Tmavá studnice

Tmavá studnice https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26363/bmid_tmava-studnice-57I-26363.jpg 4 131 43

Ota Fink série

Vydání obsahuje dvě novely - Tmavá Studnice a Lidožrout. Tmavá Studnice: Mladý soustružník Ota Fink se tu seznamuje s Růženou Brandejsovou, která čerstvě po vyučení nastoupí v soustružně strašnického n. p. Pragokov. Též poprvé navštíví na pozvání svého parťáka Oldy Nývlta pondělní slezinu trampské osady Yukon v hospodě Na zastávce jinak zvané „U dvouch stehen“. Je náhoda v tom, že se ocitne sám v dešti na verandě kamarádova srubu? Je náhoda, že se z lijavce vynoří zmoklá kráska, aby u Oty Finka hledala azyl – a souvisí to s dalšími nepravděpodobnými událostmi, které vedou až k několika záhadným úmrtím…?! Ota Fink je zpočátku jen zvědavý – ale pak v sobě objevuje schopnost, kterou později kapitán Moldánek z pražské kriminálky nazve neuvěřitelnou intuicí. Hrdinou druhé z obou novel je opět Ota Fink. Námět Lidožrouta je situován do atraktivního prostředí menší zoologické zahrady v krajském městě. I zde dochází k záhadné vraždě a detektiv amatér opět neodolá pokušení případ rozlousknout. Vedle dějové promyšlenosti a napínavosti je dominantou obou novel především hutný a originální jazyk, nepostrádající výrazný humor; popisovaná doba není jen pouhou kulisou, ale záměrně vstupuje do příběhu jako dějotvorný a charakterovotvorný prvek.... celý text

Boby17
19.04.2023 4 z 5

První setkání s Otou Finkem se mi líbilo. Mladý soustružník se na konci padesátých let dvakrát zaplete do vyšetřování vražd, poprvé s dozvuky událostí v Protektorátu, podruhé v důsledku žárlivosti. Velice barvitě byla vykreslena dobová situace v továrně i ve společnosti obecně. Bohužel některým pojmům, zejména v oblasti módy a obouvání jsem už neporozuměl, např. jaké boty byly tatranky. Každopádně čtení vůbec nelituji a časem si rád přečtu nějaké pokračování. Také mě zajímá, kam se pohne osobní život detektiva - amatéra.

jprst
24.12.2022 5 z 5

Tyto dva příběhy jsem poprvé četl před mnoha roky někdy v době jejich prvního vydání, bylo to prostě něco poněkud jiného, než v té době vycházelo. Tehdy mne to až tak příliš nezaujalo, ale s odstupem let jsem si to už dokázal vychutnat a ocenit tu autorovu umně skrytou ironii ve vztahu k tehdejší době. Ostatně ta zřejmě unikla i tehdejším cenzorům.

faba
25.11.2022 4 z 5

,,Zrození" Oty Finka v jeho prvním ,,detektivním" případu. Ze začátku se musí čtenář prokousat životem hlavního hrdiny, než se konečně něco stane. Ale i kdyby se nic nestalo stojí kniha za přečtení, jako kronika doby...
Pro mě to byl balzám na duši. Nevystupují tu žádní šílení sérioví vrazi (i když je tu mrtvých dvě hromady), zkrátka, klasická česká detektivka s humorem.
Tak to mám rád.
A hned se pouštím do druhého dílu :-)

metrolog
15.11.2022 5 z 5

Byl jsem naprosto spokojen. Ale je pravda, že si čtenář musí zvyknout na autorův styl psaní. Někdo si zvykne dříve, někdo (třeba jako já), si zvyká o něco déle. V každém případě doporučuji všem milovníkům starších kvalitních českých detektivek.

pohrobot
15.09.2022 5 z 5

Už dlouho se mi nestalo, že bych dočetl sérii a hned začal znova od začátku. Při druhém čtení zvyšuju ze čtyř na pět, protože tohle je opravdu dobré. I bez detektivky (která vlastně začne pořádně vystrkovat růžky až v polovině knihy) by to bylo dobré. Především autentické prostředí: přestože mou Prahu a Otovu Prahu dělí nějakých pětadvacet let, jsou v podstatě totožné. Při čtení tak cítím na patře povědomé vůně dehtu, šmíru, lebedy a černého jelita (střídavě, ne najednou) a mám sto chutí se sebrat, sednout na tramvaj a jet se courat do Strašnic. Ale nepojedu, protože by tam na mě padly chmury z toho, že ve fabrice už se nic nevyrábí, ze Slatin je málem vilková čtvrť a cestou na Zahradní město se musí podcházet dálnice.

(Ale stejně je zajímavé uvědomit si, že ti dědové a babky, co se jim dneska občas pošklebujeme v tramvaji nebo v sámošce, bývali v našich letech větší kanóni, než my kdy budeme...)

konicekbily
31.08.2022 3 z 5

Přečetl jsem již více příběhů detektiva Oty Finka a rozhodl jsem se pídit po kořenech - kde je první příběh? Je to tato detektivka - pozor! - stylem to snad ani není detektivka - je to snad pokus o napsání nějakého příběhu s detektivní zápletkou. A hodně svérázným stylem! Moc se mi začátek nelíbil, ale postupně jsem si zvykl a snad jsem tomu všemu porozuměl!

ivoiro
14.08.2022 3 z 5

Chtěl jsem vyzkoušet i tuto sérii. Přiznám se, že nebylo to úplně ono. Třeba ještě někdy další díl přečtu.

rafan65
09.03.2022 5 z 5

První případ Oty Finka je docela napínavé čtení které je prošpikované úžasným humorem Jaroslava Velinského. Moc pěkné čtení a skvělá zábava.

