Osvětimská knihovnice

Osvětimská knihovnice https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/174557/mid_osvetimska-knihovnice-ADM-174557.jpg 5 1346 356

Osvětim-Březinka - zdálo by se, že dnes už k tomuto divadlu hrůzy můžeme dodat jen velmi málo. A přece. Je tu pravdivý, byť téměř neznámý příběh několika útlých a zaprášených knížek, které se na ono pochmurné místo dostaly bůhvíjak a jejichž stránky drží pohromadě jen zázrakem a silou vůle a odvahy čtrnáctileté Dity Adlerové, osvětimské knihovnice, strážkyně podivuhodného táborového tajemství. Příběhem literární Dity, jehož předlohou jsou vzpomínky skutečné, dnes osmdesátileté Dity Krausové, se vracíme k polozapomenuté historii rodinného tábora, který existoval v Březince od září 1943 do července 1944 a jehož tragický konec, ač dodnes zahalen řadou neobjasněných okolností, představuje největší hromadnou vraždu československých občanů za druhé světové války.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Akropolis

La bibliotecaria de Auschwitz , 2012

bookshelf
21.03.2016 5 z 5

Jestli existuje nějaká kniha, kterou by si podle mě měl přečíst úplně každý, je to právě Osvětimská knihovnice.

Je to kniha o nacistické zvrácenosti a brutalitě, v určitých částech obsahuje zvášť naturalistické popisy. Ale hlavně je to kniha o lidskosti a touze přežít. Zároveň v ní najdete i spoustu zoufalství. Přiznejme si, nebylo to tak jednoduché na čtení, ale stálo to za to.

Kniha je velmi autentická. Jak by také ne, když hlavní pilíře jsou odvyprávěním skutečných událostí doplněných o trochu té fiktivní prózy. Styl psaní autora byl opravdu skvostný, i když se nesnažil ždímat ze čtenářů na každé stránce slzy, dokázal na mě fouknout zápach Osvětimi. A že to smrdělo. Nemám slov. Ne vlastních - podělím se s vámi o část 1. odstavce:

"Lidský život v Osvětimi nemá cenu ani zlámané grešle, je tak bezcenný, že už ani nestřílejí, protože kulka je cennější než člověk. (...) Smrt se tu stala průmyslem, který se vyplatí, jen když pracuje ve velkém."

ApolenkaS
06.03.2016 5 z 5

Rozhodně bych to zařadila do povinné četby. Nemělo by se nikdy zapomenout!!! Kdo z nás si dnes umí představit, že nám někdo zakáže něco vlastnit, něco dělat a nakonec nám může vzít úplně všechno?! Jak se to mohlo stát stále nedokážu pochopit :-(

maličkán
03.03.2016 5 z 5

Zatím nejlépe napsaná kniha o Holocaustu, ze všech, co jsem na toto téma četla. I když je to strašný příběh, v podání tohoto autora se nedala odložit, četla se jedním dechem.

Damato
27.02.2016 5 z 5

Komentář k této knize - po tolika komentářích psaných přede mnou- se asi nedá jen tak napsat. Vše již bylo řečeno- víceméně napsáno. Snad jen tolik- budete číst, budete se po tisícáté divit, jak se takhle může chovat člověk k člověku, budete brečet, protože se za člověka jako takového- který stál na té druhé straně stydět, ale budete číst až do konce, protože je to moc krásně ( dá-li se ovšem o tomto vyjádřit pojmem "KRÁSNĚ NAPSANÉ" ). Ale v každém případě to za přečtení stojí, aktuální je to - podle mě- v každé době, protože člověk je nepoučitelný a i když si stokrát nabil pusu, pořád ho to nutí někde někoho omezovat a týrat

DajaF
21.02.2016 5 z 5

Nemám slov...

magnolia
13.02.2016

Nedokázala jsem knihu číst bez vynechávání krutých popisů, a tedy ani dočíst do konce. U knih si většinou chci umět představit, o čem se v nich píše - tady jsem se tomu urputně bránila. Přesto souhlasím s tím, že takové knihy jsou potřebné.

Lenulaj
30.01.2016 5 z 5

Výborná kniha. Cetla jsem na doporučení a maximální spokojenost ;-)

martunka
14.01.2016 5 z 5

U téhle knihy lze říct jen jedno. Hrdinové existují. I když se jedná o příběh ze kterého místy mrazí, je to výpověď o nezdolne lidské statečnosti.

monte
03.01.2016 5 z 5

Dočetla jsem a nemám slov. Krásně napsaný román s nezapomenutelným a silným příběhem.

samsara
19.12.2015 5 z 5

Po přečtení této výborné knížky myslím jen na to, abych nic takového nikdy nezažila a také bych tu knížku dala přečíst všem lidem co si jenom stěžují.

