Stíny mých otců

Stíny mých otců https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14794/bmid_stiny-mych-otcu-65ddbbb9a1915.jpg 5 102 30

Osudy předků série

První díl románové trilogie o osudech autorčiných předků od roku 1672 až do doby zrušení nevolnictví v roce 1781. Autorka zahajuje své vyprávění o nejstarších známých členech rodu, tak jak se zachovaly záznamy ve studentské faře u Možděnic na Chrudimsku až do doby, kdy se Jan Šmahel rozhoduje opustit se synem Jakubem starý domov 4 generací. Autorka se soustřeďuje na vnitřní život hrdinů.... celý text

8130
27.02.2017

Helena Šmahelová na osudech svých předků ukázala na život v okolí Chrudimi a dala tak tomuto městu nádherný dar, který bohužel Chrudim nevyužila!

amysa
20.10.2016 3 z 5

Četla jsem na doporučení a moc jsem se těšila, protože jsem jako malá čtenářka přelouskala všechny autorčiny knížky... Ale tentokrát se pro mne nijak velký čtenářský zážitek nekonal, bohužel... Ničeho nelituji, jen zatím nemám chuť pokračovat ve čtení zbývajících dílů této trilogie... Sonda do těžkého života obyčejných lidí na prahu 17. a 18. století byla sice zajímavá, ale vypravěčský styl byl pro mě víceméně strohý, plochý a hodně dlouho mi trvalo, než jsem si na něj vůbec zvykla... Hodně se mi pletla i jména v jednotlivých generacích, ale to je vlastně jedna z mála rodinných tradic, která se od našich předků zachovala až do dnešních dnů...

Nadšeným čtenářům se tímto omlouvám a ty budoucí rozhodně neodrazuji, všechno se má jednou zkusit:-)

1casper
10.10.2016 5 z 5

Paní Šmahelovou mám spojenou s knížkama z dětství. Mají čestné místo u nás knihovně. Tuto trilogii jsem začala číst na doporučení a byla jsem zvědavá....paní Šmahelová a rodinná sága?? neneee....byla jsem velmi, velmi překvapená. Jak stylem psaní, kniha je pěkně čtivá, tak popisem postav ze 17. a 18.století. Život to musel být těžký, pro nás dnes nepředstavitelný. A moc se mi líbila, že je zde připomenuta i "politika", třeba zrušení nevolnictví Josefem II......první sadba brambor, kdy nevěřili, že dokáží nahradit hrách a čočku....doporučuji a přidávám se k těm, kdo si knihy sehnal přes antikvariáty domů.

pet9
16.08.2016 5 z 5

Rozhodně doporučuji, velmi hezká kniha.

Ivaksa
02.03.2016 3 z 5

Kniha mě chytla až někde za polovinou. Až když jsem si zvykla na rychlé střídání generací a na styl trochu povrchního popisu tehdejších životních podmínek. Na Šmahelovou trochu strohé, ale svou zajímavost to mělo.

komtesa
20.06.2015

Včera mě kniha došla ,jsem velice spokojena ,kniha je velice čtivá ,už se těšim na další dily
Komentáře k této knize dobře knihu popsaly .Taky doporučuji k čteni , kdo má rád historii a jak žili lidi v těch dobách .

pipetion
07.04.2014 5 z 5

Nečekala jsem, že mě bude tak bavit knížka o životě několika generací mlynářské rodiny v 17. a 18. století. Autorka nezapře studium psychologie, její postavy byly „živé“ a věrohodné. Zajímala se o vykreslení jejích povah, o změnách, které se udály v jejich duších. O snech a přáních, které narážely na krutý a tvrdý život poddaného, jenž byl nekonečnou dřinou.
Uvažování tehdejších lidí by nám bylo cizí (nemáme již takový vztah k půdě, ke zvířatům, máme mnohem více volného času, můžeme si dovolit soukromí …), ale přesto jsem si při čtení uvědomovala, že jejich starosti a radosti jsou našim podobné (strach ze smrti, radost z přátel, bolest ze ztráty bližních, vztahy rodičů a dětí …).
Kniha stojí za přečtení i z pohledu historického (tehdejší strava, rozložení dne, zvyky, otázky víry, příčiny úmrtí …)
Jména postav se během generací příliš neměnila a i toto opakování podtrhlo tehdejší cyklické vnímání času. I některé události se jakoby neustále opakovaly (svatba v den, kdy zároveň někdo v rodině umírá).
A nyní jdu sehnat druhý díl …

Lidka
17.10.2012 5 z 5

Moc se mi to líbilo, čtivé, zajímavé, poutavé.
Doporučuji všem, co mají rádi ságy či kroniky a také těm,co si rádi přípomenou naši historii nikoliv z pohledu těch mocných, ale naopak z pohledu obyčejných prostých lidí.
Jinak plný souhlas s hortenzií.

hortenzie
03.10.2011 5 z 5

S knihami paní Šmahelové jsem se setkala jako dospívající dívka a knihy od ní mám velmi ráda. V pozdějším věku jsem dostala jeden z dílů trilogie o mlynářské rodině a vyprávění mě uchvátilo natolik, že jsem usilovně sháněla po antikvariátech chybějící díly. Povedlo se a nelituji peněz ani námahy. Vynikající dílo české literatury, řekla bych, že neprávem dost opomíjené nakladatelstvími.

Rozmarýnka
15.03.2011

Kniha je velice hezká, řekla bych, že je nejlepší z celé trilogie. Osudy rodu Šmahelů od generace po generaci jsou vylíčeny velice poutavě.