Luigi1
05.03.2022 4 z 5

Ota Fink tradice.

mcabr
27.02.2022 5 z 5

Chvíli trvalo než jsem si zvykla na styl psaní. Jinak pěkné čtení. Jo pátrání na vlastní pěst.

kolacky
19.02.2022 4 z 5

Strašně zajímavá série. Narazila jsem na ni náhodou a jsem mile překvapená. Doufám, že se časem dostanu ke všem dílům, je to výborné čtení.

Česneksmedem
17.08.2021 4 z 5

K pilotnímu románu finkovské ságy jsem se dostal až po přečtení prakticky všech dílů. Bylo to takové zvláštní, když po všech předchozích knihách čtete o seznámení s Housetem nebo Moldánkem. Také je zde patrné, že se mistr Kid teprve rozehříval, takže je to poněkud rozhárané. Navíc to má dost proletářský nádech, i když někdy s velkou ironií. Přesto jsem se náramně bavil!!!

Selhan
25.03.2021 5 z 5

Další díly už jsou psány normálně a víc se tak ukazuje, že detektivní zápletky vlastně nejsou moc dobré a stranická naivita z toho kouká příliš, ale Velinského prvotina je kouzelným kusem zvláštní poetické postmoderny - o to víc, když je žargon dnes pro mě už skoro úplně nesrozumitelný.

"... ticho a bzukot a pivo a vůně a kamarádi a barvy a vzduch a léto, že by člověk brečel samý SLZIČKY PANNY MARIE, která byla panna, aby lidi neřekli, a zatím kdovíkde kdovíco s Josefem, pro kterýho byla stejně jenom VOTRAVA... tělo osamělýho pilota stíhačky SPOWITH F. 1 CAMEL voráží a duše je na mučidlech. Jenže duše je dávno zrušená, je jenom blbě organizovaná hmota. A chrchlavej dýzlák autobusu, kterej veze BIG BAND PRAGOKOV."

mol378
15.03.2021 3 z 5

Tak jo, jde to. Je to zábavné, docela napínavé a hlavně retro. Čtu v e-formě a tak nevím, jestli mi čtečka špatně ukazuje některá písmenka, nebo jdou chyby na vrub slangu. Lehká rychlá četba s připomínkou nadšeného budování socialismu. Jsem sice o generaci mladší než Ota Fink, ale z mnohého podobného mám dosud kopřivku - pod modrou košilí srdce rudá, brigády socprc, závazky. Ten detektivní příběh jde spíš pod tím jako druhý plán, ale není špatný. Taková srandička na koupaliště nebo do vlaku. Mám už rozečtenou dvojku, ale myslím, že pak na dlouho sérii vysadím, je to na jedno brdo.
Doplněno po půl roce a dalších sedmi dílech _ ach, jak jsem tady byla kritická! Nemístně! Nějak se už během dvojky stalo, že jsem se zformátovala a začala vnímat to fluidum _ a stala se velkou milovnicí série a co jsem původně měla za nedostatky, stalo se přednostmi.

Ava365
16.12.2020 5 z 5

Opět velmi zdařilá detektivka tuzemského autora. Skvěle zachycena atmosféra doby.

Babo
11.08.2020 3 z 5

Když jsem knihu začala číst, byla jsem nadšená . Skvělý jazyk , neotřelej , vtipnej , českej .
Připadala jsem si jakobych se vrátila do mých mladých let . I když jsem nakonec zjistila,že se příběh odehrává v padesátých letech , ta atmosféra mohla klidně zapadat do let 70.
Takže atmosféra skvělá,ale detektivka moc ne .
Nevím jestli budu pokračovat v dalších dílech .

baxz
04.08.2020 4 z 5

V Temné studnici ze začátku spousta slangu co mě nic neříkal, ale postupně mizel a čtlo se to dobře a rychle. Lidožrout už je "profesionálnější" a stejně zábavný. Celkově jsou obě povídky v rámci detektivek originální.

milan3144
21.07.2020 5 z 5

Jaroslav Velinský opět nezklamal. Způsob podání příběhu = jasných a vtipných pět hvězd. Samotný příběh se mi zdál u Tmavé studnice krapet slabší, ale Lidožrout ten malý nedostatek zase dohnal. Do dalších knih od tohoto autora jdu bez váhání dál, jen co se je budu mít.

tonysojka
04.12.2019 4 z 5

Asi už vím, čím je pro uživatelky Ota tak přitažlivý . Kombinace odvahy, svalů, vtipu, nadhledu, skromnosti a něžnosti dělá z něj rytíře v montérkách v budovatelských letech. A nejen to. K tomu Velinského obrovský dar vyprávět, humor a použití slangu. Mne nejvíc dostala hláška ze zasedání schůze :
"Zasaď se, pohnoj, a zalej!!"

Chesterton
23.11.2019 5 z 5

Přečteno za dva dny. To už se mi dlouho nestalo. Zpočátku jsem si trochu zvykala, ale všechno tak lehce a zároveň fofrem běží kupředu . . . . . . ani vteřinu se nejde nudit. Doba minulá je ze všech stran a je to hodně odlehčený obrázek ve stylu "když už jsme v tom po uši, proč se všemu nevysmát"?
Zápletka se vyloupne celkem z ničeho a finále pak stojí za to.
První Fink, ale nikoli poslední.
Zdá se to být návykové :o)