Horalka5
26.11.2015 5 z 5

Nemám slov.. Tolik zvěrstva v jedné knize, která byla zároveň tak krásně napsaná..Toto je jedna z knih, na které nikdy nezapomenu!

martinasudová
06.11.2015 5 z 5

Skvělá knížka !

Nielada
03.11.2015 5 z 5

Je to mimořádná kniha, ve které se propojilo skvělé téma se silnou hlavní postavou a výborným vypravěčským stylem autora - novináře. Ze čtení mám tak silný zážitek, že ani nevím, o čem psát. O poslání knih v našich životech a jejich smyslu ve chvílích, které dalece překračují hranice normálnosti a unesitelnosti? O hlavní hrdince a těch dalších, kteří si zachovali lidskost i v nejtěžších chvílích, které snad mohou člověka potkat? O lidech, které známe blaze či neblaze z historie a přesto se o nich dozvídáme v nových souvislostech? Vypravěčský styl mi naprosto vyhovoval, ty nejhorší věci líčil popisně, i když velmi silně a moc ráda bych některé pasáže zapomněla. Mnohé bych si ale ráda naopak zapamatovala, protože stojí za to. Tak jako celá kniha. Udivuje mě, že je u nás vcelku neznámá, ačkoliv je hlavní postavou Češka. Na obalu jsem si přečetla, že ve Španělsku patří mezi nejčtenější romány. Tak si moc přeju, aby to tak bylo i u nás.

Evus
28.10.2015 5 z 5

Mám přečteno už hodně knížek z prostředí koncentračních táborů a gulagů, ale snad s výjimkou Šedých tónů mě žádná tak nepohltila a nevyvolala ve mně takové pocity bezmoci. Příběh je vyprávěný čtivě a přitom je proložen stručně popsanými děsivými fakty především z konce války. Za sebe bych knihu zařadila do povinné četby.

ladyfromskye
17.09.2015 5 z 5

Knížka, která mě naprosto dostala a po níž už nikdy nebudu taková, jaká jsem byla doteď. Doporučovala bych do povinné četby!

kyssling
17.09.2015 4 z 5

Moc pěkná kniha, výborně se čte. V dnešní době už hrůzy, co museli lidé ještě zcela nedávno snášet (nebo i nyní - stačí se podívat na zprávy) vypadají jako literární fikce.

katallinka
09.09.2015 5 z 5

Knížka přečtená v podstatě za den. Strašný příběh, ale moc dobře napsaný.

dark.ma93
23.08.2015 5 z 5

Nejde hodnotit jinak, než plným počtem bodů. Kniha je jedinečná a skvělá. Měla by se začít řadit mezi klasickou literaturu o holocaustu, na stejnou úroveň jako Má Lustig nebo Deník Anny Frank. Měla by se číst, mělo by se o ní mluvit. Já ji přečetla během pár dní a hodně ve mně zanechala. Není to žádné lehké čtení, je to syrový a naturalistický popis Osvětimi, jen pro silné povahy. Některé pasáže si čtu stále dokola... Opravdový poklad literatury to je.

achilles
18.08.2015 5 z 5

Opravdu dojemná kniha. Zajímavostí je to, že se v knize objevuje Rudolf Rosenberg, alias Rudolf Vrba, který popsal svůj útěk v knize Utekl jsem z Osvětimi.
Tuto knihu bych postavil mnohem výše než ostatní, co jsem o Osvětimi četl. Je tam více citu, lásky, něhy a krásně popsány lidké pocity a hlavně síla knihy, která pomáhala útrapy vydržet. Neodpustím si citovat jednu pasáž, která mě dostala:
"Dita pohlédne vzhůru a na tvář, dlaně i šaty jí usedají drobné šedavé vločky, jež dotekem mizí mezi prsty. Lidé z bloku 31 vycházejí ven, aby se podívali, proč je všude takový rozruch..."Nebojte se", volá na děti Mirjam Edelsteinová. "To jsou naši přátelé ze zářijového transportu. Vracejí se."

tynahof
07.08.2015 5 z 5

Skvělé zpracování velmi těžkého tématu. Člověk si u této knihy opravdu uvědomí, že je štěstí být zdravý, mít domov a každý den přepychovou stravu. Ne všichni měli/mají v životě to štěstí....
Přečteno skoro jedním dechem, u některých pasáží jsem měla až husí kůži při popisech děje v Osvětimi, Hamburku i Belsen- Birkenau....