sedmnáct?! Asi mám nový vzor :-)

telileov
02.05.2016 3 z 5

Bianca byla tou svou cyničností a nesnášenlivostí k tolika věcem až otravná a některé výkyvy jejího chování byly tak průhledné... Rozhodně se našly chvíle, kdy mi ta holka lezla na nervy.

Nedá se ani říct, že by šlo celkově o nějak extra originální příběh. Rozhodně bych od toho nečekala žádné zázraky. Ale je to skvělá knížka na odreagování, kterou lze přečíst jedním dechem. Pobaví, zpříjemní dlouhé dny a možná i vyčaruje úsměv na tváři.

Pechyblechy
09.04.2016 2 z 5

No,jak to říct...Kniha mě nijak nepřekvapila,myslela jsem si že tak skončí,ale byla strašně fajn. Bianca je tak cynická,až je mi nějakým způsobem neuvěřitelně sympatická :-)
Knížka je to spíš odpočinková,ale z toho důvodu jsem si ji koupila,nečekala jsem žádné drama :)
Knížku mohu ohodnotit jako trochu nudnou,odpočinkovou a celkem dobře čtivou.

TerkaM
29.02.2016 5 z 5

Wow. To bylo něco. Ani na chviličku se mi kniha neznelíbila, přestože byla tak neskutečně předvídatelná, patetická, naivní... četla jsem se zatajeným dechem, otáčela stránku za stránku a najednou jsem zjistila, že jsem na konci. Hlavní hrdinka Bianca byla tak neskutečně cynická a feministická, až mi byla sympatická. Co se týče Wesleyho Rushe, nemám k němu co dodat. Naprosto skvělý kluk, který měl odvahu a změnil se k lepšímu. Kousek před koncem jsem brečela a já už se tomu, abych pravdu řekla, ani nedivím.

Mohla bych knihu ohodnotit jinak, než plným počtem hvězd? Zvlášť, když jsem knihu začala číst včera večer a dneska ji dočetla? Zvlášť kvůli tomu, že jsem se naprosto zamilovala do Wesleyho? Někdo by mohl říct, že jsem na young adultovky už stará, ale já si to nemyslím - copak může být člověk starý na lásku? (Kór když tu opravdovou ještě neprožil?)

Kniha mě vážně uhranula a až trochu našetřím, zajisté si ji koupím, jelikož už teď vím, že jsem ji rozhodně nečetla naposledy. Rozplakala mě, ale dokázala mi vykouzlit i úsměv na tváři - a to se stalo mnohem častěji. Takže, děkuji Wesley, děkuji Bianco, za skvěle využitý čas. Neustále jsem na knihu musela myslet a měla jsem nutkání číst i za chůze (přece jen je kniha docela malá a na čtení při chůzi ideální), jen kdyby nepršelo. Díky, Kody Keplingerová. :)

(A teď se jdu vrhnout na nějaký pořádný thriller nebo z těch románků zblázním.)

stepka3765
25.02.2016 5 z 5

Zábavná, odpočinková knížka. Doporučuji těm, co hledají něco jednoduchého a rychlého na čtení :)

adela3429
18.02.2016 3 z 5

Za mě takový lepší průměr. Kniha neurazí, ale ani nenadchne.

kalinkacz
05.02.2016 4 z 5

Děj knihy je jasně průhledný, ale autorka píše skvěle a čtenář se neskutečně zasměje po celou dobu čtení... Bianca je obyčejná holka, která ale v přítomnosti jistých "modelek" vypadá, jako outsider, ale jak jsme se poučili v závěru, každý je někdy OTKA. Buď jednu známe nebo jsme jednou z ní... Kniha rozhodně stojí za přečtení!

Makuš
23.01.2016 4 z 5

Bylo mi sice od začátku jasné jak to skončí, ale i přesto se mi kniha líbila.

Ditules
12.01.2016 4 z 5

Přesně ta z kategorie: čte se sama! Vtipná, lehce vulgární a naprosto cynická hlavní hrdinka mi přirostla k srdci. Úplně jsem v ní viděla někdy sebe. :) Příběh sice není nic nového pod sluncem, ale neurazí. Akorát teda nedoporučuju film, který je doslova vykastrovanou podobou knihy, navíc s četnými úpravami. :( A to to mělo potenciál! Asi puritáni, jinak nevím!

přátelství zfilmováno rodinné vztahy střední škola pro dospívající mládež (young adult)

Kody Keplinger
americká, 1991